|
Ұзақ мерзімді жоспар Бөлімі:8.1 Молекулалық биология Күні: Сынып:8 |
Мектеп: КММ«Елтай орта мектебі» Мұғалімнің аты-жөні: Азмагамбетова Дарима Ермековна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жасушаның органикалық заттары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқубағдарламасынасілтеме) |
8.4.1.1 биологиялық мысалдарды пайдаланып,полимерлер мен мономерлер арасындағы айырмашылықты сипаттау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Жасуша құрамындағы органикалық заттарды біледі. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Биополимерлер мысалында мононмерлер мен полимерлердің арасындағы айырмашылықты сипаттайды. Кейбір оқушылар орындай алады: Полимерлер мен мономерлер қызметін ажыратады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерий |
Жасушаның органикалық заты полимерлер мен мономерлер екенін біледі Биологиялық мысалдарды пайдаланып,полимерлер мен мономерлер арасындағы айырмашылықты сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Полимер,мономер,органикалық зат,бейорганикалық зат,көмірсулар,нәруыздар,нуклеин қышқылдары Биологиялық диктант 1.Барлық тірі ағзалар______ тұрады. 2.Негізгі органикалық заттарға___,___,___жатады. 3.Органикалық заттың құрамына ___,___,___ кіреді. 4.Органикалық заттар құрылысына қарай___және___ болып бөлінеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дағдылар |
Білу,түсіну,қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият.Денсаулық сақтау,қарым-қатынас жасау қабілеті.Берілген тапсырмаларды жеке,жұппен,топпен орындау барысындағы жауапкершілік,оқушылардың бір-біріне деген құрмет. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.4.1.1 тірі ағзалардың тіршілігі үшін судың маңызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресустар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал тудыру. «Әдемі ойлай және дем ала біл» жатығуы -Мұғалім:Толқыған кезде асықпай дем алуға үйрен.Түзу отыр,қолдарыңды тізелеріңе салып,көздерінді жұмыңдар,терең дем алыңдар. -Ойша: «Мен арыстанмын»,-деп деміңді ішке ал,сыртқа шығар; -Дауыстап:«Мен құспын»,-деп деміңді ішке ал,сыртқа шығар; -Дауыстап:«Мен гүлмін»,-деп деміңді ішке ал,сыртқа шығар; -Дауыстап:«Мен сабырлымын»,- деп деміңді шығар. Сен сабырлысың,сенің қолыңнан бәрі келеді. Топқа бөлу Сыныпты «органикалық заттар» және «полимерлер мен мономерлер» деп екі топқа бөлу.Өз топ атауларына байланысты түсініктерін айтады. Жаңа сабақ. «Миға шабуыл»әдісімен сабақ тақырыбын ашамыз.
Суреттегі затарды бір сөзбен қалай атауға болады? Органикалық пен бейорганикалық заттардың арасында қандай айырмашылық бар? |
Суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 5 мин 5 мин 5 мин |
Мәтінмен жұмыс. 1 тапсырма «Джигсо 1» әдісі. Постер құру Мақсаты:мәтіннің бөліктері бойынша білгендерін,түсінгендерін айту. І топ-органикалық зат ІІ топ-мономерлер мен полимерлер Бағалау критерийі:мәтіннің бөліктері бойынша түсініктерін айтады. Дескриптор: -органикалық заттарға анықтама береді -органикалық заттарға мысал келтіреді -мономерлер мен полимерлерге анықтама береді -мономерлер мен полимерлер құрылысын көрсетеді Кері байланыс:«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»
2 тапсырма «Суреттер сөйлейді» әдісі Суретте берілген тізбектерден мономерлер мен полимерлерді ата.
Бағалау критерий: -Жасушаның органикалық заттары мономерлер мен полимерлердің тізбегін ажыратады. Дескриптор: -суреттен мономерлерді табады -суреттен полимерлерді табады Кері байланыс «Бас бармақ»әдісі
3 тапсырма «Сәйкестіру» әдісі
Бағалау критерийлері: -Жасуша құрамындағы органикалық заттарды біледі -полимерлер мен мономерлердің қасиетін сипаттай алады -органикалық затардың қызметтерін ажырата алады Дескриптор: -полимерлердің құрылысын белгілейді -нәруыздар қызметін сәйкестендіреді -майлар қызметін дұрыс табады -көмірсулар қасиетін көрсетеді -мономерлер құрамын дұрыс табады -нуклеин қышқылдарын қызметін ажыратады. Кері байланыс: «Фигуралар» арқылы бағалау
өте жақсы орташа жақсы
4 тапсырма «Қатені тап»әдісі
Бағалау критерий: -органикалық және бейорганикалық заттарды біледі -полимерлер мен мононмерлерді біледі
Дескриптор: -органикалық және бейорганикалық заттарды сурет арқылы көрсетеді -полимер мен мономерлер жайлы тапсырманы орындайды
Кері байланыс: «бұлттар» әдісі
қолымнан қолымнан қолымнан бәрі келді, ештене келді бірақ... келмеді..
|
Плакат Маркелер
суреттер
Оқулық, Плакат, маркерлер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия «Көңіл күй букеті» Оқушылар вазаға гүлдерді қояды. Ваза суреті плакатқа салынған. Сабақтағы жұмысын бағалай отырып, әр оқушы аты жазылған стикер-гүлді вазаға бекітуі қажет. Қызыл түс-проблема бар,көмек қажет. Сары түс- барлығы түсінікті емес. Жасыл түс-барлығы жақсы. Стикер түстері әр түрлі болады.
|
Плакат, стикерлер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар орындай алады: Жасшуаның органикалық заттары мономерлер мен полимерлер туралы жалпы ұғым қалыптасады және берілген тапсырмаларды әдіс-тәсілдерді кіріктіре отырып«Джигсо 1» әдісі, «Суреттер сөйлейді» әдісі, «Сәйкестіру» әдісі, «Қатені тап» әдісі қорытынды жасаймын. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Суреттен мононмерлер мен полимерлердің арасындағы айырмашылықты сипаттайды. Кейбір оқушылар орындай алады: Органикалық заттар полимерлер мен мономерлер қызметін ажыратады.
|
Оқушылар материалды игеру барысында топтық,жұптық, өзін-өзі бағалау түрлерін қолданамын. Кері байланыс: «Екі жұлдыз,бір ұсыныс» Кері байланыс «Бас бармақ» әдісі Кері байланыс: «Фигуралар» арқылы бағалау Кері байланыс: «Бұлттар» арқылы бағалау
|
Қаіпсіздік ережесімен таныстыру Оқушылар топтық жұмыс барысында бір-біріне қолдау көрсете отырып ой-қабілеттерін талқылайды. Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлану қабілеттерін дамытады. Мұғаліммен және оқушылар бір-бірімен тиімді қарым-қатынас жасайды және керібайланыс орнатады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарыныздан ауытқу болды ма және неліктен? |
|
|
|
|
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытууға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді(оқу мен оқытуға қатысты)? 1. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жасушаның органикалық заттары 8 сынып
Жасушаның органикалық заттары 8 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспар Бөлімі:8.1 Молекулалық биология Күні: Сынып:8 |
Мектеп: КММ«Елтай орта мектебі» Мұғалімнің аты-жөні: Азмагамбетова Дарима Ермековна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жасушаның органикалық заттары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқубағдарламасынасілтеме) |
8.4.1.1 биологиялық мысалдарды пайдаланып,полимерлер мен мономерлер арасындағы айырмашылықты сипаттау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Жасуша құрамындағы органикалық заттарды біледі. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Биополимерлер мысалында мононмерлер мен полимерлердің арасындағы айырмашылықты сипаттайды. Кейбір оқушылар орындай алады: Полимерлер мен мономерлер қызметін ажыратады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерий |
Жасушаның органикалық заты полимерлер мен мономерлер екенін біледі Биологиялық мысалдарды пайдаланып,полимерлер мен мономерлер арасындағы айырмашылықты сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Полимер,мономер,органикалық зат,бейорганикалық зат,көмірсулар,нәруыздар,нуклеин қышқылдары Биологиялық диктант 1.Барлық тірі ағзалар______ тұрады. 2.Негізгі органикалық заттарға___,___,___жатады. 3.Органикалық заттың құрамына ___,___,___ кіреді. 4.Органикалық заттар құрылысына қарай___және___ болып бөлінеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дағдылар |
Білу,түсіну,қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият.Денсаулық сақтау,қарым-қатынас жасау қабілеті.Берілген тапсырмаларды жеке,жұппен,топпен орындау барысындағы жауапкершілік,оқушылардың бір-біріне деген құрмет. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.4.1.1 тірі ағзалардың тіршілігі үшін судың маңызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресустар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал тудыру. «Әдемі ойлай және дем ала біл» жатығуы -Мұғалім:Толқыған кезде асықпай дем алуға үйрен.Түзу отыр,қолдарыңды тізелеріңе салып,көздерінді жұмыңдар,терең дем алыңдар. -Ойша: «Мен арыстанмын»,-деп деміңді ішке ал,сыртқа шығар; -Дауыстап:«Мен құспын»,-деп деміңді ішке ал,сыртқа шығар; -Дауыстап:«Мен гүлмін»,-деп деміңді ішке ал,сыртқа шығар; -Дауыстап:«Мен сабырлымын»,- деп деміңді шығар. Сен сабырлысың,сенің қолыңнан бәрі келеді. Топқа бөлу Сыныпты «органикалық заттар» және «полимерлер мен мономерлер» деп екі топқа бөлу.Өз топ атауларына байланысты түсініктерін айтады. Жаңа сабақ. «Миға шабуыл»әдісімен сабақ тақырыбын ашамыз.
Суреттегі затарды бір сөзбен қалай атауға болады? Органикалық пен бейорганикалық заттардың арасында қандай айырмашылық бар? |
Суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 5 мин 5 мин 5 мин |
Мәтінмен жұмыс. 1 тапсырма «Джигсо 1» әдісі. Постер құру Мақсаты:мәтіннің бөліктері бойынша білгендерін,түсінгендерін айту. І топ-органикалық зат ІІ топ-мономерлер мен полимерлер Бағалау критерийі:мәтіннің бөліктері бойынша түсініктерін айтады. Дескриптор: -органикалық заттарға анықтама береді -органикалық заттарға мысал келтіреді -мономерлер мен полимерлерге анықтама береді -мономерлер мен полимерлер құрылысын көрсетеді Кері байланыс:«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»
2 тапсырма «Суреттер сөйлейді» әдісі Суретте берілген тізбектерден мономерлер мен полимерлерді ата.
Бағалау критерий: -Жасушаның органикалық заттары мономерлер мен полимерлердің тізбегін ажыратады. Дескриптор: -суреттен мономерлерді табады -суреттен полимерлерді табады Кері байланыс «Бас бармақ»әдісі
3 тапсырма «Сәйкестіру» әдісі
Бағалау критерийлері: -Жасуша құрамындағы органикалық заттарды біледі -полимерлер мен мономерлердің қасиетін сипаттай алады -органикалық затардың қызметтерін ажырата алады Дескриптор: -полимерлердің құрылысын белгілейді -нәруыздар қызметін сәйкестендіреді -майлар қызметін дұрыс табады -көмірсулар қасиетін көрсетеді -мономерлер құрамын дұрыс табады -нуклеин қышқылдарын қызметін ажыратады. Кері байланыс: «Фигуралар» арқылы бағалау
өте жақсы орташа жақсы
4 тапсырма «Қатені тап»әдісі
Бағалау критерий: -органикалық және бейорганикалық заттарды біледі -полимерлер мен мононмерлерді біледі
Дескриптор: -органикалық және бейорганикалық заттарды сурет арқылы көрсетеді -полимер мен мономерлер жайлы тапсырманы орындайды
Кері байланыс: «бұлттар» әдісі
қолымнан қолымнан қолымнан бәрі келді, ештене келді бірақ... келмеді..
|
Плакат Маркелер
суреттер
Оқулық, Плакат, маркерлер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия «Көңіл күй букеті» Оқушылар вазаға гүлдерді қояды. Ваза суреті плакатқа салынған. Сабақтағы жұмысын бағалай отырып, әр оқушы аты жазылған стикер-гүлді вазаға бекітуі қажет. Қызыл түс-проблема бар,көмек қажет. Сары түс- барлығы түсінікті емес. Жасыл түс-барлығы жақсы. Стикер түстері әр түрлі болады.
|
Плакат, стикерлер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар орындай алады: Жасшуаның органикалық заттары мономерлер мен полимерлер туралы жалпы ұғым қалыптасады және берілген тапсырмаларды әдіс-тәсілдерді кіріктіре отырып«Джигсо 1» әдісі, «Суреттер сөйлейді» әдісі, «Сәйкестіру» әдісі, «Қатені тап» әдісі қорытынды жасаймын. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Суреттен мононмерлер мен полимерлердің арасындағы айырмашылықты сипаттайды. Кейбір оқушылар орындай алады: Органикалық заттар полимерлер мен мономерлер қызметін ажыратады.
|
Оқушылар материалды игеру барысында топтық,жұптық, өзін-өзі бағалау түрлерін қолданамын. Кері байланыс: «Екі жұлдыз,бір ұсыныс» Кері байланыс «Бас бармақ» әдісі Кері байланыс: «Фигуралар» арқылы бағалау Кері байланыс: «Бұлттар» арқылы бағалау
|
Қаіпсіздік ережесімен таныстыру Оқушылар топтық жұмыс барысында бір-біріне қолдау көрсете отырып ой-қабілеттерін талқылайды. Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлану қабілеттерін дамытады. Мұғаліммен және оқушылар бір-бірімен тиімді қарым-қатынас жасайды және керібайланыс орнатады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарыныздан ауытқу болды ма және неліктен? |
|
|
|
|
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытууға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді(оқу мен оқытуға қатысты)? 1. |
|
шағым қалдыра аласыз



















