Сабақ
|
Мектеп :
« А.С.Пушкин атындағы орта мектеп
» КММ
|
Күні
: 20.11.18ж
|
Мұғалімнің есімі: Жемісқан
А
|
Сынып
:
7
«а»сынып
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Жапырақтың құрылысы мен
қызметі. Жапырақтың ішкі құрылысы. Лептесік. Жапырақ
фотосинтездеуші негізгі арнайы мүше .Судың булануы мен газдың
алмасуы .
|
Сабаққа негізделген оқу
мақсаты:
|
Жапырақтың ішкі құрылысын
сипаттау, құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты
сипаттау
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар:
Жапырақтың ішкі құрылысы мен
қызметі туралы біледі
|
|
Оқушылардың басым
бөлігі :
Жапырақтың ішкі құрылысын және
құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты сипаттай
алады.
|
Кейбір
оқушылар
Жапырақта заттардың
тасымалдануын,судың булануын мен газдың алмасуын
тұжырымдайды
|
Бағалау
критерийі
|
•
Жапырақтың ішкі
құрылысын сипаттайды.
• Жапырақтың ішкі құрылысы мен
қызметі арасындағы өзара байланысты
түсіндіреді.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар:
Жапырақтың ішкі құрылысы мен
қызметі туралы біледі, жапырақта заттардың тасымалдануын,судың
булануын мен газдың алмасуын айта
алады.
|
|
Негізгі сөздер
мен тіркестер:
Өсімдік ағзасындағы жапырақтың
қызметі, фотосинтез, судың булануы, паренхима, бағанды паренхима
,кеуекті паренхима, жабын ұлпасы,лептесік, транспирация, өткізгіш
ұлпа, жүйке, елек тәрізді
түтікшелер.
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін
пайдалы тілдік бірліктер
|
Талқылауға арналған
тармақтар
|
Жапырақтың құрылысы мен
қызметін ,ішкі құрылысын, лептесік саңылауын, жапырақ
фотосинтездеуші негізгі арнайы мүше екенін.судың булануы мен газдың
алмасуын талдап,түсіндіру.
|
Сіз неліктен ..екенін айта
аласызба?
|
Жапырақтың ішкі құрылысы
қандай қызметті атқаруға бейім екенін айта аласызба
?
|
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
|
Жапырақта заттардың
тасымалдануы , судың булануы
Жапырақ-өсімдіктің негізгі
бөлігі,себебі... Адамның іс-әрекетінінің өсімдіктерге кері әсері
бар ....
|
Қысқаша тірек конспект. Шағын
эссе
|
Құндылықтарға
баулу
|
3-құндылық. Зайырлы қоғам және
жоғары руханият. Көгалдандыру.жасыл өсімдіктерді
қорғау
|
Пәнаралық
байланыс
|
Химия,экология
|
Алдыңғы
оқу
|
Өсімдік және жануарлар
жасушасының құрамбірліктері (7.1.А
бөлімі)
|
Сабақ барысы:
|
Сабақ қезеңдері:
|
Сабақта орындалуы тиіс іс -
әрекеттер
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы:
0 – 5 минут
|
1.Ой шақыру:
Мұғалім оқушылардан.
«Қалай ойлайсыздар неге көптеген өсімдіктер
жапырақсыз тіршілік ете алмайды?»
2. Топқа бөлу: «Асық арқылы топқа
бөлу»
1-топ:
Сипаттаушылар
2-топ:Суреттеушілер
3-топ:Зерттеушілер
|
Асық
|
Сабақтың
ортасы:
5-20
минут
21-30
минут
|
Тапсырма
1
1 топ:
сипаттаушылар
Мәтінді оқып жеке, жұптық,
топтық талқылайды, және постерге салады.
2-топ:
суреттеушілер
Мәтінмен оқып жеке, жұптық,
топтық талқылап, сурет бойынша постерге
түсіру.
3-топ:
Зерттеушілер
Мәтінді оқып, жеке, жұптық,
топтық бойынша микроскоп арқылы дайын препараттан қарау арқылы
постер салу.
Тапсырма
2
http://smk.edu.kz/Course/Topic/16/5960
пайдалана отырып кесте
толтыру.
|
Атқаратын
қызметі
|
Өң
|
Қорғаныштық қызмет атқарады,
тыныс алу және булану қызметін
атқарады
|
Бағаналы жасушалар және
борпылдақ жасушалар
|
Фотосинтез,
газалмасу
|
Талшық
шоқтар
|
Беріктік,
серпімділік
|
Сүзгілі
түтіктер
|
Органикалық заттарды тамыр мен
сабақтарға жеткізеді
|
Өткізгіш
шоқтар
|
Тамырдан минералды заттарды
өткізеді
|
https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/osimdikter-duniesi/osimdik-ulpalary-men-musheleri/lesson/zhapyraqtardyng-qurylymy-men-qyzmeti
|
Оқулықпен
жұмыс
Микроскоп
Дайын
препарат
Постер қорғауда докмент
камера
арқылы
көрсету
http://smk.edu.kz
бейне
фильм
АКТ
https://bilimland.kz
бейне фильм
АКТ
|
Сабақтың соңы
35-40минут
|
Тапсырма
3
Үйке
тапсырма: Мәтінді пайдаланып, дәптерге
жапырақ ұлпасының құрылысы мен қызметі жайлы кестені
толтырыңыз.
Ұлпа
|
Жасушалар
құрылысы
|
Қызметі
|
|
|
|
Рефлексия:
Біз
не жасадық?
Не
үшін жасадық?
Қалай орындалды?
|
Слайд
|