Қысқа мерзімді жоспар
|
ББҰА |
Алдаберген Бисенов атындағы №38 орта мектеп |
|
Бөлім: |
10.1 Жасушалық биология |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мугалова Салтанат |
|
Күні: |
10.10.22 |
|
Сыныбы: 10 «А» |
Қатысушылар саны:13 Қатыспағандар саны:13 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері. Жасушаның негізгі компоненттері: жасуша қабырғасы, плазмалық мембрана, цитоплазма және оның органоидтары (мембранасыз, бірмембраналы және қосмембраналы). Ядро. Жасушаның негізгі компоненттерінің қызметтері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.2.1 - электронды микроскоп арқылы көрінетін жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктерін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
-Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінбілу - Жасушаның негізгі компоненттері: жасуша қабырғасы, плазмалық мембрана, цитоплазма, ядро және оның органоидтарының құрылысы мен қызметімен танысу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі
2 мин |
(Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. Топ ережесін еске түсіру.
Топтастыру.
|
Оқушыларды «Мозайка» әдісі арқылы топтарға біріктіруді ұйымдастыру: Оқушыларды 4 топқа біріктіру. I «Жасуша» тобы II «Мембрана» тобы III «Ядро» тобы
|
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. Мадақтау |
Оқулық, дәптер телефон |
|
Жаңа сабаққа кіріспе Өткен білімді еске түсіру 5 мин |
Үй тапсырмасы «Word wall» платформасы арқылы алдынғы білімді еске түсіру, жаңа сабақтыктың тақырыбын ашу мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Платформа арққылы, Сұрақтарға жауап береді 1.Тірі ағзалардың ең кіші өлшем бірлігі не? 2. Жасуша құрылысы қандай болуы мүмкін? 3. Жасушаның негізгі органойдтары деп қай құрылымын айтамыз? 4. Жануарлар мен өсімдіктер жасушасы қандай органоидтері арқылы ажыратылады? |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 33 мин. |
Жаңа сабақты презентация арқылы түсіндіреді. Тақырыпқа байланысты интернет желісін пайдаланып видео ұсынылады: Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді. «Шыбын ұрғыш» әдісі бойынша қабырғада орналастырылған терминдердің анықтамасына сәйкестендірді. |
1-тапсырма: Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, терминдерді өз дәптерлеріне жазып алады |
Мұғалім түсіндірмесін тыңдайды. Тақырыпқа байланысты интернет желісін пайдаланып видео көріп танысады
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Тірек сөздерді біледі |
Презентацияhttps://youtu.be/X1_LEmB8ifA |
|
|
Түсіну айдарындағы тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
2-тапсырма: 2.1.Жасуша органоидтерімен сипаттамаларын сәйкестендіреді.
2.2. Ә суретті пайдаланып, жасуша қабырғасының құрылысын түсіндіреді (А сурет салыстыру үшін берілген)
|
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Жасуша органойдтарын түрлерін біледі 2. Жасуша органойдтарының қызметін ажыратады. 3.Жасуша қабырғасының құрылысын түсінеді. |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
Бекіту |
Бактерия, саңырауқұлақ және өсімдік жасуша қабырғасы құрылысы сызбанұсқалары ұсынылады. |
3-тапсырма: 3.1.Бактерия, саңырауқұлақ және өсімдік жасуша қабырғасы құрылысы сызбанұсқаларын пайдалана отырып, айырмашылығын табады.
3.2.Жасуша қабырғасын салыстырады.
