Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: Ғ.Жұмабаев атындағы Боровской мектеп-гимназиясы |
|||||||
|
Күні: |
||||||||
|
Сынып: 7 сынып |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі түсініктері. Өсімдіктер және жануарлар жасушаларын салыстыру. Жарық микроскобынан көрінетін жасуша құрылымдары: пластидтер, вакуоль, ядро, цитоплазма, жасушалық мембрана, жасушалық қабырға. Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі түсініктері. Өсімдіктер және жануарлар жасушаларын салыстыру. Жарық микроскобынан көрінетін жасуша құрылымдары: пластидтер, вакуоль, ядро, цитоплазма, жасушалық мембрана, жасушалық қабырға. |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.4.2.1 «Жасуша», «Ұлпа», «Мүше», «Мүшелер жүйесі» ұғымдарын түсіндіру. 7.4.2.2 Өсімдіктер және жануарлар жасушаларын ажырату |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы «Жасуша», «Ұлпа», «Мүше», «Мүшелер жүйесі» ұғымдарын түсінеді. Өсімдік пен жануар жасушасын ажыратады. Оқушылардың көпшілігі «Жасуша», «Ұлпа», «Мүше», «Мүшелер жүйесін» қызметін сипаттайды. Кейбір оқушылар жануар мен өсімдік жасушасының ерекшелігін салыстырады. |
|||||||
|
Бағалау критерийі |
«Жасуша», «Ұлпа», «Мүше», «Мүшелер жүйесі» ұғымдарын түсінеді. Өсімдіктер және жануарлар жасушасын салыстырады. Жануар мен өсімдік жасушасының ұқсастығын дәлелдейді. |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Терминдер мен ұғымдар Ж Ұ М М Диалогқа арналған сөйлемдер Жасуша дегеніміз…. Ұлпа түрлері…... бөлінеді. Мүшелер жүйесі мынадай………………… қызмет атқарады. Өсімдік жасушасында ғана болатын органоид ………… деп аталады |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Оқушыларды еңбек етуге баулу; бір-бірін тыңдап, өз ойын ортаға сала отырып, мәдениетті қалыптастыруға коршаған ортаны баптап қорғауға; экологиялық тәрбиеге баулу. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физиология, цитология, филология |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
6.4.2.1 жасуша компоненттерін анықтау |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру Түгендеу «Керемет бақ» тренингі психологиялық ахуал Сол арқылы топқа бөлу Үй жұмысы Лездеме сұрақтар
|
Жасуша, ұлпа, мүшелер, өсімдік пен жануар суреттері |
||||||
|
Сабақтың ортасы 13 мин 10 мин 10 мин |
1 Тапсырма ДЖИГСО әдісі арқылы тақырыпты талқылау. топтық жұмыс 1 топ «Жасуша» 2 топ «Ұлпа» 3 топ «Мүше, Мүшелер жүйесі» 4 топ «Өсімдіктер мен жануарлар жасушасының ерекшелігі» Дескриптор Жасуша», «Ұлпа», «Мүше», «Мүшелер жүйесі» туралы біледі. Өсімдіктер және жануарлар жасушасының құрылысын салыстырады. Кері байланыс «Білім теңізіне қайықты жіберіңіз» Тақырыпты жақсы меңгердім деп есептеген балалар өз қайығын Білім теңізіне жібереді, ал оған сенімсіз балалар Ереже шығанағында қалады.
2 Тапсырма «Жазбаша жауап» әдісі Жасуша қандай органоидтардан тұрады. Ядроның қызметі қандай? Қызметі, атқаратын қызметі ұқсас жасушалар тобын қалай атаймыз? Ұлпаның түрлерін атаңыздар? Мүше мен мүшелер жүйесінің айырмашылығы? Жұптық жұмыс Кері байланыс Парталас көршіңе 1 пікір таңдаңыз: Жарайсың! Мен сабақтағы сенің жұмысыңа ризамын. Сен жақсырақ жұмыс істей алар едің Дескриптор Жасуша», «Ұлпа», «Мүше», «Мүшелер жүйесінің» ерекшеліктерін біледі. Жасуша», «Ұлпа», «Мүше», «Мүшелер жүйесі» түрлерін жіктейді. 3 Тапсырма Микроскоп арқылы өсімдік пен жануар жасушасын зерттей отыра ұқсастығын дәлелдеу. Жеке жұмыс Кері байланыс Ауызша мадақтау Дескриптор Микроскоппен жұмыс жасай отырып, өсімдік пен жануар жасушасының ұқсастығын дәлелдейді.
|
Оқулық Интербелсенді тақтада теңіз бен арал суреті, Кері байланысқа арналған үлестірмелі кеме Парак, қалам Микроскоп, дайын препараттар Ақ парақ, түрлі түсті калам мен фламастерлер |
||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс 5 мин Поезд әдісі
Поездің әр вагоны тапсырмаға сәйкес. 3 вагон -3 тапсырма. Оқушылар әр вагонға стикерлерді жапсырады. Қай тапсырмада нені түсіңгенің немесе қиыншылықтарды туғызғанын жазады.
|
Кері байланысқа арналған үлестірмелер |
||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||
|
Сабақ мақсаты оқушылардың қажеттілігіне сай құрастырылды. Сабақ үстінде қолданылған тапсырмалар оқушылардың білім деңгейі мен жас ерекшелігіне сәйкес дайындалды. Әр тапсырмаға белгілі уақыт берілді, тапсырмаларды баяу орындайтын оқушыларға қосымша уақыт беріліп, ал қарқынды жұмыс істейтін оқушылар басқаларға көмек көрсетеді. Әр оқушының қажеттілігін ұйымдастыру үшін ақпарат ресурстары ұсынылды. |
«Білім теңізіне қайықты жіберу» Топтық бағалау «Парталас көршіңе 1 пікір таңдаңыз» Жұптық бағалау «Ауызша мадақтау» Жеке бағалау «Поезд» әдісі Сыныпты бағалау |
Бөлмені желдетіп, жарық түсуін қадағалаймын. Микроскоппен жұмыс жасаудың қауіпсіздік ережесін айтамын Сергіту сәті «Теңіз» |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі. 8 сынып
Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі. 8 сынып
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: Ғ.Жұмабаев атындағы Боровской мектеп-гимназиясы |
|||||||
|
Күні: |
||||||||
|
Сынып: 7 сынып |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі түсініктері. Өсімдіктер және жануарлар жасушаларын салыстыру. Жарық микроскобынан көрінетін жасуша құрылымдары: пластидтер, вакуоль, ядро, цитоплазма, жасушалық мембрана, жасушалық қабырға. Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі түсініктері. Өсімдіктер және жануарлар жасушаларын салыстыру. Жарық микроскобынан көрінетін жасуша құрылымдары: пластидтер, вакуоль, ядро, цитоплазма, жасушалық мембрана, жасушалық қабырға. |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.4.2.1 «Жасуша», «Ұлпа», «Мүше», «Мүшелер жүйесі» ұғымдарын түсіндіру. 7.4.2.2 Өсімдіктер және жануарлар жасушаларын ажырату |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы «Жасуша», «Ұлпа», «Мүше», «Мүшелер жүйесі» ұғымдарын түсінеді. Өсімдік пен жануар жасушасын ажыратады. Оқушылардың көпшілігі «Жасуша», «Ұлпа», «Мүше», «Мүшелер жүйесін» қызметін сипаттайды. Кейбір оқушылар жануар мен өсімдік жасушасының ерекшелігін салыстырады. |
|||||||
|
Бағалау критерийі |
«Жасуша», «Ұлпа», «Мүше», «Мүшелер жүйесі» ұғымдарын түсінеді. Өсімдіктер және жануарлар жасушасын салыстырады. Жануар мен өсімдік жасушасының ұқсастығын дәлелдейді. |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Терминдер мен ұғымдар Ж Ұ М М Диалогқа арналған сөйлемдер Жасуша дегеніміз…. Ұлпа түрлері…... бөлінеді. Мүшелер жүйесі мынадай………………… қызмет атқарады. Өсімдік жасушасында ғана болатын органоид ………… деп аталады |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Оқушыларды еңбек етуге баулу; бір-бірін тыңдап, өз ойын ортаға сала отырып, мәдениетті қалыптастыруға коршаған ортаны баптап қорғауға; экологиялық тәрбиеге баулу. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физиология, цитология, филология |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
6.4.2.1 жасуша компоненттерін анықтау |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру Түгендеу «Керемет бақ» тренингі психологиялық ахуал Сол арқылы топқа бөлу Үй жұмысы Лездеме сұрақтар
|
Жасуша, ұлпа, мүшелер, өсімдік пен жануар суреттері |
||||||
|
Сабақтың ортасы 13 мин 10 мин 10 мин |
1 Тапсырма ДЖИГСО әдісі арқылы тақырыпты талқылау. топтық жұмыс 1 топ «Жасуша» 2 топ «Ұлпа» 3 топ «Мүше, Мүшелер жүйесі» 4 топ «Өсімдіктер мен жануарлар жасушасының ерекшелігі» Дескриптор Жасуша», «Ұлпа», «Мүше», «Мүшелер жүйесі» туралы біледі. Өсімдіктер және жануарлар жасушасының құрылысын салыстырады. Кері байланыс «Білім теңізіне қайықты жіберіңіз» Тақырыпты жақсы меңгердім деп есептеген балалар өз қайығын Білім теңізіне жібереді, ал оған сенімсіз балалар Ереже шығанағында қалады.
2 Тапсырма «Жазбаша жауап» әдісі Жасуша қандай органоидтардан тұрады. Ядроның қызметі қандай? Қызметі, атқаратын қызметі ұқсас жасушалар тобын қалай атаймыз? Ұлпаның түрлерін атаңыздар? Мүше мен мүшелер жүйесінің айырмашылығы? Жұптық жұмыс Кері байланыс Парталас көршіңе 1 пікір таңдаңыз: Жарайсың! Мен сабақтағы сенің жұмысыңа ризамын. Сен жақсырақ жұмыс істей алар едің Дескриптор Жасуша», «Ұлпа», «Мүше», «Мүшелер жүйесінің» ерекшеліктерін біледі. Жасуша», «Ұлпа», «Мүше», «Мүшелер жүйесі» түрлерін жіктейді. 3 Тапсырма Микроскоп арқылы өсімдік пен жануар жасушасын зерттей отыра ұқсастығын дәлелдеу. Жеке жұмыс Кері байланыс Ауызша мадақтау Дескриптор Микроскоппен жұмыс жасай отырып, өсімдік пен жануар жасушасының ұқсастығын дәлелдейді.
|
Оқулық Интербелсенді тақтада теңіз бен арал суреті, Кері байланысқа арналған үлестірмелі кеме Парак, қалам Микроскоп, дайын препараттар Ақ парақ, түрлі түсті калам мен фламастерлер |
||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс 5 мин Поезд әдісі
Поездің әр вагоны тапсырмаға сәйкес. 3 вагон -3 тапсырма. Оқушылар әр вагонға стикерлерді жапсырады. Қай тапсырмада нені түсіңгенің немесе қиыншылықтарды туғызғанын жазады.
|
Кері байланысқа арналған үлестірмелер |
||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||
|
Сабақ мақсаты оқушылардың қажеттілігіне сай құрастырылды. Сабақ үстінде қолданылған тапсырмалар оқушылардың білім деңгейі мен жас ерекшелігіне сәйкес дайындалды. Әр тапсырмаға белгілі уақыт берілді, тапсырмаларды баяу орындайтын оқушыларға қосымша уақыт беріліп, ал қарқынды жұмыс істейтін оқушылар басқаларға көмек көрсетеді. Әр оқушының қажеттілігін ұйымдастыру үшін ақпарат ресурстары ұсынылды. |
«Білім теңізіне қайықты жіберу» Топтық бағалау «Парталас көршіңе 1 пікір таңдаңыз» Жұптық бағалау «Ауызша мадақтау» Жеке бағалау «Поезд» әдісі Сыныпты бағалау |
Бөлмені желдетіп, жарық түсуін қадағалаймын. Микроскоппен жұмыс жасаудың қауіпсіздік ережесін айтамын Сергіту сәті «Теңіз» |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||
шағым қалдыра аласыз















