Пән мұғалімі: Ж. Бейсебаева
Пәні: Абайтану
Сыныбы: 9
Сабақтың тақырыбы: «Жасымда ғылым бар деп ескермедім»
Мақсаттары: Оқушыларды Ұлы ақын – А.Құнанбайұлының балалық және жастық шағы, өскен ортасымен таныстыру. Ақындығы мен шығармашылығын таныту. Жас ұрпақты Абай шығармашылығын танып, өсуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: А.Құнанбайұлының балалық және жастық шағы, өскен ортасын таниды. Ақындығы шығармашылығын таниды.
Деректер: А. Құнанбайұлының портреті, өлеңдер жинағы, маркер, қағаз
Әдіс тәсілдер: «Тобыңды тап», топтық жұмыс, «Мен қандаймын?», «Алақан»
|
Сабақ кезеңдері |
Уақыт |
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
|
Білім Қызығушылық тарын ояту |
2 мин |
Оқушылармен амандасу. «Шаттық шеңберінде» бір –бірімен амандасады. |
Оқушылармен амандасу. «Шаттық шеңберінде» бір –бірімен амандасады. Бір-бірінен жағдайларын сұрап, ешкім біле білмейтін мағлұматтарын айтады. |
|
|
Сергіту сәті |
2 мин |
«Тобыңды тап» |
Оқушыларға жануарлардың суреті жасырылған қағаздарды таратады |
Мұғалім таратқан қағаздардың ішіндегі жасырылған жануарлардың суретін мимика арқылы тауып, топқа бөлінеді |
|
Түсіну |
10 мин |
Абайдың қандай өлеңдерін білесіңдер? Кім қай өлеңін жатқа айта алады? |
І топ - Абай-қазақтың бас ақыны ІІ топ – Бала Абай ІІІ топ – «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі |
Әрбір топ өздеріне берілген тақырыпты қорғайды, түсіндіреді |
|
Қолдану |
10 мин |
«Жасымда ғылым бар деп ескермедім» өлеңі |
3 топқа «Жасымда ғылым бар деп ескермедім» өлеңін береді. |
Әр топ «Жасымда ғылым бар деп ескермедім» өлеңін мәнерлеп оқып, алған білімдерін тиімді қолданады |
|
Талдау |
7 мин |
Кірпіш қалау |
Адам өз бойындағы рухани қасиеттерден “кірпіш” қалап үй тұрғызу ұсынылады |
Оқушылар өз бойындағы рухани қасиеттерден “кірпіш” қалап, үй тұрғызады. Әр кірпішке өлеінен талдап алынған адами қасиеттерді жазады. |
|
Жинақтау |
10 мин |
«Мен қандаймын?» |
Оқушылардан өздерінің бойындағы жақсы және жаман қасиеттерін санамалап айтқызу |
Оқушылардан өздерінің бойындағы жақсы және жаман қасиеттерін санамалап айтқызу |
|
Кері байланыс |
4 мин |
«Алақан» |
Оқушыларға алақан пішіндес қағаз толтыруды ұсыну |
Ұсынылған алақан пішіндес қағазды толтырып, кері байланыс жазады |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Жасымда ғылым бар деп ескермедім"
"Жасымда ғылым бар деп ескермедім"
Пән мұғалімі: Ж. Бейсебаева
Пәні: Абайтану
Сыныбы: 9
Сабақтың тақырыбы: «Жасымда ғылым бар деп ескермедім»
Мақсаттары: Оқушыларды Ұлы ақын – А.Құнанбайұлының балалық және жастық шағы, өскен ортасымен таныстыру. Ақындығы мен шығармашылығын таныту. Жас ұрпақты Абай шығармашылығын танып, өсуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: А.Құнанбайұлының балалық және жастық шағы, өскен ортасын таниды. Ақындығы шығармашылығын таниды.
Деректер: А. Құнанбайұлының портреті, өлеңдер жинағы, маркер, қағаз
Әдіс тәсілдер: «Тобыңды тап», топтық жұмыс, «Мен қандаймын?», «Алақан»
|
Сабақ кезеңдері |
Уақыт |
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
|
Білім Қызығушылық тарын ояту |
2 мин |
Оқушылармен амандасу. «Шаттық шеңберінде» бір –бірімен амандасады. |
Оқушылармен амандасу. «Шаттық шеңберінде» бір –бірімен амандасады. Бір-бірінен жағдайларын сұрап, ешкім біле білмейтін мағлұматтарын айтады. |
|
|
Сергіту сәті |
2 мин |
«Тобыңды тап» |
Оқушыларға жануарлардың суреті жасырылған қағаздарды таратады |
Мұғалім таратқан қағаздардың ішіндегі жасырылған жануарлардың суретін мимика арқылы тауып, топқа бөлінеді |
|
Түсіну |
10 мин |
Абайдың қандай өлеңдерін білесіңдер? Кім қай өлеңін жатқа айта алады? |
І топ - Абай-қазақтың бас ақыны ІІ топ – Бала Абай ІІІ топ – «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі |
Әрбір топ өздеріне берілген тақырыпты қорғайды, түсіндіреді |
|
Қолдану |
10 мин |
«Жасымда ғылым бар деп ескермедім» өлеңі |
3 топқа «Жасымда ғылым бар деп ескермедім» өлеңін береді. |
Әр топ «Жасымда ғылым бар деп ескермедім» өлеңін мәнерлеп оқып, алған білімдерін тиімді қолданады |
|
Талдау |
7 мин |
Кірпіш қалау |
Адам өз бойындағы рухани қасиеттерден “кірпіш” қалап үй тұрғызу ұсынылады |
Оқушылар өз бойындағы рухани қасиеттерден “кірпіш” қалап, үй тұрғызады. Әр кірпішке өлеінен талдап алынған адами қасиеттерді жазады. |
|
Жинақтау |
10 мин |
«Мен қандаймын?» |
Оқушылардан өздерінің бойындағы жақсы және жаман қасиеттерін санамалап айтқызу |
Оқушылардан өздерінің бойындағы жақсы және жаман қасиеттерін санамалап айтқызу |
|
Кері байланыс |
4 мин |
«Алақан» |
Оқушыларға алақан пішіндес қағаз толтыруды ұсыну |
Ұсынылған алақан пішіндес қағазды толтырып, кері байланыс жазады |
шағым қалдыра аласыз













