Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Жаратылыстану Сынып: 3 Жер және ғарыш |
Мектеп: №116 Мұұалім:Аязбекова А.Д. Қатысқандар саны: Қатыспаған оқушылар: |
||||||||||||||||||||
|
Күні:
|
|
||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы:
|
Жер сфералары дегеніміз не? |
||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
3.4.1.1 Жер сфераларын түсіндіру және графиктік кескіндеу; 3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар: Жер қабықтары туралы түсінік алады; Жердің әр қабығы неден құралатынын біледі. |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Жер қабықтары туралы түсінік қалыптасады. Жердің әр қабатының нысандарын біледі. |
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: атмосфера, биосфера, гидросфера, литосфера термин сөздермен танысады. Жердің әр қабатында орналасқан нысандар туралы өз ойларын айтады. Сфералардың ерекшелігін сипаттайды. |
||||||||||||||||||||
|
Пәндік терминология мен тірек сөздер: |
|||||||||||||||||||||
|
Сфера, биосфера, литосфера, гидросфера, атмосфера |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
ғаламшарымызды қорғау |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
дүниетану |
||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
презентация |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Топырақ және өсімдіктермен жануарлар, су туралы біледі |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру. Кіріспе тапсырма. «Жедел жауап». Жұптық жұмыс.
Оқушылардың өсімдіктер мен жануарлар туралы білімдерін тексеру. Жауаптарды дәптерге немесе жауап парақтарына жазу. Жұмысты қалыптастырушы бағалау ретінде жүргізіп, оқушылардың алған білімдерін бағалау. Тапсырманың мақсаты: оқушылар табиғат – бізді қоршап жатқан заттар, ағзалар мен құбылыстарды, тірі ағзалардың жансыз табиғатқа қарағанда дем алатынын, қоректенетінін, көбейетінін естеріне түсіру. Оқушыларды суреттер бойынша 4 топқа бөлу. Суреттерде жер қабаттарын бейнелеу. Топ мүшелерінің мақсаты берілген сурет бойынша өз ойларын ортаға салу. Бір-біріне толықтырулар жасау.
|
Жұптық жұмыс парағы Топқа бөлуге арналған суреттер |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту. Оқулықтағы сурет жайлы айта отырып, оқушыларды бұл жердің төрт қабаты екенін түсінуге бағыттау. Суреттерді басшылыққа ала отырып, сұрақтар қою.
Жұптарға жердің төрт қабығында орналасқан нысандар бейнеленген суреттер беру. Суреттер бойынша олардың қай қабатта орналасқанын анықтау және дәлелдеу.
Топтық жұмыс. Әр топқа пазл жиынтығын бөліп беру. Модельдеу жұмыстарын бастамас бұрын оқушыларға Жер қабықтарының атаулары грек сөздерінен шыққанын айтып, термин сөздермен таныстыру. Модельдеу. Бұл жұмыста оқушылардың мақсаты: жер қабықтарына сәйкес нысандарды топтау. Жұмысты орындау үшін оқушыларға жердің қабығы пазл түрінде жазылған атаулар беру. Оқушылар ақпарат көздерінен әр қабықта не орналасқанын біліп, бос пазлдарға жазу немесе суретін салу, сәйкес атауға жабыстыру. Жүргізуге арналған нұсқаулық • Пазлдарды Жер қабаттарының грекше атаулары мен оның әрқайсысында орналасқан нысандар сәйкес болатындай етіп жинау. • Әр топ ортаға шығып, неге нысандарды олай топтағандарын айтып, қорғау. • Әр топтың жұмыс нәтижелерін салыстыру, толықтырулар енгізу
Модельдеу жұмысына қойылатын критерийлер:
Бұл тапсырманы сыныппен орындау. Оқушыларға Жер қабықтарының өзара байланысын және оларды диаграмма түрде қалай бейнелеуге болатынын түсінуге қолайлы жағдай туғызу.
Жер қабығының атауын жазу. .............. – жел, жаңбыр, ауа, қар ............... – өзен, көл, теңіз, айсберг ................ – өсімдік, жәндік, құс, ................ – көмір, қарашірік, құм, шөгінді. Тексеру. Атмосфера – жел, жаңбыр, ауа, қар Гидросфера – өзен, көл, теңіз, айсберг Биосфера – өсімдік, жәндік, құс, Литосфера – көмір, қарашірік, құм, шөгінді. Өзін-өзі бағалау түрін ұйымдастыру. Қосымша тапсырма. Жұмыс дәптері. 67-жұмыс парағы. «Жер қабықтары неден тұрады?», 11-б. 68-жұмыс парағы. «Жер қабаттары», 12-б. |
Сурет суреттер пазлдар Жеке жұмыс парағы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «Чемодан, еттартқыш, себет» әдісі арқылы сабаққа рефлексия жасау. Оқушыларға чемодан, қоқыс жәшігі, еттартқыш суреті бейнеленген парақ беріледі. Бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды чемоданға салу үшін өз ойларын жазады, әлі зерттеу және толықтыру енгізу керек ақпараттарды еттартқыш суретіне жазады, ұнамаған немесе түсініксіз болған ақпаратты қоқыс жәшігіне жазып, сабаққа рефлексия жасау.
|
Жеке рефлексия жасау парағы |
|||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||
|
«Жер қабықтары» термин сөздермен анықтамалық кітапша жасау |
Кіріспе тапсырма бойынша алғашқы білімдерін бағалау. Топтық зерттеу жұмысын бағалау. Жеке қалыптастырушы бағалау. |
Топтық, жұптық, жеке жұмыстарда оқушылардың көңіл-күйіне, тәртіптеріне назар аудару |
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жер сфералары дегеніміз не?
Жер сфералары дегеніміз не?
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Жаратылыстану Сынып: 3 Жер және ғарыш |
Мектеп: №116 Мұұалім:Аязбекова А.Д. Қатысқандар саны: Қатыспаған оқушылар: |
||||||||||||||||||||
|
Күні:
|
|
||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы:
|
Жер сфералары дегеніміз не? |
||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
3.4.1.1 Жер сфераларын түсіндіру және графиктік кескіндеу; 3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар: Жер қабықтары туралы түсінік алады; Жердің әр қабығы неден құралатынын біледі. |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Жер қабықтары туралы түсінік қалыптасады. Жердің әр қабатының нысандарын біледі. |
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: атмосфера, биосфера, гидросфера, литосфера термин сөздермен танысады. Жердің әр қабатында орналасқан нысандар туралы өз ойларын айтады. Сфералардың ерекшелігін сипаттайды. |
||||||||||||||||||||
|
Пәндік терминология мен тірек сөздер: |
|||||||||||||||||||||
|
Сфера, биосфера, литосфера, гидросфера, атмосфера |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
ғаламшарымызды қорғау |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
дүниетану |
||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
презентация |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Топырақ және өсімдіктермен жануарлар, су туралы біледі |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру. Кіріспе тапсырма. «Жедел жауап». Жұптық жұмыс.
Оқушылардың өсімдіктер мен жануарлар туралы білімдерін тексеру. Жауаптарды дәптерге немесе жауап парақтарына жазу. Жұмысты қалыптастырушы бағалау ретінде жүргізіп, оқушылардың алған білімдерін бағалау. Тапсырманың мақсаты: оқушылар табиғат – бізді қоршап жатқан заттар, ағзалар мен құбылыстарды, тірі ағзалардың жансыз табиғатқа қарағанда дем алатынын, қоректенетінін, көбейетінін естеріне түсіру. Оқушыларды суреттер бойынша 4 топқа бөлу. Суреттерде жер қабаттарын бейнелеу. Топ мүшелерінің мақсаты берілген сурет бойынша өз ойларын ортаға салу. Бір-біріне толықтырулар жасау.
|
Жұптық жұмыс парағы Топқа бөлуге арналған суреттер |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту. Оқулықтағы сурет жайлы айта отырып, оқушыларды бұл жердің төрт қабаты екенін түсінуге бағыттау. Суреттерді басшылыққа ала отырып, сұрақтар қою.
Жұптарға жердің төрт қабығында орналасқан нысандар бейнеленген суреттер беру. Суреттер бойынша олардың қай қабатта орналасқанын анықтау және дәлелдеу.
Топтық жұмыс. Әр топқа пазл жиынтығын бөліп беру. Модельдеу жұмыстарын бастамас бұрын оқушыларға Жер қабықтарының атаулары грек сөздерінен шыққанын айтып, термин сөздермен таныстыру. Модельдеу. Бұл жұмыста оқушылардың мақсаты: жер қабықтарына сәйкес нысандарды топтау. Жұмысты орындау үшін оқушыларға жердің қабығы пазл түрінде жазылған атаулар беру. Оқушылар ақпарат көздерінен әр қабықта не орналасқанын біліп, бос пазлдарға жазу немесе суретін салу, сәйкес атауға жабыстыру. Жүргізуге арналған нұсқаулық • Пазлдарды Жер қабаттарының грекше атаулары мен оның әрқайсысында орналасқан нысандар сәйкес болатындай етіп жинау. • Әр топ ортаға шығып, неге нысандарды олай топтағандарын айтып, қорғау. • Әр топтың жұмыс нәтижелерін салыстыру, толықтырулар енгізу
Модельдеу жұмысына қойылатын критерийлер:
Бұл тапсырманы сыныппен орындау. Оқушыларға Жер қабықтарының өзара байланысын және оларды диаграмма түрде қалай бейнелеуге болатынын түсінуге қолайлы жағдай туғызу.
Жер қабығының атауын жазу. .............. – жел, жаңбыр, ауа, қар ............... – өзен, көл, теңіз, айсберг ................ – өсімдік, жәндік, құс, ................ – көмір, қарашірік, құм, шөгінді. Тексеру. Атмосфера – жел, жаңбыр, ауа, қар Гидросфера – өзен, көл, теңіз, айсберг Биосфера – өсімдік, жәндік, құс, Литосфера – көмір, қарашірік, құм, шөгінді. Өзін-өзі бағалау түрін ұйымдастыру. Қосымша тапсырма. Жұмыс дәптері. 67-жұмыс парағы. «Жер қабықтары неден тұрады?», 11-б. 68-жұмыс парағы. «Жер қабаттары», 12-б. |
Сурет суреттер пазлдар Жеке жұмыс парағы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «Чемодан, еттартқыш, себет» әдісі арқылы сабаққа рефлексия жасау. Оқушыларға чемодан, қоқыс жәшігі, еттартқыш суреті бейнеленген парақ беріледі. Бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды чемоданға салу үшін өз ойларын жазады, әлі зерттеу және толықтыру енгізу керек ақпараттарды еттартқыш суретіне жазады, ұнамаған немесе түсініксіз болған ақпаратты қоқыс жәшігіне жазып, сабаққа рефлексия жасау.
|
Жеке рефлексия жасау парағы |
|||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||
|
«Жер қабықтары» термин сөздермен анықтамалық кітапша жасау |
Кіріспе тапсырма бойынша алғашқы білімдерін бағалау. Топтық зерттеу жұмысын бағалау. Жеке қалыптастырушы бағалау. |
Топтық, жұптық, жеке жұмыстарда оқушылардың көңіл-күйіне, тәртіптеріне назар аудару |
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













