|
Сабақтың тақырыбы: Жапырақтың құрылысы мен қызметі.Жапырақтың ішкі құрылысы.Лептестік.Жапырақ фотосинтездеуші негізгі арнайы мүше.судың булануы мен газдардың алмасуы § 25 |
Мұғалімнің аты-жөні: Мизамбаева Г.Ұ Күні: 27.11.18 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 7 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағаноқушылар саны: 0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
7.1.2.1 Жапырақтың ішкі құрылысын сипаттау, құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ нәтижесі: |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік құзіреттілік |
Жапырақтың құрылысы мен қызметі мен ішкі құрылысы мәтінді оқи отырып.бір-бірінің пікірлерін тыңдайды.Негізгі ұғымдардың мағынасын біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Экология, география |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Биология 6 сынып "жапырақ" |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы Қызығушылықты ояту 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі 3 минут. Топтарға бөлу« лента » 1,2,3 сандар арқылы, Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру: 1 минут "Шаңырақ" әр оқушы тілек-лебіздері сабаққа көңіл-күй сыйлау . |
Оқушылар амандасады.Сабаққа дайындалады.Оқушылар топқа бөлініп,топ ережесін қолдана отырып, топбасын сайлайды. Топ ережесін сақтауды ескертеді,міндеттерін бөліп алады .Оқушылар өз ойларын айту Қағаз,тренинг 1 топ"қызыл " 2 топ"жасыл" 3 топ"ақ" 4 топ "сары" Алтын ереже таныстыру: 1 минут 1.Мұғалімге бағыну 2.Бірін-бірі тыңдау 3.Уақытты үнемді пайдалану 4.Сабаққа ынтамен қатысу 5.Тыныштық сақтау 6.Мадақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 10 минут |
Миға шабуыл Сұрақ-жауап : 1.Өсімдіктің қандай мүшелері су мен минералды заттарды сіңіріп,тасымалдайды?(тамыр, сабақ) 2.Тамыр мен жапырақ арасында заттарды өткізетін басты мүше ?(сабақ) 3. Жапырақ-өсімдіктің қандай мүшесі.(өсу) 4.Ауадан көмірқышқыл газы мен су буын сіңіріп, жарық (күн) әсерінен органикалық зат түзу, жасушадағы артық суды буландыру,газ алмастыру, органикалық заттарды қорға жинау, көбеюге не қатысады? (жапырақ) 5.Күн энергиясының қатысуымен болатын құбылыс (фотосинтез) 6.Өсімдік тіршілігіне қажетті құбылыс ( суды буландыру) ҚБ:"мадақтау"сөздер арқылы "Жарайсың","Өте жақсы","Керемет" Сабақтың тақырыбы: Жапырақтың құрылысы мен қызметі.Жапырақтың ішкі құрылысы.Лептестік.Жапырақ фотосинтездеуші негізгі арнайы мүше.судың булануы мен газдардың алмасуы § 25 Сабақтың мақсаты :7.1.2.1 Жапырақтың ішкі құрылысын сипаттау, құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты түсіндіру Білу және түсіну " Берілген мәтіндерді балалар оқып алады. Сабақта жапырақтар бүйір жағында орналасады.Жапырақтың құрылысы күрделі және ол жапырақ тақтасынан, сағағынан, негізінен және бөбешік жапырақтан тұрады.
Жапырақ тақтасы-жапырақтың кеңейген бөлігі.Оның төменгі қысқа сабақ тәрізді бөлігі сағаққа жалғасады.Сағақ кеңістікте өзінің орнын өзгерте алады.Соған байланысты жапырақ тақтасы жарыққа қарай орнын өзгертеді.Сағақтың төменгі жағы жапырақ негізіне жалғасады.Ол жапырақты сабақта ұстап тұрады.Жапырақ негізінде көбінесе өскіндер-бөбешік жапырақтар түзіледі.Олар әдетте, екеу болады.Сағақтары бар жапырақтары сағақты жапырақтар деп атайды.Мұндай жапырақтар еменде, теректе, қайыңда ,үйеңкі Жапырақтарында сағақтары болмайтын өсімдіктерде бар.Бұл жағдайда жапырақ тақтасы бірден негізге жалғасады.Мұндай жапырақтар сағақсыз деп аталады.Олардың негізін жапырақ қынабы деп атайды.Сағақсыз жапырақтар қалампыр,зығар.
Жапырақтар жай және күрделі болып бөлінеді.Бір сағақта бір жапырақ тақтасы бар жапырақ жай жапырақ деп аталады.(бөртегүл, емен,алма,алхоры) Бір сағақта бірнеше жапырақ тақтасы (3-тен жоғары)болса,күрделі жапырақ деп аталады.(акация, шетен,итмұрын)
Күрделі жапырақтар: -үшқұлақты күрделі жаппырақ:(сағақта бір жерде үш жапырақ тақтасы бекиді.мысалы:беде, бүлдірген) Саусақсалалы күрделі жапырақ (сағақта бір жерде бес немесе одан да көп жапырақ тақтасы бекінеді.мысалы: талшынт.б) Таққауырсынды күрделі жапырақ (сағақтың ұзына бойы екі жағынан жапырақ тақталары бекінеді және ұшында тақ жапырақ тақтасы болады.мысалы:итмұрын, шаған ) Жұпқауырсынды күрделі жапырақ (сағақтың ұзына бойына екі-екіден жапырақ тақталары бекінеді және ұшында жұп жапырақ тақтасы немесе мұртшалар болады,мысалы: бұршақ, акация) Жапырақ тақталары пішіні және жиегі бойынша әртүрлі болып келеді.Мысалы: қалақайда пішіні жұмыртқа тәрізді (85 сурет), ал бидайда ұзын таспа тәрізді жапырақ болады (86 сурет)Жолжелкен жапырағы бүтін жиекті,қайың жапырағы тісті жиекті, қалақай жапырағы аратісті жиекті болады (87 сурет) Жапырақ тақтасында жүйкелердің белгілі бір ретпен орналасуы жүйкелену деп аталады.Қосжарнақты өсімдіктерге қауырсынды ,саусақсалалы, ал даражарнақты өсімдіктерге доға тәрізді және параллель жүйкелену тән.(88 сурет)
Жапырақтың негізгі қызметі:(89 сурет)
|
Зейіндерін шоғырландыру үшін сұрақтар қойып, жаңа тақырыптқа шығу.Оқушылар өсімдіктің құрылысын еске түсіре отырып, тақырыпты ашады. Берілген мәтіндерді балалар оқып алады. Оқулық "Биология" |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 10 минут |
Қолдану.Берілген мәтінді балалар оқып алады. 1 топ"қызыл "- Жапырақтың сыртқы құрылысы 2 топ"жасыл"- Жапырақтың ішкі құрылысы 3 топ"ақ"- Жапырақтың жай және күрделі түрлерін жинақтайды 4 топ " сары "-Жапырақ жүйкелерін топтастырады Талдау: Постер қорғау 5 мин Постерге қойылатын талаптар: 1.Тақырып мазмұнын аша білу (3 балл) 2.Ғылыми түрде жеткізе білу (3 балл) 3.Эстетикалық көркемділігі (3 балл) Топтарды бағалау
"Қар кесегі"әдісі§ 25 103- бет Жаттығудың сипаттамасы:1.оқушылар түсініп оқулары қажет,кейін ақылдасып сұрақ дайындайды.Топтар бір жуан сұрақ, бір жіңішке сұрақ дайындап бір-біріне лақтырып жауап береді. |
1.жапырақтың сыртқы құрылысын сипаттайды 2. Жапырақтың ішкі құрылысын сипаттайды 3. Жапырақтың жай және күрделі түрлерін жинақтайды 4. Жапырақ жүйкелерін топтастырады
Ватман ,топтар өз ой пікірлерін түсіреді,қорғайды Түрлі-түсті маркерлер Оқулық Оқушылар тақырып бойынша өз ойларын ортаға салады
Топтарды бағалау,кезектесіпЖЖ "Қар кесегі"әдісі§ 25 103- бет
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Биологиялық диктант 1.Жапырақ-өсімдіктің өсу мүшесі.(өсу) 2.Алдымен жапырақ тақтасының (ұшы),содан соң негізі, соңында сағағы өседі. 3.Өркен мен жапырақ бірге дамиды.. 4.Жапырақ тақтадан(алақан).және сағақтан тұрады. 5.бір ғана тақтасы бар жапырақ жай деп аталады. 6.Бір сағақта 2 ,одан да көп майда жапырақшалар болса күрделі дейді. 7.Жүйкелену - деп өткізгіш шоқтардың жапырақ тақтасына орналасуын айтады. 8.Фотосинтез,су булану, газ алмасу, органикалық заттарды қорға жинау жапырақ тақтасында жүреді. Критерий ЖЖ
Тапсырмалар: Топтарға тапсырма(105 бет)- әр түрлі өсімдіктердің жапырақ тақтасының жиектерінің эскизін қиып, жасау
|
"биологиялық диктант,"- арқылы түсінік дәрежесін бағалау әдісі жж Бағалау критерлері: -табыс өлшемдерін беру(тақырыптың маңыздылығын анықтау, мағынасын толық жеткізу, тапсырманы талабына сай жасау,сөйлеу мәнері,уақытпен санасуы,жобаны рәсімдеу) Бірлескен талқылау және формативті бағалау 1.Жұптық жұмыс -әр жұптар дұрыс жауабын алмасады,жауаптарын тексереді.
Топтар өзара бағалайды
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 10 минут
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау
|
Бағалау парақшасы .Дұрыс жауапқа 5 балл
|
Жетістік критерийлері арқылы өзін-өзі бағалайды,ауызша қорытынды шығарады.кері байланыс береді Оқушылар сабақтан алғанын қорытады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Тақырыпты қорытындылау.өмірмен байланысты.Неге жаз мезгілінде біз ағаштың түбінде көлеңкелейміз? Орманға барғанда сіздер нені сезінесіздер? Табыс критерийлері арқылы өздерін бағалайды.Стикер арқылы оқушылар жаңа сабақты қалай меңгергенін талдау жасайды Рефлексия. «Күзгі жапырақтар» Жасыл жапырақ – Бәрі жақсы,түсінікті болды, табысқа жеттім. Сары жапырақ – Сұрақтарым бар, толық табысқа жеткен жоқпын. Қызыл жапырақ – Қиналдым, табысқа жету үшін тағы қайталауым керек.
|
Оқушылар тақырып бойынша өз ойларын ортаға салады. Табыс критерийлері арқылы эксперттік топтар өзара бағалайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы: §13 оқып-білу, сұрақтарға жауап беру
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. Сабақта әртүрлі оқыту стратегиялары, түрлі әдістерді араластырып қолдану 2. Жеке, жұптық, топтық жұмыстар Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. Оқушылардың сабақ барысындағы жұмыстарына талдау жасау, тапсырмалардың орындалуын жақсарту үшін не істеу керектігіне мән беру 2. Оқушылар орындай алмаған тапсырмаларды қайта қарап, өзгеріс енгізу Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Жекелеген оқушылардың сабақты қабылдау ерекшеліктерін, әрқайсысының бейімділігіне қарай тапсырма дайындау қажеттігін және тапсырмаларды жас ерекшеліктеріне қарай жасақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тапсырмалар:
№1 тапсырма Бұл қызықты: Емен ағашында 250 мыңдай жапырақ болады екен.Ең көп қабыршақты жапырақ (45-50 млн) кипаристің өркенінде дамидыЕң жалпақ жай жапырақтар Шығыс Малазиядағы ірі тамырсабақты алоказияда болады.оның бір жапырағының ені-3 м,ұзындығы -1 м.Ең ұзын жапырақ Оңтүстік Америкадағы рафия туысына жататын пальмаларда болатын көрнеді,жапырағының ұзындығы 19 м болса, сағағының ұзындығы 4 м-ге жетеді
№2 тапсырма Бұл қызықты:
Үйеңкі жапырағының бір куб милиметрінде 550-ге жуық лептестік,еменде 435 лептестік бар.
№3 тапсырма: Бұл қызықты:
Бір жүгері өсімдігі бір күнде 2л-ден су буландырса,жүгерінің 1 га егістігі 2362500 л суды буландырады екен
№4 тапсырма
Бұл қызықты:
Өсу мүшелерінің ең негізгі бөлімі- жапырақ.Ағаштың бір жапырағында 100-млн-нан астам жасуша болады.сонда ағаштың бір ғана жапырағын жұлсақ,қанша жасушаны жоямыз, мұны да байыппен ойлап көрейік:
1.миллиондаған сансыз жасушалардың тіршілігі жойылады
2.жер бетіндегі қыбырлаған барлық тірі организмдерге қореқтік зат дайындап, "ұсынатын "да жапырақ.Демек,тек жапырақ қана зиян шекпейді,бүкіл тірі организмдерге залалы тиеді.
3.Органикалық зат түзілгенде оттегі бөлінеді.Жапырақ жұлынса, ауадағы оттегінің мөлшері кемиді.Олай болса, "өсімдіксіз жер бетінде тіршілік жоқ"
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Жапырақ" ашық сабақ 7 сынып
|
Сабақтың тақырыбы: Жапырақтың құрылысы мен қызметі.Жапырақтың ішкі құрылысы.Лептестік.Жапырақ фотосинтездеуші негізгі арнайы мүше.судың булануы мен газдардың алмасуы § 25 |
Мұғалімнің аты-жөні: Мизамбаева Г.Ұ Күні: 27.11.18 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 7 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағаноқушылар саны: 0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
7.1.2.1 Жапырақтың ішкі құрылысын сипаттау, құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ нәтижесі: |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік құзіреттілік |
Жапырақтың құрылысы мен қызметі мен ішкі құрылысы мәтінді оқи отырып.бір-бірінің пікірлерін тыңдайды.Негізгі ұғымдардың мағынасын біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Экология, география |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Биология 6 сынып "жапырақ" |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы Қызығушылықты ояту 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі 3 минут. Топтарға бөлу« лента » 1,2,3 сандар арқылы, Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру: 1 минут "Шаңырақ" әр оқушы тілек-лебіздері сабаққа көңіл-күй сыйлау . |
Оқушылар амандасады.Сабаққа дайындалады.Оқушылар топқа бөлініп,топ ережесін қолдана отырып, топбасын сайлайды. Топ ережесін сақтауды ескертеді,міндеттерін бөліп алады .Оқушылар өз ойларын айту Қағаз,тренинг 1 топ"қызыл " 2 топ"жасыл" 3 топ"ақ" 4 топ "сары" Алтын ереже таныстыру: 1 минут 1.Мұғалімге бағыну 2.Бірін-бірі тыңдау 3.Уақытты үнемді пайдалану 4.Сабаққа ынтамен қатысу 5.Тыныштық сақтау 6.Мадақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 10 минут |
Миға шабуыл Сұрақ-жауап : 1.Өсімдіктің қандай мүшелері су мен минералды заттарды сіңіріп,тасымалдайды?(тамыр, сабақ) 2.Тамыр мен жапырақ арасында заттарды өткізетін басты мүше ?(сабақ) 3. Жапырақ-өсімдіктің қандай мүшесі.(өсу) 4.Ауадан көмірқышқыл газы мен су буын сіңіріп, жарық (күн) әсерінен органикалық зат түзу, жасушадағы артық суды буландыру,газ алмастыру, органикалық заттарды қорға жинау, көбеюге не қатысады? (жапырақ) 5.Күн энергиясының қатысуымен болатын құбылыс (фотосинтез) 6.Өсімдік тіршілігіне қажетті құбылыс ( суды буландыру) ҚБ:"мадақтау"сөздер арқылы "Жарайсың","Өте жақсы","Керемет" Сабақтың тақырыбы: Жапырақтың құрылысы мен қызметі.Жапырақтың ішкі құрылысы.Лептестік.Жапырақ фотосинтездеуші негізгі арнайы мүше.судың булануы мен газдардың алмасуы § 25 Сабақтың мақсаты :7.1.2.1 Жапырақтың ішкі құрылысын сипаттау, құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты түсіндіру Білу және түсіну " Берілген мәтіндерді балалар оқып алады. Сабақта жапырақтар бүйір жағында орналасады.Жапырақтың құрылысы күрделі және ол жапырақ тақтасынан, сағағынан, негізінен және бөбешік жапырақтан тұрады.
Жапырақ тақтасы-жапырақтың кеңейген бөлігі.Оның төменгі қысқа сабақ тәрізді бөлігі сағаққа жалғасады.Сағақ кеңістікте өзінің орнын өзгерте алады.Соған байланысты жапырақ тақтасы жарыққа қарай орнын өзгертеді.Сағақтың төменгі жағы жапырақ негізіне жалғасады.Ол жапырақты сабақта ұстап тұрады.Жапырақ негізінде көбінесе өскіндер-бөбешік жапырақтар түзіледі.Олар әдетте, екеу болады.Сағақтары бар жапырақтары сағақты жапырақтар деп атайды.Мұндай жапырақтар еменде, теректе, қайыңда ,үйеңкі Жапырақтарында сағақтары болмайтын өсімдіктерде бар.Бұл жағдайда жапырақ тақтасы бірден негізге жалғасады.Мұндай жапырақтар сағақсыз деп аталады.Олардың негізін жапырақ қынабы деп атайды.Сағақсыз жапырақтар қалампыр,зығар.
Жапырақтар жай және күрделі болып бөлінеді.Бір сағақта бір жапырақ тақтасы бар жапырақ жай жапырақ деп аталады.(бөртегүл, емен,алма,алхоры) Бір сағақта бірнеше жапырақ тақтасы (3-тен жоғары)болса,күрделі жапырақ деп аталады.(акация, шетен,итмұрын)
Күрделі жапырақтар: -үшқұлақты күрделі жаппырақ:(сағақта бір жерде үш жапырақ тақтасы бекиді.мысалы:беде, бүлдірген) Саусақсалалы күрделі жапырақ (сағақта бір жерде бес немесе одан да көп жапырақ тақтасы бекінеді.мысалы: талшынт.б) Таққауырсынды күрделі жапырақ (сағақтың ұзына бойы екі жағынан жапырақ тақталары бекінеді және ұшында тақ жапырақ тақтасы болады.мысалы:итмұрын, шаған ) Жұпқауырсынды күрделі жапырақ (сағақтың ұзына бойына екі-екіден жапырақ тақталары бекінеді және ұшында жұп жапырақ тақтасы немесе мұртшалар болады,мысалы: бұршақ, акация) Жапырақ тақталары пішіні және жиегі бойынша әртүрлі болып келеді.Мысалы: қалақайда пішіні жұмыртқа тәрізді (85 сурет), ал бидайда ұзын таспа тәрізді жапырақ болады (86 сурет)Жолжелкен жапырағы бүтін жиекті,қайың жапырағы тісті жиекті, қалақай жапырағы аратісті жиекті болады (87 сурет) Жапырақ тақтасында жүйкелердің белгілі бір ретпен орналасуы жүйкелену деп аталады.Қосжарнақты өсімдіктерге қауырсынды ,саусақсалалы, ал даражарнақты өсімдіктерге доға тәрізді және параллель жүйкелену тән.(88 сурет)
Жапырақтың негізгі қызметі:(89 сурет)
|
Зейіндерін шоғырландыру үшін сұрақтар қойып, жаңа тақырыптқа шығу.Оқушылар өсімдіктің құрылысын еске түсіре отырып, тақырыпты ашады. Берілген мәтіндерді балалар оқып алады. Оқулық "Биология" |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 10 минут |
Қолдану.Берілген мәтінді балалар оқып алады. 1 топ"қызыл "- Жапырақтың сыртқы құрылысы 2 топ"жасыл"- Жапырақтың ішкі құрылысы 3 топ"ақ"- Жапырақтың жай және күрделі түрлерін жинақтайды 4 топ " сары "-Жапырақ жүйкелерін топтастырады Талдау: Постер қорғау 5 мин Постерге қойылатын талаптар: 1.Тақырып мазмұнын аша білу (3 балл) 2.Ғылыми түрде жеткізе білу (3 балл) 3.Эстетикалық көркемділігі (3 балл) Топтарды бағалау
"Қар кесегі"әдісі§ 25 103- бет Жаттығудың сипаттамасы:1.оқушылар түсініп оқулары қажет,кейін ақылдасып сұрақ дайындайды.Топтар бір жуан сұрақ, бір жіңішке сұрақ дайындап бір-біріне лақтырып жауап береді. |
1.жапырақтың сыртқы құрылысын сипаттайды 2. Жапырақтың ішкі құрылысын сипаттайды 3. Жапырақтың жай және күрделі түрлерін жинақтайды 4. Жапырақ жүйкелерін топтастырады
Ватман ,топтар өз ой пікірлерін түсіреді,қорғайды Түрлі-түсті маркерлер Оқулық Оқушылар тақырып бойынша өз ойларын ортаға салады
Топтарды бағалау,кезектесіпЖЖ "Қар кесегі"әдісі§ 25 103- бет
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Биологиялық диктант 1.Жапырақ-өсімдіктің өсу мүшесі.(өсу) 2.Алдымен жапырақ тақтасының (ұшы),содан соң негізі, соңында сағағы өседі. 3.Өркен мен жапырақ бірге дамиды.. 4.Жапырақ тақтадан(алақан).және сағақтан тұрады. 5.бір ғана тақтасы бар жапырақ жай деп аталады. 6.Бір сағақта 2 ,одан да көп майда жапырақшалар болса күрделі дейді. 7.Жүйкелену - деп өткізгіш шоқтардың жапырақ тақтасына орналасуын айтады. 8.Фотосинтез,су булану, газ алмасу, органикалық заттарды қорға жинау жапырақ тақтасында жүреді. Критерий ЖЖ
Тапсырмалар: Топтарға тапсырма(105 бет)- әр түрлі өсімдіктердің жапырақ тақтасының жиектерінің эскизін қиып, жасау
|
"биологиялық диктант,"- арқылы түсінік дәрежесін бағалау әдісі жж Бағалау критерлері: -табыс өлшемдерін беру(тақырыптың маңыздылығын анықтау, мағынасын толық жеткізу, тапсырманы талабына сай жасау,сөйлеу мәнері,уақытпен санасуы,жобаны рәсімдеу) Бірлескен талқылау және формативті бағалау 1.Жұптық жұмыс -әр жұптар дұрыс жауабын алмасады,жауаптарын тексереді.
Топтар өзара бағалайды
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 10 минут
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау
|
Бағалау парақшасы .Дұрыс жауапқа 5 балл
|
Жетістік критерийлері арқылы өзін-өзі бағалайды,ауызша қорытынды шығарады.кері байланыс береді Оқушылар сабақтан алғанын қорытады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Тақырыпты қорытындылау.өмірмен байланысты.Неге жаз мезгілінде біз ағаштың түбінде көлеңкелейміз? Орманға барғанда сіздер нені сезінесіздер? Табыс критерийлері арқылы өздерін бағалайды.Стикер арқылы оқушылар жаңа сабақты қалай меңгергенін талдау жасайды Рефлексия. «Күзгі жапырақтар» Жасыл жапырақ – Бәрі жақсы,түсінікті болды, табысқа жеттім. Сары жапырақ – Сұрақтарым бар, толық табысқа жеткен жоқпын. Қызыл жапырақ – Қиналдым, табысқа жету үшін тағы қайталауым керек.
|
Оқушылар тақырып бойынша өз ойларын ортаға салады. Табыс критерийлері арқылы эксперттік топтар өзара бағалайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы: §13 оқып-білу, сұрақтарға жауап беру
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. Сабақта әртүрлі оқыту стратегиялары, түрлі әдістерді араластырып қолдану 2. Жеке, жұптық, топтық жұмыстар Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. Оқушылардың сабақ барысындағы жұмыстарына талдау жасау, тапсырмалардың орындалуын жақсарту үшін не істеу керектігіне мән беру 2. Оқушылар орындай алмаған тапсырмаларды қайта қарап, өзгеріс енгізу Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Жекелеген оқушылардың сабақты қабылдау ерекшеліктерін, әрқайсысының бейімділігіне қарай тапсырма дайындау қажеттігін және тапсырмаларды жас ерекшеліктеріне қарай жасақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тапсырмалар:
№1 тапсырма Бұл қызықты: Емен ағашында 250 мыңдай жапырақ болады екен.Ең көп қабыршақты жапырақ (45-50 млн) кипаристің өркенінде дамидыЕң жалпақ жай жапырақтар Шығыс Малазиядағы ірі тамырсабақты алоказияда болады.оның бір жапырағының ені-3 м,ұзындығы -1 м.Ең ұзын жапырақ Оңтүстік Америкадағы рафия туысына жататын пальмаларда болатын көрнеді,жапырағының ұзындығы 19 м болса, сағағының ұзындығы 4 м-ге жетеді
№2 тапсырма Бұл қызықты:
Үйеңкі жапырағының бір куб милиметрінде 550-ге жуық лептестік,еменде 435 лептестік бар.
№3 тапсырма: Бұл қызықты:
Бір жүгері өсімдігі бір күнде 2л-ден су буландырса,жүгерінің 1 га егістігі 2362500 л суды буландырады екен
№4 тапсырма
Бұл қызықты:
Өсу мүшелерінің ең негізгі бөлімі- жапырақ.Ағаштың бір жапырағында 100-млн-нан астам жасуша болады.сонда ағаштың бір ғана жапырағын жұлсақ,қанша жасушаны жоямыз, мұны да байыппен ойлап көрейік:
1.миллиондаған сансыз жасушалардың тіршілігі жойылады
2.жер бетіндегі қыбырлаған барлық тірі организмдерге қореқтік зат дайындап, "ұсынатын "да жапырақ.Демек,тек жапырақ қана зиян шекпейді,бүкіл тірі организмдерге залалы тиеді.
3.Органикалық зат түзілгенде оттегі бөлінеді.Жапырақ жұлынса, ауадағы оттегінің мөлшері кемиді.Олай болса, "өсімдіксіз жер бетінде тіршілік жоқ"
шағым қалдыра аласыз



















