Білім беру салалары: Қатынас,
әлеумет
Бөлімі: Қазақ
тілі.
Тақырыбы: Жақсы
өнеге.
Мақсаты: қазақ тіліндегі сыпайы сөздер
мен сөйлемдерді түсінуді және қолдануды
үйрету. Білімділік
міндеті: сыпайылықты білдіретін
сөздермен сөздік қорларын толықтыру, оларды
күнделікті өмірде
қолдана білуге
дағдыландыру.
Дамытушылық міндеті: қарапайым
сұрақтарға жай
сөйлеммен жауап
беру,
артикуляциялық моторикасын
жаттықтыру, сөйлеу кезіндегі тыныс алуды және
дикцияны дамыту.
Қазақ
тіліне
тән
дыбыстарды
дұрыс айтуға
жаттықтыру.
Тәрбиелік міндеті:
балаларды
сыпайылыққа,
инабаттылыққа, әдептілікке тәрбиелеу.
Қолданылатын көрнекі
құралдар: қуыршақтар – Сәуле мен Арман,
жұмсақ ойыншықтар, жұмыс
дәптері,
айна.
Билингвалды
компонент: жақсы өнеге – хорошие манеры,
әдепті – воспитанный, рақмет
–
спасибо, кешіріңіз
–
извините,
өтінемін
–
пожалуйста.
ҰОҚ барысы
-
Ұйымдастыру
кезеңі Шаттық шеңбер.
Балалар
шеңбер
бойымен
тұрып,
бір-бірлеріне жақсы
тілектер
айтады.
Ғажайып сәт. Қонаққа
қуыршақтар –
Сәуле
мен
Арман
келеді.
Өткен
тақырыпты
қайталау.
Ойын
«Кім
көп
біледі?»
Мазмұны: балалардың әрбір
айтқан сөз, сөйлеміне фишка
беріледі. Соңында
фишкалар саналып,
жеңімпазды
анықталады.
-
Қандай
мамандықтарды білесіңдер? (Ғарышкер, құрылысшы, сатушы,
дәрігер).
-
Балабақшада кімдер
жұмыс
істейді?
(Тәрбиеші, аспаз,
мейірбике
т.б)
-
Ата-аналарының кім болып
істейтінін сұрайды. Сенің әкең кім болып жұмыс
істейді? (Менің әкем –
дәрігер).
-
Негізгі кезең.
Педагог: Балалар, қандай
сыпайы сөздер білесіңдер? Қазір бәріміз жағдаят
шешейік. 1-жағдаят:
Жанына
екі
баланы
шығарып,
екеуінің
біреуіне
ойыншық
береді.
– Досыңның
ойыншығын
сұрау
үшін,
оған
қандай сыпайы
сөз
айтасың?
Балалар
жауап
береді.
-
жағдаят:
екі
баланың
біреуі
екіншісіне ренжігені
туралы.
-
Егер
байқамай
досыңды ренжітіп
алсаң, оған не
айтасың?
-
Мен
кешірім
сұраймын.
-
«Кешір»
деген
сөзді
айтамын.
-
Дұрыс,
сыпайы
сөздерді
жиі
айтатын
балаларды
әдепті
бала
деп
атайды.
Ойын:
«Ғажайып
сөздер»
-
Сәлеметсіз бе?
-
Өтінемін.
-
Рақмет,
рақ-мет.
-
Кешіріңіз.
Балалар
жаңа
сөздерді
қайталайды.
Дыбыстық жаттығу
(айнамен орындалады).
Ә- ә - ә - ә – ә – әәдеп-ті,
әдепті. Ө
-ө-ө-өөті- не-мін,
өтінемін.
І-і-і -
ке-ші-і-р-і-і-ң-ң-і-і-з, кешіріңіз Дидактикалық ойын:
«Не
деу
керек?»
Апаң сенің
базардан Алма
сатып
әкелді.
Ең үлкенін,
жақсысын Саған
таңдап
әперді.
Не
деп
айтып
жеу
керек?
«Рақмет, апа!» – деу
керек. Балалар
жүр
көшеде,
Естілді
шу-айғай.
Сен де шықтың
досыңды, Қағып
кеттің
байқамай.
Сергіту сәті
Мұндайда
не
деу
керек?
«Кешір досым», – деу
керек. Осы
келген
бетіңде,
Допты қудың
жарыстың. Көшенің сол
шетінде, Кезікті
бір
апайың,
Ұмыттың
сен
не
деу
керек?
«Сәлеметсіз бе!»
–
деу
керек.
Біз әдепті
баламыз, Ойнап асыр
саламыз. Айтқан тілді
аламыз, Сәлем беріп
үлкенге, Жол
көрсете
аламыз.
Жұмыс дәптерімен жұмыс.
-
Суреттерге
қара. Сыпайы сөздерді қай кезде
айтады? Суреттерді сәйкес сөздермен қос.
Сөйлем
құра.
-
Мақал-мәтелдерді жаттап
ал.
Әдептілікті данадан
үйрен.
«Сіз»
деген –
әдеп,
«Біз»
деген –
көмек.
Педагог жеке жұмыс
жүргізеді. Ойын
«Сұраққа жауап
бер».
-
Сен
әдепті
баласың
ба?
-
Иә.
Мен
әдепті
баламын.
-
Досыңды
ренжітсең, кешірім
сұрайсың
ба?
-
Иә.
Досымды
ренжітсем, кешірім
сұраймын.
т.б
-
Рефлексия.
Педагог
қорытындылайды. Балаларды
мадақтау.
– Қандай
тапсырма
қызықты
болды?
Жұмыс дәптерінде сендер өздеріңнің игерген
білімдеріңнің дәрежесін,
үлгерімдеріңді смайл арқылы
белгілейсіңдер. Қуыршақтар балалармен қоштасады. Күтілетін нәтиже:
Жасайды: сыпайы
сөздер
мен
сөйлемдерді айтады.
Түсінеді: қарапайым
сұрақтарды, сыпайы
сөздер
мен
сөйлемдерді түсінеді.
Қолданады: үлкенге
құрмет,
кішіге
ізет
көрсетеді, жай
сөйлеммен
жауап беред