|
Сабақ: биология |
|||||
|
Мерзімі: 29.11.18 |
Мұғалімнің аты-жөні: Жарылқасын Гауһар |
||||
|
Сынып: 7 a |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Тақырып: |
Жануарлардың қанайналым мүшелері |
||||
|
Оқыту мақсаты: |
1.Жануарлардың қанайналым жүйесінің маңызын түсіндіру 2. Жануарлардың қанайналым жүйесінің типтерін сипаттау 3. Жануарлардың жүрегінің және қан тамырларының құрылысын сипаттау |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Барлық оқушылар біледі: жануарлардың қанайналым жүйесінің маңызын түсіндіре алады. Көп оқушылар біледі: жануарлардың қанайналым жүйесінің типтерін сипаттай алады. Кейбір оқушылар біледі: қан тамырларының және жүректің құрылысындағы байланысты және олардың қызметтерінің арасындағы байланысты біледі. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
1. Дұрыс қорытынды жасай отырып, қанайналым жүйесінің маңызын түсіндіре алады. 2. Жануарлардың қан тамырларының және жүректің құрылысын дұрыс сипаттай алады. 3. Қан тамырларын және жүректің оң және сол жақтарын ажырата алады. 4. Қан тамырларының құрылысын біледі: артериялар, веналар, капиллярлар. |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика мен терминология: Жүрек, тұйықталған және тұйықталмаған қанайналым жүйесі, артериялар, капиллярлар, веналарлар, оттегі, оттегі тасымалы, қоректік заттар тасымалы. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сабақ барысында білім құндылықтары: -
Қазақстандық
патриотизм және азаматтық жауапкершілік; -
Сыйластық; |
||||
|
Интеграция |
Физикамен, заттар тасымалы, қан қысымы. Химиямен, көмірқышқыл газы мен судың, органикалық заттардың молекулалары. |
||||
|
АҚТ қолдану дағдылары |
Электронды деректерді қолдана отырып, оқыту процессін визуализациялау |
||||
|
Сабақтың типі: Сабақтың түрі: |
Жаңа білімді игеру Жаңа сабақ |
||||
|
Бастапқы білім |
Тірі ағзалардағы зат тасымалы туралы білімдері |
||||
|
Сабақ барысы |
|
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
|
||
|
Сабақтың басы |
|
||||
|
0-2 мин |
Ұйымдастыру бөлімі:
|
|
|
||
|
Сабақтың ортасы |
|
||||
|
3-10 мин 11-14 мин 15-20 мин 21-31 32-36 мин 39-40 мин |
Жадылық серуен әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру:
Жаңа сабақ:
Шеңберлік ақпарат (Постермен жұмыс).
Критерийлер : 1) қанайналым жүйесінің типі белгіленген 2) жануарлардың қанайналым мүшелері дұрыс салынған 3) топтың барлық мүшелерінің жұмыс істеуі 4) тайм-кипер уақытты қадағалау
Тұйықталған және тұйықталмаған қанайналым жүйелері бойынша Венн диаграмманы толтыру. Рефлексия: «АЙ» әдісі: Толық ай – сабақты толық түсіндім; Жарты ай – мен жартылай түсіндім; Жаңа ай – менің түсінбегенім басымдау болды; Үй жұмысы туралы ақпараттандыру. |
Фломастерлер, форматындағы парақтар, ақпараттық парақтар, Қосымша 2.
|
|
||
|
|
|
||||
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
||
|
Жануарлардың қанайналым жүйесін және өсімдіктердің тамыр жүйесімен салыстыру барысында ұқсастықтар мен ерекшеліктерді байқайды. Топтық жұмыс арқылы оқушылар жануарлардың қанайналым жүйелерінің типтерін, құрылысын өзіндік ізденіс жұмысы арқылы оқып біледі. Қабілеті жоғары оқушыларға артерия, вена, капллярлардың құрылыс ерекшеліктерін салыстыру; 4 камералы жүректің құрысын оның қызметін салыстыру; гемолимфа мен қанның құрылыс ерекшеліктерін анықтау жұмысын беруге болады. |
Мұғалімнің қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын тексеруі. Өзара тексеру. |
Тәсілдердің түрлілігі және шаршауды басу үшін оқушылардың бір-бірімен әңгімелесуі. |
|
||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|
Тексерілді:_________________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жануарлардың қанайналым мүшелері
Жануарлардың қанайналым мүшелері
|
Сабақ: биология |
|||||
|
Мерзімі: 29.11.18 |
Мұғалімнің аты-жөні: Жарылқасын Гауһар |
||||
|
Сынып: 7 a |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Тақырып: |
Жануарлардың қанайналым мүшелері |
||||
|
Оқыту мақсаты: |
1.Жануарлардың қанайналым жүйесінің маңызын түсіндіру 2. Жануарлардың қанайналым жүйесінің типтерін сипаттау 3. Жануарлардың жүрегінің және қан тамырларының құрылысын сипаттау |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Барлық оқушылар біледі: жануарлардың қанайналым жүйесінің маңызын түсіндіре алады. Көп оқушылар біледі: жануарлардың қанайналым жүйесінің типтерін сипаттай алады. Кейбір оқушылар біледі: қан тамырларының және жүректің құрылысындағы байланысты және олардың қызметтерінің арасындағы байланысты біледі. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
1. Дұрыс қорытынды жасай отырып, қанайналым жүйесінің маңызын түсіндіре алады. 2. Жануарлардың қан тамырларының және жүректің құрылысын дұрыс сипаттай алады. 3. Қан тамырларын және жүректің оң және сол жақтарын ажырата алады. 4. Қан тамырларының құрылысын біледі: артериялар, веналар, капиллярлар. |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика мен терминология: Жүрек, тұйықталған және тұйықталмаған қанайналым жүйесі, артериялар, капиллярлар, веналарлар, оттегі, оттегі тасымалы, қоректік заттар тасымалы. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сабақ барысында білім құндылықтары: -
Қазақстандық
патриотизм және азаматтық жауапкершілік; -
Сыйластық; |
||||
|
Интеграция |
Физикамен, заттар тасымалы, қан қысымы. Химиямен, көмірқышқыл газы мен судың, органикалық заттардың молекулалары. |
||||
|
АҚТ қолдану дағдылары |
Электронды деректерді қолдана отырып, оқыту процессін визуализациялау |
||||
|
Сабақтың типі: Сабақтың түрі: |
Жаңа білімді игеру Жаңа сабақ |
||||
|
Бастапқы білім |
Тірі ағзалардағы зат тасымалы туралы білімдері |
||||
|
Сабақ барысы |
|
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
|
||
|
Сабақтың басы |
|
||||
|
0-2 мин |
Ұйымдастыру бөлімі:
|
|
|
||
|
Сабақтың ортасы |
|
||||
|
3-10 мин 11-14 мин 15-20 мин 21-31 32-36 мин 39-40 мин |
Жадылық серуен әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру:
Жаңа сабақ:
Шеңберлік ақпарат (Постермен жұмыс).
Критерийлер : 1) қанайналым жүйесінің типі белгіленген 2) жануарлардың қанайналым мүшелері дұрыс салынған 3) топтың барлық мүшелерінің жұмыс істеуі 4) тайм-кипер уақытты қадағалау
Тұйықталған және тұйықталмаған қанайналым жүйелері бойынша Венн диаграмманы толтыру. Рефлексия: «АЙ» әдісі: Толық ай – сабақты толық түсіндім; Жарты ай – мен жартылай түсіндім; Жаңа ай – менің түсінбегенім басымдау болды; Үй жұмысы туралы ақпараттандыру. |
Фломастерлер, форматындағы парақтар, ақпараттық парақтар, Қосымша 2.
|
|
||
|
|
|
||||
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
||
|
Жануарлардың қанайналым жүйесін және өсімдіктердің тамыр жүйесімен салыстыру барысында ұқсастықтар мен ерекшеліктерді байқайды. Топтық жұмыс арқылы оқушылар жануарлардың қанайналым жүйелерінің типтерін, құрылысын өзіндік ізденіс жұмысы арқылы оқып біледі. Қабілеті жоғары оқушыларға артерия, вена, капллярлардың құрылыс ерекшеліктерін салыстыру; 4 камералы жүректің құрысын оның қызметін салыстыру; гемолимфа мен қанның құрылыс ерекшеліктерін анықтау жұмысын беруге болады. |
Мұғалімнің қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын тексеруі. Өзара тексеру. |
Тәсілдердің түрлілігі және шаршауды басу үшін оқушылардың бір-бірімен әңгімелесуі. |
|
||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|
Тексерілді:_________________
шағым қалдыра аласыз













