Тексердім:
|
Сабақтың тақырыбы: Жергілікті жерді бағдарлау |
Мұғалімнің аты-жөні:Абдикадырова Д Күні: 04.04 |
||||||
|
СЫНЫП: 2 «А» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: 0 |
|||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
2.2.1.1. тұсбағдар көмегімен көкжиек бағыттарын анықтау |
||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: көкжиек тұстарымен (солтүстік, оңтүстік, батыс, шығыс) танысады; Оқушылардың басым бөлігі: көкжиек тұстарын тұсбағдар көмегімен анықтауды үйренеді. Кейбір оқушылар: көкжиек тұстарын тұсбағдар көмегімен анықтауды үйренеді. |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге тән лексика мен терминалогия: Географиялық орын, мекен жай. Диалог пен жазу үшін пайдаланылатын сөздер мен тіркестер: - Өзің тұратын жер қайда орналасқан? - Өз қалаңның (ауылыңның) көрнекі жерлерін, ғимараттарын әңгімеле. |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сыйластық,жауапкершілік |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
Өзі тұратын мекен-жайын айтады. Еліміздің қай бөлігінде тұратынын картадан көрсетеді. Суреттер жайлы әңгімелейді |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Музыка, қазақ тілі. жаратылыстану |
||||||
|
Бастапқы білім |
Қала туралы не білесің?Өзің тұратын жердегі орталық көше қалай аталады?. |
||||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||||
|
Жоспарланғануақыт |
Сабақ барысы : |
Бағалау түрлері |
|||||
|
Басталуы 5 минут |
Бағалау парақшасымен таныстыру Топтарға бөлу.
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Аялы алақан» Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту. |
Оқушылар қорапшадан өздеріне ұнайтын түске сай маркерлер алады. «Аялы алақан» Тренинг. |
|||||
|
Жаңа білім 10 минут |
Білу және түсіну Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. «Көшбасшы және тыңдаушылар» әдісі Берілген жаңа тақырыпты түсіндіру үшін сыныптан өз еркімен бір оқушы Көшбасшы ретінде өзін ұсынады. Көшбасшының қалауынша мәтінмен жұмыс жүргізу. 1. «Көкжиек», «көкжиек сызығы»деген не? 2.Көкжиектің негізгі және аралық тұстары қалай деп аталады? 3.Тұсбағдарды пайдаланып пайдаланып,көкжиек тұстарын қалай бағдарлайды? 4.Қандай табиғи белгілерге қарап,көкжиек тұстарын анықтауға болады? 5.Бағдарлау деген не? |
Оқулық, мәтіндер. «Көшбасшы және тыңдаушылар» әдісі |
|||||
|
Ортасы 10 минут |
Қолдану Дәптермен жұмыс. Талдау «Ыстық орындық» орындық әдісі – Сабағымыздың тақырыбы – жергілікті жерді бағдарлау. Түсіндірме сөздігіне жүгінейік. Бағдарлау – бақылаушының өзі тұрған жерін айналасына, көкжиек тұстарына және жер бедері элементтерінің кейбір өзгешеліктеріне қарап анықтауы. – Айтыңдаршы, неліктен бағдарлай білу керек? – Бағдарлаудың қандай түрлері бар? Кластер құру Бағдарлау
Күнге қарап Жергілікті табиғи Тұсбағдармен белгілерге қарап – Бүгінгі сабағымыз қандай тақырыпқа арналады? – Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабағымызда біз нені үйренуіміз керек? Саяхатшы үшін баратын жердің көкжиек тұстарын және орнын білу маңызды. Бірақ көкжиек тұстарын білу – аз. Бағдарлау жүргізе білу керек. Қалай және ненің көмегімен бұны жасауға болатынын бүгінгі сабағымыздан білесіңдер. 1.Ендеше бағдарлау дегеніміз-көкжиек тұстарын, бақылаушының өзінің тұрған орнын және жүру бағытын анықтау. Бағдарлаудың екі түрі бар: а)белгілі жерді бағдарлау;ә)белгісіз жерді бағдарлау. Белгілі жерді бағдарлаудың еш қажеттігі жоқ,үйреншікті дағды арқылы жүреміз.Белгісіз жерде жүру,жолды дәлме-дәл табу тұсбағар арқылы жүргізіледі.Ол үшін тұсбағармен азимутты анықтайды. Солтүстік пен белгілі бір затқа дейін жүретін жол арасындағы бұрыш азимут деп аталады.Азимут арабша ас-сумут –жол деген мағына береді. Азимут А әрпімен белгіленеді. Азимутты анықтау үшін тақтаға шеңбер сызылады. Оқушылардан шеңбердің градустық шамасын сұрау.(360°) Шеңбердің әр бөлігін 90°–тық бұрышқа тең екендігін және берілген азимутты шеңбердің қай бөлігінен іздеу керектігін ұғындырамын да,азимутты өлшеп көрсетемін. Яғни,275ºІV бөліктен,С-Б-тан табу,200 ºІІІ бөліктен,О-Б-тан табуға болады. Тақтаға азимутты транспортир құралымен сызып көрсетемін.Азимут бағыты үнемі сағат тілінің бағытына сәйкес келеді. |
Оқулық, түрлі-түсті маркерлер «Ыстық орындық» орындық әдісі, сұрақтар, орындық. |
|||||
|
Сергіту сәті 2 минут |
Сергіту сәті. Мен қазақпын.
