|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
5.3 Дыбыс |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№37 Дыбысты бәсеңдетуге бола ма? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.3.1 белгілі бір кедергілердің дыбыстың қаттылығы мен таралуына әсерін зерттеу және түсіндіру 4.1.2.2 - алынған нәтижені білім алушы таңдаған формада ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-белгілі бір кедергілердің дыбыстың қаттылығы мен таралуына әсерін зерттеу және түсіндіре алады; - алынған нәтижені білім алушы таңдаған формада ұсына алады. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Құрмет, ынтымақтастық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І. Психологиялық дайындық Қал қалай? – Осылай! (Бас бармағын көтереді).Жүріс қалай? – Осылай! (Алақанда екі саусақпен«адымдайдыы»). Жүгіріс ше? Осылай! (Қолдарын шынтағынан бүгіп, жүгіргендегідей етіп қозғалтады).Түнгі ұйқы? Осылай! (Қолдарын бетінің астына салып, бастарын түсіреді).Аласың ба? -Осылай! (Қолдарымен қармайтын əрекеттер жасайды). Бергенде ше? – Осылай! (Қолдарымен бір затты беріп тұрғандай қозғалтады).Ойын қалай? Осылай! (Езулерін ауаға толтырып, оларды алақандарымен ұрады).Ұрысқанда? – Осылай! (Саусағымен көршісін қорқытады)
«Жедел жауап» әдісі Көп нүктенің орнына қандай сөзді қою керек? Белгіле. «...шағылуы дегеніміз оның айналадағы денелерге соғылып, қайта кері қайтуы» -екі сөзді де таңдауға болады. Дыбыстың шағылуынан қандай құбылыс пайда болады? -жаңғырық
|
Психологиялық ахуалға берілген тақпақтарды дауыстап айтып, тілді жаттықтыру және жаңа сабаққа назар аудару. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Слайд 1 Суреттер Слайд 2 |
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1.Салыстыр
-Бөлмелердің қайсысында дыбыс көбірек жаңғырады? (1) -Қай бөлмеде дыбыс құлаққа жағымды естіледі? (2) -Дұрыс тұжырымды белгіле (Кілем, жұмсақ жиһаз терезе пердесі дыбысты жұтады) ЕБҚ тапсырмасы Сурет бойынша әңгімелейді. 3. Мәтінді оқы. -Мәтін не туралы? (дыбыстың жұтылу қасиеті және оны қолдану туралы)
4. Зертте Дыбыстың қаттылығын қалай бәсеңдетуге болады? Қажет заттар: сағат, сүлгі, телефон, металл түтік, кішкене жастықша Зерттеу жоспарымен таныс. 1.Заттардың дыбысты қалай шығаратынын анықтау. 2. Әр заттың дыбысын бәсеңдету жолын анықтау 3.Әр жағдайда алынған дыбысты таңдау, алдыңғы дыбыспен салыстыру. 4.Нәтижені тіркеу Сағаттың дыбысын бәсеңдету үшін (сағаттың астына сүлгі төседі) Телефонның дыбысын бәсеңдету үшін (телефонды жастықшамен бастырып қойды) Металл түтіктен шығатын дыбысты бәсеңдету үшін (металл түтікті жастыққа қойып, монетамен соққылады.) ЕБҚ тапсырмасы Тобының көмегімен орындайды. 5. Дыбыстың қасиетін қалай қолданады?
1)Ғимараттың жабдығы музыка әуенінің көрерменге біркелкі таралуын қамтамасыз етеді. (3) 2)Дыбыс таспаға жағымды жазылуы үшін бөлмені дыбыс жұтатын материалмен жабдықтайды. (1) 3)Балық аулау үшін дыбыс шағылуын өлшейтін эхолот қолданады.(4) 4)Медицинада ультрадыбыстық зерттеу қолданылады(2) 6.Ойлан Неліктен дауысымыз аудиожазбада өзгеше естіледі? Пікірің мәтіннің мазмұнымен сәйкес келді ме? Сен білесің бе? Жарғанат адамға естілмейтін ультрадыбыс шығарады. Осы дыбыс арқылы алдындағы кедергіні анықтап, айналып өтеді. Бірақ қараңғы үңгірде үріккен жарғанат адам басына келіп соғылады. Себебі адамның шашы жарғанат жіберген ультрадыбысты жұтып қояды. Жарғанат ультрадыбыс шағылып, кері қайтпаған жерді бос кеңістік деп қалады. ЕБҚ тапсырмасы Жарғанат туралы білетінін сұрау Есіңе сақта Кейбір материалдар дыбыстың қаттылығын бәсеңдете алады Тапсырма. Дыбысты қалай бәсеңдетуге болады? Кедергі жаса. Қолсағаттың дыбысы қалай естіліп тұрғанын сипаттап жазады.(ауа арқылы бәсең, сызғыш қатты дене болғандықтан, дыбысы қаттырақ естіледі) Құлақ пен сағаттың арасына қандай заттан кедергі жасағанына байланысты жауаптары түрлі болады. Мысалы, әйнекті тігінен қойса, дыбыс шағылады; жұмсақ ойыншықты қойса, дыбыс жұтылады. Сызғышты матаға орап, скотчпен байлап қойған сурет салуға болады, бұл жағдайда дыбыс жұтылады. |
