Жер мен күн. Жаратылыстану пәні

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Жер мен күн. Жаратылыстану пәні

Материал туралы қысқаша түсінік
Бастауыш сыныпқа арналған ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы









































Бекітемін:

Сабақтың тақырыбы:

Жер мен күн

Мұғалімнің аты-жөні: Габдушева Г.А.

Күні: 11.01.18

СЫНЫП: 2а

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

2.4.1.1 - Жер мен Күн арасындағы байланысты түсіндіру;

2.1.1.1 - қоршаған әлем құбылыстары, үрдістері мен нысандарын зерделеуге қажетті жағдайлардыжәнезерттеушінің тұлғалық қасиеттерін анықтау;

Сабақ нәтижесі:


Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:

Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Бағалау критерийі

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер, бейне роликтер.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, тест, Т сызбасы, «Ұқсастық пен даралық», көрнекілік, рефлексия парағы.

Пәнаралық байланыс

Музыка, қазақ тілі.

Сабақтың жоспары

Жоспарланғануақыт

Сабақ барысы :

Бағалау түрлері

Басталуы

5 минут
























Амандасу.

Өтілген материалды зерделеу

М и н и - т е с т:

  1. Су дегеніміз-...

А) сұйық, қатты және газ тәрізді күйде болатын зат

Ә) газ , бу мен шаңның қоспасы

Б) табиғаттағы кез келген зат

2. Ауаның қандай қасиеттері бар:

А) мөлдір, түсі мен иісі жоқ, жылуды нашар өткізеді

Ә) сұйық, қатты және газ күйінде кездеседі

Б) жылуды жақсы өткізеді

3. Табиғат ресурстарына жатады

А) топырақ, су, ауа

Ә) кесе, көйлек , орындық

Б) киім , тамақ, газ

Топтарға бөлу. Топтық жұмыстың алтын ережесін еске түсіру.

1- топ: Ғалам( мегагалактикалар, бүкіл дүние, шексіздік, астрономия, кеңістік, уақыт)

2-топ: Галактика ( Құс жолы, Андромеда, Магеллан, спиральді, жұлдызаралық газдар, жұлдыздар шоғыры)

3-топ: Күн жүйесі ( 8 ғаламшар, планета серіктері, астеройдтар, каметалар, метеорлар, орбита)

4-топ: Жер ( үшінші ғаламшар, тіршілік бар, атмосферасы бар, серігі Ай, өз білігінен айналады, Күнді айналады.

Сонымен біздің ғаламдық мекенжайымыз: Құс жолы галактикасы, Күн жүйесі, Жер ғаламшары.

Жұмбақ шешу:

Алты ай түкті кілем жамылады,

Алты ай ақ көрпеге оранады.

Жер

Аспанда бір айна бар,

Әлемді шарлап айналар.

Күн


Ендеше бүгінгі тақырыбымыз : Жер және Күн

Сабақ мақсаты:

Жер ғаламшары және Күннің пайдасы мен зияны туралы білеміз.

Оқушылар қорапшадан өздеріне ұнайтын қима қағазды таңдап алады.


«Мини-тест»

Жауабына сай әріпті көтереді.














Зымырандар бейнесін житон ретінде тарату

Жаңа білім

10 минут







Білу және түсіну

«Кең ауқымды дәріс»

-Жер ғаламшары туралы білетіндерін еске түсіреді

-Бірін-бірі толықтырады

-Бейнеролик қарайды

- Білімдерін толықтырады, жаңадан не білді?

-Күн туралы білетіндерін ортаға салады

-Оқулық бойынша толықтырады.

Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.

.

-Бейнеролик қарайды.

- Тың мәлімет алады





Оқулық,

мәтіндер.





«Көшбасшы және тыңдаушылар» әдісі


Ортасы

10 минут







Қолдану

Дәптермен жұмыс. Топтық жұмыс.

  1. Т оп: Күннің қанда пайдасы бар?

  2. Топ: Жалғастыр

  3. Топ: Сөзді тап

  4. Топ: «Күнсіз өмір» сурет салу

Талдау

«Т сызбасы» әдісі

КShape1 үннің пайдасы көп дегенмен зияны да бар

Shape2


Жаттығудың сипаттамасы:

Оқушылар алға шығып өз пікірін айтып тиісінше бағанға күн бейнеленген стикер жапсырады. Күннің пайдасы мен зиянын бірлесе саралайды. Күннің зиянды әсерінен қорғану жолын талдайды.

Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер

«Ыстық орындық» орындық әдісі,

Сергіту сәті

2 минут

Сергіту сәті


.

Аяқталуы

Сабақты бекіту

10 минут

Синтез

"Ұқсастық пен даралық" әдісіShape3



Shape4 Shape5 Shape6

Ортақ қасиет




Shape7



Жер мен Күнді салыстыра сипаттау (интерактивті тақтаға жазу)

Макетпен машықтық жұмыс:

  1. Күн , Күн жүйесіндегі ғаламшарларды еске түсіру, Жер ғаламшарының орны мен ерекшелігін еске түсіріп өту.

  2. Жыл мезгілдерінің алмасуы мен күн мен түн алмасуына түсініктеме беру.




Бағалау

Кері байланыс

3 минут

Зымырандарды санау, белсенді оқушыларды мадақтау

Shape8

Рефлексия парағы. Бүгінгі сабақ бойынша


Маған ұнады.

Мен үйрендім.

Маған . . . жауабы ұнады.

Мен . . . тілеймін.



Үйге тапсырма: мазмұндау.

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер

енгіздім жəне неліктен?



Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?


















1- топ: Ғалам























мегагалактикалар, уақыт



бүкіл дүние, шексіздік,

астрономия, кеңістік,

Құс жолы, Андромеда,



Магеллан, спиральді,



жұлдызаралық газдар,



жұлдыздар шоғыры























2-топ: Галактика

















3-топ:

Күн жүйесі























8 ғаламшар, метеорлар,



планета серіктері, орбита



астеройдтар, каметалар,



үшінші ғаламшар,



тіршілік бар,



Күнді айналады.







атмосферасы бар,



серігі Ай,



өз білігінен айналады,



















4-топ: Жер







АShape15 Shape14 Shape13 Ә Б

АShape18 Shape17 Shape16 Ә Б

АShape21 Shape20 Shape19 Ә Б

АShape24 Shape23 Shape22 Ә Б

АShape27 Shape26 Shape25 Ә Б

АShape30 Shape29 Shape28 Ә Б



МShape31 аған ... ұнады.



Shape32

Мен ... үйрендім.

Shape33

Маған ... жауабы ұнады.

Shape34

Мен ... тілеймін.



Рефлексия парағы. Бүгінгі сабақ бойынша



Маған ұнады.

Мен . . . үйрендім.

Маған . . . жауабы ұнады.

Мен . . . тілеймін.



Рефлексия парағы. Бүгінгі сабақ бойынша



Маған ұнады.

Мен үйрендім.

Маған жауабы ұнады.

Мен . . . тілеймін.



Рефлексия парағы. Бүгінгі сабақ бойынша



Маған ұнады.

Мен үйрендім.

Маған жауабы ұнады.

Мен . . . тілеймін.




Рефлексия парағы. Бүгінгі сабақ бойынша



Маған ұнады.

Мен үйрендім.

Маған . . . жауабы ұнады.

Мен . . . тілеймін.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
07.02.2019
546
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі