Материалдар / Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі

Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ . Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі таұырыбына 8 сынып геометрия сабағынан. Топтық, жұптық , жеке жұмыстар. Кері байланыс барлығы қамтылған
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары №1 Бекітемін:

Сабақтың тақырыбы: Жазықтықтағы координаталар әдісі

Бөлім:

Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі

Педагогтің аты-жөні:

Омарова Баян Абаевна

Күні:


Сыныбы:8

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жазықтықтағы координаталар әдісі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.3.14жазықтықта координаталарымен берілген екі нүктенің арақашықтықтығын есептеу;

Сабақтың мақсаты:

  1. Екі нүктенің арақашықтығының формуласын қолданып есептеу.

  2. Берілген координаталары бойынша есеп құрастыру.

Екі нүктенің арақашықтығын есептеудің геометриялық жолдарын қарастыру.

Құндылықтар:

Жасампаздық және жаңашылдық:

Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы.

Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі\уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

5минут

Сәлемдесу; түгелдеу;

Сабақта жағымды ахуал туғызу мақсатында «Жүректен-жүрекке» әдісін қолданып бір-біріне тілек білдіру арқылы зейіндерін сабаққа шоғырландырамын.

Оқушыларды оқу мақсаттары, сабақ мақсаттары және бағалау критерилерімен таныстыру.

Сәлемдеседі

Сабаққа дайындықты бастайды

Сабақ мақсатымен танысады

Оқушылар дың белсенділігіне байланысты бағаланады.

Оқулық;

Оқу

Слайд

Презентация

Жаңа сабақты бекіту

15минут

Жаңа тақырыпты қысқаша түсіндіру

Тік бұрышты координаталар жүйесі.

Ох және Оу сан өстерін О нүктесінде

қиылысатындай етіп, бір-біріне перпендикуляр орналастырамыз. Осылай

Оху тік бұрышты декарттық координаталар жүйесі салынады.

Мұнда, Ох абсиссалар өсі, Оу ордина-

талар өсі деп, ал О нүктесі координа-

талар бас нүктесі деп аталады. Жазықтықтағы кесінді ортасының координаталары мен кесінді ұзындығы



4.1.2. Екі нүктенің арақашықтығы. Декарттық координа-

талар жүйесінде А (х1; у1) және В (х2; у2) нүктелері берілсін.

Осы А және В нүктелерінің арақашықтығын табу керек.

Ол үшін А және В нүктелері арқылы координаталар өстеріне параллель түзулер жүргізейік (4.5-сурет).

Сонда АВС тік бұрышты үшбұрышын аламыз. Ал А1 (х1;0), В1(х2; 0),

А2 (0; у1), В2(0; у2) болғандықтан, А1 және В1 нүктелерінің арақашықтығы | х2 x1 |-ге тең, ал А2 және В2 нүктелерінің арақашықтығы | y2 y1 |-ге тең.

екі нүктенің арақашықтығы

Оқушылардың белсенділігіне байланысты

Ауызша

бағаланады.

Оқулық;

Оқу

Слайд

Презентация


Бекіту тапсырмаларын орындау

20мин

есеп 1

Берілгені.

A(-2; 2) және B(1; -2) нүктелері.

АВ кесінідісінің ұзындығын тап.

Жауабы: 5.

Дескриптор:

  • Графиктің координаталық жазықтықпен байланысын анықтайды;

  • Графикті қолданып қажетті екі нүктенің координаталарын табады;

  • Координаталар арқылы екі нүктенің арақашықтығын есептейді;

2-тапсырма

(-5,10) нүктесінен Ох осіне координаталар басына дейінгі қашықтықты табыңдар.

Дескриптор:

  • Графиктің координаталық жазықтықпен байланысын анықтайды;

  • Графикті қолданып қажетті екі нүктенің координаталарын табады;

  • Координаталар арқылы екі нүктенің арақашықтығын есептейді;

ҚБ: «Бір қадам алға» әдісі арқылы оқушылардың материалды қаншалықты меңгергенің анықтаймын.



қБ:Оқушылар дың белсенділігіне және тақтадағы шығарған есептеріне байланысты бағаланады.

Оқулық


Тақта, слайд, оқу құралдары;

8 сыныпқа арналған оқулық


Слайд

Сызғыш

3-тапсырма

Абциссасы 6-ға тең нүкте координаталар басынан 10-ға тең қашықтықта жатыр. Осы нүктенің ординатасын табыңдар.


Дескриптор:

Жалпы - 3 балл

-Қашықтықты есептеу формуласын қолданады

-Ординатасын табады

-Жауабын жазады

4-тапсырма


АВ кесіндісінің ұзындығын тап

1 нұсқа А (3;-1), В (-2;4) 

2 нұсқа А (3;4), В (2; -1)

Дескриптор: -Қашықтықты есептеу формуласын қолданады

-АВ кесіндінің ұзындығын табады; табады

Тақта, слайд, оқу құралдары;

8 сыныпқа арналған оқулық


Сабақтың соңы

5минут

Бүгінгі сабақта: - бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатыстары арқылы берілген анықтамаларын білді.

Кері байланыс. «Плюс, минус, қызықты»

Үйге тапсырма. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының тригонометриялық функциялары.

Тақырыпты меңгергенін анықтау

«Плюс» - оң әсер еткен фактілерді, алған, білімдері жайлы жаза алады; «Минус» - қолымнан келмей жатыр” немесе түсініксіз болып тұр деген ойларын жазады. «Қызықты» - деген бағанға өздеріне не қызықты болды немесе жайында көбірек білгісі келетінін сұрақ түрінде де Shape1 жазса болады.

Оқушылар дың белсенділігіне байланысты бағаланады.

Оқулық;

Презентация

Интернет ресурстары


ЖИ арқылы жасау
01 Сәуір 2025
138
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі