Тақырып бойынша 18 материал табылды

Жаңа бұйрықпен 5-сыныпқа үйден оқытудан 2-тоқсанға арналған толық ҚМЖ жеңіл ақыл ой кемістігі бойынша

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңа бұйрықпен 5-сыныпқа үйден оқытудан 2-тоқсанға арналған толық ҚМЖ жеңіл ақыл ой кемістігі бойынша
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Есту қабілетін дамыту 17-сабақ

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Сенсорлық процестері мен кеңістіктік бейімделуін дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

5

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Есту қабілетін дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.1.1.3 табиғат дыбыстарын ажырату

5.1.1.4 әлеуметтік маңызды тұрмыстық, қалалық дыбыстарды ажырату

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: Табиғат дыбыстарын ажыратады.

Әлеуметтік маңызды тұрмыстық, қалалық дыбыстарды ажыратады.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау.

Сәлеметсің бе?

Көңіл- күйің қалай?

Жағымды көңіл күй тудырамыз.

Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз.



Сәлеметсізбе?

Жақсы

Бір -біріне жақсы тілектер айтады.













Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі

20 мин

Кіріспе тапсырма (видео)

- Қазір біз көзімізді жұмып, саяхатқа шығамыз. Сен дыбысты ести отырып, қай жерлерде жүргенімізді айтып отырасың.

-Судың сылдыраған дыбысы  (дыбысы естіледі)

-Біз қай жерде жүрміз, балалар?

-Саяхатымызды әрі қарай жалғастырамыз. Енді қай жерге келдік? (ормандағы құстардың дыбысы).

-Әрі қарай кеттік (адамдардың күлкісі). Ал енді, қай жерге келдік?  (ән кеші т.с.с.)

-Енді көзімізді ашайық.  Бұл дыбыстар бізге  қай мүшеміз арқылы жетті?

- Естілген дыбыстардың шығу  көздерін атайықшы?

(табиғат, адам, құстар)

-Яғни, бұл дыбыстарды табиғи денелер шығарып тұр.  Біздің бүгінгі сабақта қарастыратынымыз табиғи дыбыстар.

-Табиғи дыбыстар дегеніміз не? Оған жауап алу үшін мына тапсырманы орындайық.


«Орнын тап» стратегиясы

 -Суреттердің ішінен табиғи дыбыс шығаратын денелерді бөліп алайық.  (суреттерді орналастыру)

-Сонымен дыбыс нешеге бөлінеді екен?

 Табиғи  дыбыстар                       Жасанды дыбыстар


Оқушы парақшада жұмыс жасайды

Дескриптор:

Үлестірмелі парақшада зейін қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды

Үлестірмелі парақша

суреттер

«Тәжірибе алаңы»-әдісі

20 мин



Біз дыбыс әлемінде өмір сүреміз. Дыбыс – ауа толқыны арқылы құлаққа естілетін үн. Дыбыстардың табиғи көздері бар. Бұларды табиғаттың дыбыс көздері деп те атайды. Оларға сайраған құстарды, жағаға соғылған толқындарды, уілдеген желді жатқызуға болады. Олардың барлығы табиғи дыбыстар деп аталатын әуен, жел гуілі, жапырақ сыбдыры секілді дыбыстарды тудырады. Табиғи дыбыс көзінің мысалы ретінде ырылдау, жылау және басқа да дыбыс тудыратын жануардың немесе адамның дыбысын атауға болады.

Табиғи дыбыстар

Табиғат құбылыстары          Адам             Жануарлардан

 

Суретке қарап, табиғат дыбыстарын неден естуге болатынын әңгімеле. Әңгіме құрастырып, дәптерге жаз.

Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді.


Оқушы суретті салуды көрсетеді.

Дескриптор:

тапсырманы орындай алады

анықтайды

Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау .


құмзар.

Жұмыс дәптерлері.

Суреттер


Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

3 мин

Сабақты қорытындылау Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?

Оқушы жауап береді

Смайлик

Жұмыс дәптерлері.



Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: Табиғат дыбыстарын ажыратады.

Әлеуметтік маңызды тұрмыстық, қалалық дыбыстарды ажыратады.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Есту арқылы қабылдау қабілеті дамыды.

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Көру қабілетін дамыту 18-сабақ

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Сенсорлық процестері мен кеңістіктік бейімделуін дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

5

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Көру қабілетін дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.1.2.3 геометриялық формаларды ажырату, бөлшекерін, белгілерін анықтау

5.1.2.4 симметрия өсін сақтай отырып бейненің суретін салып бітіру

5.1.2.5 ұзындықты мм, см, дм, м. арқылы өлшеу

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: Геометриялық формаларды ажырату, бөлшекерін, белгілерін анықтайды.

Симметрия өсін сақтай отырып бейненің суретін салып бітіреді.

Ұзындықты мм, см, дм, м. арқылы өлшеп үйренеді.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау.

Сәлеметсің бе?

Көңіл- күйің қалай?

Жағымды көңіл күй тудырамыз.

Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз.



Сәлеметсізбе?

Жақсы

Бір -біріне жақсы тілектер айтады.













Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі

20 мин

Асықтарды нөмері ретімен қойып, сөйлемді оқы.(Жақсы болғым келеді.)

ж1 а2 с4 о7 м11 е13 ғ9 д16 к12

е15 б6 қ3 ы5 л8 ы10 л14 і17

Ми гимнастикасы «Жалқау сегіздіктер».Ауада сегіз саныналды мен оң қолыңмен, сосын сол қолыңмен сегіз санын сал, одан кейін екі қолыңмен үшрет қайтала.
Тапсырма №2.Үстел үстінде 3 қияр, 2 сәбізжәне 5 апельсин тұрған. Үстел үстінде барлық көкөністер қанша?

Жауабы: Барлығы 5 көкөніс, өйткені апельсин жеміске жатады.

Тапсырма №3 Сөздерді дұрыс құрастыр және артық сөзді алып таста қалғанын топта. ҚРАЫБЗ, АУЫҚН, МААЛ, ЛАМАҚ, МҰТРЛА
Жауабы: қарбыз, қауын, алма, қалам, алмұрт.

Оқушы парақшада жұмыс жасайды

Ешқандай көмексіз, геометриялық формалар арқылы хайуанаттардың суреттерін салады.

Оқушы өз қалаулары бойынша салады.


Дескриптор:

Үлестірмелі парақшада зейін қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды

Үлестірмелі парақша

суреттер

«Тәжірибе алаңы»-әдісі

20 мин





«Оралма» жаттығуы.

Қолдарымызды жоғары көтеріп, керілеміз.

Қолымызды созып тұрып оңға, солға бұраламыз.

Қолымызды түсіреміз

Жаттығуды 3-5 рет қайталаймыз.

Тапсырма «Симметриялы суреттерді аяқта»


Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді.

Компьютерде көрсетемін және оқушы қайталайды.

Оқушы сандарды айтып біріктіріп қандай сурет шыққанын айтады

Дескриптор:

тапсырманы орындай алады

анықтайды

Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау .



құмзар.

Жұмыс дәптерлері.

Суреттер


Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

3 мин

Сабақты қорытындылау Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?

Оқушы жауап береді

Смайлик

Жұмыс дәптерлері.




Күтілетін нәтиже:

Нені біледі Геометриялық формаларды ажырату, бөлшекерін, белгілерін анықтайды.

Симметрия өсін сақтай отырып бейненің суретін салып бітіреді.

Ұзындықты мм, см, дм, м. арқылы өлшеп үйренеді.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Көру арқылы қабылдау қабілеті дамыды.















Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Кеңістікте бейімделуін дамыту 19-сабақ

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Сенсорлық процестері мен кеңістіктік бейімделуін дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

5

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Кеңістікте бейімделуін дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.1.3.3 объекттердің өзара орналасуын ажырату

5.1.3.4 кеңістіктік қатынастарды суреттеу

5.1.3.5 Сеген тақталары, Коос текшелері, Пьерон-Рузер әдістемесі бойынша тапсырмалар орындау

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: Объекттердің өзара орналасуын ажыратады.

Кеңістіктік қатынастарды суреттейді.

Сеген тақталары, Коос текшелері, Пьерон-Рузер әдістемесі бойынша тапсырмалар орындайды.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау.

Сәлеметсің бе?

Көңіл- күйің қалай?

Жағымды көңіл күй тудырамыз.

Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз.



Сәлеметсізбе?

Жақсы

Бір -біріне жақсы тілектер айтады.













Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі

20 мин

Сабақты бастамас бұрын көзге арналған жаттығу жасайық.

Көздің бұзылысын алдын алуға арналған жаттығу.

Көзіміздің қарашығының көмегімен, ауада ағаштың суретін салайық.

Тыныс алу жаттығуы. «Қар»

Мақтаны алып, домалақтап қар жасап үрлейміз.

Терең тыныс аламыз, 1...2...3 (кідіріс), мақтаны үрлейміз, 2-3 рет.


Оқушы парақшада жұмыс жасайды

Дескриптор:

Үлестірмелі парақшада зейін қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды

Үлестірмелі парақша

суреттер

«Тәжірибе алаңы»-әдісі

20 мин





Саусақ гимнастикасы.

Жаңбыр, жаңбыр қуана!

Тамшы, тамшы,көбірек!

Бізді жамбыр сулама!

Соға бермей терезені -

Орман жаққа жауғой:

Шөпті риза қылағой!

Пьерон-Рузер әдістемесі «Белгілерді қойып шық!»

Сеген тақталарымен жұмыс. Суретте нелер бейнеленген?Сеген тақатсын қайшы , түсті қағаздарды пайдаланып, жаса.

Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді.









Оқушы суретті алақанмен ептеп құм жазу арқылы өшіріп, келесі суретті салуды көрсетеді.


Дескриптор:

тапсырманы орындай алады

анықтайды











Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау .



құмзар.

Жұмыс дәптерлері.

Суреттер


Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі3 мин

Сабақты қорытындылау Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?

Оқушы жауап береді

Смайлик

Жұмыс дәптерлері.




Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: Объекттердің өзара орналасуын ажыратады.

Кеңістіктік қатынастарды суреттейді.

Сеген тақталары, Коос текшелері, Пьерон-Рузер әдістемесі бойынша тапсырмалар орындайды.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Есту арқылы қабылдау қабілеті дамыды.





Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Уақыттық бейімделуін дамыту 20-сабақ

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Сенсорлық процестері мен кеңістіктік бейімделуін дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

5

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Уақыттық бейімделуін дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.1.4.2 өз күн тәртібін жасау

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: Өз күн тәртібін жасайды.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау.

Сәлеметсің бе?

Көңіл- күйің қалай?

(Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз.

Сәлеметсізбе?

Жақсы

Жағымды көңіл күй тудырамыз.

Бір -біріне жақсы тілектер айтады.













Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі

20 мин

Ойын - жаттығу "Пайдалы - зиянды".

Оқушыға денсаулық үшін пайдалы немесе зиянды жағдаяттар ұсынылады. Жағдаяттар үлгілері:

- бала жаттығу жасаса;

- бала ағашқа өрмелесе;

- бала ауыр заттарды көтерсе;

- бала басқа баланы итеріп жіберсе;

- бала сіріңкемен ойнаса;

- бала терезені сындыратын болса;

- бала қолын жуса;

- бала күнге қыздырынса;

- бала мұз балмұздақты жесе;

- бала балаларға қарай жөтелсе;

- бала тамақ үстінде күлсе;

- бала табиға суға шомылса.

Оқушы өзінің сөзін "Егер мен ... . жасасам денсаулыққа зиян болады" немесе "Егер мен ... . жасасам денсаулыққа пайдалы болады" деп бастайды.

Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.


Дескриптор:

Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды

Үлестірмелі парақша

суреттер

«Тәжірибе алаңы»-әдісі

20 мин





Диаграмма. Сөздер шығару.



Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді.

Оқушы суретті суретті салуды көрсетеді.



Оқушы тапсырмаларды орындап көрсетеді.


Дескриптор:

тапсырманы орындай алады

анықтайды



Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау .



құмзар.

Жұмыс дәптерлері.

Суреттер


Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

3 мин

Сабақты қорытындылау Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?

Оқушы жауап береді

Смайлик

Жұмыс дәптерлері.




Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: Өз күн тәртібін жасайды.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Көру арқылы қабылдау қабілеті дамыды.






Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Тактильдік-қозғалыстық түйсігін дамыту .21-сабақ

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Сенсорлық процестері мен кеңістіктік бейімделуін дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

5

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тактильдік-қозғалыстық түйсігін дамыту .

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.1.5.2 заттардың салмағын ажырату


Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: Заттардың салмағын ажыратады.



Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау.

Сәлеметсің бе?

Көңіл- күйің қалай?

(Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз.

Сәлеметсізбе?

Жақсы

Жағымды көңіл күй тудырамыз.

Бір -біріне жақсы тілектер айтады.













Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі

20 мин

Суреттерді боя. Таразылардың түрлеріне сипаттама бер.



Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.


Дескриптор:

Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды

Үлестірмелі парақша

суреттер

«Тәжірибе алаңы»-әдісі

20 мин





«Кім тапқыр?» әдісі

Орамжапырақты теңестіру үшін

неше ананасты таразыға жапсырамыз?



Сергіту сәті. Өнер.

Домбырам күмбірлеп, (Сол қолын жанына көтеріп, домбыра тартады)

Күй шерте аламын

Бұрала би билеп, (Екі қолын кезекпен көтеріп, би қимылдарын жасайды)

Сурет те саламын (Қылқалам ұстаған қимыл көрсетеді)

Ұқсатып кілемге (Ауада төртбұрыш жасайды)

Кесте де тігемін (Ине ұстап, тігін тіккен қимыл жасайды)

Актөрше рөлде

Ойнай да білемін (Күліп, қабағын шытып, қолымен шашын әдемілейді, киімін түзейді)

Жалықпай талай күн,

Жасаймын мүсін де (Ермексаз илегенді қимылмен көрсетеді).


Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді.

Оқушы суретті суретті салуды көрсетеді.







Оқушы тапсырмаларды орындап көрсетеді.


Дескриптор:

тапсырманы орындай алады

анықтайды



Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау .



құмзар.

Жұмыс дәптерлері.

Суреттер


Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

3 мин

Сабақты қорытындылау Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?

Оқушы жауап береді

Смайлик

Жұмыс дәптерлері.




Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: Заттардың салмағын ажыратады.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Көру арқылы қабылдау қабілеті дамыды.









Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Дәм және иіс сезімін дамыту 22-сабақ

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Сенсорлық процестері мен кеңістіктік бейімделуін дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

5

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Дәм және иіс сезімін дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.1.6.2 түрлі иістерді тану

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: Түрлі иістерді таниды.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау.

Сәлеметсің бе?

Көңіл- күйің қалай?

(Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз.

Сәлеметсізбе?

Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз.

Бір -біріне жақсы тілектер айтады.











Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі

20 мин

-Кәне, сезім мүшелерінен дәм мен иісті қай мүшемен атқарамыз?


Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.


Дескриптор:

Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды

Үлестірмелі парақша

суреттер

«Тәжірибе алаңы»-әдісі

20 мин






Тез жауап бер» ойыны

Әр сөйлемнен артық сөзді сыз. Неге артық деп ойлайсың?

Анар сорпаны тұзбен тұздады.

Жомарттың жас күшігі бар.

Бөлмеге күннің күн сәулесі түсіп тұр.

Жазира қорыққаннан сыбырмен сыбырлап сөйледі.

Раушан жазумен хат жазады.

Суретпен жұмыс

Шығармашылық тапсырмалар

Ойланып, айт

Тәтті тағамдар мен ащы тағамдарды теріп жазу. Тағамның дәмін иісінен ажыратуға бола ма?

Суретті боя. Әр жеміске сипаттама бер.

Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді.

Берілген ортада геометриялық фигураларға ұқсас заттарды табады.


Дескриптор:

тапсырманы орындай алады

анықтайды



Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау



Жұмыс дәптерлері.

Суреттер

Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

3 мин

Сабақты қорытындылау Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?

Оқушы жауап береді

Смайлик

Жұмыс дәптерлері.




Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: Түрлі иістерді таниды.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері Дәм және иіс сезімін қабілеті дамыды.


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Ұсақ моториканы дамыту 23-сабақ

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Қимыл-қозғалыс саласын дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

5

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ұсақ моториканы дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.2.1.5 геометриялық фигураларды, бейнелерді штрихтеу

5.2.1.6 бейнелерді бояулармен, қарындашпен, бормен бояу..

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: Геометриялық фигураларды, бейнелерді штрихтайды.

Бейнелерді бояулармен, қарындашпен, бормен бояйды.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау.

Сәлеметсің бе?

Көңіл- күйің қалай?

(Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз.

Сәлеметсізбе?

Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз.

Бір -біріне жақсы тілектер айтады.











Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі

20 мин

Мақалды сәйкестендір. Оқы, мәнін аш. Мақалды түстеріне сәйкес қосып жинастыр


Мақалды қалай түсінесің? Не туралы айтылған?

Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.


Дескриптор:

Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды

Үлестірмелі парақша

суреттер

«Тәжірибе алаңы»-әдісі

20 мин






Тапсырма. Суреттерді штрихтау.

«Көзімізбен геометриялық фигуралар салайық» жаттығуы. Көзбен шеңбер, шаршы, үшбұрыштарды алдымен сағат тілі бағытымен, кейін қарсы бағытта бас мен иекті қозғалтпай саламыз.

«Тыңда, орында» жаттығуы.

Жаттығу барысы: Педагог бірнеше іс-әрекетті атайды, бірақ көрсетпейді. Оқушылар іс-әрекеттерді қимылмен көрсетіп орындайды.

1/ басыңды оңға бұр, алдыға бұр, төмен қарат, басынды көтер/.

2/ басыңды солға бұр, отыр, тұр басыңды көтер/.

5.Сезімталдықты дамытуға арналған жаттығулар

Геомериялық фигураларды түрлі түспен аттарына қарай бояу. Қызыл, көк , жасыл

Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді.

Берілген ортада геометриялық фигураларға ұқсас заттарды табады.


Дескриптор:

тапсырманы орындай алады

анықтайды



Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау



Жұмыс дәптерлері.

Суреттер

Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

3 мин

Сабақты қорытындылау Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?

Оқушы жауап береді

Смайлик

Жұмыс дәптерлері.




Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: Геометриялық фигураларды, бейнелерді штрихтайды.

Бейнелерді бояулармен, қарындашпен, бормен бояйды.


Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Ұсақ моторика қабілеті дамыды.
















Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Ұсақ моториканы дамыту 24-сабақ

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Қимыл-қозғалыс саласын дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

5

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ұсақ моториканы дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.2.1.7 моншақтарды жіпке тізу/тарату

5.2.1.8 пластилинмен мүсін жасау

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: Моншақтарды жіпке тізу/таратуды үйренеді.

Пластилинмен мүсін жасайды.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау.

Сәлеметсің бе?

Көңіл- күйің қалай?

(Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз.

«Есіміңді бейнеле» суретті тест.

Шарты: Оқушыға ақ қағазға түрлі – түсті қаламмен өзіне ұнайтын гүлді салу тапсырылады. Нәтижесінде ұқсас гүлдер жинақталып, барлығы тақтаға ілінеді.

- Қандай әдемі сурет шықты? Гүлдері ұқсас адамдар мінезі жөнінде де ұқсас болады. Біз ортамыздың гүлі екенімізді ұмытпауымыз керек. Біз әрқашан қуаныш алып келетінімізді білуіміз керек .


Сәлеметсізбе?

Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз.

Бір -біріне жақсы тілектер айтады.











Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі

20 мин

Жұмбақ өлеңді оқып, шешуін тап.


Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.


Дескриптор:

Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды

Үлестірмелі парақша

суреттер

«Тәжірибе алаңы»-әдісі

20 мин






«Көзімізбен қисық сызықтар саламыз» жаттығуы. Алдымен солдан оңға, содан кейін оңнан-солға қарай баспен иекті қозғалтпай саламыз. Жаттығу 15-20 сек жалғасады.

Пластилиннен картинка , мүсіндер жасау.

Мақсаты: Ұсақ қол моторикасын дамыту.

Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді.

Пазлды құрастырады.

Сурет бойынша әңгіме айтады.


Дескриптор:

тапсырманы орындай алады

анықтайды



Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау



Жұмыс дәптерлері.

Суреттер

Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

3 мин

Сабақты қорытындылау.Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?


Оқушы жауап береді

Смайлик

Жұмыс дәптерлері.




Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: Моншақтарды жіпке тізу/таратуды үйренеді.

Пластилинмен мүсін жасайды.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Көру арқылы қабылдау қабілеті дамыды.







Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Мимика мен пантомимиканы дамыту 25-сабақ

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Қимыл-қозғалыс саласын дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

5

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Мимика мен пантомимиканы дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.2.2.2 ишараларды қимылдарды келтіру

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: Ишараларды қимылдарды келтіреді.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау.

Сәлеметсің бе?

Көңіл- күйің қалай?

(Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз.

Сәлеметсізбе?

Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз.

Бір -біріне жақсы тілектер айтады.











Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі

20 мин

Мимика мен пантомимика туралы түсіндіру

Секіреміз топ-топ,

Шапалақтап көп-көп.

Иілеміз оңға қарай бір, екі, үш,

Иілеміз солға қарай бір, екі, үш.

Ойын :Мимика мен пантомимика

Оқушыға мимика мен пантомимиканың айырмасын ажыратуға бейнероликтер көрсету .

Оқушы көрсеткенде қайсысына жататынын айтып отырады.


Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.


Дескриптор:

Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды

Үлестірмелі парақша

суреттер

«Тәжірибе алаңы»-әдісі

20 мин






«Саусақтар сәлемдеседі» ойыны. Мұнда бас бармақ ұшы әр саусақтың ұшымен кезекпен түйіседі. «Адамдар келеді». Оң қолдың сұқ саусағымен ортаңғы саусақтарын жүгірген тәрізді етіп қимылдатады. Оқушы осындай саусақ ойынын ойнай отырып, өлең шумағын қызыға айтады.Мысалы, «Моншақ». Қызыл-сары көк моншақ. Мен жасаймын көп моншақ. Мұнда қатар екі қолдың бас бармағымен сұқ саусақтарының ұшын түйістіре отырып, моншақ тәрізді бейнелейді, әрі оларды тізбектеп жасау оқушы үшін өте қызықты әрекет, әрі қол бұлшық етін дамытуға үлкен көмегін тигізеді. Психолог: Мен қазір өлең оқимын,

«Жаңбыр»
- Тырс! Тырс!
Жаңбыр кеп жауады,
Терезе қағады.
- Тырс! Тырс!

 Біз жаңбырды немізбен көреміз?
- Жаңбыр дыбысын немізбен естиміз?
Саусақ қол жаттығулары
«Жаңбыр жауды»
Жаңбыр қалай жауды. Алдымен жәй жауды. Саусақ ұшымен үстел үстін соғып тырсылдатады. Содан кейін қатты жаңбыр жауды. Үстелді қаттырақ соғады.

.

 Тілдік қимылды ойын
- Жаңбыр жауады. Тырс!
- Жаңбыр жауады. Тырс! Тырс!
- Жаңбыр көп жауады.
Тырс! Тырс! Тырс! Тырс! Тырс!
(бір орында тұрып, секіреді)

Өзіне ұнаған суретін құмда, суда, ауада салады.


Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді.

Берілген ортада геометриялық фигураларға ұқсас заттарды табады.

Пазлды құрастырады.




Сурет бойынша әңгіме айтады.


Дескриптор:

тапсырманы орындай алады

анықтайды



Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау



Жұмыс дәптерлері.

Суреттер

Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

3 мин

Сабақты қорытындылау.Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?


Оқушы жауап береді

Смайлик

Жұмыс дәптерлері.




Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: Ишараларды қимылдарды келтіреді.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Мимика мен пантомимиканы дамыту қабілеті артады.












Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Жадын дамыту 26-сабақ

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Зерде аясын дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

5

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жадын дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.3.1.4 сөздер қатарын орнына келтіру


Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: Сөздер қатарын орнына келтіреді.


Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау.

Сәлеметсің бе?

Көңіл- күйің қалай?

(Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз.

Сәлеметсізбе?

Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз.

Бір -біріне жақсы тілектер айтады.











Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі

20 мин

Тапсырма «Адасқан әріптер» Сөздер шығару.

Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.


Дескриптор:

Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды

Үлестірмелі парақша

суреттер

«Тәжірибе алаңы»-әдісі

20 мин






««Шешулерін» құрастыру тапсырма.



Қиял

Тапсырма: Шеңберді аяқтап, бейнеге айналдыру.



Берілген ортада геометриялық фигураларға ұқсас заттарды табады.




Сурет бойынша әңгіме айтады.


Дескриптор:

тапсырманы орындай алады

анықтайды



Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау



Жұмыс дәптерлері.

Суреттер

Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

3 мин

Сабақты қорытындылау.Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?


Оқушы жауап береді

Смайлик

Жұмыс дәптерлері.




Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: Сөздер қатарын орнына келтіреді.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Жадында сақтау қабілеті артады.
























Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Жадын дамыту 27-сабақ

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Зерде аясын дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

5

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жадын дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.3.1.5 тақпақтарды жатқа айту

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: сөйлемдерді айтады,

тақпақтарды жатқа айтады.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау.

Сәлеметсің бе?

Көңіл- күйің қалай?

(Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз.

Сәлеметсізбе?

Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз.

Бір -біріне жақсы тілектер айтады.











Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі

20 мин

Тапсырма: Аттарын ата.Парақшаны жауып, есінде қалғанын атату.

Оқушы суреттегі құстар мен хайуанаттарды бөліп, дәптерге жазуы керек. Суретті боя.

Әр суретке сөйлем құрап жаз.


Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.


Дескриптор:

Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды

Үлестірмелі парақша

суреттер

«Тәжірибе алаңы»-әдісі

20 мин






Өлеңді бейнесөз арқылы оқытып, жатқа айтқызу.

Өлең шумақтарынан ұнағанын бірнеше қайталатып жаттату

Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді.

Берілген ортада геометриялық фигураларға ұқсас заттарды табады.


Сурет бойынша әңгіме айтады.


Дескриптор:

тапсырманы орындай алады

анықтайды



Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау



Жұмыс дәптерлері.

Суреттер

Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

3 мин

Сабақты қорытындылау.Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?


Оқушы жауап береді

Смайлик

Жұмыс дәптерлері.




Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: сөйлемдерді айтады,тақпақтарды жатқа айтады

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Жадында сақтау қабілеті артады.

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Жадын дамыту 28-сабақ

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Зерде аясын дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

5

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жадын дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.3.1.6 заттардың орналасқан орындарын есте сақтау (қатарға қосу)

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: Заттардың орналасқан орындарын есте сақтайды. (қатарға қосу)

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау.

Сәлеметсің бе?

Көңіл- күйің қалай?

(Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз.

Сәлеметсізбе?

Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз.

Бір -біріне жақсы тілектер айтады.











Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі

20 мин

Саусақ гимнастикасы.

Жаңбыр, жаңбыр қуана!

Тамшы, тамшы,көбірек!

Бізді жамбыр сулама!

Соға бермей терезені -

Орман жаққа жауғой:

Шөпті риза қылағой!

Тапсырма. Сыныптарды салыстыр.Айырмашылықтарды ата. Заттардың орнында не өзгеріс бар? Қай сынып таза? Неліктен?

Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.


Дескриптор:

Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды

Үлестірмелі парақша

суреттер

«Тәжірибе алаңы»-әдісі

20 мин






«Жолдарын табуға көмектес»

«Тез ойла, сөз ойла» ойыны.

Көп нүктенің орнына берілген сұраққа жауап беретін сөз жаз.

Кім?

...... оқытады

...... билейді

...... ән айтады

...... қобыз тартады

«Сөзді аяқта» тапсырмасы.

Өлең жолдарын керекті сөздерден алып аяқта.

«Бұзба көше ...,

Ұрынасың апатқа.

Қызықты өтсiн әр ...,

Жақын болма .... »,

Саған, маған, оған да,

Айтар осы ... .

Керекті сөздер: ақылым, күнiң, шатаққа, тәртiбiн.

Берілген ортада геометриялық фигураларға ұқсас заттарды табады.




Сурет бойынша әңгіме айтады.


Дескриптор:

тапсырманы орындай алады

анықтайды



Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау



Жұмыс дәптерлері.

Суреттер

Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

3 мин

Сабақты қорытындылау.Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?


Оқушы жауап береді

Смайлик

Жұмыс дәптерлері.




Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: : Заттардың орналасқан орындарын есте сақтайды.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Жадында сақтау қабілеті артады.



Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Тіл мен ойлау қабілетін дамыту 29-сабақ

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Зерде аясын дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

5

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тіл мен ойлау қабілетін дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.3.2.5 жалпы белгісін ерекше/топтастыру белгілерін анықтау

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: Жалпы белгісін ерекше/топтастыру белгілерін анықтайды.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау.

Сәлеметсің бе?

Көңіл- күйің қалай?

(Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз.

Сәлеметсізбе?

Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз.

Бір -біріне жақсы тілектер айтады.











Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі

20 мин

Ребусты шеш, шыққан сөзді оқы.Достық туралы не айтасың? Сенің досың кім?

Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.


Дескриптор:

Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды

Үлестірмелі парақша

суреттер

«Тәжірибе алаңы»-әдісі

20 мин






«Жоғалған зат» ойыны. Үстелдің үстіне бірнеше зат қойылады. Бала оларға мұқият қарап алған соң, теріс қарап тұрады. Үстелден бір зат алып тасталынады. Оқушы қай заттың жоғалып кеткенін табу керек.

Тапсырма «Табиғатты суретте»

Суретке қарап жыл мезгілдері туралы дәптерге жазу. Жыл мезгілдеріне арнап өлеңдер оқу.

Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді.

Берілген ортада геометриялық фигураларға ұқсас заттарды табады.

Пазлды құрастырады.




Сурет бойынша әңгіме айтады.


Дескриптор:

тапсырманы орындай алады

анықтайды



Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау



Жұмыс дәптерлері.

Суреттер

Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

3 мин

Сабақты қорытындылау.Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?


Оқушы жауап береді

Смайлик

Жұмыс дәптерлері.




Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: Жалпы белгісін ерекше/топтастыру белгілерін анықтайды.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Тіл мен ойлау қабілеті дамыды.




Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Тіл мен ойлау қабілетін дамыту 30-сабақ

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Зерде аясын дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

5

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тіл мен ойлау қабілетін дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.3.2.6 салдар себептерін анықтау

5.3.2.7 отбасындағы, сыныптағы оқиғаларды бақылау, саралау

5.3.2.8 өз ісінің өнімдерінсаралау

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады:

Салдар себептерін анықтайды.

Отбасындағы, сыныптағы оқиғаларды бақылап, саралайды.

Өз ісінің өнімдерін саралайды.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау.

Сәлеметсің бе?

Көңіл- күйің қалай?

(Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз.

Сәлеметсізбе?

Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз.

Бір -біріне жақсы тілектер айтады.











Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі

20 мин

«Қар жауғанда» өлеңін оқып, көп нүктенің орнына керекті сөзді сәйкестендір. Оқы.

Қар жауыпты ... ,

Қар жауыпты ... .

Сырғанаймыз енді біз

Отырып ап шанаға.


Тапсырма. Аквариумдегі балықтарды боя. Аквариумдегі балықтардың күтіміне қажетті заттардың және жемінің суретін сал.

Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.


Дескриптор:

Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды

Үлестірмелі парақша

суреттер

«Тәжірибе алаңы»-әдісі

20 мин






«Жоғалған зат» ойыны. Үстелдің үстіне бірнеше зат қойылады. Бала оларға мұқият қарап алған соң, теріс қарап тұрады. Үстелден бір зат алып тасталынады. Оқушы қай заттың жоғалып кеткенін табу керек.

Тапсырма. Суретті штрихтап аяқта.






Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді.

Берілген ортада геометриялық фигураларға ұқсас заттарды табады.

Пазлды құрастырады.




Сурет бойынша әңгіме айтады.


Дескриптор:

тапсырманы орындай алады

анықтайды



Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау



Жұмыс дәптерлері.

Суреттер

Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

3 мин

Сабақты қорытындылау.Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?


Оқушы жауап береді

Смайлик

Жұмыс дәптерлері.




Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: Салдар себептерін анықтайды.

Отбасындағы, сыныптағы оқиғаларды бақылап, саралайды.

Өз ісінің өнімдерін саралайды.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Тіл мен ойлау қабілеті дамыды.


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Қиялын дамыту 31-сабақ

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Зерде аясын дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

5

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қиялын дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.3.3.2 өз түпкі ойы бойынша құрастыру

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: Өз түпкі ойы бойынша құрастырады.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау.

Сәлеметсің бе?

Көңіл- күйің қалай?

(Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз.

Сәлеметсізбе?

Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз.

Бір -біріне жақсы тілектер айтады.











Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі

20 мин

Жұмбақ жасыру. Шешуін табу.

Бұтақтарға секіріп,

Кейде жаңғақ кеміріп,

Жоғары өрлеп кетеді.

Бұл не?


Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.


