(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
Табиғат физикасы |
|
|
Машықкердің аты-жөні: |
Мавленова Диляра |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мөлдір денелер мен материалдар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
2.5.2.1- кейбір денелердің жарық өткізгіштік қасиетін зерттеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Кейбір денелердің жарық өткізгіштік қасиетін зерттейді. Көптеген оқушылар: Денелердің жарық өткізгіштік қасиетінің пайдалану аясын көрсетіп, маңыздылығын дәлелдейді. Кейбір оқушылар: Жарық өткізгіштік қасиеті бар денелерді ажыратып, мысал келтіреді. Өмірде қолдана алады. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Психологиялық ахуал: Күннің нұрын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай қаламын. Мейірімді, нәзік, жарық, қуанышты. Болып кетер сонда дереу жан-жағым. Тақырыпалды жұмыс: «Кроссенс бөлмесі» Шарты: Оқушыларға экраннан квест ойыны ұсынылады. Оқушыларға экраннан берілген бөлме ішінен заттарды тауып, заттардың жарық өткізгіштігіне, мөлдірлігіне талдау жасап, ажыратуға бағыт беріледі. |
Оқушы іс-әрекеті: Оқушылар мұғалімнің берген бағыты бойынша әртүрлі қимылдарды бірге қайталайды. Дескриптор: 2 балл
|
|
|
|
Сабақтың ортасы |
ІІ.Негізгі бөлім. 1-тапсырма. « Дұрыс орналастыр» Шарты: Берілген заттар суретін ең мөлдірінен мөлдір емесіне дейін тізбекке орналастыру.
2-тапсырма. «Борт журналы» Шарты: Берілген кестедегі материалдардан жасалатын зат атауын жазып, кейін оның мөлдір не мөлдір еместігін «+-» белгілері арқылы белгілеу. Сынып арасында тексеру. 3-тапсырма. ТЖ: «Триггерлік суреттер» Шарты: Сыныпты екі топқа орны бойынша бөлу. Бірінші топқа су, шыны, аквариум суреттерін беріп, олардың оқулықтағы бірінші суретпен байланысын анықтау үшін постер құрауды ұсыну. Екінші топқа Күн, әйнек, өсімдіктің суретін беріп, екінші суретпен байланысын постер арқылы көрсетіп, қорғауын ұсыну. |
Дескриптор: 1 балл
Дескриптор: 2 балл
Дескриптор: 3 балл
|
Әр оқушыға баға жинаушы карточкалар таратылады. Тапсырма деңгейі мен дұрыс орындалуына қарай фишкалар таратылып отырады. Оқушылар сабақ аяғында жиналған фишка баллына қарай бағаланады.
«10-9»- 5; «8-6»- 4; «5-3»- 3. |
https://learningapps.org/watch?v=pazc6e3r322 Кесте
|
|
С |
ІІІ. Қорытынды бөлім. Кім жsлдам? Шарты: Ұжыммен жұмыс жасау мақсатында оқушылар алдына әртүрлі заттар қойып, мұғалімнің мөлдір немесе мөлдір емес деп атауына байланысты заттарды көтеру. Рефлексия. «Тазалық» Шарты: Оқушыларға шыны, пластик, қағаз суреті таратылады. |
Дескриптор: 2 балл
Оқушының іс-әрекеті:
|
|
|
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
Табиғат физикасы |
|
|
Машықкердің аты-жөні: |
Мавленова Диляра |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жануарлар қалай дыбыстайды? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
2.5.3.1 - дыбыс қаттылығы бойынша дыбыс көздерін жіктеу. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Дыбыстардың қаттылығы бойынша дыбыс көздерін жіктей алады. Жануарлардың қалай дыбыстайтыны туралы түсінік қалыптасады. Көптеген оқушылар: Дыбыстардың қаттылығы бойынша дыбыс көздерін жіктей алады және оларға мысалдар келтіре алады. Кейбір оқушылар: Жануарлардың қалай дыбыстайтындығы, қандай мақсатта дыбыстайтындығы жөнінде өз ойын өмірмен байланыстыра ашық білдіріп, өз жауабын дәлелдей алады. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Психологиялық ахуал: «Ойнайық та ойлайық!» Оқушыларға әртүрлі жануарлар мен заттардың дыбыстары тыңдатылады. Тақырыпалды жұмыс: «Кроссенс» әдісі Шарты: Оқушылардың анықтаған дыбыс көздерінің суреттерін дыбыстардың жіктелуіне қарай табиғи және жасанды түрлеріне жіктеуге бағыт беріп, тақырыпты болжауға ықпал жасау. Экологиялық тәрбие беру мақсатында оқушыларға жасанды, табиғи дыбыс көздерінің пайдасы мен зияны жайлы мәлімет беру. |
Оқушы іс-әрекеті: Оқушылар әртүрлі жануарлар мен заттардың дыбыстарын тыңдау арқылы дыбыс көздерін жылдам атайды. Дескриптор: 2 балл
|
|
https://learningapps.org/watch?v=pktjhae1a22
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІ.Негізгі бөлім. 1-тапсырма. «Борт журналы» Зерттеу сұрағымен жұмыс: Жануар дыбысының қаттылығы оның үлкен-кішілігіне байланысты бола ма? Болжам: Жануарлар дыбысы денесінің үлкен немесе кіші болуына байланысты. Шарты: Зерттеу сұрағына жауаптарын дәлелдеу үшін оқушылар алдына таратпа карточкалар беріледі. Оқушылар жұпта жұмыс жасау арқылы екі жануарды постер құрау арқылы дыбыстарының бәсең я қатты шығуына қарай орналастыруларына бағыт беру. «Сен білесің бе?» айдары. Керіктер түрлі дыбыс шығарады. Олар ысқырады, мөңірейді, тіпті сыбызғының үніне ұқсас дыбыс та шығарады.
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
(білім беру ұйымының
атауы)
(сабақтың
тақырыбы)
Бөлім: Табиғат
физикасы
Машықкердің
аты-жөні: Мавленова
Диляра
Күні:
Сынып: 2
Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Мөлдір денелер мен
материалдар
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары: 2.5.2.1- кейбір
денелердің жарық өткізгіштік қасиетін
зерттеу;
Сабақтың
мақсаты:
Барлық
оқушылар: Кейбір денелердің жарық
өткізгіштік қасиетін
зерттейді.
Көптеген
оқушылар: Денелердің жарық өткізгіштік
қасиетінің пайдалану аясын көрсетіп, маңыздылығын
дәлелдейді. Кейбір
оқушылар: Жарық өткізгіштік қасиеті бар
денелерді ажыратып, мысал келтіреді. Өмірде қолдана
алады.
Сабақтың
барысы: Сабақ
кезеңі/Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың
басы І. Ұйымдастыру
кезеңі:
1. Оқушылармен
амандасу.
2.Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру
Психологиялық
ахуал:
Күннің нұрын алақанға
саламын,
Жүрегіме
басып ұстай
қаламын. Мейірімді, нәзік, жарық,
қуанышты.
Болып кетер сонда дереу
жан-жағым.
Тақырыпалды
жұмыс:
«Кроссенс
бөлмесі»
Шарты: Оқушыларға экраннан квест
ойыны ұсынылады. Оқушыларға экраннан берілген бөлме ішінен заттарды
тауып, заттардың жарық өткізгіштігіне, мөлдірлігіне талдау жасап,
ажыратуға бағыт
беріледі.
Оқушы
іс-әрекеті: Оқушылар мұғалімнің берген бағыты бойынша әртүрлі
қимылдарды бірге
қайталайды.
Дескриптор: 2
балл
Бөлме ішінен
суреттерді табады.
Олардың
тақырыппен байланыстылығын
анықтайды. Заттардың жарық
өткізгіштігіне, мөлдірлігіне талдау жасап,
ажыратады.
Сабақтың
ортасы
ІІ.Негізгі
бөлім.
1-тапсырма. «
Дұрыс орналастыр»
Шарты: Берілген заттар суретін ең
мөлдірінен мөлдір емесіне дейін тізбекке
орналастыру.
2-тапсырма. «Борт
журналы»
Шарты: Берілген кестедегі
материалдардан жасалатын зат атауын жазып, кейін оның мөлдір не
мөлдір еместігін «+-» белгілері арқылы
белгілеу. Сынып арасында
тексеру.
3-тапсырма. ТЖ: «Триггерлік
суреттер» Шарты: Сыныпты екі топқа орны бойынша
бөлу. Бірінші топқа су, шыны, аквариум суреттерін беріп, олардың
оқулықтағы бірінші суретпен байланысын анықтау үшін постер құрауды
ұсыну. Екінші топқа Күн, әйнек, өсімдіктің суретін беріп, екінші
суретпен байланысын постер арқылы көрсетіп, қорғауын
ұсыну.
Дескриптор: 1
балл
Берілген заттар
суретін ең мөлдірінен мөлдір емесіне дейін дұрыс орналастыра
алады.
Қандай
материалдар жарық өткізетіндігін
біледі;
Дескриптор: 2
балл
Берілген кестедегі
материалдардан жасалатын зат атауын
жазады
Заттың мөлдір не мөлдір
еместігін «+-» белгілері арқылы
белгілейді.
Дескриптор: 3
балл
Берілген
суреттердің оқулықта берілген суретпен байланысын
анықтайды.
Топта постер
құрайды.
Заттардың
жарықөткізгіштігін адамдар қалай пайдаланатындығын талдап
айтады.
Әр оқушыға баға
жинаушы карточкалар таратылады. Тапсырма деңгейі мен дұрыс
орындалуына қарай фишкалар таратылып отырады. Оқушылар сабақ
аяғында жиналған фишка баллына қарай
бағаланады.
«10-9»-
5;
«8-6»-
4;
«5-3»-
3.
https://learningapps.org/watch?v=pazc6e3r322
Кесте
С
ІІІ. Қорытынды
бөлім.
Кім
жsлдам?
Шарты: Ұжыммен жұмыс жасау мақсатында
оқушылар алдына әртүрлі заттар қойып, мұғалімнің мөлдір немесе
мөлдір емес деп атауына байланысты заттарды
көтеру.
Рефлексия. «Тазалық» Шарты: Оқушыларға шыны,
пластик, қағаз суреті
таратылады.
Дескриптор: 2
балл
Мөлдір заттарды
атай алады.
Мөлдір емес
заттарды атай алады.
Оқушының
іс-әрекеті:
Сабақты толық
түсініп, сабақ ұнаса- шынының суретін жасыл қоқыс жәшігіне
жапсырады.
Тақырып бойынша
сұрақтары қалып, іздену жұмыстарын қажет етсе-пластиктің суретін
сары қоқыс жәшігіне
жапсырады.
Тақырыпты мүлде
түсінбесе- қағаздың суретін қызыл қоқыс жәшігіне
жапсырады.
(білім беру ұйымының
атауы)
(сабақтың
тақырыбы)
Бөлім: Табиғат
физикасы
Машықкердің
аты-жөні: Мавленова
Диляра
Күні:
Сынып: 2
Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Жануарлар қалай
дыбыстайды?
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары: 2.5.3.1 - дыбыс қаттылығы
бойынша дыбыс көздерін
жіктеу.
Сабақтың
мақсаты:
Барлық
оқушылар: Дыбыстардың қаттылығы бойынша
дыбыс көздерін жіктей алады. Жануарлардың қалай дыбыстайтыны туралы
түсінік қалыптасады.
Көптеген
оқушылар: Дыбыстардың қаттылығы бойынша
дыбыс көздерін жіктей алады және оларға мысалдар келтіре
алады. Кейбір
оқушылар: Жануарлардың қалай
дыбыстайтындығы, қандай мақсатта дыбыстайтындығы жөнінде өз ойын
өмірмен байланыстыра ашық білдіріп, өз жауабын дәлелдей
алады.
Сабақтың
барысы: Сабақ
кезеңі/Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың
басы І. Ұйымдастыру
кезеңі:
1. Оқушылармен
амандасу.
2.Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру.
Психологиялық
ахуал:
«Ойнайық та
ойлайық!»
Оқушыларға әртүрлі жануарлар мен заттардың дыбыстары
тыңдатылады.
Тақырыпалды
жұмыс:
«Кроссенс»
әдісі
Шарты: Оқушылардың анықтаған дыбыс
көздерінің суреттерін дыбыстардың жіктелуіне қарай табиғи және
жасанды түрлеріне жіктеуге бағыт беріп, тақырыпты болжауға ықпал
жасау. Экологиялық тәрбие беру мақсатында оқушыларға жасанды,
табиғи дыбыс көздерінің пайдасы мен зияны жайлы мәлімет
беру.
Оқушы
іс-әрекеті: Оқушылар әртүрлі жануарлар мен заттардың дыбыстарын
тыңдау арқылы дыбыс көздерін жылдам
атайды.
Дескриптор: 2
балл
Анықталған дыбыс
көздерін жасанды, табиғи түрлеріне
жіктейді. Жаңа тақырыпты
болжайды. https://learningapps.org/watch?v=pktjhae1a22
Сабақтың
ортасы
ІІ.Негізгі
бөлім.
1-тапсырма. «Борт
журналы»
Зерттеу сұрағымен
жұмыс: Жануар дыбысының қаттылығы
оның үлкен-кішілігіне байланысты бола
ма?
Болжам: Жануарлар дыбысы денесінің
үлкен немесе кіші болуына
байланысты.
Шарты: Зерттеу сұрағына жауаптарын
дәлелдеу үшін оқушылар алдына таратпа карточкалар беріледі.
Оқушылар жұпта жұмыс жасау арқылы екі жануарды постер құрау арқылы
дыбыстарының бәсең я қатты шығуына қарай орналастыруларына бағыт
беру.
«Сен білесің бе?»
айдары.
Керіктер түрлі дыбыс шығарады.
Олар ысқырады, мөңірейді, тіпті сыбызғының үніне ұқсас дыбыс та
шығарады.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



абақтың
соңы:













