Сабақтың тақырыбы: «Жануарлар
және тіршілік»
|
Мектеп: «№10жалпы білім беру
орта мектебі» КММ-сі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Байкабулова Жадыра
|
Сынып:
5
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспаған оқушылар
саны:
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары:
|
5.05. Мәтін мазмұнын
түсінуге, нақты ақпаратты анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру
5.ӘТН3. Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, антоним, синонимдерді
көркемдегіш ерекшеліктеріне сай
қолдану
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушылар
орындай алады: Нақты ақпаратты
анықтайды Оқушылардың басым
бөлігі: мәтін мазмұнына сай
сұрақ құрастыра алады. Кейбір оқушылар
орындай алады: сөздерді көркемдік
ерекшеліктеріне сай қолданады.
|
Бағалау
кретерийі
|
Жеке жұптық, топтық
тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын
өзіне аудара алады.
|
Күтілетін
нәтижелер
|
Жануарлардың тіршілігі
жайында ақпарат береді,жануарлардың мінез-құлықтарын сипатайды,
сыныптастарымен пікір алмасады.
|
Сабақтың
түрі
|
Жаңа тақырыпты меңгеру
сабағы.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Жаратылыстану.
|
Қажетті
құрал-жабдықтар
|
Интерактивті тақта,
слайдтар, «Жануарлар әлемі» циклінен деректі фильмі,бірнеше А4
парағы, қайшы,түрлі түсті қарындаштар мен фломастерлер, маркерлер,
кесте, желімқағаздар.
|
Оқыту
әдістері
|
Түсіндіру, сұрақ-жауап,
талдау, «Шаттық шеңбері» тренингі, «Жеке әңгіме» техникасы,
«Жағымды сөздер» тәсілі.
|
Дереккөздері
|
Әдістемелік құрал,
дидактикалық материалдар.
|
Тапсырмалар
|
Сабақ барысындағы
мұғалім мен оқушының іс- әрекеті:
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
7минут
|
Психологиялық ахуал туғызу «Шаттық шеңбері» тренингі.
Оқушылармен сәлемдеседі, топқа бөлу «Сиқырлы сандықша» әдісі арқылы
топқа бөлемін.
Сұрақ-жауап әдісі
арқылы үй тапсырмасын сұраймын.
|
І топ « Аңдар» ІІ топ «Жәндіктер» ІІІ топ
«Құстар»
Оқушылар жауап
береді.
|
Сабақтың ортасы
30минут
|
1.Білу Түсіну.
Үнтаспа арқылы мәтін
тыңдалады.
Айтылым. Оқулықтағы
2-тапсырма:
1. Қазақ халқы бүркітті қалай
қастерлеген?
2. Қазақ тілінде бүркітке қатысты қанша сөз
бар?
3.Қыран бүркіт бейнеленген қандай затты
білесіңдер?
4.Бүркітке қатысты есімдерді атай аласыңдар ма? Жауаптарың
қандай стильде баяндалған?
Тілдік бағдар:Синонимдер мен
антонимдер.
Мағыналары бір-біріне жақын, бірақ әртүрлі дыбысталып
айтылатын сөздер тобы синонимдер деп аталады. Мыслы: ас-тамақ
дәм-тағам-ауқат; өң-түс-түр.
Мағыналары бір-біріне қарама-қарсы болып келетін сөздер
антонимдер деп аталады. Мысалы: жақсы-жаман; сулы-құрғақ;
көңілді-қапалы; ал- бер.
Сергіту сәті:
Би «Қыдырып
қайтайық»
Айтылым. 3-тапсырманы орындатады. Тақтамен
жұмыс
Оқылым. 4-тапсырма.
Мәтінді оқып шық. Не туралы? Бір-біріңе сұрақтар қойып
анықтаңдар
|
Тыңдалым: Мәтінді тыңдайды,
тақырыбын қояды. Мәтіннің стилін
анықтайды.
Айтылым: Мәтін бойынша
сұрақтарға жауап береді
Оқушылар синонимдер мен антонимдерді
меңгереді.
Топқа бөлініп, сөздердің синоним, антонимдерін
табады.
Мәтінді оқиды, сұрақтар
құрастырады.
|
Сабақтың соңы
3минут
|
Қорытынды. Сұрақ –жауап әдісі арқылы
қорытындылаймын.
1. Жануарлардың мінез- құлықтары туралы білесің
бе?
2. «Жануарлардың
тіршілігі» деген
|
|