|
Пән: Жаратылыстану Сынып: 3 Жанды табиғат. Жануарлар |
Мектеп: Жас нжббм Қатысқандар саны: Қатыспаған оқушылар: |
|||||||||||||||||
|
Күні: 24/10 |
Хайруллина Р.Б |
|||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Жануарлардың тіршілік ортасын қалай анықтайды? |
|||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
3.2.2.5 тіршілік ортасындағы жағдайдың өзгеруіне байланысты жануарлар санының өзгеруін түсіндіру; 3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар: жануарлардыңтіршілікортасыныңөзгерусебептерінанықтайды; тіршілікжағдайыөзгеруініңжануарларғаәсерінтүсінеді. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Жануарлардың тіршілік ортасы өзгергенде болатын жағдайларға нақты болжам жасайды. Табиғи апаттардың жануарлар тіршілігіне әсерін, салдарын біледі. |
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: жануарлар қандай жағдайға байланысты тіршілік ортасын өзгертетінін айтады; қоныс аудару жануарлардың санына әсер ететін дәлелдейді; мәтін бойынша сұрақтар дайындайды. |
|||||||||||||||||
|
Пәндік терминология мен тірек сөздер: |
||||||||||||||||||
|
құрғақшылық, су тасқыны, батпақтану |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
жануарларды қорғау |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
әдебиеттік оқу, дүниетану |
|||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация |
|||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
жануарлардың тіршілік ету ортасы, бейімделуі, бір-бірімен қарым-қатынасы жайлы біледі. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-5 |
Ұйымдастыру. «Иә немесе Жоқ» Оқушыларға сөйлемдер оқу, «ия» немесе «жоқ» деп жылдам жауап беру және өз жауабын дәлелдеу.
|
Аудиожазба сұрақтарды дыбыстық жазба түрінде тыңдату |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5-7
7-10
10-13
13-15
15-25
25-32
32-36 |
Оқушылардың жауаптары мен болжамдарын тыңдау. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты айту. Дескриптор: - ӛз бетінше тіршілік ететін жануарларды атайды; - адамдардың қамқорлығындағы жануарларды атайды; - жануарларды жабайы және үй жануарларына топтай отырып, сӛйлемдерді толықтырып айтады / жазад
Ғаламтордан немесе суреттер арқылы ғаламшарымыздағы табиғаты ерекше көркем жерлерді көрсету. Табиғатты сипаттау. Суреттердегідей әдемі жерлерде болған оқушыларға алған әсерлерін айтып беруге мүмкіндік беру. Жиектемедегі сөздерге оқушылардың назарын аударып, олар нені білдіретінін сұрау.
Оқушылардың ойларын тыңдау.
Жетелеуші сұрақтар:
Мәтінмен «Түртіп алу» стратегиясы бойынша танысу. Түсініксіз ақпараттармен жұмыс жасау. Мәтін бойынша жұбына 3 сұрақ дайындау. Бір-бірінің сұрақтарына жауап беру. Зертте. Жануарлардың тіршілік ортасының жағдайы өзгерсе, не болуы мүмкін? Кесте толтыру. Топтық жұмыс Алдын-ала ақпарат көздерін, ресурстар дайындау. Топпен таныс жануарлар тізімін жасау, мекен ету ортасын жазу, тіршілік ортасының өзгеру себептері мен салдарын кестеге толтыру.
Жұмыстарды қорғау. Нәтижелерді талқылап, қорытынды шығару.
Жер бетінде бунақденелілердің неліктен көп екендігін айқындау. Жануарлар тобын еске түсіру.
Бунақденелілерді ерекшелеп сызу. Жануарлардың ішінде ең көп тараған бунақденелілер екенін айту.
жануарлар
Оқушылардың болжамын тыңдау, жануарлар саны туралы қосымша ақпарат беру. Қосымша тапсырма. Жұмыс дәптері 28-жұмыс парағы (30-б.)
|
табиғи апаттар суреті
энциклопедиякітап кесте ватман маркер
сызба
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 36-40
|
Р - Не білгім келеді? - Неден қиналдым? - Не білдім?
|
|
||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||
|
Табиғат апаттарының жануарлар тіршілігіне әсері туралы ойтолғау жазу |
Кесте толтыруға арналған топтық жұмысты бағалау |
Топта, жұпта, жеке жұмыс жасау ережелерін сақтау |
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жануарлардың тіршілік ортасын қалай анықтайды?
Жануарлардың тіршілік ортасын қалай анықтайды?
|
Пән: Жаратылыстану Сынып: 3 Жанды табиғат. Жануарлар |
Мектеп: Жас нжббм Қатысқандар саны: Қатыспаған оқушылар: |
|||||||||||||||||
|
Күні: 24/10 |
Хайруллина Р.Б |
|||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Жануарлардың тіршілік ортасын қалай анықтайды? |
|||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
3.2.2.5 тіршілік ортасындағы жағдайдың өзгеруіне байланысты жануарлар санының өзгеруін түсіндіру; 3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар: жануарлардыңтіршілікортасыныңөзгерусебептерінанықтайды; тіршілікжағдайыөзгеруініңжануарларғаәсерінтүсінеді. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Жануарлардың тіршілік ортасы өзгергенде болатын жағдайларға нақты болжам жасайды. Табиғи апаттардың жануарлар тіршілігіне әсерін, салдарын біледі. |
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: жануарлар қандай жағдайға байланысты тіршілік ортасын өзгертетінін айтады; қоныс аудару жануарлардың санына әсер ететін дәлелдейді; мәтін бойынша сұрақтар дайындайды. |
|||||||||||||||||
|
Пәндік терминология мен тірек сөздер: |
||||||||||||||||||
|
құрғақшылық, су тасқыны, батпақтану |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
жануарларды қорғау |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
әдебиеттік оқу, дүниетану |
|||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация |
|||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
жануарлардың тіршілік ету ортасы, бейімделуі, бір-бірімен қарым-қатынасы жайлы біледі. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-5 |
Ұйымдастыру. «Иә немесе Жоқ» Оқушыларға сөйлемдер оқу, «ия» немесе «жоқ» деп жылдам жауап беру және өз жауабын дәлелдеу.
|
Аудиожазба сұрақтарды дыбыстық жазба түрінде тыңдату |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5-7
7-10
10-13
13-15
15-25
25-32
32-36 |
Оқушылардың жауаптары мен болжамдарын тыңдау. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты айту. Дескриптор: - ӛз бетінше тіршілік ететін жануарларды атайды; - адамдардың қамқорлығындағы жануарларды атайды; - жануарларды жабайы және үй жануарларына топтай отырып, сӛйлемдерді толықтырып айтады / жазад
Ғаламтордан немесе суреттер арқылы ғаламшарымыздағы табиғаты ерекше көркем жерлерді көрсету. Табиғатты сипаттау. Суреттердегідей әдемі жерлерде болған оқушыларға алған әсерлерін айтып беруге мүмкіндік беру. Жиектемедегі сөздерге оқушылардың назарын аударып, олар нені білдіретінін сұрау.
Оқушылардың ойларын тыңдау.
Жетелеуші сұрақтар:
Мәтінмен «Түртіп алу» стратегиясы бойынша танысу. Түсініксіз ақпараттармен жұмыс жасау. Мәтін бойынша жұбына 3 сұрақ дайындау. Бір-бірінің сұрақтарына жауап беру. Зертте. Жануарлардың тіршілік ортасының жағдайы өзгерсе, не болуы мүмкін? Кесте толтыру. Топтық жұмыс Алдын-ала ақпарат көздерін, ресурстар дайындау. Топпен таныс жануарлар тізімін жасау, мекен ету ортасын жазу, тіршілік ортасының өзгеру себептері мен салдарын кестеге толтыру.
Жұмыстарды қорғау. Нәтижелерді талқылап, қорытынды шығару.
Жер бетінде бунақденелілердің неліктен көп екендігін айқындау. Жануарлар тобын еске түсіру.
Бунақденелілерді ерекшелеп сызу. Жануарлардың ішінде ең көп тараған бунақденелілер екенін айту.
жануарлар
Оқушылардың болжамын тыңдау, жануарлар саны туралы қосымша ақпарат беру. Қосымша тапсырма. Жұмыс дәптері 28-жұмыс парағы (30-б.)
|
табиғи апаттар суреті
энциклопедиякітап кесте ватман маркер
сызба
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 36-40
|
Р - Не білгім келеді? - Неден қиналдым? - Не білдім?
|
|
||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||
|
Табиғат апаттарының жануарлар тіршілігіне әсері туралы ойтолғау жазу |
Кесте толтыруға арналған топтық жұмысты бағалау |
Топта, жұпта, жеке жұмыс жасау ережелерін сақтау |
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


ефлексия.
«Жетістік баспалдағы»












