|
Бекітемін: |
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Бекбаева Балжан Гизатбековна |
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
4 |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ықылас Дүкенұлы «Жез киік» |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.2.1.1 Оқушының орындау мүмкіндіктерін ескере отыр шығарма таңдау және үйрету |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушының орындау мүмкіндіктерін ескере отырып шығарма таңдау және үйрету. |
||||||
|
Тәрбиелік мақсат: Ұлттық құндылық |
Білім алушылар ұлттық мұраға ұқыпты қарау , ұлттық мәдениетті дәріптеу. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 5 мин 7 мин Сабақтың ортасы 30 3 мин |
Амандасу. Додокаэдер ӘДІСІ
Соль мажор гамасы.
Үй тапсырмасы: Cұрақ жауап «Білім шамы әдісі » 1.Л.Хамиди қай жылдары өмір сүрді? 2.Л.Хамиди шығармаларын ата? 3.Қай жақтың тумасы? 4.Романс шығармасы қандай тональността жазылған? 5.Романс шығармасының өлшемі қандай? Л.Хамиди «Романс» шығармасы Сергіту сәті: Нейро жаттығу Жаңа сабақ: «Оқушыға күрделі шығарманы үйрету» Ықылас Дүкенұлының «Жез киік»
Ықылас Дүкенұлы (1843-1916) Қазақтың әйгілі композиторы, күйші, қобызшы Ықылас Дүкенұлы 1843 жылы қазіргі Қарағанды облысының Жаңаарқа ауданында дүниеге келді Ықылас Кіші жүздің жетіру тұқымының шыққан. Ол жасампаз жанұядан дүниеге келді: оның атасы Алтын - озат зергер, темірші болған. Ықыластың әкесі Дүкен саусағынан бал тамған күйші ретінде даңқы жайылғандығынан Ықыластың өзі музыкант ретінде ерте тұрақтанылды. 7-8 жасар Ықылас әкесінің қобыз күйлерін орындағанЖасы 18-ге келгенде ол әкесінің күйлеріне үлкен өзгерістер енгізіп, оның классикалық құрылысын түрлендіріп, күйшіліктің шыңына көтерді. Ол қобыздың дыбыс-дауысын нақ және айқын шығуын мәжбүр еткен бірінші адам болған. 19 жасында Ықылас өзінің бірінші күйін жазып «Ықылас күйі» деген атау берген Ықыластың « Жезкиік», «Аққу» , «Қасқыр» күйлері күні бүгінге дейін үлкен сахнала 2-тапсырма. Тыңдау. «Жез киік»күйі Ықыластың «Жезкиік» күйін екі нұсқада тыңда.( прима қобыз, қыл қобыз ) -Екі орындаудағы киік бейнесін қалай елестетер едің? Жез киік – даланың ерке, сұлу аңы. Ол туралы халық аузында неше алуан аңыз да, ертегі де көп. Жез киік алтындай жалтылдап, күнге шағылысқан көркінің арқасында мергеннің көзін тайдырып, үнемі оқтан аман қалады екен. Кейін мергендер оны киелі жануар санап, атпайтын болған. Міне, осы сұлу аңға Ықылас “Жез киік” атты күй арнаған 3-тапсырма. «Миға шабуыл» әдісі Ықыластың «Жезкиік» күйін талдау Күйдің тональносттін және өлшемдерін анықтау
4-тапсырма. Бағалау Кері байланыс «Екеуі біреуінде» әдісі арқылы
Үй тапсырмасы: Ықылас Дүкенұлы « Жез киік » күйін қарап келу |
Жақсы тілек тілеу. Қолын жүргізу Әр түрлі штрихтармен ойнау Жасырынған сұрақтарға жауап беру Музыкамен қосылып ойнау Екі қолмен жүргізу Ықылас Дүкенұлының өмірі мен шығармашылығы «Жез киік» күйімен кеңінен танысады. Күйді екі нұсқада тыңдайды Нотамен ойнау Сандарды бояу , шамды белгілеу |
Мадақтау Жарайсың! Тамаша! 3-5 Бал Смайлик 3-5 Бал Смайлик Мадақтау Жарайсың! Тамаша! Мадақтау Жарайсың! Тамаша! |
КУБИК Слайд 1 Додокаэдер ӘДІСІ Слайд 2 Соль мажор гамасы.
MP3 музыка Л.Хамиди «Романс» шығарма сы Суреттер Слайд 3 Ықылас Дүкенұлының өмірбаяны hhtp/mpp.aytis/youtube.com https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE- слайд 4 «Жезкиік» күйі Нота Слайд 5 Бағалау карточка Слайд 7 |
|||
Абай облыс білім басқармасы Абай Ауданы Білім бөлімінің
«Ж.Кәрменов атындағы саз мектебі » КМҚК
Бекітемін_______________
Директордың оқу – ісі жөніндегі
Орынбасары Н.Ш.Төлемісова
«_________»_________2024
Сабақтың әдістемелік әзірлемесі.
