|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
Жауапкершілік және жауапсыздық |
|
|
Мақсаттары |
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Дерек. Адалдық пен жауапкершілік жауапсыздық туралы. Адалдық — адам мінезіндегі бағалы қасиет; жеке тұлғаның сана-сезіміне, ар-ұжданына қайшы келмейтін, халықтың мақсат-мүддесін көздейтін, тарихи шындықпен, прогреспен ұштасып жататын іс-әрекеттер. Әрбір қоғамның адалдық жайында өзіндік пайым-түсінігі бар. Қарапайым халық әрқашан да адалдық қасиеттерін кіршіксіз таза ұстауға ұмтылады. “Алдау қоспай, адал еңбегін сатқан, қолы өнерлі — қазақтың әулиесі сол”, — дейді Абай. Адалдық адамның жеке басы мен моральдық тұлғасын сипаттайды. Ол туа пайда болмайды. Қоғамның дамуына сәйкес әрбір адамның өнегелі тәрбиесіне, оқып білім алуы мен адал еңбектену процесінде қалыптасады. Адалдық жеке тұлғалар мен адамдардың абырой-атағын арттыратын ізгі қасиет. Жауапкершілік — адам бойындағы белгілі бір істі , өзіне тапсырылған міндетті орындап, жүзеге асыруынан байқалатын адамгершілік қасиет; тұлғаның қоғамда немесе ұжымда қабылданған әлеуметтік, өнегелі және кұқықтық нормалар мен ережелеріне, борыш сезіміне сәйкес өз қызметін бақылау қабілеттілігі. Өсіп келе жатқан адамда жауапкершілікті тәрбиелеу - қазіргі заман өзекті мақсаты. Мұғалімнің өзінде де жауапкершілік болғаны жөн. Жауапсыз мұғалім - білім саласындағы енбейтін кұбылыс; ата-аналардың өз балалары тәрбиесі үшін жауапкершілігін белгілейтін заңды және өнегелі нормалар. Жауапсыздық- адам бойындағы белгілі бір істі өзіне деген тапсырманы дұрыс мән бермей орындамау. Әр іске жауапсыздық таныту - Оқушылар пікір алмасады - Әр қатарға 1 жағдаят беремін. Оны өз араларында шешіп,қорытындыны келесі қатарға айтады.Солай әр қатар алмаса отырып жағдаят шешеді. 1жағдаят. Қайрат пен Алмас өте жақын дос. Қайрат Алмасқа қалаға барсаң маған үялы телефон алып келуін өтінді.Алмас жақсы деп қомақты қаражатты алды.Бірақ оның ойында басқа ойлар болды.Яғни,досына әйтеуір ескі ұялы телефон алды да,қалған ақшаны өз қалтасына басты. Сен Алмастың орнында болсаң не істер едің? 2жағдаят. Айман еңбек демалысына шығуға дайындалып жүр. Бірақ соңғы уақытта жұмысына салғырт қарап, дұрыс жасамайды.Бұл жағдайды байқаған бастығы оны еңбек демалысына шығармады. Неге? Себебі қандай деп ойлайсың? 3 жағдаят. Ардақ оқуға түсіп,қазірге таңда жатақхана да тұрып жатыр. Бұрыңғыдай ата-анасы жанында емес. Ол сабаққа бармай,жатақханаға кеш келеді.Сен Ардақтың бойынан қандай қасиет байқадың? Сен оның орнында болсаң не істер едің? |
|
|
презентация |
|
Сабақтың ортасы |
Мен жауапкершілікті боламын, өйткені...» деп аталатын ойын-жаттығуда балалар өз білім-біліктерін қолданып, ой қорытындысын жасауға мүмкіндік алады. Плакатта баспалдақтармен көтерілгелі тұрған баланың суреті берілген. Жеке-жеке іс-әрекеттерді білдіретін сөздер жазылған қатты қағаздарды Ақботаның қоржынына саламын. Балалар кезегімен тақтаға шығып, қоржыннан қағазды алып, онда жазылған іс-әрекеттерді оқиды, бала осы іс-әрекетті жауапкершілікті болуға қатысты деп тапса, оған «Мен жауапкершілікті боламын, өйткені...» деген сөзді қосып айтады. Мысалы: «Мен жауапкершілікті боламын, өйткені уәдемде тұрамын». Сосын осы қағазды суреттегі баспалдаққа жапсырамын. Егер қржыннан шыққан қағазда жазылған іс-әрекет жауапсыздықты білдірсе, онда бала оны не үшін жауапсыздыққа жатқызатынын түсіндіріп айтып береді. Видиороликпен жүмыс. https://youtu.be/EuPMpu0yxS8 әр оқушы түсінгенін айтып,қорытынды ой айтады.
