Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жарық құбылыстары |
||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жарықтың түзу сызықты таралу заңы |
|||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
8.5.11. Күннің және Айдың тұтылуын графикалық бейнелеу |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
|
|||||||||||
|
||||||||||||
|
|
||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және термино логия |
Жарық, жарық шоғы,жазық айна, түскен сәуле, көлеңке,жалған кескін, нақты кескін. |
||||||||||
|
Диалогқа жазуға қажетті сөз тіркестері |
Нүктелік жарық көздері: Жарықтың түзу сызықты таралу заңы... Күнмен Айдың тұтылуы деген .... Шала көлеңке деген... Сәулелердің тәуелсіз таралу заңы ... |
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы негізінде топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарап, ынтымақтастықта жауапкершілікті сезініп, бірге еңбек етуге баулу. |
|||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Түзу сызықты,жарықтың ұзындықтары,көлеңкенің кескінін қарастыруда геометрия пәнімен байланыстырамын. Күннің және Айдың тұтылуын графикалық түрде бейнелеуде бейнелеу, сызу пәндерімен байланыстырамын. |
|||||||||||
|
Бастапқы білім |
7 сынып физика курсынан Күн жүйесіндегі планеталарды,Күн мен Айды, аспан денелерін біледі. |
|||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 5минут Білу, түсіну |
1.Сәлемдесу 2.Оқушыларды түгендеу 3.Cынып оқушыларына психологиялық ахуал туғызу 4.Ай, күн,жарық,көлеңке болып 4 топқа бөлінеді,үлестірме арқылы
6. «Серпілген сауал » әдісі арқылы допты көршілеріне лақтыра отырып қайталауға арналған сұрақтар қояды. 1.Күн мен Айдың тұтылуы деген не? 2.Күн жүйесіндегі планеталарды түсіндір. 3. Көлеңке деген не? 4. Жарық деп нені түсінесің? 5. Көлеңке қалай пайда болады? 6.Шала көлеңке деген не? Дескриптор:
|
суреттер доп |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин Білу, түсіну, қолдану |
1-тапсырма :«Ой қозғау» әдісін пайдалана отырып сұрақ - жауап арқылы әр топпен жұмыс жасаймын.
1.Ыстық жарық
көздерінің суық жарық көздерінен айырмашылығы
қандай? 2. Нәрсенің көлеңкесінің өлшемдері неге байланысты? 3.Күндізгі жарық шамдарына тіке қарауға болады,олар көзді бұлдыратпайды неге? Бұны қалай түсіндіресіңдер?
3 сурет 4 сурет
Дескриптор :
«Тарсия» әдісі (жұптық жұмыс) 2-тапсырма. Жарықтың біртекті ортада түзу сызық бойымен таралуын, көлеңкенің пайда болатынын кестеде берілген суреттер бойынша бейнесін графикалық түрде бейнелеңдер.
Дескриптор :
|
Флипчарт үлестірме қағаздар арқылы
суреттер
Флипчарт, суреттер, маркерлер
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
Кері байланыс
|
|
|
||||||||||
|
Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау –оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасы- ның сақталуы |
||||||||||
|
«Серпілген сауал» әдісі арқылы допты көршілеріне лақтыра отырып қайталауға арналған сұрақтар қояды. Оқушыларды ойландыру үшін алдын ала дайындалған сұрақтар қоя отырып, сөзбен қолдау көрсетіп, диалог арқылы ынталандыруға жетелеймін. «Тарсия» әдісі жарықтың біртекті ортада түзу сызық бойымен таралуын , көлеңкенің пайда болатынын кестеде берілген суреттер бойынша бейнесін графикалық түрде бейнелейді. Оқушылардың қарқынына қарай, кейбір оқушылардың жылдам жұмыс істей алуын, тапсырмаларды көп күш жұмсауды талап ететін оқушылар үшін қолдануды жоспарлаудамын. |
Қалыптастырушы бағалау кезінде оқушылардың оқу нәтижелерін уақытылы нақты көрсете отырып, әлі де болса қол жеткізуге болатын мүмкіндіктерін атап , қолдаймын, демеу көрсетемін. Кемшіліктерін түзетуге мүмкіндік беретіндей тиімді кері байланыс арқылы жұмыс жасап отырамын. Өздерін емес, орындаған тапсырмаларын бағалау арқылы оқуына қолдау көрсетіп отырамын.Түрлі смайлик және басбармақ бағалау құралдарын пайдалана отырып, оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандырылғанын, тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтаймын.
|
Сабақ барысында топтарға біріккен кезде қауіпсіздік ережесіне бағынады , көз жаттығуларын орындайды.
|
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жарықтың түзу сызықты таралу заңы
Жарықтың түзу сызықты таралу заңы
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жарық құбылыстары |
||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жарықтың түзу сызықты таралу заңы |
|||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
8.5.11. Күннің және Айдың тұтылуын графикалық бейнелеу |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
|
|||||||||||
|
||||||||||||
|
|
||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және термино логия |
Жарық, жарық шоғы,жазық айна, түскен сәуле, көлеңке,жалған кескін, нақты кескін. |
||||||||||
|
Диалогқа жазуға қажетті сөз тіркестері |
Нүктелік жарық көздері: Жарықтың түзу сызықты таралу заңы... Күнмен Айдың тұтылуы деген .... Шала көлеңке деген... Сәулелердің тәуелсіз таралу заңы ... |
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы негізінде топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарап, ынтымақтастықта жауапкершілікті сезініп, бірге еңбек етуге баулу. |
|||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Түзу сызықты,жарықтың ұзындықтары,көлеңкенің кескінін қарастыруда геометрия пәнімен байланыстырамын. Күннің және Айдың тұтылуын графикалық түрде бейнелеуде бейнелеу, сызу пәндерімен байланыстырамын. |
|||||||||||
|
Бастапқы білім |
7 сынып физика курсынан Күн жүйесіндегі планеталарды,Күн мен Айды, аспан денелерін біледі. |
|||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 5минут Білу, түсіну |
1.Сәлемдесу 2.Оқушыларды түгендеу 3.Cынып оқушыларына психологиялық ахуал туғызу 4.Ай, күн,жарық,көлеңке болып 4 топқа бөлінеді,үлестірме арқылы
6. «Серпілген сауал » әдісі арқылы допты көршілеріне лақтыра отырып қайталауға арналған сұрақтар қояды. 1.Күн мен Айдың тұтылуы деген не? 2.Күн жүйесіндегі планеталарды түсіндір. 3. Көлеңке деген не? 4. Жарық деп нені түсінесің? 5. Көлеңке қалай пайда болады? 6.Шала көлеңке деген не? Дескриптор:
|
суреттер доп |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин Білу, түсіну, қолдану |
1-тапсырма :«Ой қозғау» әдісін пайдалана отырып сұрақ - жауап арқылы әр топпен жұмыс жасаймын.
1.Ыстық жарық
көздерінің суық жарық көздерінен айырмашылығы
қандай? 2. Нәрсенің көлеңкесінің өлшемдері неге байланысты? 3.Күндізгі жарық шамдарына тіке қарауға болады,олар көзді бұлдыратпайды неге? Бұны қалай түсіндіресіңдер?
3 сурет 4 сурет
Дескриптор :
«Тарсия» әдісі (жұптық жұмыс) 2-тапсырма. Жарықтың біртекті ортада түзу сызық бойымен таралуын, көлеңкенің пайда болатынын кестеде берілген суреттер бойынша бейнесін графикалық түрде бейнелеңдер.
Дескриптор :
|
Флипчарт үлестірме қағаздар арқылы
суреттер
Флипчарт, суреттер, маркерлер
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
Кері байланыс
|
|
|
||||||||||
|
Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау –оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасы- ның сақталуы |
||||||||||
|
«Серпілген сауал» әдісі арқылы допты көршілеріне лақтыра отырып қайталауға арналған сұрақтар қояды. Оқушыларды ойландыру үшін алдын ала дайындалған сұрақтар қоя отырып, сөзбен қолдау көрсетіп, диалог арқылы ынталандыруға жетелеймін. «Тарсия» әдісі жарықтың біртекті ортада түзу сызық бойымен таралуын , көлеңкенің пайда болатынын кестеде берілген суреттер бойынша бейнесін графикалық түрде бейнелейді. Оқушылардың қарқынына қарай, кейбір оқушылардың жылдам жұмыс істей алуын, тапсырмаларды көп күш жұмсауды талап ететін оқушылар үшін қолдануды жоспарлаудамын. |
Қалыптастырушы бағалау кезінде оқушылардың оқу нәтижелерін уақытылы нақты көрсете отырып, әлі де болса қол жеткізуге болатын мүмкіндіктерін атап , қолдаймын, демеу көрсетемін. Кемшіліктерін түзетуге мүмкіндік беретіндей тиімді кері байланыс арқылы жұмыс жасап отырамын. Өздерін емес, орындаған тапсырмаларын бағалау арқылы оқуына қолдау көрсетіп отырамын.Түрлі смайлик және басбармақ бағалау құралдарын пайдалана отырып, оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандырылғанын, тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтаймын.
|
Сабақ барысында топтарға біріккен кезде қауіпсіздік ережесіне бағынады , көз жаттығуларын орындайды.
|
||||||||||
шағым қалдыра аласыз






















