Материалдар / Жазықтықтағы координаталар әдісі

Жазықтықтағы координаталар әдісі

Материал туралы қысқаша түсінік
екі нүктенің арақашықтығының есептеу формуласын біледі - екі нүктенің арақашықтығының есептеу арқылы үшбұрыштың дұрыстығын дәлеледейді;
Авторы:
09 Қырқүйек 2024
115
0 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Мұғалім

Наурызхан Сұлтан Жарасханұлы

Пән/Сынып

Геометрия 8-сынып


Күні



Бөлім/Тарау

Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі

Сабақ

Тақырыбы

Жазықтықтағы координаталар әдісі

Оқу мақсаттары

8.1.3.14 жазықтықта координаталарымен берілген екі нүктенің арақашықтықтығын есептеу;

8.1.3.15 кесінді ортасының координаталарын табу;

8.1.3.16 кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүктенің координаталарын табу.

Өлшемшарт

(Бағалау

Критерийлері)

Оқушылар:

- екі нүктенің арақашықтығының есептеу формуласын біледі

- екі нүктенің арақашықтығының есептеу арқылы үшбұрыштың дұрыстығын дәлеледейді;

- кесіндінің ортасының координаталарын сызба мен формула арқылы анықтайды

- есеп шығаруда кесіндінің ұштарының координаталарын қолданып кесіндінің орталарының координаталарын табады.



Сабақ барысы

Уақыт

Кезеңдері

Педагог әрекеті

Оқушы әрекеті

Бағалау

Ресурстар

3 мин

Ұйымдастыру

Ұйымдастыру. Амандасу.

Сабақта жағымды ахуал туғызу мақсатында «Жүректен-жүрекке» әдісін қолданып бір-біріне тілек білдіру арқылы зейіндерін сабаққа шоғырландырамын.

Геометриялық фигуралар бойынша топқа бөлемін.

Ширату жаттығу «Өзіңді тексеріңіз» әдісімен оқушылардың пән бойынша білімнің тұрақты қалыптасуына мүмкіндік беретін жағдай жасаймын және оқу мақсатын оқушылармен бірге анықтаймын.

Берілген сұрақтарға «иә», «жоқ» жауапты белгілейді, жауабын түсіндіреді.

сұрақтар

ииә

жжоқ

Параллелограммның ауданың табу формуласы


Үшбұрыштың ауданың табу формуласы




Ромб ауданың формуласы




Трапецияның ауданы формуласы




Тыңдау, өткен сабақты еске түсіру және жаңа сабаққа дайындалады.

Сұраққа жауап береді



Презентация

10 мин

Жаңа сабақ

Видео түсіндіру

https://youtu.be/BTmNLxCdRew?si=Yr49BijQIIT8Ssqd

Тақырып бойынша ресурстарды қарау, түсінбеген затын мұғалімнен сұрау



WhatsApp

Cілтеме

Презентация

Геометрия 8-сынып Ә.Н.ШЫНЫБЕКОВ, Д.Ә.ШЫНЫБЕКОВ, Р.Н.ЖҰМАБАЕВ Алматы «Атамұра» 2018 107-114 беттер

15 мин


Бекіту

ТЖ. 1-тапсырма: «Ара ұясы» әдісі арқылы оқушылар не білгендігі туралы пікір алмасып және екі сұрақтан дайындап, алынған жауаптармен мәліметтері қорытындылайды.

Астана қаласындағы Бәйтерек монументі мен Нұр-Астана мешітінің орналасуы карта арқылы координаталық жазықтықта берілген. 1 бірлікті 100 м деп алып, екі ғимараттың арақашықтығын есептендер.

ҚБ: «Шаршылар» әдісі арқылы бағаланады.

(Ж) 2-тапсырма: «Броундық қозғалыс» әдісі арқылы оқушылар сынып ішінде орналастырылған тақырыпқа қатысты мәліметтер мен ақпараттарды қолданып, сынып ішінде қозғала жүріп, берілген тапсырма бойынша ақпарат жинау арқылы есеп шығарады.

Берілген сызықтық қозғалыс графигінен t=2 және t=4 болғандағы нүктелердің арақашықтығын табыңыз.

ҚБ: «Бір қадам алға» әдісі арқылы оқушылардың материалды қаншалықты меңгергенің анықтаймын.

(ЖЖ) 3-тапсырма: «Елестету көрінісі» әдісі арқылы оқушылар мәтіннің басты мәнін, елестете отырып жұмыс істей алады.

Суретте Астана қаласындағы «Бейбітшілік және келісім» сарайының бір қабырғасы координатадық жазықтықта берілген. 1 бірлікті 10 м деп алып осы үшбұрыштың дұрыстығын дәлелдендер.

ҚБ: «Смайлик» әдісі

Кітаптағы есептерді шығарып Desmos бағдарламасы арқылы графигін қарап тексереміз.





Топқа бөлінеді, тақырып бойынша топпен жұмыс жасайды

Есептердің графигін Desmos арқылы тексереді

















1-тапсырма

Дескриптор:

-мәтіннің негізгі ұғымдарын анықтайды;

-екі нүктенің арақашықтығын есептеу формуласын қолданып теңдеу құрады;

теңдеуді шешу арқылы екі ғимараттың арақашықтығын табады;



2-тапсырма

Дескриптор:

-Графиктің координаталық жазықтықпен байланысын анықтайды;

-Графикті қолданып қажетті екі нүктенің координаталарын табады;

-Координаталар арқылы екі нүктенің арақашықтығын есептейді;


3-тапсырма

Дескриптор:

-Үшбұрыш төбелерінің координаталырын анықтайды;

-Қырларының ұзындықтарын есептейді;

-Табылған ұзындықтарды салыстырады;

-Ұзындықтардың теңдігін анықтайды;


Кітап бойынша берілген есептерді шығарып,графикте дұрыс бейнелей алады
























Презентация,оқулық, Desmos сайты

15 мин

Жеке жұмыс

Жұптық жұмыс

(Ж ). 1-тапсырма: «Ой қозғау» әдісі арқылы оқушыларға тапсырма беріледі, онда оқушылар осы сабақтағы меңгерген білімдерін бұрынғы білімімен ұштастырады.

Зерттеу есебі: Кесінді ортасының координатасының формуласын анықта

1) Координаталық жазықтыққа АВ кесіндісін салыңдар.

2) АВ кесіндісінің ортасына К - нүктесін салыңдар.

3) К нүктесінің координатасын табыңдар.

4) Кестеге К нүктесінің координатасын жазыңдар.

5) Кестеге және дәптерлеріңе алынған формуланы жазыңдар.

А( х1;у1)

(3;1)

(0; 2)

(4;–3)

(6;7)

В(х2;у2)

(5;1)

(0;–8)

(–4;–3)

(2;3)

К(х;у)





Формула

хк=

ук=


(ҚБ): «Бағдаршам» әдісі арқылы бағаланады

(Ө) 2 тапсырма: «Мағынаны тану» әдісін қолданғанда оқушылар өз бетімен жұмыс жасап, белсенділік көрсетуіне жағдай жасалады.

Астана қаласы мен Қарағанды қаласының ортасында жатқан Осакаровка кентінің орналасуы географиялық картада жазықтық координаталарына сәйкес берілген. Мына берілген мәліметтер бойынша Астана қаласының орналасу координаталарын табыңдар. Мұндағы: А(х; у), О ( 4,5; 5) , Қ ( 7; 0)

ҚБ: "Екі жұлдыз бір тілек" әдісі сыныптастарды бағалау үрдісінде оқушылардан екі жұлдыз бір тілек айту сұралады


«Элективті тест» әдісі арқылы Quizizz бағдарламасына кіріп оқушылар сұрақтарға жауап береді. Бұл әдіс оқушылар өзінің үйрену деңгейін анықтап, алған білімін ары қарай дамытуға бағытталады.



Жұптық жұмыс орындайды,есептерді шығарып,графигін салып береді

Quizizz ден тест тапсырады













1-тапсырма

Дескриптор:

- координаталық жазықтыққа АВ кесіндісін салады;

-АВ кесіндісінің ортасына К - нүктесін салады;

- К нүктесінің координатасын табады;

- кестеге К нүктесінің координатасын жазады.



2-тапсырма

Дескриптор:

-мәтіннің негізгі ұғымдарын анықтайды;

- кесініді ортасының координаталарының формулаларын қолданып теңдеу құрады;

- теңдеуді шешу арқылы Астана қаласының орналасу координаталарын табады;

- кесіндінің белгісіз бір ұшының координаталарын табу бойынша талдау жасайды.





Quizizz де тапсырған тест бойынша бағалау













Презентация,Оқулық ,

8-synyp | Quizizz





























Қортынды

(Рефлесия)

2мин

Үйге тапсырма: 112-113 беттер 4.11;4.12;4.21;4.22 тапсырмалар

Рефлексия.

  • «Таңда да таста» әдісі бойынша оқушылар бүгінгі сабақта мен не үйрендім, мен үшін не қызық болды, маған не түсініксіз болды деген 3 сұраққа жауап беріп, өзара дебрифиг жүргізеді.

Бүгінгі меңгерілген материал бойынша 5 сұраққа жылдам жауап береді.

Оқулық: Геометрия 8-сынып Ә.Н.ШЫНЫБЕКОВ, Д.Ә.ШЫНЫБЕКОВ, Р.Н.ЖҰМАБАЕВ Алматы «Атамұра» 2018 107-114 беттер


https://www.plickers.com/






Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!