Бекітемін: 4.12.2017жыл.
Пәні: Қазақ тілі.
Сабақтың тақырыбы: Жалаң және жайылма сөйлем.Тест №1.
Сабақтың мақсаты:
а) жалаң,жайылма сөйлем туралы алған білімін бекіту;
ә) тұрлаусыз мүшелер туралы түсінігін жетілдіру;
б) оқушылардың ауызша және жазбаша тілін дамыту;
Сабақтың көрнекілігі: түрлі суреттер, дидактикалық материалдар, топшамалар..
Сабақтың әдісі: түсіндіру,ойын., тест, жаттығу жұмыстары.
Сабақтың түрі:аралас жаңа сабақ.
Сабақтың барысы:
|
№ |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
1 |
Ұйымдастыру бөлімі. Оқушыларды шаттық шеңберге тұрғызу. |
Алдағы сабаққа бір-біріне сәттіліктер тілейді. Орындарына отырады. |
|
2 |
Өткен сабаққа шолу. Үй тапсырмасын тексеру, ережелерді жатқа сұрау. Қосымша сұрақтарға жауап алу. «Адасқан сөздер» дидактикалық ойыны. Төмендегі сөздер тақтаға жазылады.Гауһар,берілген,үйге, орындады,тапсырманы |
Үй тапсыромасы бойынша құрастырған сөйлемдерін оқып, тапсырма бойынша ауызша талдайды. Ережелерді жатқа айтып, қойылған сұрақтарға дұрыс жауап береді. а) Оқушылар оқып шығып,сөйлем мүшелерінің ретімен қойылмағаны анықтайды. ә) Оқушылар сөйлемдерді орнымен қойып шығады (Гауһар үйге берілген тапсырманы орындамады.) |
|
3 |
«Миға шабуыл» әдісі: Жалаң сөйлемдерді жайылма сөйлемге айналдырып жаз. Бұлт торлады. Күн күркіреді. Жаңбыр жауды. Жаңбыр басылды. Күн ашылды. Балалар ойнады. (ереже бойынша мысалдар келтіру арқылы сабақ түсіндіріледі) |
Аспанда бұлт торлады. Кеше күн күркіреді. Түсте жаңбыр себелеп жауды. Кешке қарай жаңбыр басылды. Таңертеңмен күн шайдай ашылды. Балалар далада ойнады. |
|
4 |
Оқулықпен жұмыс: Жаттығу жұмыстарын берілген тапсырма бойынша орындатып, тақтада талдату, орындалу әдісін түсіндіру. Сергіту сәтін ұйымдастыру. Оқушыларды орындарынан тұрғызып, жаттығу жұмыстарын жасатыу |
1-қатар: 3-жаттығу 2-қатар: 2-жаттығу 3-қатар: 1-жаттығуларды өзбеттерімен тапсырма бойынша орындайды. 4-жаттығу тақтада тапсырма бойынша орындалып, ертегінің мазмұны ауызша талданады. |
|
5 |
Тест тапсырмасын жазылған топшамаларды үлестіріп, оқушыларға өзбеттерімен тест тапсырмаларын орындауды ұсыну. |
Тест тапсырмаларындағы берілген жауаптардың дұрысын таңдап, белгілейді. |
|
6 |
Қорытынды: Жалаң сөйлем дегеніміз не? -Жайылма сөйлем дегеніміз не? -Жалаң сөйлем мен жайылма сөйлемнің айырмашылығ неде? Кім жалаң сөйлемге мысал келтіреді? -Осы жалаң сөйлемді жайылма сөйлемге айналдыру керек. Үйге тапсырма: 5-жаттығу, 91 бет. -Бағалау, мадақтау. |
Сұрақтарға жауап береді. Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін айтады. Мысалдар келтіру арқылы алған білімдерін дәлелдейді. Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып, бағаларын қойдыртады. |
Бекітемін: 4.12.2017жыл.
Пәні: Қазақ тілі.
Сабақтың тақырыбы: Жалаң және жайылма сөйлем.
Сабақтың мақсаты:
а) жалаң,жайылма сөйлем туралы алған білімін бекіту;
ә) тұрлаусыз мүшелер туралы түсінігін жетілдіру;
б) оқушылардың ауызша және жазбаша тілін дамыту;
Сабақтың көрнекілігі: түрлі суреттер, дидактикалық материалдар, топшамалар..
Сабақтың әдісі: түсіндіру,ойын., тест, жаттығу жұмыстары.
Сабақтың түрі:аралас жаңа сабақ.
Сабақтың барысы:
|
№ |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
1 |
Ұйымдастыру бөлімі. Оқушыларды шаттық шеңберге тұрғызу. |
Хормен: Қоңырау соғылды Сабақ басталды. Балалар, жиналдық Түгендеп құралды. |
|
2 |
Өткен сабаққа шолу. Үй тапсырмасын тексеру, ережелерді жатқа сұрау. Қосымша сұрақтарға жауап алу. |
Үй тапсырмасы бойынша құрастырған сөйлемдерін оқып, тапсырма бойынша ауызша талдайды. Ережелерді жатқа айтып, қойылған сұрақтарға дұрыс жауап береді |
|
3 |
«Миға шабуыл» әдісі: -сөйлем дегеніміз не? -сөйлемнің неше түрі бар? Жалаң сөйлем дегеніміз не? -жайылма сөйлем дегеніміз не? -жалаң сөйлем мен жайылма сөйлемнің айырмашылығын кім айтады? Көркем жазу: |
Қойылған сұрақтарға оқушылар жауап береді. Жж Жж Жж Жж Жж Жж Жж Жадыраның жеңгесі жақсы жаңалығын жұртына жеткізді. |
|
4 |
Оқулықпен жұмыс: Жаттығу жұмыстарын берілген тапсырма бойынша орындатып, тақтада талдату, орындалу әдісін түсіндіру. Сергіту сәтін ұйымдастыру. Оқушыларды орындарынан тұрғызып, жаттығу жұмыстарын жасату |
Оқушылар жаттығуларды өзбеттерімен және тақтада тапсырма бойынша орындайды. Орындарынан тұрып, жаттығу жұмыстарын жасайды. |
|
5 |
Топшамамен жұмыс: Күн шайдай ашылды. Ешкі лақтады. Бақтар құстар сайрады. Боран болды. Құлын далада шапты. |
Жалаң және жайылма сөйлемдерді екі бағанға бөліп жазады. Ж |
|
6 |
Қорытынды: Рефлексия: Үйге тапсырма: 5-жаттығу, 91 бет. -Бағалау, мадақтау. |
Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін айтады. Мысалдар келтіру арқылы алған білімдерін дәлелдейді. Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазу. |
Бекітемін: 6.12.2016жыл.
Пәні: Қазақ тілі.
Сабақтың тақырыбы: Жалаң және жайылма сөйлем.
Сабақтың мақсаты:
а) жалаң,жайылма сөйлем туралы алған білімін бекіту;
ә) тұрлаусыз мүшелер туралы түсінігін жетілдіру;
б) оқушылардың ауызша және жазбаша тілін дамыту;
Сабақтың көрнекілігі: түрлі суреттер, дидактикалық материалдар, топшамалар..
Сабақтың әдісі: түсіндіру,ойын., тест, жаттығу жұмыстары.
Сабақтың түрі:аралас жаңа сабақ.
Сабақтың барысы:
|
№ |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
1 |
Ұйымдастыру бөлімі. Оқушыларды шаттық шеңберге тұрғызу. |
Алдағы сабаққа бір-біріне сәттіліктер тілейді. Орындарына отырады. |
|
2 |
Өткен сабаққа шолу. Үй тапсырмасын тексеру, ережелерді жатқа сұрау. Қосымша сұрақтарға жауап алу. «Адасқан сөздер» дидактикалық ойыны. Төмендегі сөздер тақтаға жазылады.Гауһар,берілген,үйге, орындады,тапсырманы |
Үй жұмысы бойынша, тапсырма ауызша талдайды. Ережелерді жатқа айтып, қойылған сұрақтарға дұрыс жауап береді. а) Оқушылар оқып шығып,сөйлем мүшелерінің ретімен қойылмағаны анықтайды. ә) Оқушылар сөйлемдерді орнымен қойып шығады (Гауһар үйге берілген тапсырманы орындамады.) |
|
3 |
«Миға шабуыл» әдісі: Сурет бойынша жалаң сөйлем және жайылма сөйлем құрастырып жаз. |
Оқушылар берілген мазсұнды суретке қарап, сөйлемдер құрастырып жазады. |
|
4 |
Оқулықпен жұмыс: Жаттығу жұмыстарын берілген тапсырма бойынша орындатып, тақтада талдату, орындалу әдісін түсіндіру. Сергіту сәтін ұйымдастыру. Оқушыларды орындарынан тұрғызып, жаттығу жұмыстарын жасатыу |
Жаттығуларды тапсырма бойынша оқушылар тақтада және өзбеттерімен орындайды. |
|
5 |
Ой толғау: Шығармашылық жұмыс. Сызба бойынша әр оқушыға өзбеттерімен сөйлемдер құратып, оларды сөйлем мүшелеріне талдауға беру. |
. |
|
6 |
Қорытынды: Жалаң сөйлем дегеніміз не? -Жайылма сөйлем дегеніміз не? -Жалаң сөйлем мен жайылма сөйлемнің айырмашылығы неде? Кім жалаң сөйлемге мысал келтіреді? -Осы жалаң сөйлемді жайылма сөйлемге айналдыру керек. Үйге тапсырма: 5-жаттығу, 91 бет. -Бағалау, мадақтау. |
Сұрақтарға жауап береді. Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін айтады. Мысалдар келтіру арқылы алған білімдерін дәлелдейді. Кімдер? Не істеді? Нелер? Қайда? Қайтті? Қандай ? не? Қайтті? (сұрақтарына тиісті сөздерді қойып , сөйлем құқрап айтады, олардың сөйлемнің қай түріне жататынын түсіндіреді) Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып, бағаларын қойдыртады. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жалаң және жайылма сөйлем
Жалаң және жайылма сөйлем
Бекітемін: 4.12.2017жыл.
Пәні: Қазақ тілі.
Сабақтың тақырыбы: Жалаң және жайылма сөйлем.Тест №1.
Сабақтың мақсаты:
а) жалаң,жайылма сөйлем туралы алған білімін бекіту;
ә) тұрлаусыз мүшелер туралы түсінігін жетілдіру;
б) оқушылардың ауызша және жазбаша тілін дамыту;
Сабақтың көрнекілігі: түрлі суреттер, дидактикалық материалдар, топшамалар..
Сабақтың әдісі: түсіндіру,ойын., тест, жаттығу жұмыстары.
Сабақтың түрі:аралас жаңа сабақ.
Сабақтың барысы:
|
№ |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
1 |
Ұйымдастыру бөлімі. Оқушыларды шаттық шеңберге тұрғызу. |
Алдағы сабаққа бір-біріне сәттіліктер тілейді. Орындарына отырады. |
|
2 |
Өткен сабаққа шолу. Үй тапсырмасын тексеру, ережелерді жатқа сұрау. Қосымша сұрақтарға жауап алу. «Адасқан сөздер» дидактикалық ойыны. Төмендегі сөздер тақтаға жазылады.Гауһар,берілген,үйге, орындады,тапсырманы |
Үй тапсыромасы бойынша құрастырған сөйлемдерін оқып, тапсырма бойынша ауызша талдайды. Ережелерді жатқа айтып, қойылған сұрақтарға дұрыс жауап береді. а) Оқушылар оқып шығып,сөйлем мүшелерінің ретімен қойылмағаны анықтайды. ә) Оқушылар сөйлемдерді орнымен қойып шығады (Гауһар үйге берілген тапсырманы орындамады.) |
|
3 |
«Миға шабуыл» әдісі: Жалаң сөйлемдерді жайылма сөйлемге айналдырып жаз. Бұлт торлады. Күн күркіреді. Жаңбыр жауды. Жаңбыр басылды. Күн ашылды. Балалар ойнады. (ереже бойынша мысалдар келтіру арқылы сабақ түсіндіріледі) |
Аспанда бұлт торлады. Кеше күн күркіреді. Түсте жаңбыр себелеп жауды. Кешке қарай жаңбыр басылды. Таңертеңмен күн шайдай ашылды. Балалар далада ойнады. |
|
4 |
Оқулықпен жұмыс: Жаттығу жұмыстарын берілген тапсырма бойынша орындатып, тақтада талдату, орындалу әдісін түсіндіру. Сергіту сәтін ұйымдастыру. Оқушыларды орындарынан тұрғызып, жаттығу жұмыстарын жасатыу |
1-қатар: 3-жаттығу 2-қатар: 2-жаттығу 3-қатар: 1-жаттығуларды өзбеттерімен тапсырма бойынша орындайды. 4-жаттығу тақтада тапсырма бойынша орындалып, ертегінің мазмұны ауызша талданады. |
|
5 |
Тест тапсырмасын жазылған топшамаларды үлестіріп, оқушыларға өзбеттерімен тест тапсырмаларын орындауды ұсыну. |
Тест тапсырмаларындағы берілген жауаптардың дұрысын таңдап, белгілейді. |
|
6 |
Қорытынды: Жалаң сөйлем дегеніміз не? -Жайылма сөйлем дегеніміз не? -Жалаң сөйлем мен жайылма сөйлемнің айырмашылығ неде? Кім жалаң сөйлемге мысал келтіреді? -Осы жалаң сөйлемді жайылма сөйлемге айналдыру керек. Үйге тапсырма: 5-жаттығу, 91 бет. -Бағалау, мадақтау. |
Сұрақтарға жауап береді. Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін айтады. Мысалдар келтіру арқылы алған білімдерін дәлелдейді. Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып, бағаларын қойдыртады. |
Бекітемін: 4.12.2017жыл.
Пәні: Қазақ тілі.
Сабақтың тақырыбы: Жалаң және жайылма сөйлем.
Сабақтың мақсаты:
а) жалаң,жайылма сөйлем туралы алған білімін бекіту;
ә) тұрлаусыз мүшелер туралы түсінігін жетілдіру;
б) оқушылардың ауызша және жазбаша тілін дамыту;
Сабақтың көрнекілігі: түрлі суреттер, дидактикалық материалдар, топшамалар..
Сабақтың әдісі: түсіндіру,ойын., тест, жаттығу жұмыстары.
Сабақтың түрі:аралас жаңа сабақ.
Сабақтың барысы:
|
№ |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
1 |
Ұйымдастыру бөлімі. Оқушыларды шаттық шеңберге тұрғызу. |
Хормен: Қоңырау соғылды Сабақ басталды. Балалар, жиналдық Түгендеп құралды. |
|
2 |
Өткен сабаққа шолу. Үй тапсырмасын тексеру, ережелерді жатқа сұрау. Қосымша сұрақтарға жауап алу. |
Үй тапсырмасы бойынша құрастырған сөйлемдерін оқып, тапсырма бойынша ауызша талдайды. Ережелерді жатқа айтып, қойылған сұрақтарға дұрыс жауап береді |
|
3 |
«Миға шабуыл» әдісі: -сөйлем дегеніміз не? -сөйлемнің неше түрі бар? Жалаң сөйлем дегеніміз не? -жайылма сөйлем дегеніміз не? -жалаң сөйлем мен жайылма сөйлемнің айырмашылығын кім айтады? Көркем жазу: |
Қойылған сұрақтарға оқушылар жауап береді. Жж Жж Жж Жж Жж Жж Жж Жадыраның жеңгесі жақсы жаңалығын жұртына жеткізді. |
|
4 |
Оқулықпен жұмыс: Жаттығу жұмыстарын берілген тапсырма бойынша орындатып, тақтада талдату, орындалу әдісін түсіндіру. Сергіту сәтін ұйымдастыру. Оқушыларды орындарынан тұрғызып, жаттығу жұмыстарын жасату |
Оқушылар жаттығуларды өзбеттерімен және тақтада тапсырма бойынша орындайды. Орындарынан тұрып, жаттығу жұмыстарын жасайды. |
|
5 |
Топшамамен жұмыс: Күн шайдай ашылды. Ешкі лақтады. Бақтар құстар сайрады. Боран болды. Құлын далада шапты. |
Жалаң және жайылма сөйлемдерді екі бағанға бөліп жазады. Ж |
|
6 |
Қорытынды: Рефлексия: Үйге тапсырма: 5-жаттығу, 91 бет. -Бағалау, мадақтау. |
Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін айтады. Мысалдар келтіру арқылы алған білімдерін дәлелдейді. Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазу. |
Бекітемін: 6.12.2016жыл.
Пәні: Қазақ тілі.
Сабақтың тақырыбы: Жалаң және жайылма сөйлем.
Сабақтың мақсаты:
а) жалаң,жайылма сөйлем туралы алған білімін бекіту;
ә) тұрлаусыз мүшелер туралы түсінігін жетілдіру;
б) оқушылардың ауызша және жазбаша тілін дамыту;
Сабақтың көрнекілігі: түрлі суреттер, дидактикалық материалдар, топшамалар..
Сабақтың әдісі: түсіндіру,ойын., тест, жаттығу жұмыстары.
Сабақтың түрі:аралас жаңа сабақ.
Сабақтың барысы:
|
№ |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
1 |
Ұйымдастыру бөлімі. Оқушыларды шаттық шеңберге тұрғызу. |
Алдағы сабаққа бір-біріне сәттіліктер тілейді. Орындарына отырады. |
|
2 |
Өткен сабаққа шолу. Үй тапсырмасын тексеру, ережелерді жатқа сұрау. Қосымша сұрақтарға жауап алу. «Адасқан сөздер» дидактикалық ойыны. Төмендегі сөздер тақтаға жазылады.Гауһар,берілген,үйге, орындады,тапсырманы |
Үй жұмысы бойынша, тапсырма ауызша талдайды. Ережелерді жатқа айтып, қойылған сұрақтарға дұрыс жауап береді. а) Оқушылар оқып шығып,сөйлем мүшелерінің ретімен қойылмағаны анықтайды. ә) Оқушылар сөйлемдерді орнымен қойып шығады (Гауһар үйге берілген тапсырманы орындамады.) |
|
3 |
«Миға шабуыл» әдісі: Сурет бойынша жалаң сөйлем және жайылма сөйлем құрастырып жаз. |
Оқушылар берілген мазсұнды суретке қарап, сөйлемдер құрастырып жазады. |
|
4 |
Оқулықпен жұмыс: Жаттығу жұмыстарын берілген тапсырма бойынша орындатып, тақтада талдату, орындалу әдісін түсіндіру. Сергіту сәтін ұйымдастыру. Оқушыларды орындарынан тұрғызып, жаттығу жұмыстарын жасатыу |
Жаттығуларды тапсырма бойынша оқушылар тақтада және өзбеттерімен орындайды. |
|
5 |
Ой толғау: Шығармашылық жұмыс. Сызба бойынша әр оқушыға өзбеттерімен сөйлемдер құратып, оларды сөйлем мүшелеріне талдауға беру. |
. |
|
6 |
Қорытынды: Жалаң сөйлем дегеніміз не? -Жайылма сөйлем дегеніміз не? -Жалаң сөйлем мен жайылма сөйлемнің айырмашылығы неде? Кім жалаң сөйлемге мысал келтіреді? -Осы жалаң сөйлемді жайылма сөйлемге айналдыру керек. Үйге тапсырма: 5-жаттығу, 91 бет. -Бағалау, мадақтау. |
Сұрақтарға жауап береді. Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін айтады. Мысалдар келтіру арқылы алған білімдерін дәлелдейді. Кімдер? Не істеді? Нелер? Қайда? Қайтті? Қандай ? не? Қайтті? (сұрақтарына тиісті сөздерді қойып , сөйлем құқрап айтады, олардың сөйлемнің қай түріне жататынын түсіндіреді) Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып, бағаларын қойдыртады. |
шағым қалдыра аласыз













