Жаратылыстану 4 сынып. Төменгі және жоғарғы сатыдағы өсімдіктер.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Жаратылыстану 4 сынып. Төменгі және жоғарғы сатыдағы өсімдіктер.

Материал туралы қысқаша түсінік
Балдырлар. судағы өсімдіктер
Материалдың қысқаша нұсқасы

САБАҚ ЖОСПАРЫ

Мұғалімнің аты-жөні:


Пән/Сынып:

Жаратылыстану, 4 сынып

Қай аптаның нешінші сабағы

1 сабақ

Тарау немесе бөлім атауы:

Өсімдік

Сабақтың тақырыбы:

Төменгі және жоғары сатыдағы өсімдіктер

Оқу мақсаты:

4.1.1.1 Зерттеудің өзекті бағытын өз пайымдауы негізінде анықтау;

4.2.1.5 төменгі және жоғарғы сатыдағы өсімдіктерді ажырату;


Ойлау дағдысының деңгейлері

Өсімдіктер туралы біледі, білімдерін сабақ барысында қолдана алады

Бағалау критериі:

Оқушылар жанды және жансыз табиғат құбылыстарын зерттеу арқылы өздерінің танымын кеңейте түседі.

Зерттеу бағытын, әдісін таңдау себебін негіздейді.

Алынған нәтижені өзі таңдаған формада ұсынып үйренеді.  

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі


Бірлескен жұмыс

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақы

ты

Кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Ұйымдас

тыру

Сәлеметсің бе?

Жаратылыстану сабағынан зерттеуді қалай жүргізетінін білесің; Өсімдіктердің қандай топтарға бөлінетінін білесің

Бүгінгі сабақта: Төменгі және жоғары сатыдағы өсімдіктер

Сенің білетінің:

Өсімдік мүшелері

Сенің меңгеретінің:

Төменгі және жоғары сатыдағы өсімдіктерді ажыратуды үйренесің



Сабақтың мақсатымен танысады


Өсімдіктер туралы суреттер






Жаңа сабақ

Күтілетін нәтижені анықтау.

Өсімдік мүшелерін еске түсір. Олардың әрқайсысы қандай қызмет атқарады? Мүшелері болмайтын өсімдік болуы мүмкін бе?


Өсімдік мүшелерін еске түсір


Тыныс алады, буландырады

Тыныс алады, буландырады

Shape1 Shape2 Shape3

Өсімдіктынысалады,

тамырарқылы

қорекжеткізеді

Өсімдіктіжергебекітеді,

өсімдіккеқорекбереді


«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі 

Shape4

Төменгі сатыдағы өсімдіктерге нелер жатады?Жоғары сатыдағы өсімдіктерге ше? Өсімдіктерді неге бұлай топтастырды?

Өз ойыңды түсіндір.

Өсімдіктер төменгі сатыдағы және жоғары сатыдағы деп бөлінеді. Төменгі сатыдағы өсімдіктердің мүшелері болмайды. Олар сулы ортада тіршілік етуге бейімделген. Бұл топтағы өсімдіктерге балдырлар жатады. Жоғары сатыдағы өсімдіктердің мүшелері толық жетіледі. Олардың тамыры, сабағы, жапырағы, гүлі мен жемісі болады. Мысалы, қарағай, арша, терек, итмұрын жоғары сатыдағы өсімдіктерге жатады.  

https://www.youtube.com/watch?v=oRjzPtOblT4&list=PLvCmmqgsP7Qiom6slCS0L4uiw6CnE8Skr&index=4

Дескриптор:

Өсімдік мүшелерін білді

Төменгі сатыдағы өсімдіктерді ажыратты

Жаңа тақырыпты меңгеру









Өсімдік мүшелерін еске түсіру


















Өсімдіктерді топтастыру оларды бір бірінен ажыратады




Мәтінді оқып,түсініп алады
















«Отшашу» әдісі






















Өзін-өзі бағалау

Кестені толтыру



білемін

Толық түсінбедім

1дескриптор



2 дескриптор





«Өсімдік мүшелері»

слайды


















Суреттер












Слайд





















Тәжірибе



  • Төменгі сатыдағы өсімдіктердің мүшелері болмайды. Бұл топтарға балдырлар жатады.

  • Жоғары сатыдағы өсімдіктердің мүшелері толық жетіледі. Олардың тамыры, сабағы, жапырағы, гүлі мен жемісі болады.

Дескриптор:

Өсімдік мүшелерін анықтай алады

Балдырлар туралы біледі


Итмұрын

Итмұрынның биіктігі 2 метр. Бұталары тікенекті. 500-ге жуық түрі бар. Табиғатта таулы-тасты жерлерде, беткейлерде, орманда, су жағалауында өседі. Табиғи түрі Қазақстанның барлық тау бөктерлерінде өседі. Итмұрынның гүлі ақ, қызғылт, сары түсті, диаметрі 4-6 см.,хош иісті, жай күлтелі және гүлпарлы да түрлері бар. Итмұрын мамыр, маусым айларында гүлдейді. Жемісі тамыз, қыркүйек айларында піседі.

Дескриптор:

Өсімдіктерді таниды,бледі

Өз өлкесінің өсімдіктерін біледі

Жаңа тақырыпты тәжірибе арқылы меңгеру










Өз ойын жинақтау, қорытынды шығару





















Оқушы өз бетінше бір өсімдікті таңдап алып кесте бойынша сипаттайды.
















Итмұрын туралы ізденеді





Бағалау дескрипторларын ұсыну




«Отшашу» әдісі






















Өзін-өзі бағалау

Кестені толтыру



білемін

Толық түсінбедім

1дескриптор



2 дескриптор


























Презентация

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
19.02.2023
908
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі