×
Сертификат тегін алу үшін
Материал тегін жариялау
ҚР БАҚ(СМИ) тіркеу №9512

ҰБТ-ға дайындық тест кітаптарын сатып, айына 300-400 мың тенге табыс тапқысы келетін белсенді серіктестер іздейміз. Дәл қазір хабрласыңыз: 8776-125-3030
Сайт бойынша сұрақтарды 8(771)-234-55-99 (Ватсап) осы номерге жазуға болады

Жетіген-саз аспабы 4 сынып

Автор:Иманкулова Зарина Ашировна
Бағыты: Бастауыш сынып
Бөлімі: Сабақ жоспары
Сыныбы: 4 сынып
Жарияланған уақыты: 2019-09-03

50-ден астам пәндер бойынша материалдарды тегін жүктеп, сабақ барысында қолдануға болады

Материал туралы қысқаша түсінік

4 орыс сынып окушыларына арналған сабақ жоспары, қазақ тілі пәні мұғалімдеріне арналған, Көкжиек баспасы

Күні:24.05.2019

Мұғалімнің аты-жөні: Иманкулова Зарина Ашировна

Пәні

Қазақ тілі

Сынып: 4

Қатысқан оқушы саны: 15

Қатыспаған оқушы саны: 0

Сабақ : 3

3-бөлім: Мәдени мұра.

Сабақтың тақырыбы

Жетіген саз аспабы.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

4.1.3.1.Тыңдалым. Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну. Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау/кластер құрастыру/болжау.

4.2.2.1. Айтылым. Берілген тақырып бойынша ойды жеткізу. Берілген тірек сөздер мен жоспардың негізінде қысқа монолог құру.

Сабақ мақсаты

Тыңдалған бейнемәтіннің мазмұнын түсініп, сұрақтарға жауап береді.

Мәтіннің түйінді тұстарын анықтап, кластер құрастырады.

Берілген тірек сөздер мен жоспар негізінде қысқа монолог құрады.

Бағалау критерийлері

-Тыңдалған бейнематериалдың мазмұнын түсініп, сұрақтарға дұрыс жауап береді.

- Мәтіннің түйінді тұстарын анықтайды, кластер құрайды.

- тірек сөздерді,жоспарды пайдаланып, қысқа монолог құрастырады.

Тілдік мақсат

Жаңа сөздер: аспап, саз, ғасыр, жетіген, сағынады, ішек, туралы.

Тірек сөздер: жеті ішек, жеті ән, қарияның жеті ұлы, аспап жасайды, ән шығарады.

Құндылыққа баулу

Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік: қазақтың ұлттық аспаптарын құрметтеуге, өнер сүйгіштікке баулу.

Пәнаралық байланыс

Музыка

Алдыңғы оқу

Ескерткіштер-мәдени мұра туралы не білетіндері сұралады

Жоспар

Уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Қалыптастырушы бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3мин

ҰЖ: Психологиялық ахуал туғызу .




Cәлемдесу. Оқушыларды ортаға шақыру. «Мен өмірді сүйемін» тренингін ұйымдастыру.

1.Егер сіздің достарыңыз көп болса, көршіңіздің арқасын қағыңыз;

2.Егер үйіңізде сүйікті жануарыңыз болса, өз басыңызды сипаңыз;

3.Егер сіз бақытты жан болсаңыз, көршіңізді құшақтаңыз;

4.Егер сіз құстарды жақсы көрсеңіз, қолдарыңызды созып, құстарша қанат қағыңыз;

5.Егер сіз өз мектебіңізді жақсы көрсеңіз секіріңіз;

6.Егер өмірді сүйсеңіз, алақандарыңызды соғыңыз!

Рахмет!


2.Топқа бөлу: Конверттегі суреттер арқылы топтарға бөлу. Оқушылардан үстел үстінде жатқан конвертен алуларын сұрау. Конверт ішінен бірдей суреттер алған балалар бірігіп, топтасады.

