Материалдар / Жақшасы бар өрнектердегі амалдар реті

Жақшасы бар өрнектердегі амалдар реті

Материал туралы қысқаша түсінік
Бастауыш сынып мұғалімдері үшін
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Мамыр 2019
1488
0 рет жүктелген
693 ₸ 770 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән: математика

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3А бөлім. Сандармен амалдар орындау

Мұғалімнің аты-жөні: Турманова Индира Имангалиевна

Сынып : Қатысқандар саны: 27

Қатыспағандар саны:0

Сабақ тақырыбы

Жақшасы бар өрнектердегі амалдар реті

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу

мақсаттары (оқу бағдарламасына

сілтеме)

1.2.1.6 екі амалды жақшалы және жақшасыз өрнектере

арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтау,

олардың мәнін табу

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Екі амалды жақшалы өрнектерде арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін біледі

Көптеген оқушылар: Екі амалды санды өрнектерді оқиды

Кейбір оқушылар: Мәні 10 болатын екі амалды өрнектерді амалдардың орындалу ретімен орындайды

Бағалау критерийлері

1. Екі амалды жақшалы өрнектерде арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтайды

2. Екі амалды санды өрнектерді оқиды, мәнін табады

3. Мәні 10 болатын екі амалды өрнектерді амалдардың орындалу ретімен орындайды

Тілдік мақсаттар


Құндылықтарды дарыту

Салауатты өмір салтын ұстануға баулу

Пәнаралық байланыс

денешынықтыру

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Бастапқы білім

100 дейінгі сандарды оқиды, олармен амалдарды орындай алады

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақ тақырыбы: Жақшасы бар өрнектегі амалдар реті.

Мақсаты: Жақшасы бар өрнектердің мәнін табуға үйрету.



1.Сыныпты топқа біріктіру.

Амалдар топтары:

1.Көбейту тобы.

2.Бөлу тобы.

3.Қосу тобы.

4.Алу тобы.

Оқушылар үлестірме қағаздар амалдар бойынша топқа бірігеді.















Қима қағаздар

Сабақ ортасы

2.«Ретін тап» ойыны.

Интер белсенді тақтадан екі амалды жақшасыз өрнектер мен жақшалы өрнектер көрсетіледі. Әр топ өздеріне тиесілі өрнектердің орындалу ретін табады.

Көбейту: 5+7-6; 15+(6+4)

Бөлу: 6-4+5; (15+6)-4

Қосу: 3+3+6: (8-4)+6

Азайту: 5-2+4 16-(6+3)

Дескриптор:

1. Жақшасыз өрнектердің орындалу ретін анықтайды

2. Жақшалы өрнектердің орындалу ретін анықтайды.



М.Т: Балалар, жақшалы өрнектерді орындағанда алдымен жақшаның ішіндегі амалды, екінші жақшаның сыртындағы амалды орындаймыз.



3.Дәптермен жұмыс: 5 жұмыс парағы: Жақшасы бар өрнектегі амалдар ретін анықтап, өрнектің мәнін тап.

Көбейту: 10-(9-1) 10+(40-20)

Бөлу: (10-9)-1 (10+40)-20

Қосу: 11+(7-2) (100-70)-20

Азайту: (11+7)-2 100-(70-20)



Модельденген оқу: Электронды оқулықтан екі амалды жақшалы өрнектің оқылуын үйренеді.



4-тапсырма: «Кім жылдам?» ойыны

Әр топ өздеріне тиесілі Шаңғышының тапсырмасын оқиды, оның мәнін табады. Қай топ дұрыс әрі тез орындаса сол топ жеңімпаз атанады.

Көбейту: (12+8)-3 (30-10)-7 (40+20)-50

Бөлу: 50+(20-20) 20+(70-60) 5+(8+2)

Қосу: (17+3)-11 20+(40-30) (9+10)-8

Азайту: 9+(17-6) 80+(0+10) (90+10)-40



Дескриптор:

1. Санды өрнектерді оқиды

2. Олардың мәнін дұрыс табады





Дәптермен жұмыс: Жақшаларды қой.

Есептің жауабы дұрыс болатындай етіп, жақшаларды қойып шық.

Көбейту: 11+7+2=20 17-7-2=12

Бөлу: 11+7-2=16 17-7-2=8

Қосу: 10-7-2=5 17-7+2=8

Азайту: 10-7-2=1 17-7+2=12



5-тапсырма. «Озық ойлы, тапқыр кім?»

Әр топқа бірдей тапсырма беріледі,топтасып тапсырманы дұрыс орындауы тиіс.

Мәні 10 болатын санды өрнектер арқылы лабиринтті жүріп өтсең, сен қай хоккейшінің гол соққанын білетін боласың.

20-(6+4) (40+20)-50 4+6+0 5+(7-3)



10+0-10 (70-40)30 70-(40-30) 20-(2+8) 20+(4-1)



20+(17-7) 30-(13+7) 15-5+0 100-(20+80)



18-8+10 19-(6+3) 90+(70-60)




Дескриптор:

1. Мәні 10 болатын санды өрнекті оқиды

2. Мәні 10 болатын санды өрнектің мәнін табады.


Дәптермен жұмыс: Дұрыс жауабын тап «Спортшылар»

Әр спортшы қандай реттік номермен шықты? Әр бағандағы мысалдардың жауабын тексер. Есептің дұрыс жауабы спортшының реттік номерін көрсетеді. Әр спортшы суретінің астына оның реттік номерін жаз.

Көбейту:13-(3-1)=9 (20-10)+5=15 20-(12-4)=4

Бөлу: 11-(5-4)=2 14-(6+8)=16 (12+8)-10=10

Азайту :40+(10+30)=60 14-(6-4)=4 14-(6-4)=12

Қосу : 13+(20-13)=19 100-(60+20)=20 20+(60+10)=80











Интербелсенді тақтадағы өрнектер









Жұмыс дәптері


















Плакат,маркер,

Сабақтың соңы

Кері байланыс «Алма ағашы»

Жасыл түсті алма-мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын; көңіл-күйім көтеріңкі.

Сары түсті алма-мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл-күйім жоқ

Алма ағашы,алмалар салынған қималар

Саралау – оқушыларға қалай

көбірек қолдау көрсетуді

жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары

оқушыларға қандай міндет қоюды

жоспарлап отырсыз?


Бағалау – оқушылардың

материалды меңгеру деңгейін

қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік

техникасының сақталуы

Барлық : «орныңды тап»

ойыны

Көптеген :«Кім жылдам?» ойыны

Кейбір: «Озық ойлы,тапқыр кім?» ойыны


ОҮБжОҮБ

Қаламсапты аузыңа салма

Желімді ауызға салма


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу

мақсаттары дұрыс

қойылған ба? Оқушылардың

барлығы ОМ қол жеткізді

ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс

жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық

кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай

ауытқулар болды,

неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз

туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені

білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

24



Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!