Тақырып бойынша 31 материал табылды

Жаратылыстану пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы



Пән: Жаратылыстану

Ұзақ мерзімді жоспар: 2 А

Бөлім:

Бөлімше;

Мектеп:Қызылжиде бастауыш мектебі КММ


Адам


Сабақ тақырыбы: Қозғалыс сыры

Мұғалімнің :Айтбаева .Ұ


КҮНІ


Сынып: 2

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:0

Сабақнегізделгеноқу

мақсаты (мақсаттары)

2.2.3.3 Бұлшық еттің қозғалыс кезіндегі жиырылуының рөлін түсіндіру

Сабақмақсаттары

Адамның бұлшық еттерінің атауларын атау және түрлеріне қарай ажырата білу.

Бұлшық еттің қозғалыс кезіндегі жиырылуын түсіну, бұлшық ет қызметін атау

Бұлшық еттін қалай жұмыс жасайтынын зерттеу,өз тәжірибесінде қолдану

Ойлау дағдылары

ның деңгейі

Білу

Түсіну

Қолдану

Бағалаукритерийі

Адамның бұлшық еттерінің атауларын айтады және түрлеріне қарай ажыратылуын есте сақтайды

Бұлшық еттің қозғалыс кезіндегі жиырылуын түсінеді, бұлшық ет қызметі туралы айтады

Бұлшық еттін қалай жұмыс жасайтынын зерттейді

Тілдік мақсат

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:жазылым үшін сай келетін тіл стилі.


Пәндік лексика

бұлшық ет, қозғалыс, жиырылу

Талқылауға арналған сұрақтар

Адам ағзасының негізгі мүшелерінің бірі не?

- Олар қандай?

-Бұлшық еттер қайда орналасқан?


Құндылықтарды дарыту


Топтық жұмыс арқылы ынтымақтасып және жауапкершілікті сезіне отырып,бір-біріне құрмет көрсету.

Бастапқы білім

Бұлшық ет тура

лы мағлұмат біледі

Пәнаралық байланыс

Дүниетану.




Сабақтың кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет.

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут


Ұйымдастыру кезеңі

Сыныпты түгелдеу,құрал жабдықтарды дайындау

Топқа бөлу: «Атомдар,молекулар»ойыны арқылы

1-топ Атомдар

2-топ Молекулалар

Ширату жаттығулары

Балалар, бәріміз ортаға шығып шаттық шеңберге тұрайық.

«Атомдар мен молекулалар» ойыны

Жүргізуші «атомдар» деген кезде жеке дара жүреді де «молекулалар, екіден» немесе «молекулалар, үштен» деген кезде, бес адамнан тез арада топтасады. Сол топтасқан адамдар бір топ құрайды

«Менің несібем» тәсілі арқылы (конфетті сұрақ жазылған қағаздармен орап , музыка қоямыз,музыак кімге кеп тоқтаса сол бала сұрақты алып жауап береді )

Мақсатым: өткенді қайталап пысықтау.



1-тапсырма.Ұжымдық жұмыс

Белсенді оқыту: «Сұрақ қою және талқылау»әдісі

Мақсатым Барлық оқушылардың қатысып отырғанына көз жеткізу үшін сұрақ қою тәсілі сабақтың бағытына және қарқынына сәйкес келетін жолдармен жүзеге асыру.

Саралаудың «Диалог және қолдау көрсету»тәсілі бойынша мұғалімнің көмегін қажет ететін оқушы мен жоғары деңгейдегі оқушының арасында байланыс туындайды,көмек қолыды

созуға ықпал етемін.

Талқылауға арналған сұрақтар.

Біздің ағзамыздың негізгі мүелерінің бірі не?

Олардың көмегімен біз қандай қимыл қозғалыс жасймыз?

Адам бір қимылды ұзақ уақыт бойы үздіксіз жасай алмайды

Неліктен?

(Білім алушылар өздері білетіндерін атайды/

Бейне жазба Адам қаңқасы слайдтары

Түсінгенін бірнеше оқушыдан сұрау)


Дене мүшелеріне нелер жатады?

Дене мүшелерінің қызметі қандай?

Қаңқа дегеніміз не?

Қаңқа сүйектер өсе ме?

Бағалау критерийі:

Адамның бұлшық еттерінің атауларын айтады және түрлеріне қарай ажыратылуын есте сақтайды





Дескриптор: Дене мүшелерінің әрқайсысын атай алады

Қаңқа сүйектерінің құрылысын ажырата алады

Сұрақтарға жауап береді.

Қалыптастырушы бағалау: «Түрлі түсті жапырақтар» арқылы

Жасыл жапырақСары жапыраққызыл жапырақ

Толық жауап берген оқушыларға-Жасыл жапырақ

Толық емес жауап берген оқушыларға-Сары жапырақ

Қалыпты жауап берген оқушыларға-Қызыл жапырақ


2-тапсырма. Топтық жұмыс

«Белсенді әдіс: «Кім жылдам?»

Саралау «Қарқын» тәсілі

Кейбір оқушылар тапсырманы жылдам орындайды,сол себепті қарқыны жылдам оқушыларға қосымша тапсырма беріледі

Әр топқа Бұлшық еттер де арқан сияқты,макетке жіпті байлау арқылы қол, аяқ бұлшық етінің қызметін сипаттап айту

1 топ қолдың , макетіне жіптер байлау арқылы бұлшық еттің қозғалысын сипаттайды

2 топ аяқтың макетіне жіптер байлау арқылы бұлшық еттің қозғалысын сипаттайды

Бағалау критерийі:

Бұлшық еттің қозғалыс кезіндегі жиырылуын түсінеді, бұлшық ет қызметі туралы айтады




Дескриптор:

Бұлшық ет атауларын атайды;

Зерттеу жұмысы арқылы өз ойларын жеткізеді

Бұлшық ет қызметтерін атайды

Қалыптастырушы бағалау: «Алма»арқылы

Толық жауап берген оқушыларға-Жасыл алма

Толық емес жауап берген оқушыларға-күлгін алма

Қалыпты жауап берген оқушыларға-Қызыл алма



3-Тапсырма Жеке жұмыс (дәптермен жұмыс)

Белсенді оқу: «Зерттеу және зертелеу»

Кейбір оқушылар дереккөздерді пайдалана отырып,адам ағзасындағы ең кішкентай және ең күшті бұлшық ет қайда орналасқанын анықтап,толықтырып жаза алады.

Саралау тәсілі: «Қорытынды»

Оқушылар бұлшық еттін қалай жұмыс жасайтынын зерттеу жасайды.


Бағалау критерийі:

Бұлшық еттін қалай жұмыс жасайтынын зерттейді,өз тәжірибесінде қолданады

Дескриптор:

Адам денесіндегі бұлшық еттің атқаратын қызметін біледі бұлшық еттің қозғалысын сипаттайды

Бұлшық етті зерттейді

Қалыптастырушы бағалау: «Жұлдыздар» арқылы


Толық жауап берген оқушыларға-Жасыл жұлдыз

Толық емес жауап берген оқушыларға-сары жұлдыз

Қалыпты жауап берген оқушыларға-Қызыл жұлдыз





Бұлшық еттер қандай қызмет атқарады?

Оның қандай қасиеттері бар?

Бұлшық еттер қалай жұмыс істейді?









Психологиялық ахуал


3 мин





















Ой қозғау








Атом молекулалар

әдіс











Сұрақ қою және талқылау







Бейне жазба

https//yandex.kz/video/s





Сергіту сәті

2 мин

Сергіту сәті «Қыдырып қайтайық»

Видео

жазбадағы би

Сабақтың соңы 3 минут

()«Аяқталмаған сөйлем» әдісі

Мақсатым: білім деңгейлерін анықтау

Бізге дене қимылдарын жасауға ----------------көмектеседі

Олар--------------- бекітілген

Бұлшық еттеріміз жұмыс істегенде ----------------

Денемізді бос ұстағанда бұлшық еттер ------------ жіңішке болады

Осылайша олар адам денесін------------ көмектеседі

(қажетті сөздер; қозғалтуға,босаңсиды,жиырылады,қысқа, бұлшық еттер,сүйектерге)



Үйге тапсырма: Мазмұндау.


.Cарaлау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалaу – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Еңбек құралдын(қайшы, шеге,ине,жіп) дұрыс пайдалануын қадағалау.партада дұрыс отыруын бақылау

1-тапсырманы

саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілімен алдым.

Кейбір оқушыларға басқаларына қарағанда жылдам жұмыс жасау керектігін байқадым.Алдын-ала дайындалған сұрақтар дайындадым. Оқушыларды мактау арқылы ынталандырамын.

2-тапсырманы

саралаудың «Қарқын» тәсілімен алдым.

Тапсырманы орындау барысында оқушылардың кейбір жылдам жұмыс жасағанын көрдім. Қосымша тапсырманыда көп күш жұмсайтын оқушыларға пайдаландым.Көмекті қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беруді жөн көрдім.

3- тапсырманы

Саралаудың «Қорытынды» тәсілімен алдымЗерттеу жұмысын жасаған кезде барлығы бір тапсырманы орындаса да,әр түрлі нәтижелер болды.Оқушылар өздерінің мықты,әлсіз жақтарына қарай жауап берді.


1-тапсырмадаҚалыптастырушы бағалау: «Түрлі түсті жапырақтар» арқылы

Жасыл жапырақСары жапыраққызылжапырақ

Толық жауап берген оқушыларға-Жасыл жапырақ

Толық емес жауап берген оқушыларға-Сары жапырақ

Қалыпты жауап берген оқушыларға-Қызыл жапырақ


2-тапсырмадаҚалыптастырушы бағалау: «Алма»арқылы

Толық жауап берген оқушыларға-Жасыл алма

Толық емес жауап берген оқушыларға-күлгін алма

Қалыпты жауап берген оқушыларға-Қызыл алма


3-тапсырмада Қалыптастырушы бағалау: «Жұлдыздар» арқылы


Толық жауап берген оқушыларға-Жасыл жұлдыз

Толық емес жауап берген оқушыларға-сары жұлдыз

Қалыпты жауап берген оқушыларға-Қызыл жұлдыз





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.10.2020
1101
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі