|
4- сабақ Пән: Жаратылыстану |
|
||
|
Тақырыбы: |
Ас қайда қорытылады? |
||
|
Оқу мақсаты: |
3.2.3.1 адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау; 3.2.3.2 асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттау; 3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау. |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
Адам ішкі ағзаларының орналасуын біледі; Асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттайды. |
||
|
Бағалау критерийі |
Асқорыту жүйесінің маңызын біледі; Адамның ішкі ағзаларының орналасуы біледі; Тіршілікке қажетті энергияны тамақтану арқылы алуға болатынын түсінеді; Ақпарат көзінің түрлерін анықтайды. |
||
|
Тілдік мақсат |
Тірек сөздердің мағынасын түсіне отырып, астың қорытылуын айтып береді. |
||
|
Пәндік терминология мен тірек сөздер: Асқорыту. |
|||
|
Құндылықтар |
Оқушыларды өзара ынтымақтастыққа, бір біріне құрмет көрсетуге тәрбиелеу. Дұрыс тамақтану әдебін қалыптастыру. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, математика. |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Таныстырылыммен жұмыс |
||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Оқушылар 1-2 сыныптан адамның негізгі дене мүшелерін және олардың қызметтерін біледі, адамның өсу және даму қажеттіліктерін түсінеді. |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 1 минут 3 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта ынтымақтастық ортасын орнату. Оқушылар төмендегі өлең жолдарын айтады.
Сұхбат. «Микрофон» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беру. Дұрыс тамақтану туралы білімдерін анықтау. Сұрақтар:
Жұптасыптысырып, дұрыс тамақтануға байланысты білімдерін жетілдіре мақсатында кластер құрылады. |
Микрофон |
|
|
|
ҚБ. Мұғалімнің ауызша қалыптастырушы бағалауы. |
|
|
|
Сабақтың ортасы 2 минут 3минут 2 минут 10 минут 4 минут 2 минут 2 минут 8 минут |
Асқорыту қайдан басталады? Оқушылар екінші сыныпта тіс туралы өткен мәліметтерді еске түсіреді. Талқыланатын сұрақтар. -Тістің қандай түрлері бар? -Тістің пішіні мен саулығы неге байланысты болады? -Қандай тамақты оңай жұтуға болады? -Не үшін тамақты әбден шайнау қажет? Асқорыту жүйесі. Оқушылар жұптасып, астың ағзада жылжу қозғалысы бойынша асқорыту жүйесі мүшелерінің атын атап шығу ұйымдастырылады. Бұл тапсырмада асқорыту мүшелерінің атқаратын қызметтері айқындалады. Зерттеу жұмысы. Мақсаты: Адамның ішкі мүшелерінің орналасу ретін анықтап, асқорыту үдерісін бірнеше кезеңге бөлуге болатынын біледі. Оқушыларды асқорыту мүшелерінің суреттері арқылы «Мозайка» әдісі арқылы топтарға біріктіру. Ресурс таратып беру: ватман, маркер, ішкі ағза мүшелерінің суреттері, түрлі-түсті фломастерлер Жүргізуге арналған нұсқаулық • Адам сұлбасын салу. • Ішкі ағза мүшелерінің суреттерін қиып, оларды бояу. • Ішкі мүшелердің аттары жазылған жапсырмалар дайындау. • Дайын жапсырмаларды асқорыту жүйесі мүшелерінің адам денесінде орналасуы бойынша адам сұлбасына жабыстыру. • Асқорыту жүйесі мүшелерін белгілеп, асқорыту үдерісі кезеңдеріне сәйкес топтастыру. • Топ ішінде асқорыту мүшелерінің атаулары мен орналасу тәртібін талқылау. • Зерттеу жұмысын қорытындылау. Асқорыту үдерісінің кезеңдерін анықтау. Асқорыту мүшесінің маңыздылығын өзара талқылау. • «Мен зерттеушімін» бөлімін жүзеге асыру.
ҚБ Мұғалімнің ауызша қалыптастырушы бағалауы Сен білесің бе? Мақсаты: Оқушылар асқорытуды жеңілдету жолдарымен таныса отырып, дұрыс шайналған және дұрыс шайналмаған астың ерекшелігін түсіну. Сергіту сәті. Бейнежазба әуенімен дене жаттығуларын орындау, билеу.
Жеке жұмысқа дәптермен жұмыс ұсынылады. 32-жұмыс парағы. «Асқорыту мүшелері», 34-б. Асқорыту жүйесі. Оқушылар асқорыту мүшелерінің суретін салады, аттарын жазып, суреттерді бояйды. Сұрақтарға жауап береді. Бағалау. Дескриптор: Оқушылар: - асқорыту үдерісі қайда басталатынын түсінеді; - үдеріске қатысатын ағзадағы сұйықтықты атайды. Қай сөз артық? Оқушылар артық жауапты алып тастап, өз жауабын дәлелдеп береді. Бағалау. Дескриптор: - асқорыту мүшелерін біледі; - өз жауабын дәлелдейді. 33-жұмыс парағы. «Асқорыту кезеңдері», 35-б. Дұрысын тап. Оқушылар асқорыту үдерісінің кезеңдерінің ретін анықтайды. Жауабын жазады. Бағалау. Дескриптор: Оқушылар:
Үдеріс формуласы. Оқушылар асты қорыту үдерісінің жетіспей тұрған бөлігін толықтырады. Асқорыту. Оқушылар асқорыту кезеңдері сызбасының жетіспейтін бөліктерін толтырады. Бағалау. Дескриптор: Оқушылар:
ҚБ Мұғалімнің жазбаша қалыптастырушы бағалауы |
Тістің суреттері Слайд №4,5 Асқорыту мүшелерінің суреттері Ватман Слайд№5,6 Дәптермен жұмыс |
|
|
Кері байланыс. Оқушылар кері байланысқа «ЧҚЕ» тақташасына стикерлерді тиісті орынға жапсырады. «Чемодан» - тақырып бойынша алған керекті ақпаратты чемоданға салу; «Қоқыс жәшігі» - сабақьтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салу; «Еттартқыш» - сабақтағы ақпараттың ішінде әлі оқуым керек дегендерді салу. |
Тазалық тақтасы Слайд №7 |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаратылыстану. Ас қайда қорытылады?
Жаратылыстану. Ас қайда қорытылады?
|
4- сабақ Пән: Жаратылыстану |
|
||
|
Тақырыбы: |
Ас қайда қорытылады? |
||
|
Оқу мақсаты: |
3.2.3.1 адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау; 3.2.3.2 асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттау; 3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау. |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
Адам ішкі ағзаларының орналасуын біледі; Асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттайды. |
||
|
Бағалау критерийі |
Асқорыту жүйесінің маңызын біледі; Адамның ішкі ағзаларының орналасуы біледі; Тіршілікке қажетті энергияны тамақтану арқылы алуға болатынын түсінеді; Ақпарат көзінің түрлерін анықтайды. |
||
|
Тілдік мақсат |
Тірек сөздердің мағынасын түсіне отырып, астың қорытылуын айтып береді. |
||
|
Пәндік терминология мен тірек сөздер: Асқорыту. |
|||
|
Құндылықтар |
Оқушыларды өзара ынтымақтастыққа, бір біріне құрмет көрсетуге тәрбиелеу. Дұрыс тамақтану әдебін қалыптастыру. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, математика. |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Таныстырылыммен жұмыс |
||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Оқушылар 1-2 сыныптан адамның негізгі дене мүшелерін және олардың қызметтерін біледі, адамның өсу және даму қажеттіліктерін түсінеді. |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 1 минут 3 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта ынтымақтастық ортасын орнату. Оқушылар төмендегі өлең жолдарын айтады.
Сұхбат. «Микрофон» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беру. Дұрыс тамақтану туралы білімдерін анықтау. Сұрақтар:
Жұптасыптысырып, дұрыс тамақтануға байланысты білімдерін жетілдіре мақсатында кластер құрылады. |
Микрофон |
|
|
|
ҚБ. Мұғалімнің ауызша қалыптастырушы бағалауы. |
|
|
|
Сабақтың ортасы 2 минут 3минут 2 минут 10 минут 4 минут 2 минут 2 минут 8 минут |
Асқорыту қайдан басталады? Оқушылар екінші сыныпта тіс туралы өткен мәліметтерді еске түсіреді. Талқыланатын сұрақтар. -Тістің қандай түрлері бар? -Тістің пішіні мен саулығы неге байланысты болады? -Қандай тамақты оңай жұтуға болады? -Не үшін тамақты әбден шайнау қажет? Асқорыту жүйесі. Оқушылар жұптасып, астың ағзада жылжу қозғалысы бойынша асқорыту жүйесі мүшелерінің атын атап шығу ұйымдастырылады. Бұл тапсырмада асқорыту мүшелерінің атқаратын қызметтері айқындалады. Зерттеу жұмысы. Мақсаты: Адамның ішкі мүшелерінің орналасу ретін анықтап, асқорыту үдерісін бірнеше кезеңге бөлуге болатынын біледі. Оқушыларды асқорыту мүшелерінің суреттері арқылы «Мозайка» әдісі арқылы топтарға біріктіру. Ресурс таратып беру: ватман, маркер, ішкі ағза мүшелерінің суреттері, түрлі-түсті фломастерлер Жүргізуге арналған нұсқаулық • Адам сұлбасын салу. • Ішкі ағза мүшелерінің суреттерін қиып, оларды бояу. • Ішкі мүшелердің аттары жазылған жапсырмалар дайындау. • Дайын жапсырмаларды асқорыту жүйесі мүшелерінің адам денесінде орналасуы бойынша адам сұлбасына жабыстыру. • Асқорыту жүйесі мүшелерін белгілеп, асқорыту үдерісі кезеңдеріне сәйкес топтастыру. • Топ ішінде асқорыту мүшелерінің атаулары мен орналасу тәртібін талқылау. • Зерттеу жұмысын қорытындылау. Асқорыту үдерісінің кезеңдерін анықтау. Асқорыту мүшесінің маңыздылығын өзара талқылау. • «Мен зерттеушімін» бөлімін жүзеге асыру.
ҚБ Мұғалімнің ауызша қалыптастырушы бағалауы Сен білесің бе? Мақсаты: Оқушылар асқорытуды жеңілдету жолдарымен таныса отырып, дұрыс шайналған және дұрыс шайналмаған астың ерекшелігін түсіну. Сергіту сәті. Бейнежазба әуенімен дене жаттығуларын орындау, билеу.
Жеке жұмысқа дәптермен жұмыс ұсынылады. 32-жұмыс парағы. «Асқорыту мүшелері», 34-б. Асқорыту жүйесі. Оқушылар асқорыту мүшелерінің суретін салады, аттарын жазып, суреттерді бояйды. Сұрақтарға жауап береді. Бағалау. Дескриптор: Оқушылар: - асқорыту үдерісі қайда басталатынын түсінеді; - үдеріске қатысатын ағзадағы сұйықтықты атайды. Қай сөз артық? Оқушылар артық жауапты алып тастап, өз жауабын дәлелдеп береді. Бағалау. Дескриптор: - асқорыту мүшелерін біледі; - өз жауабын дәлелдейді. 33-жұмыс парағы. «Асқорыту кезеңдері», 35-б. Дұрысын тап. Оқушылар асқорыту үдерісінің кезеңдерінің ретін анықтайды. Жауабын жазады. Бағалау. Дескриптор: Оқушылар:
Үдеріс формуласы. Оқушылар асты қорыту үдерісінің жетіспей тұрған бөлігін толықтырады. Асқорыту. Оқушылар асқорыту кезеңдері сызбасының жетіспейтін бөліктерін толтырады. Бағалау. Дескриптор: Оқушылар:
ҚБ Мұғалімнің жазбаша қалыптастырушы бағалауы |
Тістің суреттері Слайд №4,5 Асқорыту мүшелерінің суреттері Ватман Слайд№5,6 Дәптермен жұмыс |
|
|
Кері байланыс. Оқушылар кері байланысқа «ЧҚЕ» тақташасына стикерлерді тиісті орынға жапсырады. «Чемодан» - тақырып бойынша алған керекті ақпаратты чемоданға салу; «Қоқыс жәшігі» - сабақьтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салу; «Еттартқыш» - сабақтағы ақпараттың ішінде әлі оқуым керек дегендерді салу. |
Тазалық тақтасы Слайд №7 |
||
шағым қалдыра аласыз













