Жасанды интеллектті қолданудың этикалық және құқықтық аспектісі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Жасанды интеллектті қолданудың этикалық және құқықтық аспектісі

Материал туралы қысқаша түсінік
Жасанды интеллектті қолданудың этикалық және құқықтық аспектісі
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы

Қ.Сатпаев атындағы мектеп-лицей

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

Тәуелсіздік

Педагогтің аты-жөні:

Байтенова Г Бекжигитова Г

Күні:

19 12 2025ж

Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Тәуелсіздіктің негізгі кезеңдері», «Мемлекеттік реформалар».



Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

8.2.5.6 – Қазақстан Республикасының тәуелсіздікке қол жеткізуінің негізгі кезеңдерін сипаттау.


Сабақтың мақсаты

Оқушылар Қазақстан тәуелсіздігінің негізгі кезеңдері мен мемлекеттік реформалардың мәнін түсіндіреді.

Құндылықтар

Бірлік және ынтымақ айы;

Апта дәйексөзі:

Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут











2 минут


Ұйымдастыру кезеңі

Топқа бөлу әдісі

«Мемлекеттік рәміздер»Оқушылар мемлекеттік рәміздер бейнеленген карточкаларды таңдап алады.Карточкада Ту,Елтаңба суреті көрсетілген.Бірдей рәмізді таңдаған оқушылар бір топқа бірігеді.Топ атаулары:

I топ — «Ту»

II топ — «Елтаңба»

Талқылау сұрақтары?

Қазақстан тәуелсіздігінің негізгі кезеңдерін қалай сипаттауға болады?

Тәуелсіздік жылдарындағы мемлекеттік реформалар қандай мақсатта жүргізілді?




Оқушылар киіз үй бейнелерін таңдап, өз топтарына бірігеді.

Оқушылар талқылау сұрақтарына жауап беріп, өз ойларын ортаға салады.

Оқушылардың жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу жүзеге асады.


мадақтау


Сабақтың басы

5 минут





10 минут


































8 минут















































10 минут

Жаңа тақырыпты видеомен көріп түсіну оқушыға материалды өз бетінше меңгеруге мүмкіндік береді. Сондай-ақ, бұл әдіс білімді игеру процесін жеңілдетеді.


1-тапсырма: Ұяшықтар ойыны

Бұл тапсырма «Ұяшықтарды таңдау» ойыны форматында жүргізіледі. Топ әрбір ұяшықты таңдап, сол ұяшықтағы сұраққа бірге жауап береді. Ойын барысында топтар бірнеше сұраққа жауап беріп, білімдерін шыңдайды.

1.Астана туралы қандай мәлімет білесің?

2.Ақмола қай жылдары Қазақстанның Астанасы болған?

3.ҚР-ның гимн жатқа білесің ба?

4.Еліміз қашан тәуелсіздік алды?

5.Еліміздің елтаңбасында не белгіленген?

6.ҚР-ның тұңғыш президентін атаңыз?

7.ҚР-ның валютасы қашан еңгізілді?

8.Еліміз Астанасы Астана қаласына қай жылы көшірілді?

9.Мемлекеттік гимн авторларын атап беріңіз?

10.Қазақстан әлем бойынша жер көлемі жағынан нешінші орында?

11.Елім менің аңсаған,

Тас боғаудан босағаң...

Осы әнді жалғастырып жазыңыз

12.Қазақстан халқының биылғы саны қаншаға жетті?

13.Қазақстанның қандай көрікті жерлерін білесің?

14.Қазақстанның ең үздік бес университеті

15.Елімізде қанша ұлт өкілдері бар?

16.Қазақстанның жеті кереметін білесіз бе?


2-тапсырма. Интеллектуалды ойын
Оқушыларға тақырып бойынша интеллектуалды ойын ұйымдастырылады. Ойын барысында оқушылар тәуелсіздіктің негізгі кезеңдері мен мемлекеттік реформаларға қатысты сұрақтарға жауап береді. Бұл тапсырма оқушылардың логикалық ойлауын, тарихи түсінігін, есте сақтау қабілетін және өз ойын дәлелдеп айту дағдыларын арттыруға бағытталған. Сонымен қатар оқушылардың пәнге деген қызығушылығын күшейтіп, білімді тәжірибе жүзінде қолдануына мүмкіндік береді.

1. Қазақстан Республикасы қай жылы өз егемендігін алды?

a) 1990

b) 1993

c) 1991

d) 1995

e) 1996

f) 1998

Жауабы: c

2. Қазақстан Республикасының рәміздерін атаңдар.

a) Ту, Әнұран, Гимн

b) Гимн

c) Ту, Әнұран

d) Әнұран

e) Әнұран, Гимн

f) Ту

Жауабы: c

3. Мемлекеттік гимннің авторлары кім?

a) Шәмші Қалдаяқов

b) Нұрсұлтан Назарбаев

c) Жұмекен Нәжіметдинов

d) Жұмекен Нәжіметдинов, Шәмші Қалдаяқов, Нұрсұлтан Назарбаев

e) Жұмекен Нәжіметдинов, Шәмші Қалдаяқов

f) Шәмші Қалдаяқов, Нұрсұлтан Назарбаев


Жауабы: e

4. Ең алғаш қазақ елінің астанасы қай қала болған?

a) Верный

b) Орынбор

c) Ақмола

Жауабы: b

5. Қазақстан Республикасының туының авторы кім?

a) Нұрсұлтан Назарбаев

b) Шәкен Ниязбеков

c) Шота Уәлиханов

Жауабы: b

6. Қазақ әліпбиінде неше әріп бар?

a) 43

b) 41

Жауабы: a

7. Қазақстанның тұңғыш президенті кім?

a) Н.Ә. Назарбаев

b) Қасым-Жомарт Кемелұлы Тоқаев

c) Дінмұхаммед Қонаев

Жауабы: a

8. Қазақстанның бірінші ғарышкері кім?

a) Айдын Айымбетов

b) Талғат Мұсабаев

c) Тоқтар Әубәкіров

Жауабы: c

9. Қазақ хандығының негізін қалаушылар?

a) Абылай хан мен Керей

b) Жәнібек пен Керей

c) Кенесары мен Тәуке

Жауабы: b

10. Қазақ хандығының соңғы ханы кім?

a) Абылай хан

b) Кенесары Қасымов

c) Есім хан

Жауабы: b


11. Егемен Қазақстанның тәуелсіздігін алғаш таныған елді атаңыз.

a) Ресей

b) Түркия

c) Қытай

Жауабы: b

12. Қай жылы Президент жарлығымен ел астанасы Ақмолаға ауыстырылды?

a) 10 желтоқсан 1997

b) 20 қазан 1997

c) 12 желтоқсан 1998

Жауабы: a

13. Қазақстан аумағы жағынан әлем бойынша нешінші орында?

a) 9 орын

b) 11 орын

c) 15 орын

Жауабы: a

14. Қай жылы Ақмола Астана болып аталды?

a) 1997

b) 1998

Жауабы: b

15. «Менің Қазақстаным» әні әнұран ретінде алғаш рет қашан және қайда орындалды?

a) 2006 жыл 11 қаңтар Н. Назарбаевтың инаугурациясы кезінде

b) 1991 жыл 16 желтоқсан ҚР Тәуелсіздік мерекесінде

Жауабы: a





ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»















«Алақан-жұдырық»












«Жұлдызшалар»





"Түркістан" газеті. Махмұд Қашқари және «Диуан лұғат-ит-түрік».



https://wordwall.net/kk/resource/8506228




https://wordwall.net/kk/resource/65012466





Сабақтың соңы

2 минут








5 минут

Қазақстан тәуелсіздігі жылдарындағы мемлекеттік реформалар ел дамуына қандай үлес қосты?
Оқушылар өз ойларын айтып, реформалардың елдің саяси, экономикалық және әлеуметтік дамуына әсерін талқылайды.

Үйге тапсырма

«Сіздің ойыңызша, Қазақстан тәуелсіздігі жылдарындағы қай мемлекеттік реформа ел дамуына ең үлкен ықпал етті?»
тақырыбында кестені толтырыңыз.

Кері байланыс

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


«Ең үздік жауап»

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

Ақпараттық карточка









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.01.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі