|
Пәні |
Жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
2.3 Адам |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Досмайлова Жанар
Онласыновна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тыныс алу
мүшелері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.3.3 тыныс алу жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау; 3.1.2.3 экспериментті жоспарлау және жүргізу;
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу және түсіну Қолдану Талдау Жинақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі: Топтарға біріктіру
Білу және түсіну
«Ой дамыту» жаттығуы
Сұрақтарға аталған обьектілер бойынша іштей өзіне ғана жауап береді.
- Ауаны бірінші не арқылы жұтамыз ? (Мұрын және ауыз қуысы) (Мұрын, ауыз қуысының суретін тақтаға ілу)
- Мұрыннан кейін ауа қайда түседі? ( Кеңірдекке) ( Кеңірдектің суретін ілу)
- Кеңірдектен кейін ауа қайда барады? ( Ауа тамырларына,өкпеге) ( Ауа тамырлары мен өкпенің суретін ілу)
Қорытындыла: - Ауа толған өкпе қандай өзгеріске ұшырады? - Тыныс алу жүйесінің басты мүшесі не? - Дем шығарудың осы бағытқа кері жүретінін қалай түсінесің?
|
1-топ «Денсаулық» 2-топ «Спорт» 3-топ «Дәрігерлер»
Тыныс алғанда және тынысты шығарғанда ауаның ағзаға ықпалын түсінеді.Әр бала тыныс алу байқаған ерекшеліктерін айтып береді. Дескриптор: - Тыныс алғанда ауа мұрынға өтетітін біледі; - Мұрын қуысынан кеңірдекке, кеңірдектен ауатамырларға өтетінін біледі; - Дем шығарудың осы бағытқа кері жүретінін түсінеді. |
Мадақтау. Толықтыру |
Мұрын, ауыз қуысы, кеңірдек, өкпе суреттері
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
20 мин
|
Сабақтың күтілетін нәтижесімен таныстыру: – Балалар, сендер бүгін берілген сөзді, тыныс алу жүйесін, оның адам ағзасындағы рөлін сипаттайсыңдар. |
Күтілетін нәтижені мұқият тыңдайды. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қолдану Топтық жұмыс. 1-топ «Денсаулық»
Тапсырма.Тыныс алу
мүшелерінің аттарын жаз. (https://itest.kz/uploads/images/%D1%82%D1%8B%D0%BD%D1%8B%D1%81%20%D0%B0%D0%BB%D1%831-100.jpg)
2-топ «Спорт» Тапсырма.Модель жасау.Оқушылар қуыршаққа ермексазды жапсыру арқылы тыныс алу жүйесін модельде. Тыныс алу қызметінің атқаратын ерекшеліктерін сипатта.(https://images.app.goo.gl/aSPJSYroVwqRcSp88;https://images.app.goo.gl/udsfmQvKgWz8qjsA9)
3-топ «Дәрігерлер» Тапсырма.Зерттеу жұмысы. Қалай дұрыс тыныс алу керек? Мұрын жолының қызметін ата? Өкпені стетоскоп арқылы тыңда.Тыныс алу жолдары гигиенасын құра.(https://images.app.goo.gl/udsfmQvKgWz8qjsA9)
|
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды. 1-топ «Денсаулық» Тыныс алу мүшелерінің аттарын жазады,атайды. Тыныс алу қызметінің атқаратын ерекшеліктерін сипаттайды.
2-топ «Спорт» Оқушылар қуыршаққа ермексазды жапсыру арқылы тыныс алу жүйесін модельдеп, атқаратын ерекшеліктерін сипаттайды.
3-топ «Дәрігерлер» Тыныс алу жолдарын зерттейді, қызметін атайды, гигиенасын құрайды. Модельдеу барысында қойылатын жетекші сұрақтар: 1. Тыныс алу жүйесі қандай мүшелерден құралады? 2. Мұрынның қызметі қандай? 3. Өкпе қайда орналасқан? 4. Өкпеге ауа қалай жетеді? Дескриптор: - Тыныс алу жолдарының құрылысы мен қызметін анықтайды, атайды, жазады; - тыныс алу қызметінің атқаратын ерекшеліктерін сипаттайды ; - тыныс алу механизмін түсіндіреді.
|
Қолдауды қажет ететін оқушыларға көмек беру. Ермексаздан таңбалардың сұлбасын жасауға көмек керек болған жағдайда бағыттап отыру.
«Үш шапалақ» әдісі арқылы бағалайды. |
Сурет, қуыршақ, ермексаз, стетоскоп, маска.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талдау 2-тапсырма.Тыныс алу жүйесін жұпта зерделе және нәтижесін кестеге толтыр.
ЕБҚ тапсырмасы.(ЗТГС) Тыныс алу мүшелерін кластер құрып жаз.
Тыныс алу мүшелері
Сергіту сәті Қолыңды жоғары көтеріп мұрныңмен терең дем ал. Қолыңды қайта түсіріп аузыңмен дем шығар.
|
Оқушылар жұпта зерттейді және нәтижесін кестеге толтырады.
Дескриптор: - үрленген шарларды салысты-рып қорытынды жасайды ; - терең және тез-тез дем алу айырмашылығын салыстырады; -дем шығарғандағы өзгерістерді байқайды.
Тыныс алу мүшелерін кластерге жазады.
Оқушылар сегіту сәтін жасайды. |
Кестені дұрыс толтыруға жәрдемдесу.
Тапсырманы дұрыс орындаған балаларды мадақтау.
Мадақтау |
Кесте, шар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Досмайлова Жанар ОнласыновнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Жаратылыстану. 3- сынып. Тыныс алу мүшелері
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Жаратылыстану. 3- сынып. Тыныс алу мүшелеріМатериал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ. Жаратылыстану.3- сынып. Тыныс алу мүшелері.3.2.3.3 тыныс алу жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;
3.1.2.3 экспериментті жоспарлау және жүргізу;
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















