|
Пәні: Қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортақ тақырып Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті |
Бөлім Тыңдалым, айтылым Оқылым Тілдік нормалардың қолданысы |
Бөлімше Мәтіннің тақырыбы және негізгі ойды анықтау Грамматикалық нормаларды сақтау |
Сабақтың тақырыбы Жалқы және жалпы есім |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Құрастырған: Стамбекова Ш |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 2 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
2.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау 2.4.2.4 Зат есімнің жалпы және жалқы түрлерін ажырату,жалқы есімнің жазылу емлесін сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар |
Зат есімдерге сұрақтар қоя алады.Зат есімнің түрлерін біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Көптеген оқушылар |
Зат есімдерді түрлеріне қарай ажырата алады.Жалқы және жалпы есімдерге мысалдар келтіре алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар |
Зат есімдерден жалқы,жалпы есімдерді бөліп ала алады.Сурет бойынша олардың әрқайсысын қатыстырып,сөйлем құрай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу , түсіну,қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлер |
-мәтіннің тақырыбын және негізгі ойын анықтайды. -жалқы және жалпы есімдерді ажыратады. -жалқы есімнің жазылу емлесін сақтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар: -Зат есім деген не? -Зат есімдерге қандай сұрақтар қойылады? -Адамдарға қатысты сөздерге қандай сұрақтар қойылады? -Жануарлар мен заттарға қандай сқрақтар қойылады? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өмір бойы білім алу, ынтымақтастық, құрметпен қарау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану ( Жабайы аңдар мен үй жануарлары) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Зат есім туралы біледі. Зат есімнің сұрақтарын қоя алады. Сөйлем ішінен зат есімді таба алады. Каллиграфиялық талаптарға сай жаза алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
Қолдану
4мин
|
Ұйымдастыру кезеңі Топқа бөлу (Жалқы есімдер ) Сиқырлы сандықшадан сөздер жазылған қима қағаздар арқылы топқа бөлемін.Әсел,Астана,Ақтөс 1 топ Кісінің аты-жөні 2 топ Жер-су аттары 3 топ Жан-жануарларға қойылған атаулар «Миға шабуыл» -Балалар,біз қандай топтарға бөліндік?(оқушының жауабы) -Жарайсыңдар! -Бұл сөздер әр уақытта қандай әріппен жазылады?(оқушының жауабы) «Бас әріппен жазылатын сөздер» топтастыру Суретте не көріп тұрсыңдар?
-Картада нелер бейнеленген? -Қала, өзен, көл, тау аттарын атату. Үй жануарларының суреттерін көрсету.-Осы жануарлардың қайсысына ат қоямыз? (оқушы жауабы) Дұрыс айтасыңдар, бұл кісі, қала, жер- су, жан-жануарға ғана тән, осы осы заттарға қойылған жеке атауы екен. Осы заттарды атына қарай біз оларды ажыратады екенбіз. - Олай болса, балалар, кісі аты-жөні, жер-су аттары жан-жануарларға қойылатын атаулар жалқы есім деп аталады. Яғни жалқы есімдер бас әріппен жазылады. -Суреттегі Астана, Павлодар, Талдықорған -бұлардың жалпы атауы қалай аталады?-қала -Балқаш, Алакөл, Қаратал-бұлардың жалпы атауы ше?-өзен, көлдер -Құлагер, Ақтөс, Марғау-бұлардың жалпы атауы ше?-жан-жануарлар.
Қандай туыстық атауларды білесіңдер? әже, ата, аға, әпке, ата-ана т.б
-Сонымен, жалқы есімдерден басқа зат есімдерді жалпы есім дейміз. Жалпы есімдер кіші әріппен жазылады екен.
-Балалар,бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай болмақ? (оқушы жауабы) -Дұрыс айтасыңдар ,балалар ,бүгін сендер мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтайсыңдар. Зат есімнің жалқы және жалпы түрлерін ажыратуды,жалқы есімдердің жазылу емлесін сақтауды үйренесіңдер. -Балалар,осы мақсатқа жету үшін біз бүгін қандай жұмыстар жасаймыз -Суретпен жұмыс жасаймыз. -Өлеңді оқимыз. -Өлеңдегі негізгі ойды анықтаймыз. -Зат есімдерді табамыз. -Өлеңді жатқа жазамыз. Жалқы есімдерді табамыз. -Балалар,мен сендерге дескриптор таратамын. Әр тапсырманы орындаған сайын құс тұмсығын белгілеп отырасыңдар. Үй жұмысын тексеру «Дұрыс және қате ережесі» Саралау ресурстар арқылы( жеке оқушымен жұмыс) Қанша? неше? сұрақтарына заттың атын білдіретін сөздер жауап береді. а) Балалар +, - белгілерін көтеріп көрсетеді) ә) Енді белгі – жауаптарыңды бір- біріңе көрсетіңдер. б) Дәлелдеңдер. Менің жауабым дұрыс, себебі ... Не істеді? не қылды? қайтты? деген сұрақтарға заттың қимылын білдіретін сөздер жауап береді. а) Балалар +, - белгілерін көтеріп көрсетеді) ә) Енді белгі – жауаптарыңды бір- біріңе көрсетіңдер. б) Дәлелдеңдер. Менің жауабым дұрыс, себебі ... Қандай? қай? сұрақтарына заттың сынын білдіретін сөздер жауап береді. а) Балалар +, - белгілерін көтеріп көрсетеді) ә) Енді белгі – жауаптарыңды бір- біріңе көрсетіңдер. б) Дәлелдеңдер. Менің жауабым дұрыс, себебі ... Кім? не? сұрақтарына заттың санын білдіретін сөздер жауап береді. а) Балалар +, - белгілерін көтеріп көрсетеді) ә) Енді белгі – жауаптарыңды бір- біріңе көрсетіңдер. б) Дәлелдеңдер. Менің жауабым дұрыс, себебі ... Ынталандырушы бағалау: «От шашу»әдісі арқылы |
Сиқырлы сандықша Қима қағаздар
Интерактивті тақтадан суреттерді көру арқылы сұраққа жауап береді.
Интерактивті тақтадағы тапсырмаларды орындай отырып ереже шығарады.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
5мин
4мин
4мин
5мин
5мин
|
Оқулықпен жұмыс 1 тапсырма. «Айырмашылығын тап» әдісі (топтық жұмыс) (Оқылым) Суреттерге қара,олардың астындағы сөздерді оқы.Суреттерге қатысты сөздердің бірі кіші әріптен,бірі бас әріптен жазылған.Оның себебі неде? Таразы арқылы қима қағаздарды жалқы,жалпы есім деп ажыратады. Бота (қыздың есімі),бота (түйенің төлі)
Дескриптор -жалқы,жалпы есімдерді анықтай алады.
Ынталандырушы бағалау: «От шашу»әдісі арқылы Дескриптордағы 1 тапсырманы құс тұмсығымен белгілейді.
2 тапсырма (топтық жұмыс) (Оқылым) Өлеңді түсініп оқы.Өлеңдегі негізгі ойды анықта. Зат есімдерді тап.
Дескриптор: -өлеңді түсініп оқи алады. -өлеңдегі негізгі ойды анықтай алады. -зат есімдерді таба алады.
Ынталандырушы бағалау:«От шашу»әдісі арқылы Дескриптордағы 2 тапсырманы құс тұмсығымен белгілейді.
Ширату жаттығуы «Екі әріп» Оқушылар кезекпен бір зат есім айтады.Келесі оқушы соңғы екі әрпі бойынша жалғастырады.Мысалы:балта-табақ 3 тапсырма «Кім тез тауып, оқи алады?» (Жеке жұмыс) (жазылым) дәптермен жұмыс Өлеңді жатқа жаз. Жалқы есімдерді тап.
Бекен,Төкен, Тете екен. Тете үлкені Бекен екен.
Дескриптор -өлеңді жатқа жаза алады. -жалқы есімдерді таба алады.
Ынталандырушы бағалау: «От шашу» әдісі арқылы Дескриптордағы 3 тапсырманы құс тұмсығымен белгілейді.
4 тапсырма Берілген сөздердің бір әрпін алып тастап,жаңа сөз жаса. (жұптық жұмыс) (жазылым) Бата------ емен------ қаша-------- Арба------- Ажар------- Асан----------
Дескриптор -Сөздердің бір әрпін алып тастап,жаңа сөз жасай алады.
Ынталандырушы бағалау: «От шашу» әдісі арқылы Дескриптордағы 4 тапсырманы құс тұмсығымен белгілейді.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 8мин |
Рефлексия
Кері байланыс
Үйге тапсырма:33 жаттығу,53 бет |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: Мәтіннің тақырыбын және негізгі ойын анықтайды. |
Дискрипторлар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
өлеңді түсініп оқи алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
өлеңдегі негізгі ойды анықтай алады зат есімдерді таба алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалқы және жалпы есімдерді ажыратады. |
жалқы және жалпы есімдерді ажырата алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
жалқы есімдерді таба алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалқы есімнің жазылу емлесін сақтайды. |
сөздердің бір әрпін алып тастап,жаңа сөз жасай алады өлеңді жатқа жаза алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
жалқы есімнің жазылу емлесін сақтай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз.Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.Үй тапсырма арқылы 2.Тапсырма арқылы 3.Қорытынды арқылы 4.Диалаог және қолдау көрсету арқылы саралау жүргізуді жоспарладым.
Қабілеті жоғары оқушыларға шығармашылық тапсырма:
Көп нүктенің орнына тиісті
сөзді қойып жазу. Сөздің қандай есім екені айту. Көбірек қолдау көрсетуді
қажет ететін оқушылармен
қосымша жұмыс
жүргіземін.
|
«От шашу» әдісі арқылы сонымен қатар жетістік критерийлері арқылы бағалаймын.Дескриптор арқылы бағалаймын. |
Дене мүшелерінің сымбатты болуына ықпал ету. Партада түзу отыру. Ширату жаттығуы «Екі әріп» ойыны
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Оқу мақсатын бағдарламаға сәйкестендіріп, пән ерекшеліктеріне бағыттап алдым. Сабақтың мақсатын оқушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, SMART форматында құрастырдым.Тапсырманы оқушылардың қажеттіліктерін ескеріп,саралап алдым.Саралауда әр түрлі тәсілдерді жоспарладым (тапсырмалар,оқушыларды қолдау).Таңдау әдістері де пән бойынша тақырып мазмұнын анықтадым.Оқыту әдістері оқыту мақсатына қол жеткізуге ықпалын тигізді.Әдістер оқушыларды оқу үдерісіне тартуға бағытталған.Ойлау және практикалық іс-әрекет үдерісінде оқушылардың белсенділіктерін қамтамасыз ететін әдістерді пайдаландым.Бағалауды оқу мақсатына сәйкес алдым.Бағалау критерийлерін пайдаландым.Сабақтың мақсаты шынайы болды. Сабақта оқушылар жалқы және жалпы есім туралы білім алды, олардың ерекшеліктерін ажыратып, өлеңді түсініп, мәнерлеп оқып,өлеңдегі негізгі ойды анықтай алды. Сабақтың мақсаты айтылды, сабақтың тақырыбы ашылды. Сабақта уақытты тиімді пайдаландым.Саралауда қолдауды қажет ететін оқушыларға семантикалық карта арқылы жұмыс жүргіздім.Қабілеті жоғары оқушылармен саралау жұмысын ұйымдастыруда шығармашылық тапсырмалар ресурстар арқылы қолдандым.Сабақта белсенді оқыту түрлері болды.Мен өз алдыма қойған мақсатыма жеттім. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жалқы және жалпы есім
