Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ғалам. Жер. Адам |
Мектеп: Қызылорда облысы, Қызылорда қаласы, Айтбай Хангелдин атындағы №179 орта мектеп |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Маханбетова Бота Асылбекқызы |
|||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ғалам. Макро және микро әлем |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.1.1 макро және микро әлем нысандарын ажырата біледі және мысалдар келтіреді |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Макро және микро әлем ұғымындарын түсіндіреді. Көпшілігі: Макро және микро әлем нысандарының өзіне тән ерекшеліктерін сипаттайды және жіктейді. Кейбірі:: Макро және микро әлем нысандарының өзара байланыстарын анықтайды және талдайды. |
|||||||
|
Ойлау деңгейінің дағдысы |
Түсіну, қолдану, талдау. |
|||||||
|
Бағалау критерийі |
3. Макро және микро әлем нысандарына талдау жүргізе алады. |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: ауызша немесе жазбаша макро және микро әлем және олардың нысандары, жер ғаламшары туралы түсіндіреді; Пәндік лексика мен терминология: Макроәлем(макромир), микроәлем (микромир), ғалам Жер ғаламшары ………………….. қалыптасты Макро және микро әлем дегеніміз не………………… ……………………………………. Макро және микро әлем нысандарына мыналар жатады: ...........................................................................................__________ |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарын дарыту: топтық, жұптық жұмыстарды жүргізу барысында оқушылар бір - біріне құрмет, көмек және инабаттылық көрсету, бір –бірінен үйрену арқылы жүзеге асырылады |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниежүзі тарихы және Дүнеитану пәнідерінен оқығандарын байланыстыруға болады, еске түсіру арқылы пәнаралық байланыс жүзеге асады, Мәтіндерде кездесетін терминдер арқылы Қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі пәндерімен байланысады. |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
Бастауыш сыныптағы «Жаратылыстану» пәнінен алған білімдер. |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 0-2 мин 3-5 мин |
Сәлемдесу
Оқушыларға бірнеше суреттер беріледі. Осы жұмысты жасау барысында төмендегі сұрақтар беріліп отырады: Мына суретте не көріп отырсыздар? Атап шығыңыздар? Өлі денелер мен тірі денелерді атаңыздар? Осыларды айтқыза отырып, бүгінгі тақырыпты анықтатамын. Оқу мақсаттарымен таныстыру «Макро», «микро» терминдеріне анықтама беремін. Оқушыларды 3 топқа бөлу «Мозайка» әдісі |
Интербелсенді тақта Слайд №1, №2 (фото карточкалар интернет көздерінен) |
||||||
|
Сабақтың ортасы 6-37 мин |
Жұмыс формасы: Жеке жұмыс Қолданылатын әдіс: «INSERT» әдісі Тапсырма №1 Макро және микроәлем ұғымына анықтама беріңіз және суреттен атаңыз, мысалдар келтіріңіздер Дескрипторлар:
Бағалау: Жұмысын бітірген оқушылар дескриптор арқылы өздерін бағалайды. Бағалау парағы (Ескертпе: Кейбір оқушылар, басқаларына қарағанда жылдам орындайды, сол оқушылар қосымша көмек қажет ететін оқушыларға қолдау көрсетеді ) ҚБ. « Плюс, минус»
Жұмыс формасы: Жұптық жұмыс Қолданатын әдіс-тәсіл: «Ойлан. Жұптас» әдісі Тапсырма №2 Оқушыларға оқушыларға дайын кесте беріледі: Берілген кестеде макро және микро әлем нысандарының түріне, өзіне тән ерекшеліктерін, нысандардың кестеде берілген реттік номерлері арқылы белгілеп сипаттаңыз және жіктеңіздер (Ескертпе: Макро әлем – қызыл қарандашпен, Микро әлем – сары қарандашпен астын сызып шығу керек). Дескрипторлар:
Бағалау: Жұптар бірін-бірі бағалайды. Бағалау парағы ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек»
Жұмыс формасы: Топтық жұмыс: Қолданатын әдіс-тәсіл: «Үш қадамды сұхбат» стратегиясы. Мәтін беріледі Әр топ тақырыпқа байланысты бір-біріне тыңдалған мәтін бойынша 3 түрлі сұрақ, пікір айтып талқылайды. Негізгі ақпаратты анықтайды Тапрсырма №3 1 топ Ғалам 2 топ Макроәлем 3 топ Микроәлем
Дескрипторлар:
Бағалау: Топттар бірін бірі бағалайды ҚБ. «Бас бармақ» әдісі |
Қосымша №1 1 – 4 бет (фото карточкалар интернет көздерінен) Бағалау парағы
Қосымша №2 Кесте №1. Бағалау парағы
Қосымша №3 Мәтін https://engime.org/makroelem-jene-mikroelem-turali-tsinik.html |
||||||
|
Сабақтың соңы 38-40 мин |
Кері байланыс: «3Б». әдісі
|
«3Б». Әдісі Бағалау парағы |
||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||
|
-Саралау сабақ бойы жүргізіледі -Сабақ мақсаты бойынша деңгейлік саралау жүріп отырады. -Саралауды ұйымдастырудың тиімді әдіс-тәсілдері негізінде аралас топ құрылады, себебі қабілетті оқушылар топты жетелеуге көп әсері болады. -Сабақ барысындағы тапсырмалар қиындық деңгейлілігімен ерекшеленеді. Кейбір оқушылар, басқаларына қарағанда жылдам орындайды, сол оқушылар қосымша көмек қажет ететін оқушыларға қолдау көрсетеді - Тапсырмалар бойынша сараланады: -диолог жүргізу негізінде сараланады -Топқа топтастырылғанда қарым-қатынас формалары арқылы сараланады. -Визуальды зейінін арттыру үшін оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін суреттер көрсетіледі - Барлық оқушылардың қатысуын қадағаланады |
Бағалау критерийлері арқылы бағалау; Дескрипторлар; Қалыптастырушы бағалау жүргізіледі; Бағалау парағы; Өзін-өзі бағалау; « Плюс, минус» Жұптар бірін-бірі бағалауы «Екі жұлдыз, бір тілек»; Өзара топтық бағалау; «Бас бармақ» әдісі; Топтық бағалау; Стикерлер арқылы «3Б». Әдісі; |
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары, сабақ уақытында жүріп-тұру кезінде, техникалық қауіпсіздікті қатаң сақтау және ток көздерінен сақ болу |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||
Пайдаланылған ресурстар:
Қосымша №1

Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаратылыстану пәні 5 сынып. Сабақ жоспары. 5.2.1.1. Макро және микроәлем.
Жаратылыстану пәні 5 сынып. Сабақ жоспары. 5.2.1.1. Макро және микроәлем.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ғалам. Жер. Адам |
Мектеп: Қызылорда облысы, Қызылорда қаласы, Айтбай Хангелдин атындағы №179 орта мектеп |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Маханбетова Бота Асылбекқызы |
|||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ғалам. Макро және микро әлем |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.1.1 макро және микро әлем нысандарын ажырата біледі және мысалдар келтіреді |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Макро және микро әлем ұғымындарын түсіндіреді. Көпшілігі: Макро және микро әлем нысандарының өзіне тән ерекшеліктерін сипаттайды және жіктейді. Кейбірі:: Макро және микро әлем нысандарының өзара байланыстарын анықтайды және талдайды. |
|||||||
|
Ойлау деңгейінің дағдысы |
Түсіну, қолдану, талдау. |
|||||||
|
Бағалау критерийі |
3. Макро және микро әлем нысандарына талдау жүргізе алады. |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: ауызша немесе жазбаша макро және микро әлем және олардың нысандары, жер ғаламшары туралы түсіндіреді; Пәндік лексика мен терминология: Макроәлем(макромир), микроәлем (микромир), ғалам Жер ғаламшары ………………….. қалыптасты Макро және микро әлем дегеніміз не………………… ……………………………………. Макро және микро әлем нысандарына мыналар жатады: ...........................................................................................__________ |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарын дарыту: топтық, жұптық жұмыстарды жүргізу барысында оқушылар бір - біріне құрмет, көмек және инабаттылық көрсету, бір –бірінен үйрену арқылы жүзеге асырылады |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниежүзі тарихы және Дүнеитану пәнідерінен оқығандарын байланыстыруға болады, еске түсіру арқылы пәнаралық байланыс жүзеге асады, Мәтіндерде кездесетін терминдер арқылы Қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі пәндерімен байланысады. |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
Бастауыш сыныптағы «Жаратылыстану» пәнінен алған білімдер. |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 0-2 мин 3-5 мин |
Сәлемдесу
Оқушыларға бірнеше суреттер беріледі. Осы жұмысты жасау барысында төмендегі сұрақтар беріліп отырады: Мына суретте не көріп отырсыздар? Атап шығыңыздар? Өлі денелер мен тірі денелерді атаңыздар? Осыларды айтқыза отырып, бүгінгі тақырыпты анықтатамын. Оқу мақсаттарымен таныстыру «Макро», «микро» терминдеріне анықтама беремін. Оқушыларды 3 топқа бөлу «Мозайка» әдісі |
Интербелсенді тақта Слайд №1, №2 (фото карточкалар интернет көздерінен) |
||||||
|
Сабақтың ортасы 6-37 мин |
Жұмыс формасы: Жеке жұмыс Қолданылатын әдіс: «INSERT» әдісі Тапсырма №1 Макро және микроәлем ұғымына анықтама беріңіз және суреттен атаңыз, мысалдар келтіріңіздер Дескрипторлар:
Бағалау: Жұмысын бітірген оқушылар дескриптор арқылы өздерін бағалайды. Бағалау парағы (Ескертпе: Кейбір оқушылар, басқаларына қарағанда жылдам орындайды, сол оқушылар қосымша көмек қажет ететін оқушыларға қолдау көрсетеді ) ҚБ. « Плюс, минус»
Жұмыс формасы: Жұптық жұмыс Қолданатын әдіс-тәсіл: «Ойлан. Жұптас» әдісі Тапсырма №2 Оқушыларға оқушыларға дайын кесте беріледі: Берілген кестеде макро және микро әлем нысандарының түріне, өзіне тән ерекшеліктерін, нысандардың кестеде берілген реттік номерлері арқылы белгілеп сипаттаңыз және жіктеңіздер (Ескертпе: Макро әлем – қызыл қарандашпен, Микро әлем – сары қарандашпен астын сызып шығу керек). Дескрипторлар:
Бағалау: Жұптар бірін-бірі бағалайды. Бағалау парағы ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек»
Жұмыс формасы: Топтық жұмыс: Қолданатын әдіс-тәсіл: «Үш қадамды сұхбат» стратегиясы. Мәтін беріледі Әр топ тақырыпқа байланысты бір-біріне тыңдалған мәтін бойынша 3 түрлі сұрақ, пікір айтып талқылайды. Негізгі ақпаратты анықтайды Тапрсырма №3 1 топ Ғалам 2 топ Макроәлем 3 топ Микроәлем
Дескрипторлар:
Бағалау: Топттар бірін бірі бағалайды ҚБ. «Бас бармақ» әдісі |
Қосымша №1 1 – 4 бет (фото карточкалар интернет көздерінен) Бағалау парағы
Қосымша №2 Кесте №1. Бағалау парағы
Қосымша №3 Мәтін https://engime.org/makroelem-jene-mikroelem-turali-tsinik.html |
||||||
|
Сабақтың соңы 38-40 мин |
Кері байланыс: «3Б». әдісі
|
«3Б». Әдісі Бағалау парағы |
||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||
|
-Саралау сабақ бойы жүргізіледі -Сабақ мақсаты бойынша деңгейлік саралау жүріп отырады. -Саралауды ұйымдастырудың тиімді әдіс-тәсілдері негізінде аралас топ құрылады, себебі қабілетті оқушылар топты жетелеуге көп әсері болады. -Сабақ барысындағы тапсырмалар қиындық деңгейлілігімен ерекшеленеді. Кейбір оқушылар, басқаларына қарағанда жылдам орындайды, сол оқушылар қосымша көмек қажет ететін оқушыларға қолдау көрсетеді - Тапсырмалар бойынша сараланады: -диолог жүргізу негізінде сараланады -Топқа топтастырылғанда қарым-қатынас формалары арқылы сараланады. -Визуальды зейінін арттыру үшін оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін суреттер көрсетіледі - Барлық оқушылардың қатысуын қадағаланады |
Бағалау критерийлері арқылы бағалау; Дескрипторлар; Қалыптастырушы бағалау жүргізіледі; Бағалау парағы; Өзін-өзі бағалау; « Плюс, минус» Жұптар бірін-бірі бағалауы «Екі жұлдыз, бір тілек»; Өзара топтық бағалау; «Бас бармақ» әдісі; Топтық бағалау; Стикерлер арқылы «3Б». Әдісі; |
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары, сабақ уақытында жүріп-тұру кезінде, техникалық қауіпсіздікті қатаң сақтау және ток көздерінен сақ болу |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||
Пайдаланылған ресурстар:
Қосымша №1
шағым қалдыра аласыз
