|
Қағазға жазуға ұсынылатын іс-әрекет үлгілері: уәдемде тұрамын; өзіме сенімді боламын; жұмысты қызығып атқарамын; сабақтан кешікпеймін; аулада ұзақ ойнаймын; үлкендердің тапсырмасын ұмытып кетемін; айтқан сөзімді орындаймын және т.б. |
|
Интербелсенді тақта/ компьютер |
|
|
Ал,оқушылар бүгінгі сабақ аяқталуға тәмәм.Сонымен, адалдық пен жауапкершіліктің алар орны мен өмірде қатар жүруін түсіндіңдер.Сондықтан,әр ісімізге адал болып, жауапкершілікпен қарайық.Сау болыңыздар!
|
«Екі жұлдыз бір тілек» атты, яғни өздерінің сабақ туралы 2 жақсы жағын айта отыра 1 тілек айтып,тірек ағашына іледі |
|
|
Тақырыбы:
Жауапкершілік және жауапсыздық
Өткізген.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жауапкершілік және жауапсыздық тәрбие сағаты қмжсы
Жауапкершілік және жауапсыздық тәрбие сағаты қмжсы
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
Жауапкершілік және жауапсыздық |
|
|
Мақсаттары |
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Дерек. Адалдық пен жауапкершілік жауапсыздық туралы. Адалдық — адам мінезіндегі бағалы қасиет; жеке тұлғаның сана-сезіміне, ар-ұжданына қайшы келмейтін, халықтың мақсат-мүддесін көздейтін, тарихи шындықпен, прогреспен ұштасып жататын іс-әрекеттер. Әрбір қоғамның адалдық жайында өзіндік пайым-түсінігі бар. Қарапайым халық әрқашан да адалдық қасиеттерін кіршіксіз таза ұстауға ұмтылады. “Алдау қоспай, адал еңбегін сатқан, қолы өнерлі — қазақтың әулиесі сол”, — дейді Абай. Адалдық адамның жеке басы мен моральдық тұлғасын сипаттайды. Ол туа пайда болмайды. Қоғамның дамуына сәйкес әрбір адамның өнегелі тәрбиесіне, оқып білім алуы мен адал еңбектену процесінде қалыптасады. Адалдық жеке тұлғалар мен адамдардың абырой-атағын арттыратын ізгі қасиет. Жауапкершілік — адам бойындағы белгілі бір істі , өзіне тапсырылған міндетті орындап, жүзеге асыруынан байқалатын адамгершілік қасиет; тұлғаның қоғамда немесе ұжымда қабылданған әлеуметтік, өнегелі және кұқықтық нормалар мен ережелеріне, борыш сезіміне сәйкес өз қызметін бақылау қабілеттілігі. Өсіп келе жатқан адамда жауапкершілікті тәрбиелеу - қазіргі заман өзекті мақсаты. Мұғалімнің өзінде де жауапкершілік болғаны жөн. Жауапсыз мұғалім - білім саласындағы енбейтін кұбылыс; ата-аналардың өз балалары тәрбиесі үшін жауапкершілігін белгілейтін заңды және өнегелі нормалар. Жауапсыздық- адам бойындағы белгілі бір істі өзіне деген тапсырманы дұрыс мән бермей орындамау. Әр іске жауапсыздық таныту - Оқушылар пікір алмасады - Әр қатарға 1 жағдаят беремін. Оны өз араларында шешіп,қорытындыны келесі қатарға айтады.Солай әр қатар алмаса отырып жағдаят шешеді. 1жағдаят. Қайрат пен Алмас өте жақын дос. Қайрат Алмасқа қалаға барсаң маған үялы телефон алып келуін өтінді.Алмас жақсы деп қомақты қаражатты алды.Бірақ оның ойында басқа ойлар болды.Яғни,досына әйтеуір ескі ұялы телефон алды да,қалған ақшаны өз қалтасына басты. Сен Алмастың орнында болсаң не істер едің? 2жағдаят. Айман еңбек демалысына шығуға дайындалып жүр. Бірақ соңғы уақытта жұмысына салғырт қарап, дұрыс жасамайды.Бұл жағдайды байқаған бастығы оны еңбек демалысына шығармады. Неге? Себебі қандай деп ойлайсың? 3 жағдаят. Ардақ оқуға түсіп,қазірге таңда жатақхана да тұрып жатыр. Бұрыңғыдай ата-анасы жанында емес. Ол сабаққа бармай,жатақханаға кеш келеді.Сен Ардақтың бойынан қандай қасиет байқадың? Сен оның орнында болсаң не істер едің? |
|
|
презентация |
|
Сабақтың ортасы |
Мен жауапкершілікті боламын, өйткені...» деп аталатын ойын-жаттығуда балалар өз білім-біліктерін қолданып, ой қорытындысын жасауға мүмкіндік алады. Плакатта баспалдақтармен көтерілгелі тұрған баланың суреті берілген. Жеке-жеке іс-әрекеттерді білдіретін сөздер жазылған қатты қағаздарды Ақботаның қоржынына саламын. Балалар кезегімен тақтаға шығып, қоржыннан қағазды алып, онда жазылған іс-әрекеттерді оқиды, бала осы іс-әрекетті жауапкершілікті болуға қатысты деп тапса, оған «Мен жауапкершілікті боламын, өйткені...» деген сөзді қосып айтады. Мысалы: «Мен жауапкершілікті боламын, өйткені уәдемде тұрамын». Сосын осы қағазды суреттегі баспалдаққа жапсырамын. Егер қржыннан шыққан қағазда жазылған іс-әрекет жауапсыздықты білдірсе, онда бала оны не үшін жауапсыздыққа жатқызатынын түсіндіріп айтып береді. Видиороликпен жүмыс. https://youtu.be/EuPMpu0yxS8 әр оқушы түсінгенін айтып,қорытынды ой айтады.
|
Қағазға жазуға ұсынылатын іс-әрекет үлгілері: уәдемде тұрамын; өзіме сенімді боламын; жұмысты қызығып атқарамын; сабақтан кешікпеймін; аулада ұзақ ойнаймын; үлкендердің тапсырмасын ұмытып кетемін; айтқан сөзімді орындаймын және т.б. |
|
Интербелсенді тақта/ компьютер |
|
|
Ал,оқушылар бүгінгі сабақ аяқталуға тәмәм.Сонымен, адалдық пен жауапкершіліктің алар орны мен өмірде қатар жүруін түсіндіңдер.Сондықтан,әр ісімізге адал болып, жауапкершілікпен қарайық.Сау болыңыздар!
|
«Екі жұлдыз бір тілек» атты, яғни өздерінің сабақ туралы 2 жақсы жағын айта отыра 1 тілек айтып,тірек ағашына іледі |
|
|
Тақырыбы:
Жауапкершілік және жауапсыздық
Өткізген.
шағым қалдыра аласыз