Берілген сұраққа жауап беріп, тапсырмаларды талапқа сай орындайды. Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді. Дыбыстың қаттылығын қалай бәсеңдетуге болатынын анықтап, зерттеу жұмысын жүргізеді. Дыбыстың қасиетін қалай қолданатын анықтайды. Неліктен дауысымыз аудиожазбада өзгеше естілетінін айтады. Жарғанаттың қандай дыбыс шығаратынын аныұтайды. Тапсырманы орындайды. Қолсағаттың дыбысы қалай естіліп тұрғанын сипаттап жазады.( |
Дескрипторы: -дененің жылуөткізгіштігін сипаттайды-1б -дыбыстың таралуына және қаттылығына кедергінің әсер етуіне мысал келтіреді-1б -жарықтың шағылуы мен жұтылуы туралы әңгімелейді1б -электр тогын өткізетін материалдарды атайды-1б Дескрипторы: - Дыбыстың қаттылығын қалай бәсеңдетуге болатынын анықтайды-1б - Заттардың дыбысты қалай шығаратынын анықтайды-1б -зерттеу жасап, нәтижесін жазады-1б Дескрипторы: - Дыбыстың қасиетін қалай қолданатын анықтайды-1б Дескрипторы: - Дыбысты қалай бәсеңдетуге болатынын анықтайды-1б - Қолсағаттың дыбысы қалай естіліп тұрғанын сипаттап жазады-1б |
оқулық Слайд 3 Слайд 4 Суреттер, қима қағаздар Механикалық немесе қоңыраулы сағат, сүлгі; Темір түтік, мата қиындысы, ұялы телефон Слайд5 Слайд 6 Слайд 7 |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. «Ішкі, сыртқы шеңбер» әдісі Үйге тапсырма. Рефлексия «ҚҚҚ-222» әдісі -Қызық болған 2 нәрсе -Қиын болған 2 нәрсе - Құнды болған 2 нәрсе |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 8 |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаратылыстану 37 сабақ Дыбысты бәсеңдетуге бола ма?4 сынып
Жаратылыстану 37 сабақ Дыбысты бәсеңдетуге бола ма?4 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
5.3 Дыбыс |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№37 Дыбысты бәсеңдетуге бола ма? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.3.1 белгілі бір кедергілердің дыбыстың қаттылығы мен таралуына әсерін зерттеу және түсіндіру 4.1.2.2 - алынған нәтижені білім алушы таңдаған формада ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-белгілі бір кедергілердің дыбыстың қаттылығы мен таралуына әсерін зерттеу және түсіндіре алады; - алынған нәтижені білім алушы таңдаған формада ұсына алады. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Құрмет, ынтымақтастық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І. Психологиялық дайындық Қал қалай? – Осылай! (Бас бармағын көтереді).Жүріс қалай? – Осылай! (Алақанда екі саусақпен«адымдайдыы»). Жүгіріс ше? Осылай! (Қолдарын шынтағынан бүгіп, жүгіргендегідей етіп қозғалтады).Түнгі ұйқы? Осылай! (Қолдарын бетінің астына салып, бастарын түсіреді).Аласың ба? -Осылай! (Қолдарымен қармайтын əрекеттер жасайды). Бергенде ше? – Осылай! (Қолдарымен бір затты беріп тұрғандай қозғалтады).Ойын қалай? Осылай! (Езулерін ауаға толтырып, оларды алақандарымен ұрады).Ұрысқанда? – Осылай! (Саусағымен көршісін қорқытады)
«Жедел жауап» әдісі Көп нүктенің орнына қандай сөзді қою керек? Белгіле. «...шағылуы дегеніміз оның айналадағы денелерге соғылып, қайта кері қайтуы» -екі сөзді де таңдауға болады. Дыбыстың шағылуынан қандай құбылыс пайда болады? -жаңғырық
|
Психологиялық ахуалға берілген тақпақтарды дауыстап айтып, тілді жаттықтыру және жаңа сабаққа назар аудару. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Слайд 1 Суреттер Слайд 2 |
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1.Салыстыр
-Бөлмелердің қайсысында дыбыс көбірек жаңғырады? (1) -Қай бөлмеде дыбыс құлаққа жағымды естіледі? (2) -Дұрыс тұжырымды белгіле (Кілем, жұмсақ жиһаз терезе пердесі дыбысты жұтады) ЕБҚ тапсырмасы Сурет бойынша әңгімелейді. 3. Мәтінді оқы. -Мәтін не туралы? (дыбыстың жұтылу қасиеті және оны қолдану туралы)
4. Зертте Дыбыстың қаттылығын қалай бәсеңдетуге болады? Қажет заттар: сағат, сүлгі, телефон, металл түтік, кішкене жастықша Зерттеу жоспарымен таныс. 1.Заттардың дыбысты қалай шығаратынын анықтау. 2. Әр заттың дыбысын бәсеңдету жолын анықтау 3.Әр жағдайда алынған дыбысты таңдау, алдыңғы дыбыспен салыстыру. 4.Нәтижені тіркеу Сағаттың дыбысын бәсеңдету үшін (сағаттың астына сүлгі төседі) Телефонның дыбысын бәсеңдету үшін (телефонды жастықшамен бастырып қойды) Металл түтіктен шығатын дыбысты бәсеңдету үшін (металл түтікті жастыққа қойып, монетамен соққылады.) ЕБҚ тапсырмасы Тобының көмегімен орындайды. 5. Дыбыстың қасиетін қалай қолданады?
1)Ғимараттың жабдығы музыка әуенінің көрерменге біркелкі таралуын қамтамасыз етеді. (3) 2)Дыбыс таспаға жағымды жазылуы үшін бөлмені дыбыс жұтатын материалмен жабдықтайды. (1) 3)Балық аулау үшін дыбыс шағылуын өлшейтін эхолот қолданады.(4) 4)Медицинада ультрадыбыстық зерттеу қолданылады(2) 6.Ойлан Неліктен дауысымыз аудиожазбада өзгеше естіледі? Пікірің мәтіннің мазмұнымен сәйкес келді ме? Сен білесің бе? Жарғанат адамға естілмейтін ультрадыбыс шығарады. Осы дыбыс арқылы алдындағы кедергіні анықтап, айналып өтеді. Бірақ қараңғы үңгірде үріккен жарғанат адам басына келіп соғылады. Себебі адамның шашы жарғанат жіберген ультрадыбысты жұтып қояды. Жарғанат ультрадыбыс шағылып, кері қайтпаған жерді бос кеңістік деп қалады. ЕБҚ тапсырмасы Жарғанат туралы білетінін сұрау Есіңе сақта Кейбір материалдар дыбыстың қаттылығын бәсеңдете алады Тапсырма. Дыбысты қалай бәсеңдетуге болады? Кедергі жаса. Қолсағаттың дыбысы қалай естіліп тұрғанын сипаттап жазады.(ауа арқылы бәсең, сызғыш қатты дене болғандықтан, дыбысы қаттырақ естіледі) Құлақ пен сағаттың арасына қандай заттан кедергі жасағанына байланысты жауаптары түрлі болады. Мысалы, әйнекті тігінен қойса, дыбыс шағылады; жұмсақ ойыншықты қойса, дыбыс жұтылады. Сызғышты матаға орап, скотчпен байлап қойған сурет салуға болады, бұл жағдайда дыбыс жұтылады. |
Берілген сұраққа жауап беріп, тапсырмаларды талапқа сай орындайды. Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді. Дыбыстың қаттылығын қалай бәсеңдетуге болатынын анықтап, зерттеу жұмысын жүргізеді. Дыбыстың қасиетін қалай қолданатын анықтайды. Неліктен дауысымыз аудиожазбада өзгеше естілетінін айтады. Жарғанаттың қандай дыбыс шығаратынын аныұтайды. Тапсырманы орындайды. Қолсағаттың дыбысы қалай естіліп тұрғанын сипаттап жазады.( |
Дескрипторы: -дененің жылуөткізгіштігін сипаттайды-1б -дыбыстың таралуына және қаттылығына кедергінің әсер етуіне мысал келтіреді-1б -жарықтың шағылуы мен жұтылуы туралы әңгімелейді1б -электр тогын өткізетін материалдарды атайды-1б Дескрипторы: - Дыбыстың қаттылығын қалай бәсеңдетуге болатынын анықтайды-1б - Заттардың дыбысты қалай шығаратынын анықтайды-1б -зерттеу жасап, нәтижесін жазады-1б Дескрипторы: - Дыбыстың қасиетін қалай қолданатын анықтайды-1б Дескрипторы: - Дыбысты қалай бәсеңдетуге болатынын анықтайды-1б - Қолсағаттың дыбысы қалай естіліп тұрғанын сипаттап жазады-1б |
оқулық Слайд 3 Слайд 4 Суреттер, қима қағаздар Механикалық немесе қоңыраулы сағат, сүлгі; Темір түтік, мата қиындысы, ұялы телефон Слайд5 Слайд 6 Слайд 7 |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. «Ішкі, сыртқы шеңбер» әдісі Үйге тапсырма. Рефлексия «ҚҚҚ-222» әдісі -Қызық болған 2 нәрсе -Қиын болған 2 нәрсе - Құнды болған 2 нәрсе |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 8 |
||
шағым қалдыра аласыз















