Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақ тақырыбы |
Желідегі қауіпсіздік |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.4.2.1. Желі қолданушыларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтау (интернеттегі алаяқтық пен агрессия) |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Желідегі қауіпсіздік ережесін білу Оқушылардың басым бөлігі: Интернет желісін пайдалану барысында қауіпсіздік ережесін сақтай отырып алаяқтардан сақтану. Кейбір оқушылар: Интернет желісін пайдалануда қауіп-қатерден дұрыс қорғана алады |
||||||||||
|
Ойлау дағылары |
Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау , бағалау |
||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Кибербуллингке қарсы күресудің ортақ ережесін сақтайды, мысалдар келтіреді |
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика және терминология: Желілік қауіпсіздік,ақпараттық қауіпсіздік, алаяқтық кибербуллинг IP -адрес |
||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
- Дeнсaулық, достық жәнe aйнaлaсындaғылaрғa қaмқорлық көрсeту; |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
математика |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Адам ағзасына электрондық құылғылардың қандай кері әсері бар және олардан қорғанудың қандай тиімді тәсілдері бар екенін айту |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 5-минут Топтастыру 1 минут Бастапқы білімді анықтау және үй тапсырмасын сұрау 3 минут Жаңа тақырыпты ашу кезеңі 3 минут Жаңа тақырып Сабақтың ортасы 5 минут Тапсырма 10 минут |
Ұйымдастыру . Сәлемдесу ,түгелдеу Ынтымақтастық атмосферасын құрамын. Оқушыларды «Шаттық шеңбері» бойымен тұрғызып «Жүректенжүрекке» әдісі арқылы бір-біріне жақсы тілек айтқызамын. Топтастыру. Оқушыларды 3 топқа біріктіремін Топтастыру: Шарты:"Ақпарат", "Желі", "Қауіпсіздік" сөздері жазылған парақшаларды таңдап, топтарға бірігеді. Саралау: жіктеу тәсіліне сәйкес талаптары әр түрлі оқушылар топталады. Мақсаты:Баланың тақырып аясында бастапқы білімін анықтау мақсатында «Миға шабуыл» әдісімен төмендегі сұрақтарға жауап береді, топ аты қорғалады. Ақпарат деген не? Желі деген не? Желідегі қауіпсіздік деген не? Өткен сабақты пысықтау: «Блум түймедағы әдісі» Оқушылар түймедақ жапырақтарындағы ережеге сай сәйкес өткен тақырыптар бойынша сұрақтар жазады. Келесі топ жауап береді. Желідегі қауіпсіздік
Қалыптастырушы бағалау. «Смайлик» арқылы оқушылар бір бірін бағалайды. Мұғалім әр бір түзілген ережеге сындарлы тиімді байланыс береді. «Ақпараттық қауіпсіздік» тобына Тапсырма№1 Венн диаграмасы арқылы компьютерлік қауіпсіздік пен желілік қауіпсідікті салыстырыңдар? Дескрипторлар: Компьютерлік қауіпсіздік туралы біледі Желілік қауіпсіздік туралы біледі Компьютерлік және желілік қауіпсіздікті салыстырады Смайликтер арқылы бағалаймын «Желі» тобына Тапсырма №2 Кибербуллингке қалай қарсы тұруға болады? Кибербуллингке қарсы күресудің ортақ ережесін жасап ұсыныңдар.Жасалған ереженің әрбір пунктіне дәлелді мысалдар келтіріңдер. Дескрипторлар: Кибербуллингкеқарсы күресу шараларын анықтайды Ортақ ережежасай алады? Смайликтер арқылы бағалаймын «Қауіпсіздік» тобына Тапсырма №3 Пікір -талас әңгіме дебат. Интернет желісін пайдалануда желіде жұмыс жасау қауіпсіздігін сақтау қажет бе? тақырыбында жақтаушы және даттаушы топтар өз пікірлерін қорғайды Дескрипторлар: Интернет желісін пайдалануда желілік қауіпсіздікті сақтаудың маңыздылығын тұжырымдайды. Смайликтер арқылы бағалаймын
Қалыптастырушы бағалау: ақпарат қауіпсіздігі туралы мәліметті толықтыру мақсатында «Екі жұлдыз бір тілек» әдісімен оқушыларға сындарлы тиімді кері байланыс беріледі. Төмендегі ақпарат қауіпсіздігі жүйесі арқылы қауіп қатердің бір түрі ол желіден келетінін айту.
Саралау: «Қорытынды» тәсілі бойынша бір тапсырманы көре отырып, әр оқушы өз ойын өз нұсқада талқылайды.
Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылар кері байланыс береді. |
Тірек қағаздары
Үй бейнесі салынған суреттер Түрлі түсті маркерлер
Ақпарат қауіпсіздігі туралы слайд
Ақпара қауіпсіздігі туралы мәнмәтін
Желі қауіпсіздігі тулары слайд Бейнеролик Bilimland.kz
Желідегі алаяқтар туралы мәнмәтін
|
|||||||||
|
Практикалық тапсырма 10 минут |
Қалыптастырушы бағалау. «Смайлик» арқылы оқушылар бір бірін бағалайды. Мұғалім әр бір түзілген ережеге сындарлы тиімді байланыс береді. |
Кибербуллинг туралы мәнмәтін Оқулық 2.2 тарау |
|||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Сабақ соңында "Шахмат
" Жаңа тақырыпты оқыған кезде не туралы білгіңіз келеді? Алдағы уақытта біліміңізді жақсартқыңыз келетін тақырыпты түсінбеу саласын көрсетіңіз деген сұрақтарға жауап жазады. |
Шахмат суреті |
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Желідегі қауіпсіздік 8 сынып
Желідегі қауіпсіздік 8 сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақ тақырыбы |
Желідегі қауіпсіздік |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.4.2.1. Желі қолданушыларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтау (интернеттегі алаяқтық пен агрессия) |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Желідегі қауіпсіздік ережесін білу Оқушылардың басым бөлігі: Интернет желісін пайдалану барысында қауіпсіздік ережесін сақтай отырып алаяқтардан сақтану. Кейбір оқушылар: Интернет желісін пайдалануда қауіп-қатерден дұрыс қорғана алады |
||||||||||
|
Ойлау дағылары |
Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау , бағалау |
||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Кибербуллингке қарсы күресудің ортақ ережесін сақтайды, мысалдар келтіреді |
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика және терминология: Желілік қауіпсіздік,ақпараттық қауіпсіздік, алаяқтық кибербуллинг IP -адрес |
||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
- Дeнсaулық, достық жәнe aйнaлaсындaғылaрғa қaмқорлық көрсeту; |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
математика |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Адам ағзасына электрондық құылғылардың қандай кері әсері бар және олардан қорғанудың қандай тиімді тәсілдері бар екенін айту |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 5-минут Топтастыру 1 минут Бастапқы білімді анықтау және үй тапсырмасын сұрау 3 минут Жаңа тақырыпты ашу кезеңі 3 минут Жаңа тақырып Сабақтың ортасы 5 минут Тапсырма 10 минут |
Ұйымдастыру . Сәлемдесу ,түгелдеу Ынтымақтастық атмосферасын құрамын. Оқушыларды «Шаттық шеңбері» бойымен тұрғызып «Жүректенжүрекке» әдісі арқылы бір-біріне жақсы тілек айтқызамын. Топтастыру. Оқушыларды 3 топқа біріктіремін Топтастыру: Шарты:"Ақпарат", "Желі", "Қауіпсіздік" сөздері жазылған парақшаларды таңдап, топтарға бірігеді. Саралау: жіктеу тәсіліне сәйкес талаптары әр түрлі оқушылар топталады. Мақсаты:Баланың тақырып аясында бастапқы білімін анықтау мақсатында «Миға шабуыл» әдісімен төмендегі сұрақтарға жауап береді, топ аты қорғалады. Ақпарат деген не? Желі деген не? Желідегі қауіпсіздік деген не? Өткен сабақты пысықтау: «Блум түймедағы әдісі» Оқушылар түймедақ жапырақтарындағы ережеге сай сәйкес өткен тақырыптар бойынша сұрақтар жазады. Келесі топ жауап береді. Желідегі қауіпсіздік
Қалыптастырушы бағалау. «Смайлик» арқылы оқушылар бір бірін бағалайды. Мұғалім әр бір түзілген ережеге сындарлы тиімді байланыс береді. «Ақпараттық қауіпсіздік» тобына Тапсырма№1 Венн диаграмасы арқылы компьютерлік қауіпсіздік пен желілік қауіпсідікті салыстырыңдар? Дескрипторлар: Компьютерлік қауіпсіздік туралы біледі Желілік қауіпсіздік туралы біледі Компьютерлік және желілік қауіпсіздікті салыстырады Смайликтер арқылы бағалаймын «Желі» тобына Тапсырма №2 Кибербуллингке қалай қарсы тұруға болады? Кибербуллингке қарсы күресудің ортақ ережесін жасап ұсыныңдар.Жасалған ереженің әрбір пунктіне дәлелді мысалдар келтіріңдер. Дескрипторлар: Кибербуллингкеқарсы күресу шараларын анықтайды Ортақ ережежасай алады? Смайликтер арқылы бағалаймын «Қауіпсіздік» тобына Тапсырма №3 Пікір -талас әңгіме дебат. Интернет желісін пайдалануда желіде жұмыс жасау қауіпсіздігін сақтау қажет бе? тақырыбында жақтаушы және даттаушы топтар өз пікірлерін қорғайды Дескрипторлар: Интернет желісін пайдалануда желілік қауіпсіздікті сақтаудың маңыздылығын тұжырымдайды. Смайликтер арқылы бағалаймын
Қалыптастырушы бағалау: ақпарат қауіпсіздігі туралы мәліметті толықтыру мақсатында «Екі жұлдыз бір тілек» әдісімен оқушыларға сындарлы тиімді кері байланыс беріледі. Төмендегі ақпарат қауіпсіздігі жүйесі арқылы қауіп қатердің бір түрі ол желіден келетінін айту.
Саралау: «Қорытынды» тәсілі бойынша бір тапсырманы көре отырып, әр оқушы өз ойын өз нұсқада талқылайды.
Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылар кері байланыс береді. |
Тірек қағаздары
Үй бейнесі салынған суреттер Түрлі түсті маркерлер
Ақпарат қауіпсіздігі туралы слайд
Ақпара қауіпсіздігі туралы мәнмәтін
Желі қауіпсіздігі тулары слайд Бейнеролик Bilimland.kz
Желідегі алаяқтар туралы мәнмәтін
|
|||||||||
|
Практикалық тапсырма 10 минут |
Қалыптастырушы бағалау. «Смайлик» арқылы оқушылар бір бірін бағалайды. Мұғалім әр бір түзілген ережеге сындарлы тиімді байланыс береді. |
Кибербуллинг туралы мәнмәтін Оқулық 2.2 тарау |
|||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Сабақ соңында "Шахмат
" Жаңа тақырыпты оқыған кезде не туралы білгіңіз келеді? Алдағы уақытта біліміңізді жақсартқыңыз келетін тақырыпты түсінбеу саласын көрсетіңіз деген сұрақтарға жауап жазады. |
Шахмат суреті |
|||||||||
шағым қалдыра аласыз