Дескриптор:

Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды

Үлестірмелі парақша

суреттер

«Тәжірибе алаңы»-әдісі

20 мин






Шыршада

Аяз атаға хат жаз. Өзіңнің ұнататын сыйлығың тізімін жазып бер.  Суретті боя.


Тапсырма.Қиялды дамыту. Суретті боя. Қандай ертегі құрастырар едің? Ертегіге ат қой. «Түлкі мен тырна» ертегісін білесің бе?

Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді.



Сурет бойынша әңгіме айтады.


Дескриптор:

тапсырманы орындай алады

анықтайды



Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау



Жұмыс дәптерлері.

Суреттер

Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

3 мин

Сабақты қорытындылау.Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?


Оқушы жауап береді

Смайлик

Жұмыс дәптерлері.




Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: Өз түпкі ойы бойынша құрастырады.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Кеңістікте бейімделу қабілеті дамыды.







Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Зейінін дамыту 32-сабақ

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Зерде аясын дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

5

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Зейінін дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.3.4.3 Ахутина; Мюнстерберг әдістемелерін; Шульте кестелерін

қолдана отырып тапсырмалар орындау

5.3.4.4 әріптермен корректуралық тапсырма

лар орындау

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: Ахутина; Мюнстерберг әдістемелерін; Шульте кестелерін қолдана отырып тапсырмалар орындайды.

Әріптермен корректуралық тапсырмалар орындайды.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау.

Сәлеметсің бе?

Көңіл- күйің қалай?

(Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз.

Сәлеметсізбе?

Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз.

Бір -біріне жақсы тілектер айтады.











Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі

20 мин

Дәптерге құраған сөйлеміңді жаз.

Оқушы парақшада

Дескриптор:

Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды

Үлестірмелі парақша

суреттер

«Тәжірибе алаңы»-әдісі

20 мин






«Мюнстерберг» әдістемесі.

Мақсаты: Бұл әдістеме зейіннің таңдамалылығын анықтайды, жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.

Уақыты:2мин.

Психолог: Көптеген әріптердің арасында тұтас сөздер бар. Сіздің міндетіңіз, тез оқып отырып, сол сөздердің астын сызуыңыз керек.

Аашпгопартаивнртерезевнаапташыопккарталыгксағатлыгсабақоыгборпыаукесікрвнбасбалдақинакпотақтагыеоқушыоанмұғал

імрыгадиректорвпыкуқызметкерапецуранлвгкдәптершлпевоалд................

Шульте кестесімен жұмыс кезінде көздің көлденең және тігінен қозғалуын барынша азайтуға бағытталған. Ол үшін көз бен кесте арақашықтығын дұрыс сақтау қажет. Кесте алыс болған сайын, барлық торын қамтуға болады. Кестеге дейін орташа қашықтық кітап немесе монитордан оқуға ыңғайлы қашықтыққа сәйкес болуы керек. Әдетте бұл 40-50 сантиметр, бірақ көзді алшақ ұстаудың қажеті жоқ, тек кестені толықтай көруге қиын болса ғана.

Нәтижеге қол жеткізу. Шульте кестелерімен жаттығу кезінде, нақты нені жаттықтырып жатқаныңды түсінуің керек. Сен көру қабілетіңді жаттықтырасың. Сондықтан мақсат әр кестені тезірек бітіру емес, жаттығуларды дұрыс орындау, яғни жоғарыда келтірілген әдістемені дұрыс орындау. Бастапқыда жаттығуларды орындау кезінде белгілі бір қиындықтар

туындауы мүмкін, бірақ әр келесі кесте сайын сен сандарды тезірек табатын боласың. Нәтижесінде әдеттегідей сандарды көз қимылымен іздеуден қарағанда тез табатыныңды аңғарасың. Шульте кестелерінің басты мақсаты.

Ахутинаның тіл ұстарту жаттығулары

ЖЫЛ МЕЗГІЛДЕРІ ТУРАЛЫ

Қыс туралы

Ыс – ыс – ыс,

Келіп жетті қыс.

Ар – ар – ар,

Жауады қар.

Яз – яз – яз

Сақылдаған сары аяз.

Ран – ран – ран,

Соғады боран.

На – на – на,

Зулайды шана.

Күз туралы

Үз – үз – үз,

Жаңбырлы Күз.

Рақ – рақ – рақ,

Саулайды жапырақ.

Ел – ел – ел,

Соғады жел.

Іс – іс – іс,

Піседі жеміс.



Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді.

.


Дескриптор:

тапсырманы орындай алады

анықтайды

Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау



Жұмыс дәптерлері.

Суреттер

Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

3 мин

Сабақты қорытындылау.Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?

Оқушы жауап береді

Смайлик

Жұмыс дәптерлері.

Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: Ахутина; Мюнстерберг әдістемелерін; Шульте кестелерін қолдана отырып тапсырмалар орындайды.

Әріптермен корректуралық тапсырмалар орындайды.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Зейін қабілеті дамыды.





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
07.00.2024
166
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12