|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.4 Жылу |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№38 Жылуөткізгіштік деген не? |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.4.1 түрлі материалдардың жылуөткізгіштігін зерттеу 4.1.2.1 зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдау себебін оның артықшылығы мен кемшілігіне негізінде таңдау себебін түсіндіру; |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- түрлі материалдардың жылуөткізгіштігін зерттей алады; -зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдау себебін оның артықшылығы мен кемшілігіне негізінде таңдау себебін түсіндіре алады. |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Оқушылардың бойына бір-біріне деген құрмет , жауапкершілік көрсету құндылықтарын дарыту |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Басы 10 мин |
І. Психологиялық дайындық ІІ.Кіріспе Температураны термометр көмегінсіз анықтауға бола ма? Оқушылардың жауабын тыңдап болғанан кейін олардың жауаптарының дұрыс немесе қате екендігін анықтату үшін қолдарына қағаз қыстырғыш пен 5 теңгелік монеталарды таратып беріп, біраз алақандарында қысып отыра тұруларын сұраймын. -Монетаның температурасы қандай болды деп ойлайсың? (36,6) -«Неліктен?» деген сұраққа жауапи болатын тұжырымды белгіле. (Монета мен адам денесі арасында жылу алмасып, теңеседі) Бөлме температурасы қанша? Термомет көрсеткішін қараңыз. Онда қағаз қыстырғышпен 5 теңгелік монетаның да температурасы бірдей болады себебі жанасқан денелердің температуралары теңеседі. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты танытырылады. |
Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
Мадақтау Жарайсың! Тамаша! |
Слайд 1 Слайд 2 |
||||||||||||||||||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1.Дене температурасы
-Бөлмедегі денелердің қайсысының температурасы басқа денелерден өзгеше? (кеседегі шай, кәстрөл) -олардың температурасы бөлме температурасымен теңесе ме? (иә) -Теңесу үшін не істеу керек? (бөлмедегі заттар арасында жылу алмасуы керек) 2. Зертте Қатты денелер жылуды қалай өткізеді?
Зерттеу жоспары 1.Әр қасықтың сабына ермексазбен қағаз қыстырғышты бекіту. 2.Қасықтарды стақанға салу 3.Стақанға ыстық су құю 4.Секундомер қосу, қағаз қыстырғыштардың түсуін бақылау 5.Нәтижені тіркеу 6.Қорытынды жасау Нәтижесі
ЕБҚ тапсырмасы Тобының көмегімен тапсырманы орындайды. Ойлан. Суретте не бейнеленген? Екі суреттегі адам да қалың киім киген? Неліктен? Сібір халқының қыс кезіндегі қалың киімімен және мақталы шапан, басына тері бөрік, киіз қалпақ немесе папаха киген малшының (Орта Азия не қазақ халқы) жаз мезгіліндегі суретін көрсетіп, әр жағдайда неліктен осылай киініп алғанын түсіндіру. Сен білесің бе? Қандай агрегаттық күйлерді білуші едіңдер? Қаты, сұйық, газ және вакумды жылуөткізгіштігіне қарай өсу ретімен болжам жасай отырып орналастыр. Неге бұлай орналастырдың ойыңды жеткіз. Тапсырма. Жылуөткізгіштік деген не?
ЕБҚ тапсырмасы Мұғалімнің көмегімен орындайды. |
Оқушылар сыныпта өздерін қоршаған температурасы неше градус болатын анықтап айтады. Темірдің жылуды жылдам өткізетінін, ал ағаштың жылуды нашар өткізетінін анықтайды. Қыстыгүні аң терісенен, жүннен, құс қауырсынынан жасалған киім кию себебін айтады. Оқушылар суретте көрсетілген денелердің қайсысы өткізгіш, қайсысы оқшаулағыш екенін анықтап,, бос орындарға белгіні қояды. |
Дескриптор: -дене температурасын анықтайды-1б -сұрақтарға жауап береді-1б Дескриптор: - Қатты денелер жылуды қалай өткізетінін анықтайды-1б -қатты денелердің жылуөткізгіштігін зерттейді-1б -қйсысы баяу, қайсысы жылдам өткізетінін анықтайды-1б -нәтижесін жазады-1б Дескриптор: Суретте не бейнеленгенін әңгімелейді-1б Дескриптор: -суретте көрсетілген денелердің қайсысы өткізгіш екенін жазады-1б -қайсысы оқшаулағыш екенін анықтайды-1б - бос орындарға белгіні қояды.-1б |
Слайд 3
Темір, пластик, ағаш қасық, стақан, ермексаз,секундомер
Слайд 4
Слайд 5 Слайд 6 |
||||||||||||||||||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. Сұрақ жауап сабақты бекіту
Үйге тапсырма.Оқу, мазмұндау Рефлексия
|
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 7 |
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаратылыстану 38 сабақ Жылу өткізгіштік деген не? 4 сынып
Жаратылыстану 38 сабақ Жылу өткізгіштік деген не? 4 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.4 Жылу |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№38 Жылуөткізгіштік деген не? |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.4.1 түрлі материалдардың жылуөткізгіштігін зерттеу 4.1.2.1 зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдау себебін оның артықшылығы мен кемшілігіне негізінде таңдау себебін түсіндіру; |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- түрлі материалдардың жылуөткізгіштігін зерттей алады; -зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдау себебін оның артықшылығы мен кемшілігіне негізінде таңдау себебін түсіндіре алады. |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Оқушылардың бойына бір-біріне деген құрмет , жауапкершілік көрсету құндылықтарын дарыту |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Басы 10 мин |
І. Психологиялық дайындық ІІ.Кіріспе Температураны термометр көмегінсіз анықтауға бола ма? Оқушылардың жауабын тыңдап болғанан кейін олардың жауаптарының дұрыс немесе қате екендігін анықтату үшін қолдарына қағаз қыстырғыш пен 5 теңгелік монеталарды таратып беріп, біраз алақандарында қысып отыра тұруларын сұраймын. -Монетаның температурасы қандай болды деп ойлайсың? (36,6) -«Неліктен?» деген сұраққа жауапи болатын тұжырымды белгіле. (Монета мен адам денесі арасында жылу алмасып, теңеседі) Бөлме температурасы қанша? Термомет көрсеткішін қараңыз. Онда қағаз қыстырғышпен 5 теңгелік монетаның да температурасы бірдей болады себебі жанасқан денелердің температуралары теңеседі. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты танытырылады. |
Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
Мадақтау Жарайсың! Тамаша! |
Слайд 1 Слайд 2 |
||||||||||||||||||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1.Дене температурасы
-Бөлмедегі денелердің қайсысының температурасы басқа денелерден өзгеше? (кеседегі шай, кәстрөл) -олардың температурасы бөлме температурасымен теңесе ме? (иә) -Теңесу үшін не істеу керек? (бөлмедегі заттар арасында жылу алмасуы керек) 2. Зертте Қатты денелер жылуды қалай өткізеді?
Зерттеу жоспары 1.Әр қасықтың сабына ермексазбен қағаз қыстырғышты бекіту. 2.Қасықтарды стақанға салу 3.Стақанға ыстық су құю 4.Секундомер қосу, қағаз қыстырғыштардың түсуін бақылау 5.Нәтижені тіркеу 6.Қорытынды жасау Нәтижесі
ЕБҚ тапсырмасы Тобының көмегімен тапсырманы орындайды. Ойлан. Суретте не бейнеленген? Екі суреттегі адам да қалың киім киген? Неліктен? Сібір халқының қыс кезіндегі қалың киімімен және мақталы шапан, басына тері бөрік, киіз қалпақ немесе папаха киген малшының (Орта Азия не қазақ халқы) жаз мезгіліндегі суретін көрсетіп, әр жағдайда неліктен осылай киініп алғанын түсіндіру. Сен білесің бе? Қандай агрегаттық күйлерді білуші едіңдер? Қаты, сұйық, газ және вакумды жылуөткізгіштігіне қарай өсу ретімен болжам жасай отырып орналастыр. Неге бұлай орналастырдың ойыңды жеткіз. Тапсырма. Жылуөткізгіштік деген не?
ЕБҚ тапсырмасы Мұғалімнің көмегімен орындайды. |
Оқушылар сыныпта өздерін қоршаған температурасы неше градус болатын анықтап айтады. Темірдің жылуды жылдам өткізетінін, ал ағаштың жылуды нашар өткізетінін анықтайды. Қыстыгүні аң терісенен, жүннен, құс қауырсынынан жасалған киім кию себебін айтады. Оқушылар суретте көрсетілген денелердің қайсысы өткізгіш, қайсысы оқшаулағыш екенін анықтап,, бос орындарға белгіні қояды. |
Дескриптор: -дене температурасын анықтайды-1б -сұрақтарға жауап береді-1б Дескриптор: - Қатты денелер жылуды қалай өткізетінін анықтайды-1б -қатты денелердің жылуөткізгіштігін зерттейді-1б -қйсысы баяу, қайсысы жылдам өткізетінін анықтайды-1б -нәтижесін жазады-1б Дескриптор: Суретте не бейнеленгенін әңгімелейді-1б Дескриптор: -суретте көрсетілген денелердің қайсысы өткізгіш екенін жазады-1б -қайсысы оқшаулағыш екенін анықтайды-1б - бос орындарға белгіні қояды.-1б |
Слайд 3
Темір, пластик, ағаш қасық, стақан, ермексаз,секундомер
Слайд 4
Слайд 5 Слайд 6 |
||||||||||||||||||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. Сұрақ жауап сабақты бекіту
Үйге тапсырма.Оқу, мазмұндау Рефлексия
|
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 7 |
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