|
|
|||||
|
Аяқталуы Сабақты бекіту 10 минут |
Кішігірім зерттеу. Тұсбағдар құрылысымен танысу. Мұғалім балаларға тұсбағдар таратады. – Тұсбағдарды қарастырыңдар. Ол қандай бөліктерден тұрады? (корпус, ине, магниттік тіл, бөліктері бар шкала, сақтандырғыш) – Тұсбағдарды қалай пайдалану керек? Негізгі ережелермен танысайық. Барлық іс-әрекеттерді өздерің орындаңдар. – Біздің сыныпта солтүстік қай тұста – анықтаңдар? Шығыс қай тұста? – Сынып тақтасы қай бағытта орналасқан? – Кітап сөресі қай тұста орналасқан? – Сынып терезелері қай тұсқа қарайды? – Сынып есігі қайда қарап тұр? – Мұғалімнің үстелі қайда орналасқан? Сергіту сәті Ой, алақай, тамаша! Шашу шашты жапырақ. Жайқалады ағаштар, Бетімізге жел еседі. Кіп-кішкентай балалар, Үп-үлкен болып өседі. Біз гүлдермен өсеміз, Жапырағы жайқалған, Сабақтары салалы. Желмен бірге жайқалған. Мәселелі жағдай туғызу. Топтық жұмысты ұйымдастырады. Сабақтың материалын бекіту үшін міндеттерді шешу.
Жидек теру кезінде сендерді адасып кетті деп елестетейік. Бірақ солтүстікке қарай жүру керектігін білесіңдер. Жол-жөнекей құмырсқаның илеуін кездестірдіңдер. Дәптерде тапсырманың орындалуын ұйымдастырады (түрлі деңгейлі тапсырмалар). Графикалық диктант. 1 қадам – 1 торша: Бастапқы қызыл нүктеден батысқа қарай 3 қадам (1 қадам – 1 тор), оңтүстікке 2 қадам, шығысқа 3 қадам, қайтып оңтүстікке 3 қадам және батысқа 3 қадам жүріңдер. Не шықты? (5) Кімде «5» саны – шықты, сол көкжиек тұстарын жақсы біледі. «+» белгісімен дұрыс тұжырымдарды белгіле: 1. Көкжиек – біз көретін өзіміздің айналамыздағы жергілікті орын. (+) 2. Бағдарлау үшін дүние бөлігінің 5 тұсын пайдаланады. (–) 3. Тұсбағдар – көкжиек тұстарын анықтайтын құрал. (+) 4. Тұсбағдардың көк тілшесі оңтүстікті көрсетеді.(-) 5. Тұсбағдар адаспау үшін қажет. (+) 6. Күн әрқашан шығыстан шығады. (+) 7. Түс кезінде күн солтүстікте болады. (–) Оқы және дұрыс пайымдарды жасыл түсті қарындашпен, бұрыстарды қызылмен көрсет. Батыл азамат жол айрықта тұр, Қайда жол тартатынын әлі білмей тұр. Жол ортасында қаратас жатыр, Ол тасқа қараса, Оңтүстік жағында қына тұр, жабыса! Алаңқайда тас қасында, емендер сыбдырлайды. Жолаушыларға олар былай деп сыбырлайды: «Балалар, бұтақтарымыз сендерге жол сілтейді, Қорықпаңдар, алаңсыз ойнаңдар. Оңтүстікте көп бұтақты сәндіміз, Солай қарай жүріңдер, Адаспаңдар, күліңдер!» |
"Таңда да таста" әдісі |
|||||
|
Бағалау Кері байланыс 3 минут |
«Жетістік» баспалдағы.
|
Кері байланыс парағы. «Жетістік» баспалдағы. |
|||||
|
Үйге тапсырма: мазмұндау. |
|||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жергілікті жерді бағдарлау
Жергілікті жерді бағдарлау
Тексердім:
|
Сабақтың тақырыбы: Жергілікті жерді бағдарлау |
Мұғалімнің аты-жөні:Абдикадырова Д Күні: 04.04 |
||||||
|
СЫНЫП: 2 «А» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: 0 |
|||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
2.2.1.1. тұсбағдар көмегімен көкжиек бағыттарын анықтау |
||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: көкжиек тұстарымен (солтүстік, оңтүстік, батыс, шығыс) танысады; Оқушылардың басым бөлігі: көкжиек тұстарын тұсбағдар көмегімен анықтауды үйренеді. Кейбір оқушылар: көкжиек тұстарын тұсбағдар көмегімен анықтауды үйренеді. |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге тән лексика мен терминалогия: Географиялық орын, мекен жай. Диалог пен жазу үшін пайдаланылатын сөздер мен тіркестер: - Өзің тұратын жер қайда орналасқан? - Өз қалаңның (ауылыңның) көрнекі жерлерін, ғимараттарын әңгімеле. |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сыйластық,жауапкершілік |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
Өзі тұратын мекен-жайын айтады. Еліміздің қай бөлігінде тұратынын картадан көрсетеді. Суреттер жайлы әңгімелейді |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Музыка, қазақ тілі. жаратылыстану |
||||||
|
Бастапқы білім |
Қала туралы не білесің?Өзің тұратын жердегі орталық көше қалай аталады?. |
||||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||||
|
Жоспарланғануақыт |
Сабақ барысы : |
Бағалау түрлері |
|||||
|
Басталуы 5 минут |
Бағалау парақшасымен таныстыру Топтарға бөлу.
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Аялы алақан» Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту. |
Оқушылар қорапшадан өздеріне ұнайтын түске сай маркерлер алады. «Аялы алақан» Тренинг. |
|||||
|
Жаңа білім 10 минут |
Білу және түсіну Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. «Көшбасшы және тыңдаушылар» әдісі Берілген жаңа тақырыпты түсіндіру үшін сыныптан өз еркімен бір оқушы Көшбасшы ретінде өзін ұсынады. Көшбасшының қалауынша мәтінмен жұмыс жүргізу. 1. «Көкжиек», «көкжиек сызығы»деген не? 2.Көкжиектің негізгі және аралық тұстары қалай деп аталады? 3.Тұсбағдарды пайдаланып пайдаланып,көкжиек тұстарын қалай бағдарлайды? 4.Қандай табиғи белгілерге қарап,көкжиек тұстарын анықтауға болады? 5.Бағдарлау деген не? |
Оқулық, мәтіндер. «Көшбасшы және тыңдаушылар» әдісі |
|||||
|
Ортасы 10 минут |
Қолдану Дәптермен жұмыс. Талдау «Ыстық орындық» орындық әдісі – Сабағымыздың тақырыбы – жергілікті жерді бағдарлау. Түсіндірме сөздігіне жүгінейік. Бағдарлау – бақылаушының өзі тұрған жерін айналасына, көкжиек тұстарына және жер бедері элементтерінің кейбір өзгешеліктеріне қарап анықтауы. – Айтыңдаршы, неліктен бағдарлай білу керек? – Бағдарлаудың қандай түрлері бар? Кластер құру Бағдарлау
Күнге қарап Жергілікті табиғи Тұсбағдармен белгілерге қарап – Бүгінгі сабағымыз қандай тақырыпқа арналады? – Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабағымызда біз нені үйренуіміз керек? Саяхатшы үшін баратын жердің көкжиек тұстарын және орнын білу маңызды. Бірақ көкжиек тұстарын білу – аз. Бағдарлау жүргізе білу керек. Қалай және ненің көмегімен бұны жасауға болатынын бүгінгі сабағымыздан білесіңдер. 1.Ендеше бағдарлау дегеніміз-көкжиек тұстарын, бақылаушының өзінің тұрған орнын және жүру бағытын анықтау. Бағдарлаудың екі түрі бар: а)белгілі жерді бағдарлау;ә)белгісіз жерді бағдарлау. Белгілі жерді бағдарлаудың еш қажеттігі жоқ,үйреншікті дағды арқылы жүреміз.Белгісіз жерде жүру,жолды дәлме-дәл табу тұсбағар арқылы жүргізіледі.Ол үшін тұсбағармен азимутты анықтайды. Солтүстік пен белгілі бір затқа дейін жүретін жол арасындағы бұрыш азимут деп аталады.Азимут арабша ас-сумут –жол деген мағына береді. Азимут А әрпімен белгіленеді. Азимутты анықтау үшін тақтаға шеңбер сызылады. Оқушылардан шеңбердің градустық шамасын сұрау.(360°) Шеңбердің әр бөлігін 90°–тық бұрышқа тең екендігін және берілген азимутты шеңбердің қай бөлігінен іздеу керектігін ұғындырамын да,азимутты өлшеп көрсетемін. Яғни,275ºІV бөліктен,С-Б-тан табу,200 ºІІІ бөліктен,О-Б-тан табуға болады. Тақтаға азимутты транспортир құралымен сызып көрсетемін.Азимут бағыты үнемі сағат тілінің бағытына сәйкес келеді. |
Оқулық, түрлі-түсті маркерлер «Ыстық орындық» орындық әдісі, сұрақтар, орындық. |
|||||
|
Сергіту сәті 2 минут |
Сергіту сәті. Мен қазақпын.
|
|
|||||
|
Аяқталуы Сабақты бекіту 10 минут |
Кішігірім зерттеу. Тұсбағдар құрылысымен танысу. Мұғалім балаларға тұсбағдар таратады. – Тұсбағдарды қарастырыңдар. Ол қандай бөліктерден тұрады? (корпус, ине, магниттік тіл, бөліктері бар шкала, сақтандырғыш) – Тұсбағдарды қалай пайдалану керек? Негізгі ережелермен танысайық. Барлық іс-әрекеттерді өздерің орындаңдар. – Біздің сыныпта солтүстік қай тұста – анықтаңдар? Шығыс қай тұста? – Сынып тақтасы қай бағытта орналасқан? – Кітап сөресі қай тұста орналасқан? – Сынып терезелері қай тұсқа қарайды? – Сынып есігі қайда қарап тұр? – Мұғалімнің үстелі қайда орналасқан? Сергіту сәті Ой, алақай, тамаша! Шашу шашты жапырақ. Жайқалады ағаштар, Бетімізге жел еседі. Кіп-кішкентай балалар, Үп-үлкен болып өседі. Біз гүлдермен өсеміз, Жапырағы жайқалған, Сабақтары салалы. Желмен бірге жайқалған. Мәселелі жағдай туғызу. Топтық жұмысты ұйымдастырады. Сабақтың материалын бекіту үшін міндеттерді шешу.
Жидек теру кезінде сендерді адасып кетті деп елестетейік. Бірақ солтүстікке қарай жүру керектігін білесіңдер. Жол-жөнекей құмырсқаның илеуін кездестірдіңдер. Дәптерде тапсырманың орындалуын ұйымдастырады (түрлі деңгейлі тапсырмалар). Графикалық диктант. 1 қадам – 1 торша: Бастапқы қызыл нүктеден батысқа қарай 3 қадам (1 қадам – 1 тор), оңтүстікке 2 қадам, шығысқа 3 қадам, қайтып оңтүстікке 3 қадам және батысқа 3 қадам жүріңдер. Не шықты? (5) Кімде «5» саны – шықты, сол көкжиек тұстарын жақсы біледі. «+» белгісімен дұрыс тұжырымдарды белгіле: 1. Көкжиек – біз көретін өзіміздің айналамыздағы жергілікті орын. (+) 2. Бағдарлау үшін дүние бөлігінің 5 тұсын пайдаланады. (–) 3. Тұсбағдар – көкжиек тұстарын анықтайтын құрал. (+) 4. Тұсбағдардың көк тілшесі оңтүстікті көрсетеді.(-) 5. Тұсбағдар адаспау үшін қажет. (+) 6. Күн әрқашан шығыстан шығады. (+) 7. Түс кезінде күн солтүстікте болады. (–) Оқы және дұрыс пайымдарды жасыл түсті қарындашпен, бұрыстарды қызылмен көрсет. Батыл азамат жол айрықта тұр, Қайда жол тартатынын әлі білмей тұр. Жол ортасында қаратас жатыр, Ол тасқа қараса, Оңтүстік жағында қына тұр, жабыса! Алаңқайда тас қасында, емендер сыбдырлайды. Жолаушыларға олар былай деп сыбырлайды: «Балалар, бұтақтарымыз сендерге жол сілтейді, Қорықпаңдар, алаңсыз ойнаңдар. Оңтүстікте көп бұтақты сәндіміз, Солай қарай жүріңдер, Адаспаңдар, күліңдер!» |
"Таңда да таста" әдісі |
|||||
|
Бағалау Кері байланыс 3 минут |
«Жетістік» баспалдағы.
|
Кері байланыс парағы. «Жетістік» баспалдағы. |
|||||
|
Үйге тапсырма: мазмұндау. |
|||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||
шағым қалдыра аласыз
