Жалқы және жалпы есім
|
Пәні: Қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортақ тақырып Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті |
Бөлім Тыңдалым, айтылым Оқылым Тілдік нормалардың қолданысы |
Бөлімше Мәтіннің тақырыбы және негізгі ойды анықтау Грамматикалық нормаларды сақтау |
Сабақтың тақырыбы Жалқы және жалпы есім |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Құрастырған: Стамбекова Ш |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 2 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
2.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау 2.4.2.4 Зат есімнің жалпы және жалқы түрлерін ажырату,жалқы есімнің жазылу емлесін сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар |
Зат есімдерге сұрақтар қоя алады.Зат есімнің түрлерін біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Көптеген оқушылар |
Зат есімдерді түрлеріне қарай ажырата алады.Жалқы және жалпы есімдерге мысалдар келтіре алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар |
Зат есімдерден жалқы,жалпы есімдерді бөліп ала алады.Сурет бойынша олардың әрқайсысын қатыстырып,сөйлем құрай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу , түсіну,қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлер |
-мәтіннің тақырыбын және негізгі ойын анықтайды. -жалқы және жалпы есімдерді ажыратады. -жалқы есімнің жазылу емлесін сақтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар: -Зат есім деген не? -Зат есімдерге қандай сұрақтар қойылады? -Адамдарға қатысты сөздерге қандай сұрақтар қойылады? -Жануарлар мен заттарға қандай сқрақтар қойылады? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өмір бойы білім алу, ынтымақтастық, құрметпен қарау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану ( Жабайы аңдар мен үй жануарлары) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Зат есім туралы біледі. Зат есімнің сұрақтарын қоя алады. Сөйлем ішінен зат есімді таба алады. Каллиграфиялық талаптарға сай жаза алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
Қолдану
4мин
|
Ұйымдастыру кезеңі Топқа бөлу (Жалқы есімдер ) Сиқырлы сандықшадан сөздер жазылған қима қағаздар арқылы топқа бөлемін.Әсел,Астана,Ақтөс 1 топ Кісінің аты-жөні 2 топ Жер-су аттары 3 топ Жан-жануарларға қойылған атаулар «Миға шабуыл» -Балалар,біз қандай топтарға бөліндік?(оқушының жауабы) -Жарайсыңдар! -Бұл сөздер әр уақытта қандай әріппен жазылады?(оқушының жауабы) «Бас әріппен жазылатын сөздер» топтастыру Суретте не көріп тұрсыңдар?
-Картада нелер бейнеленген? -Қала, өзен, көл, тау аттарын атату. Үй жануарларының суреттерін көрсету.-Осы жануарлардың қайсысына ат қоямыз? (оқушы жауабы) Дұрыс айтасыңдар, бұл кісі, қала, жер- су, жан-жануарға ғана тән, осы осы заттарға қойылған жеке атауы екен. Осы заттарды атына қарай біз оларды ажыратады екенбіз. - Олай болса, балалар, кісі аты-жөні, жер-су аттары жан-жануарларға қойылатын атаулар жалқы есім деп аталады. Яғни жалқы есімдер бас әріппен жазылады. -Суреттегі Астана, Павлодар, Талдықорған -бұлардың жалпы атауы қалай аталады?-қала -Балқаш, Алакөл, Қаратал-бұлардың жалпы атауы ше?-өзен, көлдер -Құлагер, Ақтөс, Марғау-бұлардың жалпы атауы ше?-жан-жануарлар.
Қандай туыстық атауларды білесіңдер? әже, ата, аға, әпке, ата-ана т.б
-Сонымен, жалқы есімдерден басқа зат есімдерді жалпы есім дейміз. Жалпы есімдер кіші әріппен жазылады екен.
