|
Пән:Жаратылыстану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тірі табиғат Күні: Сынып: 1 |
Мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Жануарлар тірі ағзалар |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.2.1. Жануарларлар мен өсімдіктерді салыстыру.Олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау. |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Суреттен жануарлар мен өсімдіктерді топтайды. Оқушылардың басым бөлігі; Жануарлар мен өсімдіктердің ұқсастығын түсіндіреді. Кейбір оқушылар: Жұбына жануарлар мен өсімдіктерге қалай қамқорлық жасау керектігін айтады |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Жануарлар мен өсімдіктердің ұқсастығын анықтайды. Жануарлар мен өсімдіктердің айырмашылығын анықтайды. |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: академиялық тілді пайдалана отырып, жануарлардың негізгі белгілерін тұжырымдап біледі Лексика мен терминология: жануар, өсімдік; жабайы және үй жан уары; қорек Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Жануар мен адамның арасында қандай өзара байланыс
бар? |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік ел» негізі бойынша оқушыларды Отан сүйгіштікке тәрбиелеу және жануралар мен өсімдіктердің ұқсастығын анықтап,оларға қамқорлық жасауға тәрбиелеу. |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану. |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Жануарлар мен өсімдіктер туралы білімдерін байқаймын. |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
Ескерту |
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
5мин
Сабақтың басы
8-бет
7мин
6мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. Балаларды түгендеу. Кіріспе тапсырма. Сабақты жануарлар туралы-жұмбақтар дайындап әкеліп, шешкізуден бастаймын. Таптым-таптым ,тап жорға Табаны жалпақ боз жорға(түйе) Кішкентай ғана бойы бар, Айналдырып киген тоны бар(қой) Жол бойында жорытқан, Сыбызғысын тартқан(қасқыр) Ширату сұрақтары 1.Жануарлар мен өсімдіктердің айырмашылығы неде? 2.Жануарлар мен өсімдіктердің ұқсастығы неде? 3.Ауладан қандай жануарларды көруге болады? ( Ұ,Қ) Жануарлардың қандай екендігі, нақтырақ олардың өмір сүруі, ұйықтауы, тамақтануы, өмірге ұрпақ әкелуі, өсуі туралы әңгімелеймін. Оларға ойлануға көмектесу үшін кейбір әрекеттерді қимылмен оқушылардан сыныпқа көрсетуді сұраймын.
Қандай өсімдіктерді білесіңдер? (Ұ,Ө,Қ) Ұнататын жануарлары туралы әңгімелеймін.балаларға ашық сұрақтар қоямын. «Біз істей алатын барлық әрекеттерді жануарлар істей алады ма?» «Неліктен адамдар мен жануарлар тірі организмдерге жатады (Ө,Қ) Жануарлар мен өсімдіктердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарының тізімін жасатамын. Жануарлар өсімдіктер сияқты өседі,қоректенеді,тыныс алады және көбейеді,олар қозғалады әр түрлі қимылдар жасайды: жүреді,жүгіреді,секіреді т.б.Ал өсімдіктер болса көбейеді,қоректенеді,өседі бірақ қозғалмайды. 1-тапсырма Кесте бойынша өсімдіктер мен жануарлардың көбею жолын салыстыра әңгімелеңіз.
Өсімдіктер мен жануарлардың қоректенуін салыстырып айтыңыз. Дескриптор: Білім алушы - өсімдіктер мен жануарлардың көбеюіндегі айырмашылықты сипаттайды; - өсімдіктер мен жануарлардың қоректенуіндегі ұқсастықты айтады; - өсімдіктер мен жануарлардың қоректенуіндегі айырмашылықты айтады. 2-тапсырма Жануарлар мен өсімдіктердің тіршілігінде қандай ұқсастық бар? Төменде берілген сөздердің арасынан олардың ұқсастығын білдіретін сөздерді тауып, ортадағы шеңберге сызықпен қосып жинақтаңыз.
Дескриптор: Білім алушы - өсімдіктер мен жануарлардың тіршілігіндегі ұқсастықтарды анықтайды; - өсімдіктер мен жануарлардың тіршілігіндегі айырмашылықтарды анықтайды
|
Өсімдіктер мен жануарларды салыстыруға арналған жауаптары бар үлгілер. |
Оқу жоспарынан
Оқу жоспарынан
ҚБ 21-бет
ҚБ22-бет
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7мин |
Жұптық жұмыс (бейнелік) (Ж) Оқушыларға жұпта біреуі – өсімдік болатын, екіншісі – жануар болатын рөлдік ойынды ойнауды ұсынамын. Әр оқушының тапсырмасы талқылап отырған серігінің айқын сипаттамаларын тізіп шығу. Содан кейін екеуі бірге, олардың ұқсастықтарын атап шығуы қажет. Зерттейік. Мен алдын ала әзірленіп қойған белгілі үй жануарларының, олардың қораларының, азықтарының, бағып-күтуге арналған құралдардың суреттерін таратамын. Мысалы, сиыр, түйе, ит, жылқы, шөп, қырғыш, жем-шөп, сүйектер, сиырқора, ит үйшігі, қойқора, атқора. Оқушылар топпен талдап, адам әр үй жануары үшін не істей алатындығын сәйкестендіреді. Әр топқа бір жануарды таңдап алып, ол туралы мәлімет дайындауға ұсыныс жасаймын.
|
|
Оқу жоспары
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Оқушыларға ашық сұрақтар және көрнекіліктерді пайдалану арқылы,дәптермен жұмыс жасауын қадағалап отыруды жоспарлаймын. Не білгім келеді? Парақшалары арқылы кері байланыс жасаймын. Үй және жабайы жануарларды біледі. Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар өсімдіктер мен жануарлардың көбеюіндегі айырмашылықты ұсыну. |
жабайы жануарларды үй жануарларынан ажырата алады. Жабайы және үй жануарларын біледі Үй жануарларын қалай күту керектігін біледі Жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады. Жабайы және үй жануарларының айырмашылығын айтады. Жануарлар мен өсімдіктердің қоректенунің ұқсастығын анықтайды.
|
Денсаулықсақтаутехнологиялары. Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері. ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары |
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия 1) Рефлексия мен нені үйрендім? 2)нені үйренгім келеді? 3)осы сабақ саған ұнадыма? 4)сабактың ұнамаған жері
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған. Оқушылардың барлығы оқу мақсаттарына қол жеткізді. Саралау дұрыс жүргізілді: оқушылардың білім деңгейіне қарай іріктеп тапсырма бердім.
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды. Сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1Суреттермен жұмыс.суреттер көру арқылы жануарлардың түрлерін ажырата білді. 2: .Ойлан тап әдісін пайдаланып жануарлардың ерекшеліктерін анықтады. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1Тақырыпқа байланысты топтық жұмыстар ұйымдастыру. 2: Сыни ойлауға жетелейтін ашық сұрақтарды пайдалану Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін білдім ? 1.Оқушылардың қызығушылығы мен белсенділігін көтеру үшін ұжымдық белсенді оқыту тәсілдерін жоспарлау керектігін білдім. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жануарлар тірі ағзалар 1кл
Жануарлар тірі ағзалар 1кл
|
Пән:Жаратылыстану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тірі табиғат Күні: Сынып: 1 |
Мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Жануарлар тірі ағзалар |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.2.1. Жануарларлар мен өсімдіктерді салыстыру.Олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау. |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Суреттен жануарлар мен өсімдіктерді топтайды. Оқушылардың басым бөлігі; Жануарлар мен өсімдіктердің ұқсастығын түсіндіреді. Кейбір оқушылар: Жұбына жануарлар мен өсімдіктерге қалай қамқорлық жасау керектігін айтады |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Жануарлар мен өсімдіктердің ұқсастығын анықтайды. Жануарлар мен өсімдіктердің айырмашылығын анықтайды. |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: академиялық тілді пайдалана отырып, жануарлардың негізгі белгілерін тұжырымдап біледі Лексика мен терминология: жануар, өсімдік; жабайы және үй жан уары; қорек Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Жануар мен адамның арасында қандай өзара байланыс
бар? |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік ел» негізі бойынша оқушыларды Отан сүйгіштікке тәрбиелеу және жануралар мен өсімдіктердің ұқсастығын анықтап,оларға қамқорлық жасауға тәрбиелеу. |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану. |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Жануарлар мен өсімдіктер туралы білімдерін байқаймын. |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
Ескерту |
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
5мин
Сабақтың басы
8-бет
7мин
6мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. Балаларды түгендеу. Кіріспе тапсырма. Сабақты жануарлар туралы-жұмбақтар дайындап әкеліп, шешкізуден бастаймын. Таптым-таптым ,тап жорға Табаны жалпақ боз жорға(түйе) Кішкентай ғана бойы бар, Айналдырып киген тоны бар(қой) Жол бойында жорытқан, Сыбызғысын тартқан(қасқыр) Ширату сұрақтары 1.Жануарлар мен өсімдіктердің айырмашылығы неде? 2.Жануарлар мен өсімдіктердің ұқсастығы неде? 3.Ауладан қандай жануарларды көруге болады? ( Ұ,Қ) Жануарлардың қандай екендігі, нақтырақ олардың өмір сүруі, ұйықтауы, тамақтануы, өмірге ұрпақ әкелуі, өсуі туралы әңгімелеймін. Оларға ойлануға көмектесу үшін кейбір әрекеттерді қимылмен оқушылардан сыныпқа көрсетуді сұраймын.
Қандай өсімдіктерді білесіңдер? (Ұ,Ө,Қ) Ұнататын жануарлары туралы әңгімелеймін.балаларға ашық сұрақтар қоямын. «Біз істей алатын барлық әрекеттерді жануарлар істей алады ма?» «Неліктен адамдар мен жануарлар тірі организмдерге жатады (Ө,Қ) Жануарлар мен өсімдіктердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарының тізімін жасатамын. Жануарлар өсімдіктер сияқты өседі,қоректенеді,тыныс алады және көбейеді,олар қозғалады әр түрлі қимылдар жасайды: жүреді,жүгіреді,секіреді т.б.Ал өсімдіктер болса көбейеді,қоректенеді,өседі бірақ қозғалмайды. 1-тапсырма Кесте бойынша өсімдіктер мен жануарлардың көбею жолын салыстыра әңгімелеңіз.
Өсімдіктер мен жануарлардың қоректенуін салыстырып айтыңыз. Дескриптор: Білім алушы - өсімдіктер мен жануарлардың көбеюіндегі айырмашылықты сипаттайды; - өсімдіктер мен жануарлардың қоректенуіндегі ұқсастықты айтады; - өсімдіктер мен жануарлардың қоректенуіндегі айырмашылықты айтады. 2-тапсырма Жануарлар мен өсімдіктердің тіршілігінде қандай ұқсастық бар? Төменде берілген сөздердің арасынан олардың ұқсастығын білдіретін сөздерді тауып, ортадағы шеңберге сызықпен қосып жинақтаңыз.
Дескриптор: Білім алушы - өсімдіктер мен жануарлардың тіршілігіндегі ұқсастықтарды анықтайды; - өсімдіктер мен жануарлардың тіршілігіндегі айырмашылықтарды анықтайды
|
Өсімдіктер мен жануарларды салыстыруға арналған жауаптары бар үлгілер. |
Оқу жоспарынан
Оқу жоспарынан
ҚБ 21-бет
ҚБ22-бет
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7мин |
Жұптық жұмыс (бейнелік) (Ж) Оқушыларға жұпта біреуі – өсімдік болатын, екіншісі – жануар болатын рөлдік ойынды ойнауды ұсынамын. Әр оқушының тапсырмасы талқылап отырған серігінің айқын сипаттамаларын тізіп шығу. Содан кейін екеуі бірге, олардың ұқсастықтарын атап шығуы қажет. Зерттейік. Мен алдын ала әзірленіп қойған белгілі үй жануарларының, олардың қораларының, азықтарының, бағып-күтуге арналған құралдардың суреттерін таратамын. Мысалы, сиыр, түйе, ит, жылқы, шөп, қырғыш, жем-шөп, сүйектер, сиырқора, ит үйшігі, қойқора, атқора. Оқушылар топпен талдап, адам әр үй жануары үшін не істей алатындығын сәйкестендіреді. Әр топқа бір жануарды таңдап алып, ол туралы мәлімет дайындауға ұсыныс жасаймын.
|
|
Оқу жоспары
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Оқушыларға ашық сұрақтар және көрнекіліктерді пайдалану арқылы,дәптермен жұмыс жасауын қадағалап отыруды жоспарлаймын. Не білгім келеді? Парақшалары арқылы кері байланыс жасаймын. Үй және жабайы жануарларды біледі. Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар өсімдіктер мен жануарлардың көбеюіндегі айырмашылықты ұсыну. |
жабайы жануарларды үй жануарларынан ажырата алады. Жабайы және үй жануарларын біледі Үй жануарларын қалай күту керектігін біледі Жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады. Жабайы және үй жануарларының айырмашылығын айтады. Жануарлар мен өсімдіктердің қоректенунің ұқсастығын анықтайды.
|
Денсаулықсақтаутехнологиялары. Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері. ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары |
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия 1) Рефлексия мен нені үйрендім? 2)нені үйренгім келеді? 3)осы сабақ саған ұнадыма? 4)сабактың ұнамаған жері
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған. Оқушылардың барлығы оқу мақсаттарына қол жеткізді. Саралау дұрыс жүргізілді: оқушылардың білім деңгейіне қарай іріктеп тапсырма бердім.
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды. Сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1Суреттермен жұмыс.суреттер көру арқылы жануарлардың түрлерін ажырата білді. 2: .Ойлан тап әдісін пайдаланып жануарлардың ерекшеліктерін анықтады. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1Тақырыпқа байланысты топтық жұмыстар ұйымдастыру. 2: Сыни ойлауға жетелейтін ашық сұрақтарды пайдалану Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін білдім ? 1.Оқушылардың қызығушылығы мен белсенділігін көтеру үшін ұжымдық белсенді оқыту тәсілдерін жоспарлау керектігін білдім. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