3.3.Ұқсастығы мен айырмашылығын кестеге толтырады.
|
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Бактерия, саңырауқұлақ, өсімдік жасуша құрылысы айырмашылқтарын біледі. 2. Талдау жасап айырмашылықтарын анықтайды. Мембранасына қарай топтастыра біледі. 3.Кестені дәптерге сызып толтырады |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 5 мин. |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері. Жасушаның негізгі компоненттері: жасуша қабырғасы, плазмалық мембрана, цитоплазма және оның органоидтары . Ядро. Жасушаның негізгі компоненттерінің қызметтері
Қысқа мерзімді жоспар
|
ББҰА |
Алдаберген Бисенов атындағы №38 орта мектеп |
|
Бөлім: |
10.1 Жасушалық биология |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мугалова Салтанат |
|
Күні: |
10.10.22 |
|
Сыныбы: 10 «А» |
Қатысушылар саны:13 Қатыспағандар саны:13 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері. Жасушаның негізгі компоненттері: жасуша қабырғасы, плазмалық мембрана, цитоплазма және оның органоидтары (мембранасыз, бірмембраналы және қосмембраналы). Ядро. Жасушаның негізгі компоненттерінің қызметтері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.2.1 - электронды микроскоп арқылы көрінетін жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктерін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
-Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінбілу - Жасушаның негізгі компоненттері: жасуша қабырғасы, плазмалық мембрана, цитоплазма, ядро және оның органоидтарының құрылысы мен қызметімен танысу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі
2 мин |
(Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. Топ ережесін еске түсіру.
Топтастыру.
|
Оқушыларды «Мозайка» әдісі арқылы топтарға біріктіруді ұйымдастыру: Оқушыларды 4 топқа біріктіру. I «Жасуша» тобы II «Мембрана» тобы III «Ядро» тобы
|
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. Мадақтау |
Оқулық, дәптер телефон |
|
Жаңа сабаққа кіріспе Өткен білімді еске түсіру 5 мин |
Үй тапсырмасы «Word wall» платформасы арқылы алдынғы білімді еске түсіру, жаңа сабақтыктың тақырыбын ашу мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Платформа арққылы, Сұрақтарға жауап береді 1.Тірі ағзалардың ең кіші өлшем бірлігі не? 2. Жасуша құрылысы қандай болуы мүмкін? 3. Жасушаның негізгі органойдтары деп қай құрылымын айтамыз? 4. Жануарлар мен өсімдіктер жасушасы қандай органоидтері арқылы ажыратылады? |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 33 мин. |
Жаңа сабақты презентация арқылы түсіндіреді. Тақырыпқа байланысты интернет желісін пайдаланып видео ұсынылады: Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді. «Шыбын ұрғыш» әдісі бойынша қабырғада орналастырылған терминдердің анықтамасына сәйкестендірді. |
1-тапсырма: Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, терминдерді өз дәптерлеріне жазып алады |
Мұғалім түсіндірмесін тыңдайды. Тақырыпқа байланысты интернет желісін пайдаланып видео көріп танысады
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Тірек сөздерді біледі |
Презентацияhttps://youtu.be/X1_LEmB8ifA |
|
|
Түсіну айдарындағы тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
2-тапсырма: 2.1.Жасуша органоидтерімен сипаттамаларын сәйкестендіреді.
2.2. Ә суретті пайдаланып, жасуша қабырғасының құрылысын түсіндіреді (А сурет салыстыру үшін берілген)
|
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Жасуша органойдтарын түрлерін біледі 2. Жасуша органойдтарының қызметін ажыратады. 3.Жасуша қабырғасының құрылысын түсінеді. |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
Бекіту |
Бактерия, саңырауқұлақ және өсімдік жасуша қабырғасы құрылысы сызбанұсқалары ұсынылады. |
3-тапсырма: 3.1.Бактерия, саңырауқұлақ және өсімдік жасуша қабырғасы құрылысы сызбанұсқаларын пайдалана отырып, айырмашылығын табады.
3.2.Жасуша қабырғасын салыстырады.
3.3.Ұқсастығы мен айырмашылығын кестеге толтырады.
|
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Бактерия, саңырауқұлақ, өсімдік жасуша құрылысы айырмашылқтарын біледі. 2. Талдау жасап айырмашылықтарын анықтайды. Мембранасына қарай топтастыра біледі. 3.Кестені дәптерге сызып толтырады |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 5 мин. |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз




















