|
Пән: жаратылыстану Бөлім: Уақыт Күні: Сынып: 3 «Б » |
Мектеп: №4ЖББОМ Мұғалімнің аты-жөні: Абдисаматова К.Т Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Асқорыту жүйесі |
|||||
|
Оқу мақсаты |
3.2.3.2 - асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттау 3.2.3.1- адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау; 3.1.1.1 - маңызды ғылыми жаңалықтар мен олардың адамның күнделікті өміріне әсері туралы әңгімелеу |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттай алады. Көптеген оқушылар: адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтайды. Кейбір оқушылар: маңызды ғылыми жаңалықтар мен олардың адамның күнделікті өміріне әсері туралы әңгімелей алады. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||
|
Тірек сөздер |
Оқушылар: Тағамның жүретін жолын айта алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Асқорыту жолы-астың қоректік зат пен энергия тарата отырып ,ағза арқылы жүріп өтетін жолы Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Бұл сабақ академиялық адалдық, ұйымшылдық және топта жұмыс істеу, жауапкершілік және көшбасшылық құндылықтарын дамытуға бағыталған. Құндылықтарды қалыптастыру топта жұмыс істеу ережелерін орнату, қабілеті төменірек оқушыларға қолдау көрсету арқылы жүзеге асырылады |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Асқорыту жолын әңгімелеуде,дәрумендер мен байлыныстырғанда дүниетану пәнімен байланыс пайда болады. |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерселсенді тақта |
|||||
|
Алдыңғы білімді игерулері |
Оқушылар «Ас қайда қорытылады?» тақырыбында өткен мәліметтерді осы сабақта қолдана алады |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 0-2 |
(Ұ) Шаттық шеңбері: «Ыстық лебіз». Шеңберге жиналып, бір-біріне жылы лебіз, тілек айтады. |
Көңілді əуен қосып қою |
||||
|
Сабақтың ортасы 3-7
7-19
20-24
25-29
30-34
35-37 |
Жедел жауап -Тағамның құрамына кіретін қандай қоректік заттар ағзаның дамуы мен өсуіне көмектеседі? -Асқорыту жүйесі қалай құрылған? -Асқорытудың әр кезеңінде тағам қандай өзгерістерге ұшырайды? -Асқорыту үдерісінің қандай маңызы бар? -Асқорыту үдерісін қалай жақсартуға әрі тездетуге болады? Саралау Өткен сабақты қорыта отырып, бүгінгі сабаққа деген байланыстың бар екені туралы түсінік қалыптасады. (Б) Бір-бірлерін «отшашу» әдісі арқылы қолдайды . Астың саяхаты Асқорыту жолы-астың қоректік зат пен энергия тарата отырып ,ағза арқылы жүріп өтетін жолы. Суретпен жұмыс -Тағамның саяхаты неден басталады? -Асқорыту мүшелерінің әрқайсысы қандай қызмет атқарады? -Олардың қызметтерінің ерекшелігін түсіндір Саралау.Тапсырма барлық оқушыларға жүргізіледі. Бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі.Жұпта бір-бірімен ой бөліседі. (Б) «Бағдаршам»әдісі арқылы бағаланады. Зертте Тағам ағзамызда неліктен осындай ұзақ жол жүріп өтеді? Тағамның құрамында қоректік заттар адамның бойына сіңіп ,ағзаға энергия береді.Бұл-біршама ұзақ үдеріс.Ас алдымен ауыз қуысына түседі.Мұнда ол бір минуттай ұсатылып ,ас түйіршігіне айналады.Ас түйіршіген жұтқыншақ бұлшық еттері екі не үш секунд ішінде асқазанға жеткізеді. Саралау тапсырма бойынша саралау жүргізіледі.Барлық оқушылар өз деңгейінде орындайды. (Б) Өзіндік бағалау Ойлан Ғалымдар суды асқорыту жүйесінің ең жақсы көмекшісі деп есептейді.Су ағзамызға зиянды заттардың шығуына көмектеседі.Неліктен дәрігерлер тамақтану аралығында су ішуге кеңес береді?Ойланып көр. Саралау Тапсырманың мазмұнына қарай уақыт белгіленеді,Тұжырымдары тыңдалады. (Б) «Бағдаршам»әдісі арқылы бағаланады. Ой сергек! Бейнежазбадағы əуен ырғағымен билеу. Сен білесің бе? Астың ағза арқылы саяхаты 18 сағатқа дейін созылуы мүмкін. |
Оқулық Оқулық, №1 дəптермен жұмыс №1 дəптермен жұмыс Флипчарттар Маркерлер Қажет болған жағдайда А3 форматты қағаздар №2 дəптермен жұмыс |
||||
|
Сабақтың соңы 38-40 |
«Отшашу» кері байланысын пайдаланамын. Әр оқушы мұғалім таратқан түрлі-түсті жұлдызшаларға сабақ туралы ойларын жазып, оқып, іледі. |
Әр түсті жұлдызшалардың суреті. |
||||
|
Саралау Төмендегі саралау тапсырмаларын сынып оқушыларының қажеттілігіне қарай мұғалім өз өзертіп отыруы қажет. |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
|
Саралау Сөздердің синонимдерін таба отырып,балалар сипаттау сөздерін жасау туралы түсінік қалыптасады. Саралау.Тапсырма барлық оқушыларға жүргізіледі. Бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі.Жұпта бір-бірімен ой бөліседі. Саралау тапсырма бойынша саралау жүргізіледі.Барлық оқушылар өз деңгейінде орындайды. Саралау Тапсырманың мазмұнына қарай уақыт белгіленеді,Тұжырымдары тыңдалады. |
(Б) Бір-бірлерін «отшашу» әдісі арқылы бағаланады .
(Б)«Бағдаршам»әдісі арқылы бағаланады. (Б) Өзіндік бағалау
(Б) «Бағдаршам»әдісі арқылы бағаланады.
|
Демалыс кезіндегі қауіпсіздікті сақтау, өз заттарына ұқыптылықпен қарау. |
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, к\ елесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
жаратылыстану 3сынып Асқорыту жүйесі
жаратылыстану 3сынып Асқорыту жүйесі
|
Пән: жаратылыстану Бөлім: Уақыт Күні: Сынып: 3 «Б » |
Мектеп: №4ЖББОМ Мұғалімнің аты-жөні: Абдисаматова К.Т Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Асқорыту жүйесі |
|||||
|
Оқу мақсаты |
3.2.3.2 - асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттау 3.2.3.1- адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау; 3.1.1.1 - маңызды ғылыми жаңалықтар мен олардың адамның күнделікті өміріне әсері туралы әңгімелеу |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттай алады. Көптеген оқушылар: адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтайды. Кейбір оқушылар: маңызды ғылыми жаңалықтар мен олардың адамның күнделікті өміріне әсері туралы әңгімелей алады. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||
|
Тірек сөздер |
Оқушылар: Тағамның жүретін жолын айта алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Асқорыту жолы-астың қоректік зат пен энергия тарата отырып ,ағза арқылы жүріп өтетін жолы Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Бұл сабақ академиялық адалдық, ұйымшылдық және топта жұмыс істеу, жауапкершілік және көшбасшылық құндылықтарын дамытуға бағыталған. Құндылықтарды қалыптастыру топта жұмыс істеу ережелерін орнату, қабілеті төменірек оқушыларға қолдау көрсету арқылы жүзеге асырылады |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Асқорыту жолын әңгімелеуде,дәрумендер мен байлыныстырғанда дүниетану пәнімен байланыс пайда болады. |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерселсенді тақта |
|||||
|
Алдыңғы білімді игерулері |
Оқушылар «Ас қайда қорытылады?» тақырыбында өткен мәліметтерді осы сабақта қолдана алады |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 0-2 |
(Ұ) Шаттық шеңбері: «Ыстық лебіз». Шеңберге жиналып, бір-біріне жылы лебіз, тілек айтады. |
Көңілді əуен қосып қою |
||||
|
Сабақтың ортасы 3-7
7-19
20-24
25-29
30-34
35-37 |
Жедел жауап -Тағамның құрамына кіретін қандай қоректік заттар ағзаның дамуы мен өсуіне көмектеседі? -Асқорыту жүйесі қалай құрылған? -Асқорытудың әр кезеңінде тағам қандай өзгерістерге ұшырайды? -Асқорыту үдерісінің қандай маңызы бар? -Асқорыту үдерісін қалай жақсартуға әрі тездетуге болады? Саралау Өткен сабақты қорыта отырып, бүгінгі сабаққа деген байланыстың бар екені туралы түсінік қалыптасады. (Б) Бір-бірлерін «отшашу» әдісі арқылы қолдайды . Астың саяхаты Асқорыту жолы-астың қоректік зат пен энергия тарата отырып ,ағза арқылы жүріп өтетін жолы. Суретпен жұмыс -Тағамның саяхаты неден басталады? -Асқорыту мүшелерінің әрқайсысы қандай қызмет атқарады? -Олардың қызметтерінің ерекшелігін түсіндір Саралау.Тапсырма барлық оқушыларға жүргізіледі. Бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі.Жұпта бір-бірімен ой бөліседі. (Б) «Бағдаршам»әдісі арқылы бағаланады. Зертте Тағам ағзамызда неліктен осындай ұзақ жол жүріп өтеді? Тағамның құрамында қоректік заттар адамның бойына сіңіп ,ағзаға энергия береді.Бұл-біршама ұзақ үдеріс.Ас алдымен ауыз қуысына түседі.Мұнда ол бір минуттай ұсатылып ,ас түйіршігіне айналады.Ас түйіршіген жұтқыншақ бұлшық еттері екі не үш секунд ішінде асқазанға жеткізеді. Саралау тапсырма бойынша саралау жүргізіледі.Барлық оқушылар өз деңгейінде орындайды. (Б) Өзіндік бағалау Ойлан Ғалымдар суды асқорыту жүйесінің ең жақсы көмекшісі деп есептейді.Су ағзамызға зиянды заттардың шығуына көмектеседі.Неліктен дәрігерлер тамақтану аралығында су ішуге кеңес береді?Ойланып көр. Саралау Тапсырманың мазмұнына қарай уақыт белгіленеді,Тұжырымдары тыңдалады. (Б) «Бағдаршам»әдісі арқылы бағаланады. Ой сергек! Бейнежазбадағы əуен ырғағымен билеу. Сен білесің бе? Астың ағза арқылы саяхаты 18 сағатқа дейін созылуы мүмкін. |
Оқулық Оқулық, №1 дəптермен жұмыс №1 дəптермен жұмыс Флипчарттар Маркерлер Қажет болған жағдайда А3 форматты қағаздар №2 дəптермен жұмыс |
||||
|
Сабақтың соңы 38-40 |
«Отшашу» кері байланысын пайдаланамын. Әр оқушы мұғалім таратқан түрлі-түсті жұлдызшаларға сабақ туралы ойларын жазып, оқып, іледі. |
Әр түсті жұлдызшалардың суреті. |
||||
|
Саралау Төмендегі саралау тапсырмаларын сынып оқушыларының қажеттілігіне қарай мұғалім өз өзертіп отыруы қажет. |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
|
Саралау Сөздердің синонимдерін таба отырып,балалар сипаттау сөздерін жасау туралы түсінік қалыптасады. Саралау.Тапсырма барлық оқушыларға жүргізіледі. Бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі.Жұпта бір-бірімен ой бөліседі. Саралау тапсырма бойынша саралау жүргізіледі.Барлық оқушылар өз деңгейінде орындайды. Саралау Тапсырманың мазмұнына қарай уақыт белгіленеді,Тұжырымдары тыңдалады. |
(Б) Бір-бірлерін «отшашу» әдісі арқылы бағаланады .
(Б)«Бағдаршам»әдісі арқылы бағаланады. (Б) Өзіндік бағалау
(Б) «Бағдаршам»әдісі арқылы бағаланады.
|
Демалыс кезіндегі қауіпсіздікті сақтау, өз заттарына ұқыптылықпен қарау. |
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, к\ елесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||
шағым қалдыра аласыз













