|
Пән : Жаратылыстану ашық сабақ. Мектеп: №26 мектеп-гимназиясы Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2 бөлім: Жануарлар . Күні : Мұғалімнің аты –жөні: Оспанова Сауле Саттаровна Сынып : 1 қатысқандар саны: қатыспағандар саны : |
||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Жануарлардың қандай түрлері болады? |
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
1.2.2.2 .Жабайы және үй жануарларын ажырату |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
|
|||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Жабайы және үй жануарларын ажыратады. Жабайы жануарлардың үй жануарларынан қандай ерекшелігі бар екенін түсінеді; |
|||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
жануарлар – животные- animals |
|||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Білімге деген құштарлықтарын арттыру, қоршаған ортаға деген төзімділігін тәрбиелеу, байқағыштық қасиеттерін дамыту |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Сауат ашу , дүниетану, |
|||||||||||
|
АҚТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта |
|||||||||||
|
Бастапқы білім |
жануарлар - туралы біледі |
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс -әрекет |
ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы (5 минут) (2 минут) (3 минут) Сабақтың ортасы (20минут) 5 минут 10 минут Сергіту сәті (2 минут) 3 минут Қорытынды бөлім (10 минут) 5 минут 2 минут 2 минут 1 минута |
І. Психологиялық ахуал қалыптастыру, сәлемдесу «Шаттық шеңбері». Күндей жадырап Айдай арайлап Күндей таза көңілмен Бүгінгі күнімізді бастаймыз. ІІ.Бастапқы білім «Доп лақтыру» әдісі арқылы өткен тақырыпты қайталау 1 Табиғат неше түрге бөлінеді? 2 Тірі табиғат пен өлі табиғаттың айырмашылығы? 3 Жануарлар неге тірі табиғатқа жатады? Дескриптор : Тірі және өлі табиғат бөлінетінін оқушы біледі Тірі табиғатпен өлі табиғаттың айырмашылығың анықтай алады. Жануарлар неге тірі табиғатқа жататынын дәлелдейді. Бағалау: «Шапалақ арқылы» оқушыларды қолдадым. «Қасқыр мен бұзау» атты орыс ертегісі арқылы жаңа тақырыпқа шығу (үзінді көрсетілді) Оқушыларға сұрақ қою: 1.Ертегідегі кейіпкерлерді ата. 2. Қай жануар қай ортадаға бейімделгенін ата. Ендеше біз бүгін сабақта жануарлар туралы білімімізді толықтырамыз. Дескриптор Ертегідегі кейіпкер жануарларды атап, қай ортада бейімделгенін айтады. Бағалау: Смайліктер арқылы ынталандырдым. Жабайы және үй жануарлары. Сұрақ: “Берілген суреттерді салыстырыңдар. Суреттер несімен ұқсайды? Ит пен құндыздың іс-әрекеттерінде қандай айырмашылық бар? Осы екі суретті жұптастыруға бола ма? Сендерде қандай жұптар шықты? Неге?” Суреттерді төмендегідей етіп жұптастыруға болады: қоректену: құндыз қорегін өзі табады, итке адам тамақ береді; емделу: құндыз жарақатын жалап жазады, ал итке адам қамқорлық жасайды, мал дәрігеріне апарады; баспана: құндыз өзіне ағаш бұтақтарынан ін жасап алады, ал итке адам үйшік жасайды. Оқушылардан өмірде осы жануарлардың іс – әрекеттерінің қайсысын көргенін сұраймын Неліктен сен осы жануарды сипаттап тұрсың? Дескриптор Берілген суреттерді салыстыра отырып. суреттер несімен ұқсайтын айтады Ит пен құндыздың іс-әрекеттерінін айырмашылығын табады Осы екі суретті жұптастырады және дәлелдейді, өз пікірін айтады. Оңға түзу тұр, Солға түзу тұр. Алға бір адым Артқа бір адым. Оңға бұрылып, Солға үңіліп Жоғары, төмен қарайық, Орнымызды табайық. Ұ.“Орман” және “үй” деген үлестірмелі материалдарды оқушыларға таратып беру. Мұғалім жануарларды атайды, ал оқушылар оны жабайы жануар деп санаса “ОРМАН”, үй жануары деп ойласа “ҮЙ” белгісін көтереді. Сөздер: сиыр, бұғы, қасқыр, қой, есек, бұлан, кірпі, қоян, тауық, қаз, түлкі, мысық, аю. Дескриптор: жабайы жануарларды айырады, Үй жануарларын атайды. Сөздік қорды пайдаланады. Бағалау: Бағалау: «Шапалақ арқылы» оқушыларды қолдадым. Т. Постер жасау Бір топ үй жануарларын, екінші топ жабайы жануарларын сипаттайды. Олар туралы мәлімет дайындауға ұсыныс жасауға болады. Мұғалім алдын ала әзірленіп қойған белгілі жануарларының, олардың қайда мекендейтіне, немен қоректенетініне арналған суреттерін таратады. Дескриптор Жануарлардың мекендейтін орнын, немен қоректенетін туралы мәлімет дайындайды. Бағалау: Смайліктер арқылы ынталандырдым МК;Т;Қ) Кері байланыс. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы оқушылардың басқа топтарды бағалауын жүзеге асырады. Оқушылар сағат тілі бойынша қарсы топтағы оқушылардың сабақтағы белсенділігіне, тапсырмаларды орындауына байланысты екі жетістіктерін көрсетіп, бір ұсыныстарын білдіреді. Ойлан-жұптас-талқыла» стратегиясы. «ББҮ» кестесімен жұмыс. «Жануарлардың қандай түрі болады?» тақырыбы бойынша не білетінін және не білгісі келетінін жазады.
Кестенің алғашқы екі бөлігін толтырады. Жұбымен ой бөлісіп, талқылайды. Рефлексия. «Баобаб ағашы» Сабақты кім жақсы түсінді стикерді ағаш басына, әлі дұрыс түсінбесе діңіне, мүлде түсінбегендер тамырына жапсырады
|
Дереккөздер Жабайы және үй жануарлардың суреттері
|
||||||||||
|
Дифференциация – Балаларға қалай көмектесесіз? Қабілетті балаларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||
|
Қолдауды қажет ететін оқушылар слайд бойынша жануарлардың қорегін анықтау арқылы сәйкестендірсе , қабілеті жоғары оқушылар әңгімелейді |
Оқушылардың жалпы жануарлар туралы түсінгендігін байқау мақсатында тест жұмысы алынады |
Сергіту сәті |
||||||||||
|
Рефлексия |
«Білім теңізі» стратегиясы. «сабақты түсіндім»- стикерді жапсырады парусқа; «аздаған қиыншылық туды» - кеменін қабырғасына жапсырады; «Түсінбесе» - суда қалқып қалады. |
|
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жануарлардың қандай түрлері болады?
Жануарлардың қандай түрлері болады?
|
Пән : Жаратылыстану ашық сабақ. Мектеп: №26 мектеп-гимназиясы Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2 бөлім: Жануарлар . Күні : Мұғалімнің аты –жөні: Оспанова Сауле Саттаровна Сынып : 1 қатысқандар саны: қатыспағандар саны : |
||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Жануарлардың қандай түрлері болады? |
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
1.2.2.2 .Жабайы және үй жануарларын ажырату |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
|
|||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Жабайы және үй жануарларын ажыратады. Жабайы жануарлардың үй жануарларынан қандай ерекшелігі бар екенін түсінеді; |
|||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
жануарлар – животные- animals |
|||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Білімге деген құштарлықтарын арттыру, қоршаған ортаға деген төзімділігін тәрбиелеу, байқағыштық қасиеттерін дамыту |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Сауат ашу , дүниетану, |
|||||||||||
|
АҚТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта |
|||||||||||
|
Бастапқы білім |
жануарлар - туралы біледі |
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс -әрекет |
ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы (5 минут) (2 минут) (3 минут) Сабақтың ортасы (20минут) 5 минут 10 минут Сергіту сәті (2 минут) 3 минут Қорытынды бөлім (10 минут) 5 минут 2 минут 2 минут 1 минута |
І. Психологиялық ахуал қалыптастыру, сәлемдесу «Шаттық шеңбері». Күндей жадырап Айдай арайлап Күндей таза көңілмен Бүгінгі күнімізді бастаймыз. ІІ.Бастапқы білім «Доп лақтыру» әдісі арқылы өткен тақырыпты қайталау 1 Табиғат неше түрге бөлінеді? 2 Тірі табиғат пен өлі табиғаттың айырмашылығы? 3 Жануарлар неге тірі табиғатқа жатады? Дескриптор : Тірі және өлі табиғат бөлінетінін оқушы біледі Тірі табиғатпен өлі табиғаттың айырмашылығың анықтай алады. Жануарлар неге тірі табиғатқа жататынын дәлелдейді. Бағалау: «Шапалақ арқылы» оқушыларды қолдадым. «Қасқыр мен бұзау» атты орыс ертегісі арқылы жаңа тақырыпқа шығу (үзінді көрсетілді) Оқушыларға сұрақ қою: 1.Ертегідегі кейіпкерлерді ата. 2. Қай жануар қай ортадаға бейімделгенін ата. Ендеше біз бүгін сабақта жануарлар туралы білімімізді толықтырамыз. Дескриптор Ертегідегі кейіпкер жануарларды атап, қай ортада бейімделгенін айтады. Бағалау: Смайліктер арқылы ынталандырдым. Жабайы және үй жануарлары. Сұрақ: “Берілген суреттерді салыстырыңдар. Суреттер несімен ұқсайды? Ит пен құндыздың іс-әрекеттерінде қандай айырмашылық бар? Осы екі суретті жұптастыруға бола ма? Сендерде қандай жұптар шықты? Неге?” Суреттерді төмендегідей етіп жұптастыруға болады: қоректену: құндыз қорегін өзі табады, итке адам тамақ береді; емделу: құндыз жарақатын жалап жазады, ал итке адам қамқорлық жасайды, мал дәрігеріне апарады; баспана: құндыз өзіне ағаш бұтақтарынан ін жасап алады, ал итке адам үйшік жасайды. Оқушылардан өмірде осы жануарлардың іс – әрекеттерінің қайсысын көргенін сұраймын Неліктен сен осы жануарды сипаттап тұрсың? Дескриптор Берілген суреттерді салыстыра отырып. суреттер несімен ұқсайтын айтады Ит пен құндыздың іс-әрекеттерінін айырмашылығын табады Осы екі суретті жұптастырады және дәлелдейді, өз пікірін айтады. Оңға түзу тұр, Солға түзу тұр. Алға бір адым Артқа бір адым. Оңға бұрылып, Солға үңіліп Жоғары, төмен қарайық, Орнымызды табайық. Ұ.“Орман” және “үй” деген үлестірмелі материалдарды оқушыларға таратып беру. Мұғалім жануарларды атайды, ал оқушылар оны жабайы жануар деп санаса “ОРМАН”, үй жануары деп ойласа “ҮЙ” белгісін көтереді. Сөздер: сиыр, бұғы, қасқыр, қой, есек, бұлан, кірпі, қоян, тауық, қаз, түлкі, мысық, аю. Дескриптор: жабайы жануарларды айырады, Үй жануарларын атайды. Сөздік қорды пайдаланады. Бағалау: Бағалау: «Шапалақ арқылы» оқушыларды қолдадым. Т. Постер жасау Бір топ үй жануарларын, екінші топ жабайы жануарларын сипаттайды. Олар туралы мәлімет дайындауға ұсыныс жасауға болады. Мұғалім алдын ала әзірленіп қойған белгілі жануарларының, олардың қайда мекендейтіне, немен қоректенетініне арналған суреттерін таратады. Дескриптор Жануарлардың мекендейтін орнын, немен қоректенетін туралы мәлімет дайындайды. Бағалау: Смайліктер арқылы ынталандырдым МК;Т;Қ) Кері байланыс. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы оқушылардың басқа топтарды бағалауын жүзеге асырады. Оқушылар сағат тілі бойынша қарсы топтағы оқушылардың сабақтағы белсенділігіне, тапсырмаларды орындауына байланысты екі жетістіктерін көрсетіп, бір ұсыныстарын білдіреді. Ойлан-жұптас-талқыла» стратегиясы. «ББҮ» кестесімен жұмыс. «Жануарлардың қандай түрі болады?» тақырыбы бойынша не білетінін және не білгісі келетінін жазады.
Кестенің алғашқы екі бөлігін толтырады. Жұбымен ой бөлісіп, талқылайды. Рефлексия. «Баобаб ағашы» Сабақты кім жақсы түсінді стикерді ағаш басына, әлі дұрыс түсінбесе діңіне, мүлде түсінбегендер тамырына жапсырады
|
Дереккөздер Жабайы және үй жануарлардың суреттері
|
||||||||||
|
Дифференциация – Балаларға қалай көмектесесіз? Қабілетті балаларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||
|
Қолдауды қажет ететін оқушылар слайд бойынша жануарлардың қорегін анықтау арқылы сәйкестендірсе , қабілеті жоғары оқушылар әңгімелейді |
Оқушылардың жалпы жануарлар туралы түсінгендігін байқау мақсатында тест жұмысы алынады |
Сергіту сәті |
||||||||||
|
Рефлексия |
«Білім теңізі» стратегиясы. «сабақты түсіндім»- стикерді жапсырады парусқа; «аздаған қиыншылық туды» - кеменін қабырғасына жапсырады; «Түсінбесе» - суда қалқып қалады. |
|
||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















