Жаратылыстану.4сынып.ҚМЖ.
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||||||
|
Пән/Сынып: |
Жаратылыстану, 4 сынып |
||||||||
|
Қай аптаның нешінші сабағы |
9 сабақ |
||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Жануарлар |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Симбиоз деген не? |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Жануарлар мен өсімдіктердің өзара байланысы туралы біледі, жануарлардың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттайды, оларды түрлі белгілері бойынша топтарға жіктей алады. Көптеген оқушылар: Түрлі жануарлар қалай қоректенетінін біледі, өз өлкесіндегі мекен ететін жануарларды біледі. Кейбір оқушылар: Жануарлардың тіршілік ортасындағы жағдайлардың, адамның іс-әрекетінің жануарлардың санының азаюына әсер ететінін біледі. |
||||||||
|
Оқу мақсаты: |
4.2.2.1 Өз өлкесіндегі жануарларды жіктеу
|
||||||||
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Жануарлар туралы біледі, түсінеді,білімін қолдана алады |
||||||||
|
Бағалау критериі: |
Оқушылар жануарлардың өсімдікқоректі және жыртқыш болатынын, қоректік тізбек және оның әр буыны сақталуының маңызын түсінеді. Тұрғылықты жердегі жануарлар туралы көп білуге ынталанады. Жануарлардың табиғаттағы орнын түсінеді және оларды сақтаудың жолы мен амалдары туралы біледі. |
||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
|||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі |
Бірлескен жұмыс Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
|||||||
|
Уақыты |
Кезеңдері |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||
|
|
Ұйымдастыру |
Амандасудан кейін оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді |
|
|
|
|
|||
|
|
Жаңа сабақ |
Табиғаттағы барлық тірі ағзалар бір-бірімен үнемі қарым-қатынаста болады. Кейде мұндай қарым-қатынастың пайдасы да тиеді. Мысалы, жануарлардың үстінен құстарды жиі байқаймыз. Бұл қарым-қатынас екеуіне де жағымды, яғни құстар өзіне қорек табады, ал жануар денесіндегі зиянды жәндіктерден тазарады. Сол сияқты көбелек гүлдің шірнесімен қоректенсе, гүл көбелектің көмегімен тозаңданады. Осындай қарым-қатынастарды симбиоз деп атайды Суреттегі ағзалар бір-бірімен қандай қарым-қатынас жасайды?
Дискриптор: тірі ағзалардың арасындағы қарым-қатынас түрлерін біледі
білім мен тәжірибені
ұштастыра алады |
Жаңа тақырыпты меңгеру Өз ойларын айтады Тақырып бойынша түсінігін айтып береді Оқулықпен жұмыс жасайды |
ҚБ: Сенімді ақтадың!
|
Табиғат туралы суреттер Оқулық Суреттер |
|
|||
|
|
Тәжірибе |
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану 1-тапсырма Ит пен мысық «Екеуінің арасы ит пен мысықтай» дегенді естіп көрдің бе? Қандай қарым-қатынас түрі туралы айтылып тұр? Ондай қарым-қатынас өзгеруі мүмкін бе? Ол үшін қандай жағдайлар орын алуы керек? Мысық пен ит арасында симбиоз бола ала ма? Неліктен? Ж: Бола алмайды,өйткені екеуі бәсекелес. Дескриптор: Ит пен мысық туралы білімі жақсы Олар туралы айта алады
2-тапсырма Жікте Суреттердегі тірі ағзалар арасындағы қарым-қатынас мысалдарын сипатта. Оларды қандай топтарға біріктіруге болады? Көмекші сөздерді пайдалан. Жауабыңды түсіндір. Бәсекелестік топ: тауешкілер,теңіз тасбақасы мен ұсақ балықтар Симбиоз: бөкен мен африкалық торғай,көбелек пен гүл Бейтараптық топ: бұлан мен құр,сары бауыр шымшық пен тиін,балықтар мен актиния
Дескриптор: Тірі ағзаларды топқа бөле алады Жануарлар өмірін таниды 3-тапсырма Өз айналамыздағы тірі ағзалардан симбиоз байқадың ба? Олар туралы айта аласың ба? Жауап оқушының зерттеушілігіне байланысты Дескриптор Тақырыпты өмірмен байланыстыра алды Жануарларға бақылау жасай алады |
Жаңа тақырыпты тәжірибе арқылы меңгеру Ит пен мысық туралы білімдерін ортаға салады Тірі ағзаларды жіктейді Топтарға бөледі Суреттермен жұмыс жасайды Симбиоз туралы білімдерін тиянақтайды |
Бағалау дескрипторларын ұсыну Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалаумен бағаланады
ҚБ. Жарайсыңдар! |
Ит пен мысықтың суреті Жануарлар туралы бейнебаян Суреттер Оқулық Сызбалар |
|
|||
|
|
Бекіту |
Кері
байланыс |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
|
|
|||
Жаратылыстану.4сынып.ҚМЖ.
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
Жаратылыстану, 4 сынып |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қай аптаның нешінші сабағы |
10- сабақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Жануарлар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бунақденелілер қалай дамиды? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Жануарлар мен өсімдіктердің өзара байланысы туралы біледі, жануарлардың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттайды, оларды түрлі белгілері бойынша топтарға жіктей алады. Көптеген оқушылар: Түрлі жануарлар қалай қоректенетінін біледі, өз өлкесіндегі мекен ететін жануарларды біледі. Кейбір оқушылар: Жануарлардың тіршілік ортасындағы жағдайлардың, адамның іс-әрекетінің жануарлардың санының азаюына әсер ететінін біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
4.2.2.2 Бунақденелілердің тіршілік циклін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жаратылыстану.4сынып.ҚМЖ. Мұғалімнің
аты-жөні: Пән/Сынып: Жаратылыстану, 4
сынып Қай аптаның нешінші
сабағы 9
сабақ Тарау немесе бөлім
атауы: Жануарлар Сабақтың
тақырыбы: Симбиоз деген
не? Сабақтың
мақсаты:
Барлық
оқушылар: Жануарлар мен өсімдіктердің өзара байланысы туралы біледі,
жануарлардың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттайды, оларды түрлі
белгілері бойынша топтарға жіктей
алады.
Көптеген
оқушылар: Түрлі жануарлар қалай қоректенетінін біледі, өз өлкесіндегі
мекен ететін жануарларды
біледі. Кейбір
оқушылар: Жануарлардың тіршілік ортасындағы жағдайлардың, адамның
іс-әрекетінің жануарлардың санының азаюына әсер ететінін
біледі. Оқу
мақсаты: 4.2.2.1 Өз өлкесіндегі
жануарларды жіктеу
Ойлау дағдысының
деңгейі Жануарлар туралы
біледі, түсінеді,білімін қолдана
алады Бағалау
критериі:
Оқушылар жануарлардың өсімдікқоректі және жыртқыш
болатынын, қоректік тізбек және оның әр буыны сақталуының маңызын
түсінеді.
Тұрғылықты жердегі жануарлар туралы көп білуге ынталанады.
Жануарлардың табиғаттағы орнын түсінеді және оларды сақтаудың жолы
мен амалдары туралы біледі. Саралап оқыту
тапсырмалары
Ұжымдық жұмыс
Жаңа тақырыптың
түсіндірілуі
Бірлескен жұмыс Тапсырманы ұсыну және
дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну,
оқушылар өз бетімен орындауы Уақыты Кезеңдері Мұғалімнің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Ұйымдастыру
Амандасудан кейін оқушылар бір-біріне сәттілік
тілейді Жаңа
сабақ Тапсырма Табиғаттағы барлық тірі
ағзалар бір-бірімен үнемі қарым-қатынаста болады. Кейде мұндай
қарым-қатынастың пайдасы да тиеді. Мысалы, жануарлардың үстінен
құстарды жиі байқаймыз. Бұл қарым-қатынас екеуіне де жағымды, яғни
құстар өзіне қорек табады, ал жануар денесіндегі зиянды
жәндіктерден тазарады. Сол сияқты көбелек гүлдің шірнесімен
қоректенсе, гүл көбелектің көмегімен тозаңданады. Осындай
қарым-қатынастарды симбиоз деп
атайды Суреттегі ағзалар
бір-бірімен қандай қарым-қатынас
жасайды?
Дискриптор:
тірі ағзалардың
арасындағы қарым-қатынас түрлерін
біледі
білім мен тәжірибені
ұштастыра алады
Жаңа тақырыпты меңгеру
Өз ойларын айтады
Тақырып бойынша түсінігін айтып
береді
Оқулықпен жұмыс жасайды
ҚБ:
Сенімді ақтадың!
Табиғат туралы суреттер
Оқулық
Суреттер Тәжірибе Жаңа білім мен
тәжірибені қолдану 1-тапсырма Ит пен
мысық «Екеуінің арасы ит пен
мысықтай» дегенді естіп көрдің бе? Қандай
қарым-қатынас түрі туралы айтылып
тұр? Ондай қарым-қатынас
өзгеруі мүмкін бе? Ол үшін қандай жағдайлар орын алуы
керек? Мысық пен ит арасында симбиоз бола ала ма?
Неліктен? Ж: Бола алмайды,өйткені
екеуі бәсекелес. Дескриптор: Ит пен мысық туралы
білімі жақсы Олар туралы айта
алады 2-тапсырма Жікте Суреттердегі тірі
ағзалар арасындағы
қарым-қатынас мысалдарын сипатта.
Оларды қандай топтарға
біріктіруге болады? Көмекші
сөздерді пайдалан. Жауабыңды
түсіндір. Бәсекелестік топ:
тауешкілер,теңіз тасбақасы мен ұсақ
балықтар Симбиоз: бөкен мен
африкалық торғай,көбелек пен гүл Бейтараптық топ: бұлан
мен құр,сары бауыр шымшық пен тиін,балықтар мен
актиния Дескриптор: Тірі ағзаларды топқа
бөле алады Жануарлар өмірін
таниды 3-тапсырма Өз айналамыздағы тірі
ағзалардан симбиоз байқадың ба? Олар туралы айта аласың
ба? Жауап оқушының
зерттеушілігіне байланысты Дескриптор Тақырыпты өмірмен
байланыстыра алды Жануарларға бақылау
жасай алады
Жаңа тақырыпты тәжірибе арқылы
меңгеру
Ит пен мысық туралы білімдерін ортаға
салады
Тірі ағзаларды жіктейді
Топтарға бөледі
Суреттермен жұмыс жасайды
Симбиоз туралы білімдерін
тиянақтайды
Бағалау дескрипторларын
ұсыну
Оқушылар сабаққа қатысу
белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалаумен
бағаланады
ҚБ. Жарайсыңдар!
Ит пен мысықтың
суреті
Жануарлар туралы
бейнебаян
Суреттер
Оқулық Сызбалар Бекіту Кері
байланыс Тақырыпты меңгергенін
анықтау Жаратылыстану.4сынып.ҚМЖ. Мұғалімнің
аты-жөні: Пән/Сынып: Жаратылыстану, 4
сынып Қай аптаның нешінші
сабағы 10-
сабақ Тарау немесе бөлім
атауы: Жануарлар Сабақтың
тақырыбы: Бунақденелілер қалай
дамиды? Сабақтың
мақсаты:
Барлық
оқушылар: Жануарлар мен өсімдіктердің өзара байланысы туралы біледі,
жануарлардың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттайды, оларды түрлі
белгілері бойынша топтарға жіктей
алады.
Көптеген
оқушылар: Түрлі жануарлар қалай қоректенетінін біледі, өз өлкесіндегі
мекен ететін жануарларды
біледі. Кейбір
оқушылар: Жануарлардың тіршілік ортасындағы жағдайлардың, адамның
іс-әрекетінің жануарлардың санының азаюына әсер ететінін
біледі. Оқу
мақсаты: 4.2.2.2
Бунақденелілердің тіршілік циклін
сипаттау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



















