Жаратылыстану пәнінен білім
берілу жағдайын бақылау қорытындысы бойынша
анықтама
Өткізу
мерзімі: 09-16.11.23
ж.
Мақсаты: Оқу мақсаты бойынша нәтижеге
жетуі
Бақылау
объектісі: 3,4-кластардағы жаратылыстану
пәні
Бақылау
түрі: тақырыптық
Мектепішілік бақылау жоспарына
сәйкес 09-16 қараша аралығында 3-4 кластардағы жаратылыстану
пәнінен білім берілу жағдайы бақыланды. Бақылау барысында пән
мұғалімдерінің КТЖ мен ҚМЖ тексеріліп, сабақты өткізу шеберлігі мен
әдіс-тәсілдер қолдануы қаралды. Пәнді бақылау барысында төмендегі
мұғалімдер өткізген сабақ тақырыптары және сабаққа қысқаша
талдау:
3А, ___________ «Асқорыту
жүйесі» АКТ қолдану арқылы сабақ тақыры-бы ашылды, оқушылар сұрақ
қоюға, түсінгенін айтуға үйренген. Сабақ бойы оқушылар топтарда
жұмыс жасады. Бағалау айтылмады.
3Ә, ___________ «Ас қорыту
жүйесі».Тақырыпқа сай көрнекіліктер мен цифрлық ресурстар
қолданылды. Топпен, жұппен, жаппай жұмыстар жүргізілді. Өздерін
өздері бағалады. Сабақ мақсатына жетті.
3Б, ___________ «Асқорыту
жүйесі». Мұғалім сабаққа әр түрлі әдіс-тәсілдер мен көрнекіліктер
қолданды. Оқушылар қызғушылықпен қатысты. Эксперимент түрінде
жұмыстар жасалды. Бағалау айтылмады.
3В, ___________ «Тыныс алу
мүшелері». Оқушылар топта жұмыс жасады. Тақырыпқа байланысты
тәжірибе көрсетілді. АКТ мен көрнекіліктер тақырыпқа сай
қолданылды. Бағалау айтылмады.
3Г, ___________ «Как мы
дышим?» Сабаққа слайд, көрнекіліктер қолдан-ғанмен, оқушыларды
қатыстыру төмен болды. Көбіне ауызша өзі мәлімет беріп отырды.
Оқушылардың қатысу белсенділігі төмен. Тақырып дұрпыс ашылмады.
Бағалау айтылмады. Уақытты тиімді пайдалану
керек.
3Д, ___________ «Как мы
дышим?» Сабақ тақырыбы ашылды. Қызықты өткізу үшін видеосабақ
арқылы түсіндірді, топтарда тәжірибелік жұмыстар
жасады.
4А, ___________ «Жүйке
жүйесінің маңызы» Сабақты слайд арқылы түсіндірді, қосымша арқылы
үй жұмысын тексерді. Дәптерде тапсырмалар орындалды. Бағалау
айтылмады
4Ә, ___________ «Жүйке
жүйесінің маңызы» 5 топқа бөлінген. Әр топқа тақырыпқа байланысты
тапсырмалар берілді. Әр тапсырмадан соң талдау жүргізіліп отырды.
Уақытты тиімді пайдалану қажет.
4Б, ___________ «Заттың
қасиеттері» Дескриптор арқылы ҚБ туралы айтылды. Сабаққа түрлі
көрнекіліктер қолданылды. Үй тапсырмасын сұрағанда да эксперимент
жүргізілді. Оқушылар сабаққа жақсы
қатысты.
4В, ___________ «Заттың
қасиеттері». Үй тапсырмасы сұралды. Сандық ресурстар тиімді
қолданылды. Сабақ барысында барлық оқушыларды қамтуға тырысты.
Оқушыларға үлестірмелі материалдар беру арқылы бағаланып
отырды.
4Г, ___________ «Органы
чувств» Жаңа сабаққа байланысты тәжірибе жұмысын жүргізді. Бағалау
критерилері мен дескриптор айтылды. Жұппен жұмыс, топпен жұмыс
жргізілді. ЕБҚе оқушыға бөлек тапсырма берілді. Барлық
тапсырмалардан қорытынды жасалып отырды.
4Д, ___________ «Какие функции
выполняет нервные системы». Сабақты денеге арналған жаттығудан
бастап, 5 минуттық оқу жүргізілді. Үй тапсырмасының мазмұнын айтты.
Тест тапсырмаларын орындап, оқушылар бірін-бірі
тексерді.
Бақылау қорытындысы бойынша
шешімдер:
-
Оқушылардың қызығушылығын
арттыру үшін барлық мұғалімдер сабақта тәжірибелік жұмыстар
жасады;
-
АКТ жақсы пайдаланды, топпен,
жұптық жұмыс түрлері қолданылды;
-
Сабақта тиімді әдіс-тәсілдер
қолданылды;
Ұсыныстар:
-
Сабақтың басында мақсаты мен
бағалау критериімен таныстыру қажет;
-
Сабаққа бөлінген уақытты
тиімді пайдалану керек;
-
Оқу мақсаты бойынша нәтижеге
жеткенін анықтау үшін сабақты қорытындылау тиісті деңгейде жүзеге
асырылу қажет;
Анықтама жазған
директордың ОЖЖ орынбасары ___________