«Бекітемін»
Оқу ісі жөніндегі орынбасары Р. Тоғызбаева
|
Бөлім |
Жарық құбылыстары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қалпиева Ақерке |
|
Күні: |
16.04.2021 ж |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: 11 Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
ЖАРЫҚТЫҢ СЫНУЫ. ЖАРЫҚТЫҢ СЫНУ ЗАҢЫ. ТОЛЫҚ ІШКІ ШАҒЫЛУ |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.5.1.6 – жазық параллель пластинада сәуленің жолын салу; 8.5.1.7 – жарықтың сыну заңын пайдаланып есептер шығару; 8.5.1.8 – тәжірибеге сүйене отырып, толық ішкі шағылу құбылысын түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар :жазық параллель пластинада сәуленің жолын салуды түсінеді, тәжирибеге сүйене отырып толық ішкі шағылу құбылысын түсінеді Көптеген оқушылар: жазық параллель пластинада сәуленің жолын салуды біледі. Кейбір оқушылар : тәжірибие жасайды, есептер шығарады. |
|
Бағалау критерийлері |
*жазық параллель пластинада сәуленің жолын салады.; * жарықтың сыну заңын пайдаланып есептер шығаруда қолданады тәжирибеге сүйене отырып толық ішкі шағылу құбылысын түсінеді. |
|
Құндылықтарға баулу |
Жарықтың сынуы,сыну бұрышы, жарықтың сыну заңдары, абсалют және салыстырмалы сыну көрсеткіші,толық ішкі шағылу терминдерді қолданады.,сауатты жазып, нақты жауабын дұрыс табу арқылы еңбек және шығармашылық құндылығы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин. Өткенге шолу 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Өткен сабаққа шолу жасау «Ой қозғау» 1.Жазық айна дегеніміз не? 2.Сфералық айна деп нені айтады? 3.Ойыс айнаның дөңес айнадан айырмашылығы неде? 4.Жарық көздері қаншаға бөлінеді? 5. Жарықтың шағылу заңдары қалай тұжырымдалады?
|
Сәлемдеседі Оқушылар ауызша сұрақтарға жауап бере отырып өткен сабақта өтілген материалды еске түсіреді. |
Мадақтау |
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы. 15 мин Жеке жұмыс 15 мин |
Жаңа сабақ Тәжірибе Біртекті ортада
жарықтың тузу сызықты таралатыны
белгілі. Бір ортадан екінші ортаға
өткенде жарықтың таралу бағытының өзгеруі жарықтың сынуы деп
аталады. Сынған сәуле мен екі ортаны бөлетін шекараға сәуле түскен нүктеде тұрғызылған перпендикуляр арасындағы бұрышты сыну бұрышы деп (ɣ) атайды.
D B II.Жарық ауадан шыныға немесе суға өткенде, сынған сәуле перпендикулярға жақындайды. Бұл жарықтың сыну бұрышы түсу бұрышынан аз екенін білдіреді және керісінше, жарық шыныдан ауаға өткенде, сыну бұрышы түсу бұрышынан үлкен болады. 1.Түскен сәуле сынған сәуле және екі ортаны бөлетін бетке түскен сәуле нүктеде тұрғызылған перпендикуляр бір жазықтықта жатады. 2. Түсу бұрышы синусының сыну бұрышының синусына қатынасы берілген екі орта үшін тұрақты шама болып табылады. n-сыну
көрсеткіші Сыну көрсеткішінің түсу бұрышына тәуелді емес және тек шекаралық ортаның оптикалық қасиеттерімен анықталады. Шынының сыну көрсеткіші ауамен
салыстырғандағы мәні Әр түрлі ортада жарықтың
таралу жылдамдығының түрліше болатындықтан жарық бір ортадан екінші
ортаға өткенде сәулелер сынады. Берілген екі дене үшін сыну
көрсеткіші с-жарықтың ауадағы жылдамдығы v-жарықтың ортадағы жылдамдығы
Толық шағылу. Түсу бұрышы артқан сайын екі ортаны бөлетін шегарада сынудың болмауына алып келеді. Бұл құбылысты толық ішкі шағылу деп, ал толық ішкі шағылу болатын бұрышты сандық немесеαш шектік бұрыш деп атайды. Деңгейлік тапсырмалар 1-деңгей
2- деңгей: Бос орынды 1.толтырыңдар:__________________________ _______________________________________________________сыну бұрышы деп атайды.
2. түскен сәуле,сынған сәуле және екі ортаны бөлетін бетке_____________ ___________ бір жазықтықта жатады.
3.
сыну көрсеткішін есептеу формуласы(Снеллиус заңы).
4. түсу бұрышы синусының сыну бұрышы синусына қатынасы_________ _____________болып табылады. 3-деңгей 1.Сәуленің түсу бұрышы 300. Жарық сәулесінің судан өткендегі сыну бұрышы қандай? 2.Жарық шоғы ауадан суға өтеді.Түсу бұрышы 760, сыну бұрышы 470. Судағы жарық жылдамдығын табыңдар. 3.Жарық ваккумнан мөлдір ортаға 600 бұрышпен түскен, сыну бұрышы 450. Осы ортадағы жарықтың таралу жылдамдығы, мұндағы с-жарықтың таралу жылдамдығы. |
«ТҮРТІП АЛУ» әдісі арқылы жаңа сабақ негізі заңдылықтарын дәптерге жазып алады.
Әр оқушы *жазық параллель пластинада сәуленің жолын салуды сипаттайды, сызады *жарықтың сыну заңын пайдаланып есептер шығаруда қолданады, дәптерге орындайды.
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Қалпиева Ақерке ПанабекқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Жарықтың сынуы. Жарықтың сыну заңы. Толық ішкі шағылу 8 сынып
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Жарықтың сынуы. Жарықтың сыну заңы. Толық ішкі шағылу 8 сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
әдістемелік
Материалдың қысқаша нұсқасы «Бекітемін» Оқу ісі жөніндегі орынбасары Р. Тоғызбаева
Сабақтың барысы:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















