|
Пән: Жаратылыстану Сынып: Бөлім: Жанды табиғат. Бөлімше: Адам. |
Мектеп: Жамбыл облысы, Т.Рысқұлов ауданы, Тереңөзек ауылы, Жамбыл атындағы орта мектеп Мұғалім: Устемирова Назира Қатысқандар саны: 20 Қатыспаған оқушылар: - |
|
|||||
|
Күні: |
|
|
|||||
|
Тақырыбы: |
Жануарлардың тіршілік ортасын қалай анықтайды? |
|
|||||
|
Оқу мақсаты: |
3.2.2.2 Жануарларды тіршілік ортасы бойынша ажырату |
|
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Бір ортаны мекендейтін жануарлардың өзара ұқсастығы мен айырмашылығын ажырату арқылы зерттеу іс-әрекетін қалыптастыру; Жан-жақты ақпарат іздеп пайдалануға дағдыландыру. |
|
|||||
|
Бағалау критерийі |
|
|
|||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге тән лексика мен терминология: Тіршілік ету- существовать -exist Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Жануарлар қайда мекен етеді? Тауды мекен ететін жануарлар қандай болады? Жануарлардың тіршілік ортасын қалай анықтауға болады? |
|
|||||
|
Пәндік терминология мен тірек сөздер: Асқорыту. |
|
||||||
|
Құндылықтар |
Оқушыларды бір- біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жануарлар туралы дүниетану пәнінен алған білімдерін қолданады. |
|
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;
|
|
|||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Жануарлардың қоршаған орта жағдайларына бейімделу жолдары туралы бастапқы білімдері бар. |
|
|||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру: "Шегіртке" әнін үш тілде айтамыз. -Шегіртке қандай жануар? -Омыртқасыз. Топқа бөлінейік, балалар. Геометриялық фигураларды таңдау арқылы топқа бөлінеміз.
|
"Шегіртке" сергіту жаттығуы. Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер. |
|
||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут Жаңа сабақ Жеке жұмыс 5 минут Жұптық жұмыс 2 минут Топтық жұмыс 8 минут 2 минут Жазылым 5 минут |
Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) "Блиц сұрақтар" әдісімен - "иә" немесе "жоқ" деп жауап береді.
ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау. Дұрыс жауапқа 1 балл. Оқу мақсатын таныстыру: Бір ортаны мекендейтін жануарлардың өзара ұқсастығын білу. Күтілетін нәтижені анықтау. Ширату тапсырмасы. "Жануарлар қайда мекендейді?" ойыны. Бір оқушы бір жануарды жасырады және оны сипаттап айтады. Оқушылар оны тауып, сол жануардың тіршілік ортасы туралы айтып береді. Дескриптор: Жануарды сипаттау (1 балл) Оны табу (1 балл) Тіршілік ортасы туралы айту (1 балл) Оқулықтағы "Есте сақта!" деп берілген бөлімді бірге оқиды, «Кувёртка» әдісі арқылы талқылайды. Дескриптор: Әр топтағы жануардың өздері тіршілік ететін ортаға бейім екенін түсінеді, түр-сипатына қарап анықтауға болатынын айтады. (1 балл) Белсенді оқу тапсырмалары Топтарға тау, су, ашық кеңістік, мұзды аймақ суреттері қоржыннан таңдап алу арқылы таратылады. Және жануарлардың түрлері жазылған қима қағаздар таратылады. Балалар қима қағаздарды қажет ортаға жабыстырады.
Дескриптор:
ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау. Дұрыс жауапқа 1 балл Сергіту сәті: "Шапалақта қолыңды" әнін қимыл іс-әрекетін көрсете отырып орындайды. Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындау (25 жұмыс парағы. Көмекші сөздер арқылы бейнеленген жануарларды табу, жазу) |
Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Суреттер, оқулық, қима қағаздар Оқушылар би билеп сергіп қалады. |
|
||||
|
Сабақтың соңы 3 минут Кері байланыс 2 минут |
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану
Алдарыңдағы түрлі-түсті жапсырма қағаздарға оқушылар "ұнады", "білдім"," есте сақтадым","қажет", "ұмтылдым", "үйрендім", "талпындым", "қызықтырды", "ойландым" дегенсөздердің өзіне қажет деп тапқанын жазады. "Табыс ағашына" іледі. Дескриптор бойынша оқушылар бірін-бірі бағалайды. |
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Стикерлер |
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||
|
Саралау - мадақтау арқылы қабілеті жоғары оқушыларға үлестірмелі материалдар беріледі. |
Бағалау парағы арқылы |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
||||
|
Жануарларды мекендейтін ортасына қарай орналастырады; Кесте толтырады; Сәйкестендіреді; |
Оқушылар сабақта «Бас бармақ», «Шапалақ» әдістері арқылы бір-бірін бағалайды және сабақ соңында «Кері байланыс» беріледі |
Денсаулық сақтау технологиялары қолданылды. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері орындалды. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелері ескертілді. |
|
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Сабақтың мақсатына қарай критерийлер дұрыс қойылды. Сабақтың мақсатына жету үшін жоспарланған топтық, жұптық, жеке жұмыстарға оқушылар белсенді қатысты. Критерийлердің орындалуы үшін қолданған тиімді әдіс-тәсілдер арқылы сабақтың мақсатына жеттім. |
|
|||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) ? 1: Топтық жұмыс кезінде оқушылардың өз пікірін қоса айтып, дәлелді сөйлегені; 2: Жұптық жұмысында қолданған «Кувёртка» әдісі тиімді болды. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сыныпты екі топқа бөлген тиімді болар еді; 2: Кері байланысқа уақыттың көбірек бөлгені жөн болар еді. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардық жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Оқушылардың берген кері байланысын талдау арқылы С.Д мен Ә.Ә-ға қосымша тапсырма дайындаймын. |
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жануарлардың тіршілік ортасын қалай анықтайды?
Жануарлардың тіршілік ортасын қалай анықтайды?
|
Пән: Жаратылыстану Сынып: Бөлім: Жанды табиғат. Бөлімше: Адам. |
Мектеп: Жамбыл облысы, Т.Рысқұлов ауданы, Тереңөзек ауылы, Жамбыл атындағы орта мектеп Мұғалім: Устемирова Назира Қатысқандар саны: 20 Қатыспаған оқушылар: - |
|
|||||
|
Күні: |
|
|
|||||
|
Тақырыбы: |
Жануарлардың тіршілік ортасын қалай анықтайды? |
|
|||||
|
Оқу мақсаты: |
3.2.2.2 Жануарларды тіршілік ортасы бойынша ажырату |
|
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Бір ортаны мекендейтін жануарлардың өзара ұқсастығы мен айырмашылығын ажырату арқылы зерттеу іс-әрекетін қалыптастыру; Жан-жақты ақпарат іздеп пайдалануға дағдыландыру. |
|
|||||
|
Бағалау критерийі |
|
|
|||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге тән лексика мен терминология: Тіршілік ету- существовать -exist Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Жануарлар қайда мекен етеді? Тауды мекен ететін жануарлар қандай болады? Жануарлардың тіршілік ортасын қалай анықтауға болады? |
|
|||||
|
Пәндік терминология мен тірек сөздер: Асқорыту. |
|
||||||
|
Құндылықтар |
Оқушыларды бір- біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жануарлар туралы дүниетану пәнінен алған білімдерін қолданады. |
|
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;
|
|
|||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Жануарлардың қоршаған орта жағдайларына бейімделу жолдары туралы бастапқы білімдері бар. |
|
|||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру: "Шегіртке" әнін үш тілде айтамыз. -Шегіртке қандай жануар? -Омыртқасыз. Топқа бөлінейік, балалар. Геометриялық фигураларды таңдау арқылы топқа бөлінеміз.
|
"Шегіртке" сергіту жаттығуы. Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер. |
|
||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут Жаңа сабақ Жеке жұмыс 5 минут Жұптық жұмыс 2 минут Топтық жұмыс 8 минут 2 минут Жазылым 5 минут |
Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) "Блиц сұрақтар" әдісімен - "иә" немесе "жоқ" деп жауап береді.
ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау. Дұрыс жауапқа 1 балл. Оқу мақсатын таныстыру: Бір ортаны мекендейтін жануарлардың өзара ұқсастығын білу. Күтілетін нәтижені анықтау. Ширату тапсырмасы. "Жануарлар қайда мекендейді?" ойыны. Бір оқушы бір жануарды жасырады және оны сипаттап айтады. Оқушылар оны тауып, сол жануардың тіршілік ортасы туралы айтып береді. Дескриптор: Жануарды сипаттау (1 балл) Оны табу (1 балл) Тіршілік ортасы туралы айту (1 балл) Оқулықтағы "Есте сақта!" деп берілген бөлімді бірге оқиды, «Кувёртка» әдісі арқылы талқылайды. Дескриптор: Әр топтағы жануардың өздері тіршілік ететін ортаға бейім екенін түсінеді, түр-сипатына қарап анықтауға болатынын айтады. (1 балл) Белсенді оқу тапсырмалары Топтарға тау, су, ашық кеңістік, мұзды аймақ суреттері қоржыннан таңдап алу арқылы таратылады. Және жануарлардың түрлері жазылған қима қағаздар таратылады. Балалар қима қағаздарды қажет ортаға жабыстырады.
Дескриптор:
ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау. Дұрыс жауапқа 1 балл Сергіту сәті: "Шапалақта қолыңды" әнін қимыл іс-әрекетін көрсете отырып орындайды. Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындау (25 жұмыс парағы. Көмекші сөздер арқылы бейнеленген жануарларды табу, жазу) |
Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Суреттер, оқулық, қима қағаздар Оқушылар би билеп сергіп қалады. |
|
||||
|
Сабақтың соңы 3 минут Кері байланыс 2 минут |
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану
Алдарыңдағы түрлі-түсті жапсырма қағаздарға оқушылар "ұнады", "білдім"," есте сақтадым","қажет", "ұмтылдым", "үйрендім", "талпындым", "қызықтырды", "ойландым" дегенсөздердің өзіне қажет деп тапқанын жазады. "Табыс ағашына" іледі. Дескриптор бойынша оқушылар бірін-бірі бағалайды. |
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Стикерлер |
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||
|
Саралау - мадақтау арқылы қабілеті жоғары оқушыларға үлестірмелі материалдар беріледі. |
Бағалау парағы арқылы |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
||||
|
Жануарларды мекендейтін ортасына қарай орналастырады; Кесте толтырады; Сәйкестендіреді; |
Оқушылар сабақта «Бас бармақ», «Шапалақ» әдістері арқылы бір-бірін бағалайды және сабақ соңында «Кері байланыс» беріледі |
Денсаулық сақтау технологиялары қолданылды. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері орындалды. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелері ескертілді. |
|
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Сабақтың мақсатына қарай критерийлер дұрыс қойылды. Сабақтың мақсатына жету үшін жоспарланған топтық, жұптық, жеке жұмыстарға оқушылар белсенді қатысты. Критерийлердің орындалуы үшін қолданған тиімді әдіс-тәсілдер арқылы сабақтың мақсатына жеттім. |
|
|||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) ? 1: Топтық жұмыс кезінде оқушылардың өз пікірін қоса айтып, дәлелді сөйлегені; 2: Жұптық жұмысында қолданған «Кувёртка» әдісі тиімді болды. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сыныпты екі топқа бөлген тиімді болар еді; 2: Кері байланысқа уақыттың көбірек бөлгені жөн болар еді. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардық жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Оқушылардың берген кері байланысын талдау арқылы С.Д мен Ә.Ә-ға қосымша тапсырма дайындаймын. |
|
||||||
шағым қалдыра аласыз













