Алтайбаев негізгі орта мектебі
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Жапырақ – өсімдіктің өсу мүшесі»
Өткізген: Жансерікова К.А.
2017-2018 оқу жылы
Тақырыбы: «Жапырақ – өсімдіктің өсу мүшесі»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушыға жапырақ туралы оның қызметіне, сыртқы құрылысы, жапырақтың жүйкеленуі туралы түсінік беру.
Дамытушылық: Әр оқушының қабілетін шыңдап, ізденімпаздығын, жауапкершілігін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды өзара топпен жұмыс істеу дағдысына, өзара көмекке, еңбек етуге тәрбиелеу. Өз пікірін айта отырып, басқалардың пікірін тыңдауға үйрету.
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап
СТО топтастыру, топтық жұмыс рефлекция
Көрнекіліктер: суреттер слайд, үлестірмелі дидактикалық материалдар
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
а) сыныппен сәлемдесу
ә) оқушыларды түгендеу, сабаққа назарын аудару
б) психологиялық тренинг
(«Шаттық шеңбері»)
Топқа бөлу (суреттер арқылы)
Топ ережесі:
Бірін-бірі тыңдау
Ойын ашық айту
Сабаққа түгел қатысу
Ұйымшыл болу
Топ басшысын сайлау, бағалау парақтарын беру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: сұрақ-жауап
1.Білім минуты
І топ
1) Тамыр жүйесі деп? (бір өсімдікте болатын әртүрлі тамырлар жиынтығы)
2) Тамырлар жүйесі нешеге бөлінеді? (шашақ, кіндік тамыр)
3) Тамыр бөлімдері (тамыр оймақшасына бөліну, өсу, сору, өткізу)
4) Тамырлар шығу тегіне қарай нешеге бөлінеді? (негізгі, жанама, қосалқы)
5) Сабақ пен жапырақтан өсіп шығатын тамыр? (қосалқы)
6) Негізгі тамырдың жан-жағынан қандай тамыр тарайды? (жанама тамыр)
ІІ топ
1) Бүршіктер орналасуына қарай нешеге бөлінеді?
(екіге, төбе бүршік, қолтық бүршік)
2) Тамырдан,тамырсабақтан, сабақтан, жапырақтан дамитын бүршік?
(қосалқы бүршік)
3) Көп жылдық өсімдіктерде ашылмай тыныштық күйде болатын бүршік? (бұйыққан бүршік)
4) Сабақтың жапырақ өсетін жуандау жері? (буын)
5) Жапырақтың сабаққа орналасқан жерін (жапырақ қолтығы)
6) Барлық гүлді өсімдіктерде өркеннің түріне қарай неше бүршік болады?
(өсу бүршігі, гүл бүршігі)
2. Ой қозғау
«Сөзжұмбақ» шешу.
1) Кез келген тірі ағзаның тіршілік белгілерін сақтайтын ең кіші құрылымдық бөлшегі? (жасуша)
2) Өсімдіктің жер асты мүшесі және жер үсті мүшелерін жалғастырып тұратын орталық тірек? (сабақ)
3) Дәннің едәуір бөлігін алып жататын бөлігі? (эндосперм)
4) Өсімдіктің жер асты мүшесі? (тамыр)
5) Жапырағы мен бұтағы бар жас сабақ? (өркен)
6) Негізгі тамырдың жан-жағынан қандай тамырлар таралады? (жанама)
7) Сабақ пен жапырақтан өсіп шығатын тамырлар (қосалқы)
ІІІ. Жаңа сабақ
1)Тірек-сызба
2) Суретпен жұмыс
3) Карточкалармен жұмыс.
ІҮ. Қорытындылау
Венн диаграммасы
Ү. Үйге тапсырма
$16,17. Кесте.
ҮІ. Бағалау
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жапырақ-өсімдіктің өсу мүшесі
Жапырақ-өсімдіктің өсу мүшесі
Алтайбаев негізгі орта мектебі
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Жапырақ – өсімдіктің өсу мүшесі»
Өткізген: Жансерікова К.А.
2017-2018 оқу жылы
Тақырыбы: «Жапырақ – өсімдіктің өсу мүшесі»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушыға жапырақ туралы оның қызметіне, сыртқы құрылысы, жапырақтың жүйкеленуі туралы түсінік беру.
Дамытушылық: Әр оқушының қабілетін шыңдап, ізденімпаздығын, жауапкершілігін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды өзара топпен жұмыс істеу дағдысына, өзара көмекке, еңбек етуге тәрбиелеу. Өз пікірін айта отырып, басқалардың пікірін тыңдауға үйрету.
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап
СТО топтастыру, топтық жұмыс рефлекция
Көрнекіліктер: суреттер слайд, үлестірмелі дидактикалық материалдар
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
а) сыныппен сәлемдесу
ә) оқушыларды түгендеу, сабаққа назарын аудару
б) психологиялық тренинг
(«Шаттық шеңбері»)
Топқа бөлу (суреттер арқылы)
Топ ережесі:
Бірін-бірі тыңдау
Ойын ашық айту
Сабаққа түгел қатысу
Ұйымшыл болу
Топ басшысын сайлау, бағалау парақтарын беру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: сұрақ-жауап
1.Білім минуты
І топ
1) Тамыр жүйесі деп? (бір өсімдікте болатын әртүрлі тамырлар жиынтығы)
2) Тамырлар жүйесі нешеге бөлінеді? (шашақ, кіндік тамыр)
3) Тамыр бөлімдері (тамыр оймақшасына бөліну, өсу, сору, өткізу)
4) Тамырлар шығу тегіне қарай нешеге бөлінеді? (негізгі, жанама, қосалқы)
5) Сабақ пен жапырақтан өсіп шығатын тамыр? (қосалқы)
6) Негізгі тамырдың жан-жағынан қандай тамыр тарайды? (жанама тамыр)
ІІ топ
1) Бүршіктер орналасуына қарай нешеге бөлінеді?
(екіге, төбе бүршік, қолтық бүршік)
2) Тамырдан,тамырсабақтан, сабақтан, жапырақтан дамитын бүршік?
(қосалқы бүршік)
3) Көп жылдық өсімдіктерде ашылмай тыныштық күйде болатын бүршік? (бұйыққан бүршік)
4) Сабақтың жапырақ өсетін жуандау жері? (буын)
5) Жапырақтың сабаққа орналасқан жерін (жапырақ қолтығы)
6) Барлық гүлді өсімдіктерде өркеннің түріне қарай неше бүршік болады?
(өсу бүршігі, гүл бүршігі)
2. Ой қозғау
«Сөзжұмбақ» шешу.
1) Кез келген тірі ағзаның тіршілік белгілерін сақтайтын ең кіші құрылымдық бөлшегі? (жасуша)
2) Өсімдіктің жер асты мүшесі және жер үсті мүшелерін жалғастырып тұратын орталық тірек? (сабақ)
3) Дәннің едәуір бөлігін алып жататын бөлігі? (эндосперм)
4) Өсімдіктің жер асты мүшесі? (тамыр)
5) Жапырағы мен бұтағы бар жас сабақ? (өркен)
6) Негізгі тамырдың жан-жағынан қандай тамырлар таралады? (жанама)
7) Сабақ пен жапырақтан өсіп шығатын тамырлар (қосалқы)
ІІІ. Жаңа сабақ
1)Тірек-сызба
2) Суретпен жұмыс
3) Карточкалармен жұмыс.
ІҮ. Қорытындылау
Венн диаграммасы
Ү. Үйге тапсырма
$16,17. Кесте.
ҮІ. Бағалау
шағым қалдыра аласыз













