Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Жеке бас гигиенасы, өзін-өзі күту
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлімі: 4В Үй мәдениеті |
Мектеп: |
||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Жеке бас гигиенасы, өзін- өзі күту. |
||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.5.3 Жеке гигиена ережелерін зерделеу және сипаттау, әртүрлі шаш пен тері түрін анықтау 5.2.5.4 Шектеулі қолдауда өз-өзіне қарау әрекеттері мен тәсілдерін таңдау және қолдану. |
||
Сабақ мақсаттары |
|
||
Бағалау критерийлері |
|
||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: өз-өзіне күтім жасауға арналған заттарды және іс-әрекеттерді зерделейді, таңдайды және қолданады Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
|
||
Құндылықтарды дарыту
|
Өзіне және өзгелерге құрмет Оқушылар мен мұғалім бір-бірімен амандасып, жеке және топтағы жұмыс кезінде сыйластыққа шақыру. Пікірлесу барысында сөйлесу этикасын сақтайды. Еңбек және шығармашылық Жұптық және топтық жұмыс жасауда бірігіп еңбек етеді, оқушылар жаңа идея ұсынады және сынып ішінде өзара қол ұшын беру. |
||
Пәнаралық байланыстар |
Биология, Химия |
||
АКТ қолдану дағдылары |
Тақырып бойынша қажетті ақпараттарды іздеу, өңдеу. Түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдай отырып, қолдану |
||
Бастапқы білім |
Алдыңғы бөлімдерде ағзаның тіршілікке беймділігін қолдау үшін дұрыс тамақтанудың негізін анықтай отырып, түрлі ақпарат көздерін қолданып, зерттеу кезеңдері мен эксперимент жасаған. Оқушылар күнделікті өмірде және келесі бөлімдерде мәліметтерді іздеу, өңдеу бойынша дағдылары мен білімдерін қолдану мүмкіндіктеріне ие болды. |
Сабақ барысы |
||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||
Сабақтың басы 3 мин |
Оқушылармен амандасу. Керекті материалдарды түгендеу, әзірлеу және оқушыларды тізім бойынша тексеру. Қорапшалар/қалталарға алдын-ала жеке бас гигиенасы заттарын: сабын, тіс щеткасы, сабын, тарақ заттарды немесе дайын суреттердің түрлерін арқылы өзара 3 топқа бөлу. |
Презентация 1 бет |
||
Сабақтың ортасы 7 мин 3 мин 7 мин 12 мин 5 мин
|
Оқушыларға оқу мақсаты мен жетістік критерийлерімен таныстыру. Топтық жұмыс: Әр топ таңдаған элементтері мен бұйымдарын талқылай отырып, сыныпта өз ойларымен бөліседі. Оқушылар өзара сынып ішінде өз ойларымен бөлісіп, сыныпқа идеяларын айтып, сипаттау мен талдау дағдыларын дамыту үшін өз ойларын бір-бірімен бөліседі. Сыныпта бактерияларға байланысты 13 себептер туралы бейнежазба көрсетіп, төмендегі сұрақтарды ұсыну. Осы бейнежазбаға байланысты оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Қалыптастырушы бағалауды қолдау: Оқушылар жеке бас гигиенасының ережелерін құрап, графикалық элементтерді пайдаланып отырып тұжырымдамалық карталарды A3 форматтағы қағаз бетіне суреттерін салады.
Оқушылар жұмыстарын аяқтап болған соң өзара пікір алмасып, өз ойларын сыныппен бөлісіп қорғайды. Сыныпқа арналған: Оқушылар жеке бас гигиенасы ережелерінің суреттерін сала отырып, таңдаған құралдарымен салыстыру, өз-өзін күту және қолдану, оны тұжырымдамалық картада қорғау. Оқушылармен қол, бет терісі (қалыпты, аралас, құрғақ, майлы), шаш (жұқа, қалың) типтері туралы сынып ішінде талқылауға ұсынылады. Оқушыларға таңдалған заттардың жеке бас гигиенасына қатыстылығын сынып ішінде таныстырады. Тарақ шаш күтіміне қолданылады және т.б. Ережелерді бейнелеудің визуалды үлгілері. |
Презентация 2 бет Арнайы карточка суреттері https://www.youtube.com/watch?v=X8cAoGVEbL0 Бактерияняң 13 факторы https://www.youtube.com/watch?v=J30j5TkE8p4 Жеке бас гигиенасы. |
||
Сабақтың соңы 5 мин Рефлексия 3 мин |
Қалыптастырушы бағалау Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын берілген критерийлер бойынша бағалайды Практикалық жұмыстың бағалау критерийлері:
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет |
|
||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||
Қабілеті жоғары оқушылар Зерттеу жұмысын толық әрі нақты орындайды. Қосымша ақпараттар қолданады. |
Қалыптастырушы бағалау Өзара бағалау |
Қауіпсіздік техникасы: Ноутбук немесе компьютермен жұмыс жасаған соң міндетті түрде өшіру Сергіту сәті ретінде сабақ ортасында оқушыларға жаттығу жасатуға немесе бір-біріне жақсы тілектер айтқызуға болады
|
||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||
|
||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |