Бекітемін:
|
4-бөлім: Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі |
Мектеп: М.Арын атындағы ҚҚОМ |
||||||
|
Күні: 13.11.17 |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жануарлар және тіршілік |
||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
ӘТН 3 Лексикалық норма: Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Мәтін мазмүнын түсініп, сұрақтар құрастырады. Омоним, антоним, синонимдерді қолданады. Көптеген оқушылар: Мәтін мазмұнын түсінеді, ақпаратты анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады.Омоним, антоним, синонимдерді ерекшеліктеріне сай қолданады. Кейбір оқушылар: Мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпаратты анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады.Омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолданады. |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқылым мақсаты бойынша:
Әдеби тілдік норма бойынша:
|
||||||
|
Сабақ түрі |
өткен материалды жүйелеу |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөз тіркестері мен терминология: сексеуіл,адыраспан,қисық қанатты шырыш, жусан «ПОПС» формуласы • Бірінші сөйлем «Менің ойымша, ... » • Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … » • Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » • Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ... » |
||||||
|
Сабақта қамтылатын құндылықтар |
Жауапкершілік (жұптық, топтық жұмыста жауапкершілік қасиет танытады) Құрмет (жұмыс барысында өзіне және өзгеге құрмет көрсетеді) |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология, әдебиет |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Таныстырылым арқылы ақпарат қабылдайды. |
||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Дала жануарлары мен үй жануарлары |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||||
|
Үйге тапсырма |
Ι.Ұйымдастыру кезеңі ΙΙ.Үй тапсырмасы. Қызығушылығын ояту Қаз – үйдің құсы. (зат есім). Асан жерді күрекпен қаз.(етістік)
- әңгіменің басы Бас - адамның басы - таудың басы - бұлақтың бас І.Тыңдалым тапсырмалары. Берілген мәтінді оқып шық. Мәтіндегі көтерілген мәселелерді анықта. Төрт түліктің атауларын есіңе сақта.Омоним сөздерді тауып, талда. ІІ. Оқылым тапсырмалары «Жалғасын тап»тапсырмасы 1. Өнер алды- 2. Сөз қадірін айтқан ... Жол қадірін жортқан ... 3. Бірлігі жоқ ел ... тозар, Бірлігі күшті ел ... озар. 4. Жеті жұрттың тілін біл, ............................................... Жеті түрлі білім біл. ІІІ.Жазылым тапсырмалары Ι топ.Көп мағыналы сөздердің бірнеше мағынасын жаз. Көз, таза,қара,аяқ,кілт. Үлгі:Малдың көзі,бұлақтың көзі,иненің көзі. Таза жүрек, таза бұлақ. ΙΙ топ. Төмендегі сөздердің көп мағыналық сипатын сөз тіркестерін құраңдар. Кең,көз,бас,тас,жас. Кең бөлме, кең пейіл, кең байтақ Көз жанары, ине көзі, істің көзі, байлық көзі, бұлақ көзі Адамның басы, сөз басы, жиналыс басы, істің басы, басында болу Тас жол, тас түйін, тас бекіту, тас боп қату, тастай ауыр Жас буын, жас жұбай, жас ерекшелік, жас қыз ΙΙΙ топ. Омоним сөздердің қатарын жаз. Түс,арық,жүз,айт,қара,жақ. Үлгі: Түс- аттан түс, түс көру, заттың түсі.Жүз кітап,жүзі жарқын,пышақтың жүзі.От жақ,оң жақ,маған жақ бол,қара бояу жақ.Арықтан суарды,арық ат. Ән айт,айт болды.Қара шаш, тақтаға қара,қара бұлт. І топ.Мәтінді көшіріп жазып, көп мағыналы сөздердің астын сыз. ΙΙ топ. Мәтінді көшіріп жазып, омоним сөздердің астын сыз. ΙΙΙ топ. Жүк,күн,жан,ұлы сөздерінің әртүрлі мағыналарын ашатындай сөз тіркестерін құрап жазыңдар. Жүк Машинаға жүк артты, міндеттің жүгі Күн Күн ашық Күн шуағы Күн көрсетпеу Жан Жаны жадырады Жаны шықты Жан тапсырды Жан айқайы Ұлы Ұлы адам Ұлы көш Ұлы сөз Айтылым тапсырмалары Кім көп біледі? Көп мағыналы сөздердің қатарын жалғастыр Адамның аяғы,.... Домбыраның құлағы,.... Жараның ауызы,.... Пышақтың жүзі,..... Көп мағыналы , омоним сөздерге ,тура мағыналы,ауыспалы мағыналы сөздерге мысалдар тауып жазыңдар |
|
|||||
|
|
|||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс |
Сабақ бойынша кері байланыс алынады. -Сабаққа қандай мақсат қойылды? -Біз сабақ мақсатына жеттік пе? -Сабақ мақсатына жетуде қандай қиындықтар туындады?