I. Домбыра

II. Қобыз

III. Жетіген


Сабақтың мақсатымен таныстыру:

  • Тыңдалған бейнемәтіннің мазмұнын түсінесіңдер, сұрақтарға жауап бересіңдер.

  • Мәтіннің түйінді тұстарын анықтап, кластер құрастырасыңдар.

  • Берілген тірек сөздер мен жоспар негізінде қысқа монолог құрастырасыңдар.





















Конверттегі суреттер

Сабақ ортасы

5мин

Тыңдалым алды тапсырмасы

Жұмбақ әдісі:

Жеті ішектен жеті түрлі үн шығар,

Әуезінен жеті тарау мұң шығар.

Ойнап кетсең, түрлі-түрлі жыр шығар,

Ол қандай аспап?

Кім біледі?

Оқушылар өз жауаптарын ортаға салады.


«Смайлик» беріп мадақтау

Интербелсенді тақтадан сурет көрсетемін, суреттегі аспап туралы не білетіндерін үлестірме «БББ» кестесінің 1-ші бағанына толтырады.

«Мен не білемін?» сұрағына ауызша жауап береді. Одан кейін осы аспап туралы не білгілері келетіндерін 2-ші бағанға толтырады.

«Мен не білгім келеді?» сұрағына жауап береді.

3-ші «Мен не білдім?» бағанын бос қалдырамыз.

«Смайлик» беріп мадақтау









Жұмбақ







Иетербелсенді тақта


Сурет









Үлестірме қағаздар

(БББ кесте)

13 мин

Тыңдалым кезі тапсырмасы

Бағалау критерийі:

-Тыңдалған бейнематериалдың мазмұнын түсініп, сұрақтарға дұрыс жауап береді.

ҰЖ: ТКО әдісі

Бейнематериалды (1-2 рет) көріп, мұқият тыңдайды, тапсырмаларды орындайды.


Сөздікпен жұмыс:

ТЖ: «Сөздер банкасы» әдісі

Әр топқа жаңа сөздермен аралас қосымша сөздер парақшалары беріледі. Берілген сөздермен танысып, бейнематериалда кездескен жаңа сөздерді теріп банкаға салады. Теріп алған сөздерімен (1-2 сөйлем) құрайды.

Қима қағаздағы сөздер: аспап, саз, ғасыр, жетіген, сағынады, ішек, туралы, қария; домбыра, адырна,балшық,жыл,сегізішекті,жылайды.

«Билет таңда» әдісі (Тақтада Жетіген аспабының суреті болады, сол суреттің бетінде билеттер ілінген. Әр билеттің ішкі бетінде сандар жазылған. Бір оқушы барып, бір билет алады, билетінің санын айтады. Сол санға байланысты сұрақ оқылады, оқушы қойылған сұраққа жауап береді. Келесі оқушы......)

  1. « Жетіген» сөзі нені білдіреді?

  2. Аспап неге «жетіген» деп аталады?

  3. «Жетіген» аспабының атауы қалай пайда болған?

  4. Жетіген қандай ағаштан жасалады?

  5. Жетіген ішегі неден жасалады?

  6. «Жетіген» аспабында тиек орнына қандай зат қолданған?

  7. Жетіген аспабына ұқсас аспаптарды білесің бе?

  8. Қазіргі таңда жетіген аспабы қолданыла ма?

  9. Қолданып жүрген кімдерді білесің?

Саралау тапсырмасы: «Қарқын/жылдамдық» әдісі бойынша барлық балаларға оның ішінде басқаларға қарағанда жылдам қабылдайтын балаларға тыңдалған бейнематериал мазмұнына қарай

1)Жетігеннің шығу тарихы қандай?

деген сұраққа жауап бере отырып, сөйлемдерді ретімен орналастыр тапсырмасы беріледі.

Ұлдары туралы ән шығарады.

Қария ұлдарын сағынады,

Ұлдары қайтыс болады.

Баяғыда бір қария болыпты.

Жетіген содан пайда болған.

Аспапқа жеті ішек тағады.

Дескриптор:

-Бейнематериалды көріп тыңдайды;

-бейнематериалдың мазмұнын түсінеді; .

-сұрақтарға дұрыс жауап береді.

«Дұрыс,бұрыс» әдісі арқылы бір- біріне кері байланыс береді.











































Бейнежазба


Интербелсенді тақта


https://youtu.be/LLzbSoJWxQI







Қағаз билеттер,




сурет

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/07/Jetigen.jpg/1200px-Jetigen.jpg


































16мин

Тыңдалымнан кейінгі тапсырма

Бағалау критерийлері:

- Мәтіннің түйінді тұстарын анықтайды, кластер құрайды.

- тірек сөздерді,жоспарды пайдаланып, қысқа монолог құрастырады.

ТЖ: Мәтіннің түйінді тұстарын анықтап, кластерге түсіреді. «Дара диаграмма» әдісі арқылы тақырып бойынша оқушылар ойын жинақтайды.



ҰЖ: «Қос шеңбер» әдісі арқылы тыңдаған бейнемәтіннің мазмұны бойынша тірек сөздерді, жоспарды пайдаланып, қысқа монолог құрастыру арқылы өз ойларын жеткізеді.

(Әр топ шеңбер бойымен ішкі және сыртқы шеңберде бір-біріне қарап тұрады. 1-ші сыртқы шеңбер сөйлейді, ішкі шеңбер тыңдайды. Мұғалім ауысу туралы белгі бергенде, сыртқы шеңбер айналады, енді ішкі шеңбер сөйлейді, сыртқы тыңдайды. Солай жалғаса береді.)

Тірек сөздер: жеті ішек, жеті ән,

сағынады, қарияның жеті ұлы, аспап жасайды, ән шығарады. (интербелсенді тақтаға шығару).

Жоспар:

  1. Жетіген мәдени мұра.

  2. Жетігеннің шығу тарихы.

  3. Қарияның жеті ұлы.

  4. Қарияның ұлдарын сағынуы.

  5. Қарияның аспап жасауы.

  6. Ұлдары туралы ән

Саралау тапсырмасы: «Нәтиже» әдісі бойынша тапсырма бір болғанымен жауап әртүрлі болады. Барлық оқушылардың құрған қысқа монологтерінің әлсіз тұстарын дамыту көзделеді. Соған орай мына сұрақтар қойылады:

  1. Монологтың негізгі оқиғасы не жайлы?

  2. Тыңдаушылар толық жауап ала алды ма?

Дескриптор:

- Мәтіннің түйінді тұстарын анықтап, кластер құрастырады.

- Жоспарды пайдаланып , қысқа монолог құрастырады.

- Берілген тірек сөздерді орынды қолданады.

- Оқиғаның жүйесін сақтай отырып, баяндайды.










«Шапалақ» әдісі

1 рет шапалақ - орташа

2 рет шапалақ-жақсы

3 рет шапалақ-өте жақсы













Өзара бағалау парағы


Дескриптор

иә

жоқ


















А4 қағаздары

Түрлі маркерлер











Интербелсенді тақта












Кесте парақ

6 мин

Сабақтың соңы:

Жеке жұмыс: «БББ кесте» бойынша

3-ші бағанды толтырады. Мен не білдім?бағаны.

«Білім қоржыны»

рефлекция

Үлестірме қағаздар

(БББ кесте)


Стикерлер



















Өзара бағалау парағы

Оқушының аты-жөні _________________

Бағалаушының аты-жөні ____________________

Сыныбы _______ Күні _______

Дескриптор

Иә

Жоқ

Жоспарды пайдаланып, қысқа монолог құрастырады.



Берілген тірек сөздерді орынды қолданады.



Оқиғаның жүйесін сақтай отырып, баяндайды.






50-ден астам пәндер бойынша материалдарды тегін жүктеп, сабақ барысында қолдануға болады

Сертификатты жеке кабинеттегі жетістіктерім бөлімінен жүктеп алуға болады

Материалды сайттан тегін жүктеу

Материал ұнаса парақшаңызға сақтап қойыңыз!

Өз пікіріңізді қалдыру үшін тіркелу қажет.

Олимпиада бітуіне қалды: