|
|
Мектеп: Ақтоған орта мектебі |
|||||||
|
Күні:21.09.2017 |
Мұғалімніңаты-жөні:Қыпшақбай М.Қ |
|||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтыңтақырыбы |
Жарты жазықтық және бұрыш |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.1.8 - бұрыштарды салу аксиомаларын білу және қолдану; 7.1.1.9 - сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын білу; 7.1.1.10 - сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін дәлелдеу және қолдану; |
|||||||
|
Сабақтыңмақсаты |
7.1.1.8 - бұрыштарды салу аксиомаларын білу және қолдану; 7.1.1.9 - сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын білу; 7.1.1.10 - сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін дәлелдеу және қолдану; |
|||||||
|
Бағалаукритерийі |
- бұрыштарды салу аксиомаларын білу және қолданады; - сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын біледі; - сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін дәлелдеу және қолдану; |
|||||||
|
Тілдікмақсаттар
|
«Геометрия» сөзі «жер өлшеу» (гректің «гео» - жер, «метро» өлшеу) сөзінен шыққан. |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел»жалпыұлттықидеясыныңтөртіншіқұндылығы; индустрияландыру мен инновацияларғанегізделгенэкономикалықөсу |
|||||||
|
Пәнаралықбайланыс |
Психология, сызу |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
Ақиқаттығы дәлелдеусіз қабылданатын сөйлем аксиома деп аталады. Негізгі қасиеттердің бірінші тобы , тиістілік аксиомаларын біледі: |
|||||||
|
Сабақбарысы |
||||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері
|
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Оқушылар назарын сабаққа аудару , оқу құралдарын, сабаққа дайындығын тексеру. Оқушыларды сандар реті / 1,2,3 / бойынша топқа бөлу. Үй тапсырмасын әр топ мүшелері жұптаса отырып тексереді. Ширату жаттығулары: №1.«Артығын алып таста». Кестені толтырыңдар. Әрбір жолда және әрбір бағанда бірдей белгілер болмау керек.
Б
|
|
||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ: Оқушыларға төмендегідей «Пікір алмасу» топтық жұмыс ұсынылады: «Геометрия» сөзіненібілдіреді ? Планиметрия дегеніміз не ?
Дескрипторлар:
Т
Анықтама. Бір нүктеден шығатын екі сәулемен шектелген жазықтықтың бөлігі бұрыш деп аталады. Сәулелер бұрыштың қабырғалары,ал олардың бас нүктесі бұрыштың төбелері деп аталады. Бұрышты « < » таңбасымен және қабырғалары мен төбесінен алынған әріптермен белгілейді. Төбесі белгіленген әріп басқа екі әріптің ортасында жазылады (< АОВ, < ВОА ) немесе жалғыз әріппен оның төбесінің атауымен (<С,<А,<1) немесе қандай да бір санмен белгілеуге де болады. Анықтама. Екі бұрышты беттестіргенде сәйкес қабырғалары және төбелері дәл келсе, олар тең бұрыштар деп аталады. <АВС = < DEF Анықтама. Бұрыштың төбесінен шығып, оны қақ бөлетін сәуле осы бұрыштың биссектрисасы деп аталады. Анықтама. Қабырғалары толықтауыш сәулелер болатын бұрыш жазыңқы бұрыш деп аталады. Анықтама. Жазыңқы бұрыштың жартысы тік бұрыш деп аталады. Анықтама. Тік бұрыштан кіші бұрыш сүйір бұрыш деп аталады. Анықтама. Тік бұрыштан үлкен, жазыңқы бұрыштан кіші бұрыш доғал бұрыш деп аталады. Тік бұрышты тең 90 бөлікке бөліп оның бір бөлігін, басқаша айтқанда, тік бұрыштың 1/90 бөлігін 1 градус деп атайды. Ол 10 деп белгіленіп, бұрышты өлшеудің бірлігі ретінде қабылданады. Бұрышты өлшеудің арнайы құралы трнаспортир. Бұрыштарды өлшеудің аксиомалары. ІІІ3. Әрбір бұрыштың нөлден үлкен белгілі бір градустық өлшемі бар болады. ІІІ4. Егер сәуле бұрыштың төбесінен шығып, оның қабырғаларының арасында жатса, онда берілген бұрыш пайда болған бұрыштардың қосындысына тең . Бұрыштарды өлшеп салу аксиомалары. ІV1. Қандай сәуле болса да , оның бойына бас нүктесінен бастап ұзындығы берілген кесіндіні бір ғана жолмен өлшеп салуға болады. ІV2. Градустық өлшемі 1800-тан кіші болатын бұрышты, берілген жарты жазықтықта берілген сәуледен бастап бір ғана жолмен салуға болады. Оқулықпен жұмыс: №43. Түрлі түсті қағазға сүйір, тік, доғал бұрыштар сызып, қиып алыңдар, оларды салыстырыңдар. Қиып алған бұрыштардың шамаларын транспортирді пайдаланып анықтаңдар. Дескриптор:
«
№44. ОМ, ОN, ОL сәулелері берілген (38-сурет). Суретте неше бұрыш бар ? Әрқайсысын белгілеп жазыңдар. LОМ; NОМ; LОN
Дескрипторлар:
Т
«Бұрыштар» тәсілі бойынша тапсырманың мүмкін жауаптары сыныптың 4 бұрышына орналастырылады. Оқушылар өзіне дұрыс деген жауаптың қасына барып тұрады, таңдаған жауаптарын топтық жұмыста тұжырымдайды және өздерінің көзқарастарын дәлелдейді . |
|
||||||
|
Сабақтыңсоңы 10 мин |
Сабақты қорытындылау. Соңғы бес минут» әдісі Оқушылардың бірі сабақтан нені түсінгенін айтып береді. Қалған оқушылар оған сұрақ қояды. Бір немесе бірнеше оқушы бүгінгі сабақта не түсінгені және одан қандай әсер алғанын айтып береді. Оқушылар өз – өзін бағалауы. «Бағалау ағашы» тәсілі.
-бүгінгі сабақтан түйгенім өте көп, маңызды болды.
- тарым бар, оқуым керек.
|
«Бағалау ағашы»
|
||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||
|
«Артығын алып таста». «Пікір алмасу» Оқулықпен жұмыс «Бұрыштар» Соңғы бес минут» әдісі |
«Қошемет» әдісі арқылы «Светофор» әдісі «Басбармақ» әдісі «Бағалау ағашы» тәсілі. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||
Жамбыл облысы , Т.рысқұлов ауданы , Көгершін ауылы , Ақтоған шағын орталықты орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жарты жазықтық және бұрыш
|
|
Мектеп: Ақтоған орта мектебі |
|||||||
|
Күні:21.09.2017 |
Мұғалімніңаты-жөні:Қыпшақбай М.Қ |
|||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтыңтақырыбы |
Жарты жазықтық және бұрыш |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.1.8 - бұрыштарды салу аксиомаларын білу және қолдану; 7.1.1.9 - сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын білу; 7.1.1.10 - сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін дәлелдеу және қолдану; |
|||||||
|
Сабақтыңмақсаты |
7.1.1.8 - бұрыштарды салу аксиомаларын білу және қолдану; 7.1.1.9 - сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын білу; 7.1.1.10 - сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін дәлелдеу және қолдану; |
|||||||
|
Бағалаукритерийі |
- бұрыштарды салу аксиомаларын білу және қолданады; - сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын біледі; - сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін дәлелдеу және қолдану; |
|||||||
|
Тілдікмақсаттар
|
«Геометрия» сөзі «жер өлшеу» (гректің «гео» - жер, «метро» өлшеу) сөзінен шыққан. |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел»жалпыұлттықидеясыныңтөртіншіқұндылығы; индустрияландыру мен инновацияларғанегізделгенэкономикалықөсу |
|||||||
|
Пәнаралықбайланыс |
Психология, сызу |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
Ақиқаттығы дәлелдеусіз қабылданатын сөйлем аксиома деп аталады. Негізгі қасиеттердің бірінші тобы , тиістілік аксиомаларын біледі: |
|||||||
|
Сабақбарысы |
||||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері
|
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Оқушылар назарын сабаққа аудару , оқу құралдарын, сабаққа дайындығын тексеру. Оқушыларды сандар реті / 1,2,3 / бойынша топқа бөлу. Үй тапсырмасын әр топ мүшелері жұптаса отырып тексереді. Ширату жаттығулары: №1.«Артығын алып таста». Кестені толтырыңдар. Әрбір жолда және әрбір бағанда бірдей белгілер болмау керек.
Б
|
|
||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ: Оқушыларға төмендегідей «Пікір алмасу» топтық жұмыс ұсынылады: «Геометрия» сөзіненібілдіреді ? Планиметрия дегеніміз не ?
Дескрипторлар:
Т
Анықтама. Бір нүктеден шығатын екі сәулемен шектелген жазықтықтың бөлігі бұрыш деп аталады. Сәулелер бұрыштың қабырғалары,ал олардың бас нүктесі бұрыштың төбелері деп аталады. Бұрышты « < » таңбасымен және қабырғалары мен төбесінен алынған әріптермен белгілейді. Төбесі белгіленген әріп басқа екі әріптің ортасында жазылады (< АОВ, < ВОА ) немесе жалғыз әріппен оның төбесінің атауымен (<С,<А,<1) немесе қандай да бір санмен белгілеуге де болады. Анықтама. Екі бұрышты беттестіргенде сәйкес қабырғалары және төбелері дәл келсе, олар тең бұрыштар деп аталады. <АВС = < DEF Анықтама. Бұрыштың төбесінен шығып, оны қақ бөлетін сәуле осы бұрыштың биссектрисасы деп аталады. Анықтама. Қабырғалары толықтауыш сәулелер болатын бұрыш жазыңқы бұрыш деп аталады. Анықтама. Жазыңқы бұрыштың жартысы тік бұрыш деп аталады. Анықтама. Тік бұрыштан кіші бұрыш сүйір бұрыш деп аталады. Анықтама. Тік бұрыштан үлкен, жазыңқы бұрыштан кіші бұрыш доғал бұрыш деп аталады. Тік бұрышты тең 90 бөлікке бөліп оның бір бөлігін, басқаша айтқанда, тік бұрыштың 1/90 бөлігін 1 градус деп атайды. Ол 10 деп белгіленіп, бұрышты өлшеудің бірлігі ретінде қабылданады. Бұрышты өлшеудің арнайы құралы трнаспортир. Бұрыштарды өлшеудің аксиомалары. ІІІ3. Әрбір бұрыштың нөлден үлкен белгілі бір градустық өлшемі бар болады. ІІІ4. Егер сәуле бұрыштың төбесінен шығып, оның қабырғаларының арасында жатса, онда берілген бұрыш пайда болған бұрыштардың қосындысына тең . Бұрыштарды өлшеп салу аксиомалары. ІV1. Қандай сәуле болса да , оның бойына бас нүктесінен бастап ұзындығы берілген кесіндіні бір ғана жолмен өлшеп салуға болады. ІV2. Градустық өлшемі 1800-тан кіші болатын бұрышты, берілген жарты жазықтықта берілген сәуледен бастап бір ғана жолмен салуға болады. Оқулықпен жұмыс: №43. Түрлі түсті қағазға сүйір, тік, доғал бұрыштар сызып, қиып алыңдар, оларды салыстырыңдар. Қиып алған бұрыштардың шамаларын транспортирді пайдаланып анықтаңдар. Дескриптор:
«
№44. ОМ, ОN, ОL сәулелері берілген (38-сурет). Суретте неше бұрыш бар ? Әрқайсысын белгілеп жазыңдар. LОМ; NОМ; LОN
Дескрипторлар:
Т
«Бұрыштар» тәсілі бойынша тапсырманың мүмкін жауаптары сыныптың 4 бұрышына орналастырылады. Оқушылар өзіне дұрыс деген жауаптың қасына барып тұрады, таңдаған жауаптарын топтық жұмыста тұжырымдайды және өздерінің көзқарастарын дәлелдейді . |
|
||||||
|
Сабақтыңсоңы 10 мин |
Сабақты қорытындылау. Соңғы бес минут» әдісі Оқушылардың бірі сабақтан нені түсінгенін айтып береді. Қалған оқушылар оған сұрақ қояды. Бір немесе бірнеше оқушы бүгінгі сабақта не түсінгені және одан қандай әсер алғанын айтып береді. Оқушылар өз – өзін бағалауы. «Бағалау ағашы» тәсілі.
-бүгінгі сабақтан түйгенім өте көп, маңызды болды.
- тарым бар, оқуым керек.
|
«Бағалау ағашы»
|
||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||
|
«Артығын алып таста». «Пікір алмасу» Оқулықпен жұмыс «Бұрыштар» Соңғы бес минут» әдісі |
«Қошемет» әдісі арқылы «Светофор» әдісі «Басбармақ» әдісі «Бағалау ағашы» тәсілі. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||
Жамбыл облысы , Т.рысқұлов ауданы , Көгершін ауылы , Ақтоған шағын орталықты орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі
шағым қалдыра аласыз

оптарды
бағалау «Светофор» әдісі бойынша жүзеге
асады.
оптарды
бағалау

бүгін сабақта түсінбеген сұрақ-