-Балалар,бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай болмақ? (оқушы жауабы) -Дұрыс айтасыңдар ,балалар ,бүгін сендер мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтайсыңдар. Зат есімнің жалқы және жалпы түрлерін ажыратуды,жалқы есімдердің жазылу емлесін сақтауды үйренесіңдер. -Балалар,осы мақсатқа жету үшін біз бүгін қандай жұмыстар жасаймыз -Суретпен жұмыс жасаймыз. -Өлеңді оқимыз. -Өлеңдегі негізгі ойды анықтаймыз. -Зат есімдерді табамыз. -Өлеңді жатқа жазамыз. Жалқы есімдерді табамыз. -Балалар,мен сендерге дескриптор таратамын. Әр тапсырманы орындаған сайын құс тұмсығын белгілеп отырасыңдар. Үй жұмысын тексеру «Дұрыс және қате ережесі» Саралау ресурстар арқылы( жеке оқушымен жұмыс) Қанша? неше? сұрақтарына заттың атын білдіретін сөздер жауап береді. а) Балалар +, - белгілерін көтеріп көрсетеді) ә) Енді белгі – жауаптарыңды бір- біріңе көрсетіңдер. б) Дәлелдеңдер. Менің жауабым дұрыс, себебі ... Не істеді? не қылды? қайтты? деген сұрақтарға заттың қимылын білдіретін сөздер жауап береді. а) Балалар +, - белгілерін көтеріп көрсетеді) ә) Енді белгі – жауаптарыңды бір- біріңе көрсетіңдер. б) Дәлелдеңдер. Менің жауабым дұрыс, себебі ... Қандай? қай? сұрақтарына заттың сынын білдіретін сөздер жауап береді. а) Балалар +, - белгілерін көтеріп көрсетеді) ә) Енді белгі – жауаптарыңды бір- біріңе көрсетіңдер. б) Дәлелдеңдер. Менің жауабым дұрыс, себебі ... Кім? не? сұрақтарына заттың санын білдіретін сөздер жауап береді. а) Балалар +, - белгілерін көтеріп көрсетеді) ә) Енді белгі – жауаптарыңды бір- біріңе көрсетіңдер. б) Дәлелдеңдер. Менің жауабым дұрыс, себебі ... Ынталандырушы бағалау: «От шашу»әдісі арқылы |
Сиқырлы сандықша Қима қағаздар
Интерактивті тақтадан суреттерді көру арқылы сұраққа жауап береді.
Интерактивті тақтадағы тапсырмаларды орындай отырып ереже шығарады.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
5мин
4мин
4мин
5мин
5мин
|
Оқулықпен жұмыс 1 тапсырма. «Айырмашылығын тап» әдісі (топтық жұмыс) (Оқылым) Суреттерге қара,олардың астындағы сөздерді оқы.Суреттерге қатысты сөздердің бірі кіші әріптен,бірі бас әріптен жазылған.Оның себебі неде? Таразы арқылы қима қағаздарды жалқы,жалпы есім деп ажыратады. Бота (қыздың есімі),бота (түйенің төлі)
Дескриптор -жалқы,жалпы есімдерді анықтай алады.
Ынталандырушы бағалау: «От шашу»әдісі арқылы Дескриптордағы 1 тапсырманы құс тұмсығымен белгілейді.
2 тапсырма (топтық жұмыс) (Оқылым) Өлеңді түсініп оқы.Өлеңдегі негізгі ойды анықта. Зат есімдерді тап.
Дескриптор: -өлеңді түсініп оқи алады. -өлеңдегі негізгі ойды анықтай алады. -зат есімдерді таба алады.
Ынталандырушы бағалау:«От шашу»әдісі арқылы Дескриптордағы 2 тапсырманы құс тұмсығымен белгілейді.
Ширату жаттығуы «Екі әріп» Оқушылар кезекпен бір зат есім айтады.Келесі оқушы соңғы екі әрпі бойынша жалғастырады.Мысалы:балта-табақ 3 тапсырма «Кім тез тауып, оқи алады?» (Жеке жұмыс) (жазылым) дәптермен жұмыс Өлеңді жатқа жаз. Жалқы есімдерді тап.
Бекен,Төкен, Тете екен. Тете үлкені Бекен екен.
Дескриптор -өлеңді жатқа жаза алады. -жалқы есімдерді таба алады.
Ынталандырушы бағалау: «От шашу» әдісі арқылы Дескриптордағы 3 тапсырманы құс тұмсығымен белгілейді.
4 тапсырма Берілген сөздердің бір әрпін алып тастап,жаңа сөз жаса. (жұптық жұмыс) (жазылым) Бата------ емен------ қаша-------- Арба------- Ажар------- Асан----------
Дескриптор -Сөздердің бір әрпін алып тастап,жаңа сөз жасай алады.
Ынталандырушы бағалау: «От шашу» әдісі арқылы Дескриптордағы 4 тапсырманы құс тұмсығымен белгілейді.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 8мин |
Рефлексия
Кері байланыс
Үйге тапсырма:33 жаттығу,53 бет |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: Мәтіннің тақырыбын және негізгі ойын анықтайды. |
Дискрипторлар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
өлеңді түсініп оқи алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
өлеңдегі негізгі ойды анықтай алады зат есімдерді таба алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалқы және жалпы есімдерді ажыратады. |
жалқы және жалпы есімдерді ажырата алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
жалқы есімдерді таба алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалқы есімнің жазылу емлесін сақтайды. |
сөздердің бір әрпін алып тастап,жаңа сөз жасай алады өлеңді жатқа жаза алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
жалқы есімнің жазылу емлесін сақтай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз.Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.Үй тапсырма арқылы 2.Тапсырма арқылы 3.Қорытынды арқылы 4.Диалаог және қолдау көрсету арқылы саралау жүргізуді жоспарладым.
Қабілеті жоғары оқушыларға шығармашылық тапсырма:
Көп нүктенің орнына тиісті
сөзді қойып жазу. Сөздің қандай есім екені айту. Көбірек қолдау көрсетуді
қажет ететін оқушылармен
қосымша жұмыс
жүргіземін.
|
«От шашу» әдісі арқылы сонымен қатар жетістік критерийлері арқылы бағалаймын.Дескриптор арқылы бағалаймын. |
Дене мүшелерінің сымбатты болуына ықпал ету. Партада түзу отыру. Ширату жаттығуы «Екі әріп» ойыны
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Оқу мақсатын бағдарламаға сәйкестендіріп, пән ерекшеліктеріне бағыттап алдым. Сабақтың мақсатын оқушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, SMART форматында құрастырдым.Тапсырманы оқушылардың қажеттіліктерін ескеріп,саралап алдым.Саралауда әр түрлі тәсілдерді жоспарладым (тапсырмалар,оқушыларды қолдау).Таңдау әдістері де пән бойынша тақырып мазмұнын анықтадым.Оқыту әдістері оқыту мақсатына қол жеткізуге ықпалын тигізді.Әдістер оқушыларды оқу үдерісіне тартуға бағытталған.Ойлау және практикалық іс-әрекет үдерісінде оқушылардың белсенділіктерін қамтамасыз ететін әдістерді пайдаландым.Бағалауды оқу мақсатына сәйкес алдым.Бағалау критерийлерін пайдаландым.Сабақтың мақсаты шынайы болды. Сабақта оқушылар жалқы және жалпы есім туралы білім алды, олардың ерекшеліктерін ажыратып, өлеңді түсініп, мәнерлеп оқып,өлеңдегі негізгі ойды анықтай алды. Сабақтың мақсаты айтылды, сабақтың тақырыбы ашылды. Сабақта уақытты тиімді пайдаландым.Саралауда қолдауды қажет ететін оқушыларға семантикалық карта арқылы жұмыс жүргіздім.Қабілеті жоғары оқушылармен саралау жұмысын ұйымдастыруда шығармашылық тапсырмалар ресурстар арқылы қолдандым.Сабақта белсенді оқыту түрлері болды.Мен өз алдыма қойған мақсатыма жеттім. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


