Тақырыбы: «Оқушыға күрделі шығарманы үйрету»
Аспабы: Прима – қобыз
Оқытушы:Бекбаева.Б.Г
2023-2024жыл
1
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Жез киік"
"Жез киік"
|
Бекітемін: |
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Бекбаева Балжан Гизатбековна |
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
4 |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ықылас Дүкенұлы «Жез киік» |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.2.1.1 Оқушының орындау мүмкіндіктерін ескере отыр шығарма таңдау және үйрету |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушының орындау мүмкіндіктерін ескере отырып шығарма таңдау және үйрету. |
||||||
|
Тәрбиелік мақсат: Ұлттық құндылық |
Білім алушылар ұлттық мұраға ұқыпты қарау , ұлттық мәдениетті дәріптеу. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 5 мин 7 мин Сабақтың ортасы 30 3 мин |
Амандасу. Додокаэдер ӘДІСІ
Соль мажор гамасы.
Үй тапсырмасы: Cұрақ жауап «Білім шамы әдісі » 1.Л.Хамиди қай жылдары өмір сүрді? 2.Л.Хамиди шығармаларын ата? 3.Қай жақтың тумасы? 4.Романс шығармасы қандай тональността жазылған? 5.Романс шығармасының өлшемі қандай? Л.Хамиди «Романс» шығармасы Сергіту сәті: Нейро жаттығу Жаңа сабақ: «Оқушыға күрделі шығарманы үйрету» Ықылас Дүкенұлының «Жез киік»
Ықылас Дүкенұлы (1843-1916) Қазақтың әйгілі композиторы, күйші, қобызшы Ықылас Дүкенұлы 1843 жылы қазіргі Қарағанды облысының Жаңаарқа ауданында дүниеге келді Ықылас Кіші жүздің жетіру тұқымының шыққан. Ол жасампаз жанұядан дүниеге келді: оның атасы Алтын - озат зергер, темірші болған. Ықыластың әкесі Дүкен саусағынан бал тамған күйші ретінде даңқы жайылғандығынан Ықыластың өзі музыкант ретінде ерте тұрақтанылды. 7-8 жасар Ықылас әкесінің қобыз күйлерін орындағанЖасы 18-ге келгенде ол әкесінің күйлеріне үлкен өзгерістер енгізіп, оның классикалық құрылысын түрлендіріп, күйшіліктің шыңына көтерді. Ол қобыздың дыбыс-дауысын нақ және айқын шығуын мәжбүр еткен бірінші адам болған. 19 жасында Ықылас өзінің бірінші күйін жазып «Ықылас күйі» деген атау берген Ықыластың « Жезкиік», «Аққу» , «Қасқыр» күйлері күні бүгінге дейін үлкен сахнала 2-тапсырма. Тыңдау. «Жез киік»күйі Ықыластың «Жезкиік» күйін екі нұсқада тыңда.( прима қобыз, қыл қобыз ) -Екі орындаудағы киік бейнесін қалай елестетер едің? Жез киік – даланың ерке, сұлу аңы. Ол туралы халық аузында неше алуан аңыз да, ертегі де көп. Жез киік алтындай жалтылдап, күнге шағылысқан көркінің арқасында мергеннің көзін тайдырып, үнемі оқтан аман қалады екен. Кейін мергендер оны киелі жануар санап, атпайтын болған. Міне, осы сұлу аңға Ықылас “Жез киік” атты күй арнаған 3-тапсырма. «Миға шабуыл» әдісі Ықыластың «Жезкиік» күйін талдау Күйдің тональносттін және өлшемдерін анықтау
4-тапсырма. Бағалау Кері байланыс «Екеуі біреуінде» әдісі арқылы
Үй тапсырмасы: Ықылас Дүкенұлы « Жез киік » күйін қарап келу |
Жақсы тілек тілеу. Қолын жүргізу Әр түрлі штрихтармен ойнау Жасырынған сұрақтарға жауап беру Музыкамен қосылып ойнау Екі қолмен жүргізу Ықылас Дүкенұлының өмірі мен шығармашылығы «Жез киік» күйімен кеңінен танысады. Күйді екі нұсқада тыңдайды Нотамен ойнау Сандарды бояу , шамды белгілеу |
Мадақтау Жарайсың! Тамаша! 3-5 Бал Смайлик 3-5 Бал Смайлик Мадақтау Жарайсың! Тамаша! Мадақтау Жарайсың! Тамаша! |
КУБИК Слайд 1 Додокаэдер ӘДІСІ Слайд 2 Соль мажор гамасы.
MP3 музыка Л.Хамиди «Романс» шығарма сы Суреттер Слайд 3 Ықылас Дүкенұлының өмірбаяны hhtp/mpp.aytis/youtube.com https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE- слайд 4 «Жезкиік» күйі Нота Слайд 5 Бағалау карточка Слайд 7 |
|||
Абай облыс білім басқармасы Абай Ауданы Білім бөлімінің
«Ж.Кәрменов атындағы саз мектебі » КМҚК
Бекітемін_______________
Директордың оқу – ісі жөніндегі
Орынбасары Н.Ш.Төлемісова
«_________»_________2024
Сабақтың әдістемелік әзірлемесі.
Тақырыбы: «Оқушыға күрделі шығарманы үйрету»
Аспабы: Прима – қобыз
Оқытушы:Бекбаева.Б.Г
2023-2024жыл
1
шағым қалдыра аласыз


