|
Кері байланыс |
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
|||||
|
|
|
|
|||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
|
|||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жануарлар және тіршілік
Жануарлар және тіршілік
Бекітемін:
|
4-бөлім: Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі |
Мектеп: М.Арын атындағы ҚҚОМ |
||||||
|
Күні: 13.11.17 |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жануарлар және тіршілік |
||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
ӘТН 3 Лексикалық норма: Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Мәтін мазмүнын түсініп, сұрақтар құрастырады. Омоним, антоним, синонимдерді қолданады. Көптеген оқушылар: Мәтін мазмұнын түсінеді, ақпаратты анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады.Омоним, антоним, синонимдерді ерекшеліктеріне сай қолданады. Кейбір оқушылар: Мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпаратты анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады.Омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолданады. |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқылым мақсаты бойынша:
Әдеби тілдік норма бойынша:
|
||||||
|
Сабақ түрі |
өткен материалды жүйелеу |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөз тіркестері мен терминология: сексеуіл,адыраспан,қисық қанатты шырыш, жусан «ПОПС» формуласы • Бірінші сөйлем «Менің ойымша, ... » • Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … » • Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » • Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ... » |
||||||
|
Сабақта қамтылатын құндылықтар |
Жауапкершілік (жұптық, топтық жұмыста жауапкершілік қасиет танытады) Құрмет (жұмыс барысында өзіне және өзгеге құрмет көрсетеді) |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология, әдебиет |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Таныстырылым арқылы ақпарат қабылдайды. |
||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Дала жануарлары мен үй жануарлары |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||||
|
Үйге тапсырма |
Ι.Ұйымдастыру кезеңі ΙΙ.Үй тапсырмасы. Қызығушылығын ояту Қаз – үйдің құсы. (зат есім). Асан жерді күрекпен қаз.(етістік)
- әңгіменің басы Бас - адамның басы - таудың басы - бұлақтың бас І.Тыңдалым тапсырмалары. Берілген мәтінді оқып шық. Мәтіндегі көтерілген мәселелерді анықта. Төрт түліктің атауларын есіңе сақта.Омоним сөздерді тауып, талда. ІІ. Оқылым тапсырмалары «Жалғасын тап»тапсырмасы 1. Өнер алды- 2. Сөз қадірін айтқан ... Жол қадірін жортқан ... 3. Бірлігі жоқ ел ... тозар, Бірлігі күшті ел ... озар. 4. Жеті жұрттың тілін біл, ............................................... Жеті түрлі білім біл. ІІІ.Жазылым тапсырмалары Ι топ.Көп мағыналы сөздердің бірнеше мағынасын жаз. Көз, таза,қара,аяқ,кілт. Үлгі:Малдың көзі,бұлақтың көзі,иненің көзі. Таза жүрек, таза бұлақ. ΙΙ топ. Төмендегі сөздердің көп мағыналық сипатын сөз тіркестерін құраңдар. Кең,көз,бас,тас,жас. Кең бөлме, кең пейіл, кең байтақ Көз жанары, ине көзі, істің көзі, байлық көзі, бұлақ көзі Адамның басы, сөз басы, жиналыс басы, істің басы, басында болу Тас жол, тас түйін, тас бекіту, тас боп қату, тастай ауыр Жас буын, жас жұбай, жас ерекшелік, жас қыз ΙΙΙ топ. Омоним сөздердің қатарын жаз. Түс,арық,жүз,айт,қара,жақ. Үлгі: Түс- аттан түс, түс көру, заттың түсі.Жүз кітап,жүзі жарқын,пышақтың жүзі.От жақ,оң жақ,маған жақ бол,қара бояу жақ.Арықтан суарды,арық ат. Ән айт,айт болды.Қара шаш, тақтаға қара,қара бұлт. І топ.Мәтінді көшіріп жазып, көп мағыналы сөздердің астын сыз. ΙΙ топ. Мәтінді көшіріп жазып, омоним сөздердің астын сыз. ΙΙΙ топ. Жүк,күн,жан,ұлы сөздерінің әртүрлі мағыналарын ашатындай сөз тіркестерін құрап жазыңдар. Жүк Машинаға жүк артты, міндеттің жүгі Күн Күн ашық Күн шуағы Күн көрсетпеу Жан Жаны жадырады Жаны шықты Жан тапсырды Жан айқайы Ұлы Ұлы адам Ұлы көш Ұлы сөз Айтылым тапсырмалары Кім көп біледі? Көп мағыналы сөздердің қатарын жалғастыр Адамның аяғы,.... Домбыраның құлағы,.... Жараның ауызы,.... Пышақтың жүзі,..... Көп мағыналы , омоним сөздерге ,тура мағыналы,ауыспалы мағыналы сөздерге мысалдар тауып жазыңдар |
|
|||||
|
|
|||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс |
Сабақ бойынша кері байланыс алынады. -Сабаққа қандай мақсат қойылды? -Біз сабақ мақсатына жеттік пе? -Сабақ мақсатына жетуде қандай қиындықтар туындады?
|
Кері байланыс |
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
|||||
|
|
|
|
|||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
|
|||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
|||||||
шағым қалдыра аласыз













