Ашық сабақ
|
Күні: 7.12.2017 |
Пәні: Қазақ тілі |
Сынып: 4«В» |
||
|
Сабақ тақырыбы: |
Жануарлар әлемі.Керік |
Мұғалім:Мусаева П.А. |
||
|
Мақсаты: |
1.Біліктілік: Жануарлар туралы білімдерін жинақтау, бір жүйеге келтіру.Білгендерін қайталау,тереңдету,дүниетанымдарын кеңейту. 2.Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін,есте сақтау және шығармашылық қабілеттерін дамыту.3.Тәрбиелік:Туған өлке табиғатына, онда өмір сүретін жануарларға деген сүйіспеншілік сезімдерін арттыру. |
|||
|
Сабақтың типі: |
Жаңа тақырыпты меңгерту. |
|||
|
Сабақтың түрі: |
Интерактивті сабақ. |
|||
|
Оқушылар үшін оқу нәтижелері: |
Тақырыптың мағынасын ашып, өздері талдау жасап дұрыс, бұрыстығына көздері жетеді. |
|||
|
Негізгі идеялар: |
Оқушының өмірдегі біліміне,білетініне сүйену;Жаңа теориялық ақпаратты беру арқылы оқушыға жаңаша ойлау дағдысын,мәнерін, амалдарын қалыптастыруға ықпал жасау. |
|||
|
Қолданылатын материалдар: |
Интерактивті тақта,таратпа материалдар,бағалау парақтары,текше |
|||
|
Оқыту әдістері: |
Сұрақ-жауап,диалог,АҚТ |
1.Жеке жұмыс 2.Жұптық жұмыс 3.Топтық жұмыс |
||
|
Тапсырмалар: |
Бейнебаян арқылы сыни ойлап тақырып мазмұнын ашады,сабақтың мақсаттарын анықтайды Диалог әдісі арқылы бір-біріне сұрақтар қойылады. Жаңа сөздермен жұмыс. |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Уақыты. |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
2 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі. Сыныппен сәлемдесу, түгелдеу. Психологиялық дайындық. Бүгін кім кезекші? Бүгін нешесі? Бүгін сабаққа деген көңіл – күйлерің қандай? (смайлик көрсету) - Бүгін қазақ тілі сабағы күндегіден өзгеше, әрі ерекше өтпекші. Себебі, бүгін бізде ашық сабақ. Және сабағымызда қонақтарымыз бар. |
|
||
|
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын белгілеу Мағынаны тану
.
Бекіту.
ІV. Қорытынды
Рефлексия. V.Үйге тапсырма беру. VІ.Бағалау.
|
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау. -Балалар,сабақты бастаймыз ба? Сабаққа дайынбыз ба? Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет. Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз! -Үй жұмысына не берілді? 1. «Сандарды сөйлет » Қазақстандағы зообақтар 3 .1937 жылы 7-қараша, 1938 ж.,1980 150 ,80 , 95 . 2. «Ақиқат немесе жалған ба?» -Балалар, сендерге интерактивті тақтадан мәтінге байланысты сөйлемдер беріледі,егер берілген сөйлемдер ақиқат болса жасыл көрсеткішті көрсетесіңдер,ал жалған болса қызыл көрсеткішті көрсетесіңдер. -Келістік пе?Іске сәт! 1.Жабайы аңдарды адам өсіреді.- 2.Жолбарыс–өте қауіпті жыртқыш жануар. + 3.Ол аюды өлтіре алмайды. - 4. Жолбарыс қабанды, сиырды оңай өлтіреді.+ 5.Жолбарыс -жабайы аң. + 6. Ол 9-10 метр жерге секіреді. + 7.Жолбарыс сағатына 80 км жүгіре алады.- 8.Жолбарыс - өте күшті жыртқыш аң.+ ІІІ.Жаңа сабақ 1.Қызығушылықты ояту. Тыңдалым. «Хайуанаттар бағына саяхат» видеосюжет көрсетіліп сабақ тақырыбын өздері ашады. 2. Ой қозғау. -Бүгінгі танысатын тақырыбымыз қандай болмақ? -Керік туралы не білеміз? -Не білгіміз келеді?(Сабақтың мақсаттарын айту). 3.Мәтіналды жұмыс. Тыңдалым. Оқылым. Жазылым. Жұптық жұмыс. «Сөздік гол» тәсілі. -Балалар,алдарыңда парақша жатыр,сол парақшаға интерактивті тақтада көрсетілген сөздерді жылдам жазып,кестені толтырасыңдар.1 оқушы кестені толтырсын.1 оқушы сөздікпен жұмыс жасасын. Сөздерді дұрыс тапсаңдар, кестені толтыра отырып, әр сөзден кейін «Голл» деп айқайлайсыңдар,жарай ма?.
Әлемдегі-в мире Мойын- шея Керік- жираф Жылдамдық- скорость Өмір сүреді- живёт (ут) Тілі- язык Дақ- пятно Бойы-рост Мүйіз- 4.Мәтінмен жұмыс.Мәтінді оқып, аудару Керік Әлемдегі ең биік жануар – керік. Ол Африкада өмір сүреді. Оның салмағы 700 килограмм. Бойы 6 метрге дейін. Бойының 2 метрі – оның мойны. Бес мүйізді керіктер болады. Керіктің тілі өте ұзын. Керіктің бір қадамы 6-8метр. Ол 54 сантиметрдей болады екен. Керік шөп және ағаштардың жапырағын жейді. Ол сағатына 50 километр жүгіре алады. Керік 25 жыл өмір сүреді. Керіктер – арыстан мен адамнан қорқады Топтық жұмыс. «Кубизм» әдісі. Топ көшбасшысы текшені лақтырады, түскен сұраққа сүйеніп топ мүшелері жаңа сөздерді пайдаланып, тақырып төңірегінде сұрақтар (сөйлемдер) құрастырады (не? қашан? қайда? қалай?не істеген? неше?). Критерийі: Жаңа сөздерді пайдалану; Мәтінге сүйену; Тақырып төңірегінде 1 сұраулы, 1 хабарлы сөйлем құрау;
Сергіту сәті «Дыбыстарды тауып көр» Оқушыларға әртүрлі жануарлардың дыбыстары қойылады.Топ ішінде талқылап,дұрыс жауабын кластер арқылы жазады.
«Фото» әдісі. Топқа тақырыпқа байланысты суреттер беріледі. Топ ішінде суретке байланысты мәтін дайындайды. Дайындап болғасын суреттер тақтаға ілінеді. Әр топ кезекпен өз мәтіндерін оқығанда, басқалар әңгіменің қай сурет туралы болғанын анықтауы керек. Анықтағанда өз көзқарастарын дәлелдейтін тұжырымдар келтіріп сөйлеуі керек. Мәтін құруға критерий, дескриптор беріледі. Берілген суреттерге мәтін құрастырады; Мәтін кемінде 5 сөйлемнен тұрады. Өзгелердің мәтіндерін тыңдап, мәтіннің қай сурет туралы болғанын анықтайды;
Лексика-грамматикалық тақырып. Септіктерді қайталау. 1.” Керік” сөзін септеу. 2. Мәтіндегі зат есімдерді тауып, қай септікте тұрғанын ажырату. Бүгінгі сабақтан не үйрендіңдер,не білдіңдер? Топтастыру - Керік қандай жануар? Мақсатымызға жеттік пе? (мақсаттарды жазған парақты оқу). «Блум текшесі» әдісі арқылы кері байланыс жасаймын. (Текшенің әр қабырғасында: «Мен үшін не қызықты болды?», «Мен не үйрендім?», «Мен не түсіндім?», «Не қиын болды?» деген сұрақтар жазылып тұрады. Текшені лақтырғанда әр топтан 2 оқушы сұраққа жауап береді). Сөздікті жаттау,1 тапсырма (түсінік айту)
Сабақ барысында сабаққа жауап берген оқушыларға топ басшылары баға қойып отырады,сол арқылы формативті бағалау жүйесін қолданам.
|
Оқушыларға жасыл және қызыл түсті карточкалар таратып беру.
Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбын өздері түйіндеп шығарады. Оқушылар жауап береді.
.
Бірін-бірі бағалау:
Суреттер Бағалау (топтар бірін-бірі бағалайды): «Екі жұлдыз, бір тілек» (смайликтер)
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жануарлар әлемі.Керік
Жануарлар әлемі.Керік
Ашық сабақ
|
Күні: 7.12.2017 |
Пәні: Қазақ тілі |
Сынып: 4«В» |
||
|
Сабақ тақырыбы: |
Жануарлар әлемі.Керік |
Мұғалім:Мусаева П.А. |
||
|
Мақсаты: |
1.Біліктілік: Жануарлар туралы білімдерін жинақтау, бір жүйеге келтіру.Білгендерін қайталау,тереңдету,дүниетанымдарын кеңейту. 2.Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін,есте сақтау және шығармашылық қабілеттерін дамыту.3.Тәрбиелік:Туған өлке табиғатына, онда өмір сүретін жануарларға деген сүйіспеншілік сезімдерін арттыру. |
|||
|
Сабақтың типі: |
Жаңа тақырыпты меңгерту. |
|||
|
Сабақтың түрі: |
Интерактивті сабақ. |
|||
|
Оқушылар үшін оқу нәтижелері: |
Тақырыптың мағынасын ашып, өздері талдау жасап дұрыс, бұрыстығына көздері жетеді. |
|||
|
Негізгі идеялар: |
Оқушының өмірдегі біліміне,білетініне сүйену;Жаңа теориялық ақпаратты беру арқылы оқушыға жаңаша ойлау дағдысын,мәнерін, амалдарын қалыптастыруға ықпал жасау. |
|||
|
Қолданылатын материалдар: |
Интерактивті тақта,таратпа материалдар,бағалау парақтары,текше |
|||
|
Оқыту әдістері: |
Сұрақ-жауап,диалог,АҚТ |
1.Жеке жұмыс 2.Жұптық жұмыс 3.Топтық жұмыс |
||
|
Тапсырмалар: |
Бейнебаян арқылы сыни ойлап тақырып мазмұнын ашады,сабақтың мақсаттарын анықтайды Диалог әдісі арқылы бір-біріне сұрақтар қойылады. Жаңа сөздермен жұмыс. |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Уақыты. |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
2 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі. Сыныппен сәлемдесу, түгелдеу. Психологиялық дайындық. Бүгін кім кезекші? Бүгін нешесі? Бүгін сабаққа деген көңіл – күйлерің қандай? (смайлик көрсету) - Бүгін қазақ тілі сабағы күндегіден өзгеше, әрі ерекше өтпекші. Себебі, бүгін бізде ашық сабақ. Және сабағымызда қонақтарымыз бар. |
|
||
|
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын белгілеу Мағынаны тану
.
Бекіту.
ІV. Қорытынды
Рефлексия. V.Үйге тапсырма беру. VІ.Бағалау.
|
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау. -Балалар,сабақты бастаймыз ба? Сабаққа дайынбыз ба? Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет. Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз! -Үй жұмысына не берілді? 1. «Сандарды сөйлет » Қазақстандағы зообақтар 3 .1937 жылы 7-қараша, 1938 ж.,1980 150 ,80 , 95 . 2. «Ақиқат немесе жалған ба?» -Балалар, сендерге интерактивті тақтадан мәтінге байланысты сөйлемдер беріледі,егер берілген сөйлемдер ақиқат болса жасыл көрсеткішті көрсетесіңдер,ал жалған болса қызыл көрсеткішті көрсетесіңдер. -Келістік пе?Іске сәт! 1.Жабайы аңдарды адам өсіреді.- 2.Жолбарыс–өте қауіпті жыртқыш жануар. + 3.Ол аюды өлтіре алмайды. - 4. Жолбарыс қабанды, сиырды оңай өлтіреді.+ 5.Жолбарыс -жабайы аң. + 6. Ол 9-10 метр жерге секіреді. + 7.Жолбарыс сағатына 80 км жүгіре алады.- 8.Жолбарыс - өте күшті жыртқыш аң.+ ІІІ.Жаңа сабақ 1.Қызығушылықты ояту. Тыңдалым. «Хайуанаттар бағына саяхат» видеосюжет көрсетіліп сабақ тақырыбын өздері ашады. 2. Ой қозғау. -Бүгінгі танысатын тақырыбымыз қандай болмақ? -Керік туралы не білеміз? -Не білгіміз келеді?(Сабақтың мақсаттарын айту). 3.Мәтіналды жұмыс. Тыңдалым. Оқылым. Жазылым. Жұптық жұмыс. «Сөздік гол» тәсілі. -Балалар,алдарыңда парақша жатыр,сол парақшаға интерактивті тақтада көрсетілген сөздерді жылдам жазып,кестені толтырасыңдар.1 оқушы кестені толтырсын.1 оқушы сөздікпен жұмыс жасасын. Сөздерді дұрыс тапсаңдар, кестені толтыра отырып, әр сөзден кейін «Голл» деп айқайлайсыңдар,жарай ма?.
Әлемдегі-в мире Мойын- шея Керік- жираф Жылдамдық- скорость Өмір сүреді- живёт (ут) Тілі- язык Дақ- пятно Бойы-рост Мүйіз- 4.Мәтінмен жұмыс.Мәтінді оқып, аудару Керік Әлемдегі ең биік жануар – керік. Ол Африкада өмір сүреді. Оның салмағы 700 килограмм. Бойы 6 метрге дейін. Бойының 2 метрі – оның мойны. Бес мүйізді керіктер болады. Керіктің тілі өте ұзын. Керіктің бір қадамы 6-8метр. Ол 54 сантиметрдей болады екен. Керік шөп және ағаштардың жапырағын жейді. Ол сағатына 50 километр жүгіре алады. Керік 25 жыл өмір сүреді. Керіктер – арыстан мен адамнан қорқады Топтық жұмыс. «Кубизм» әдісі. Топ көшбасшысы текшені лақтырады, түскен сұраққа сүйеніп топ мүшелері жаңа сөздерді пайдаланып, тақырып төңірегінде сұрақтар (сөйлемдер) құрастырады (не? қашан? қайда? қалай?не істеген? неше?). Критерийі: Жаңа сөздерді пайдалану; Мәтінге сүйену; Тақырып төңірегінде 1 сұраулы, 1 хабарлы сөйлем құрау;
Сергіту сәті «Дыбыстарды тауып көр» Оқушыларға әртүрлі жануарлардың дыбыстары қойылады.Топ ішінде талқылап,дұрыс жауабын кластер арқылы жазады.
«Фото» әдісі. Топқа тақырыпқа байланысты суреттер беріледі. Топ ішінде суретке байланысты мәтін дайындайды. Дайындап болғасын суреттер тақтаға ілінеді. Әр топ кезекпен өз мәтіндерін оқығанда, басқалар әңгіменің қай сурет туралы болғанын анықтауы керек. Анықтағанда өз көзқарастарын дәлелдейтін тұжырымдар келтіріп сөйлеуі керек. Мәтін құруға критерий, дескриптор беріледі. Берілген суреттерге мәтін құрастырады; Мәтін кемінде 5 сөйлемнен тұрады. Өзгелердің мәтіндерін тыңдап, мәтіннің қай сурет туралы болғанын анықтайды;
Лексика-грамматикалық тақырып. Септіктерді қайталау. 1.” Керік” сөзін септеу. 2. Мәтіндегі зат есімдерді тауып, қай септікте тұрғанын ажырату. Бүгінгі сабақтан не үйрендіңдер,не білдіңдер? Топтастыру - Керік қандай жануар? Мақсатымызға жеттік пе? (мақсаттарды жазған парақты оқу). «Блум текшесі» әдісі арқылы кері байланыс жасаймын. (Текшенің әр қабырғасында: «Мен үшін не қызықты болды?», «Мен не үйрендім?», «Мен не түсіндім?», «Не қиын болды?» деген сұрақтар жазылып тұрады. Текшені лақтырғанда әр топтан 2 оқушы сұраққа жауап береді). Сөздікті жаттау,1 тапсырма (түсінік айту)
Сабақ барысында сабаққа жауап берген оқушыларға топ басшылары баға қойып отырады,сол арқылы формативті бағалау жүйесін қолданам.
|
Оқушыларға жасыл және қызыл түсті карточкалар таратып беру.
Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбын өздері түйіндеп шығарады. Оқушылар жауап береді.
.
Бірін-бірі бағалау:
Суреттер Бағалау (топтар бірін-бірі бағалайды): «Екі жұлдыз, бір тілек» (смайликтер)
|
шағым қалдыра аласыз


















