|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Статистика элементтері |
Мектеп: «Ақкемер орта мектебі» ММ Мұғалімнің аты – жөні: Матаев А.Б. |
||
|
Күні: |
Сынып: 7 «а» |
||
|
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақ тақырыбы |
Жиілік полигоны |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.3.6 - таңдама нәтижесін жиілік алқабы түрінде көрсету; 7.3.3.7 - кесте немесе жиіліктер алқабы түрінде берілген статистикалық ақпаратты талдау; |
||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа сабақ |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар жиілік полигонын салатын болады |
||
|
Бағалау критерийлері |
Білім алушы берілген мақсатқа жетеді, егер:
|
||
|
Тілдікмақсаттар |
Оқытудың тілдік мақсаттары: Оқушылар: -абсолютті және салыстырмалы жиіліктерді анықтау жолдарын талқылайды және түсініктеме береді; - жиілік кестесі, жиілік полигоны түрінде берілген жиналған мәліметтерді барлық сыныпқа презентациялайды және берілгендерді жинақтау, жөндеу бойынша ұсыныс жасайды Пәндік лексика және терминология:
Жазуға /диалогқа қажетті сөзтіркес:
салыстырмалы жиілікті есептеу үшін, ... санына ...бөлу қажет |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқи білу, өздік мәлімет жинақтау, жағдайды талдау, жаңа жағдайға бейімделу, проблеманы қою және оны шешу, өз жұмысына және өз тобының сапалы нәтижесіне жауап беру, өз уықытын ұйымдастыра білу, сабақтағы ұсыныстарға және көпмәдениеттілікке құрмет көрсету Құндылықтардыдарыту сабақтағыіс-әрекеттердіңбарлық кезендері барысында енгізіледі. |
||
|
Бастапқы білім |
Сандық қатардың ауытқу өзгерісін, модасын, медиана және ариметикалық ортасын табу. Диаграммаларды салу және оқу. |
||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі (10-минут) |
«Өзі туралы кластер» тренинг Оқушылар танысу үшін өздері туралы кластерлер құрастыруы керек. Олар парақтың ортасындағы шеңберге өз есімдерін жазып, одан таралатын шеңберлерге өздерінің өмірінде маңызы бар бес негізгі рөлін жазады. Мысалы: Жанұяның еркесі, адал дос т.б |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (20 – минут) |
Жаңа сабақ: Анықтама: Буындары абсциссалары түрлі варианталар, ординаталары осы варианталардың абсолюттік жиілігі болатын нүктелерді қосатын сынық сызық абсолюттік жиіліктің полигоны деп аталады.
Абсолюттік жиіліктің полигонын салу алгоритмі:
Анықтама: Буындары абсциссалары әр түрлі варианталар,ординаталары осы варианталардың салыстырмалы жиілігі болатын нүктелерді қосатын сынық сызық салыстырмалы жиіліктің полигоны деп аталады.
Салыстырмалы жиіліктің полигонын салу алгоритмі:
EXCEL – дегі жиілік полигоны
«MicrosoftExcel» бағдарламасында жиілік
кестесін құрайық. Кестеде екі баған бөлеміз:
қатар мәні (Ох осіне салады) және салыстырмалы жиілік (Оу осіне
салады). Енді Ол бізден 4сұраққа жауап беруімізді сүрайды:
Жиілік полигоны дайын. Оқушылар басқа топтарға өз жұмыстарын көрсетеді, бір-бірін бағалау жүргізіледі. Бағалау критерийлері:Excel бағдарламасында жиілік полигонын салады. Дескрипторлар:
Тапсырмалар: № 1. Әр түсті ойыншықтар жиынтығының 1-суретте берілген абсолюттік жиілігі полигонын қолданып,
1) ойыншықтардың жалпы санын; 2) әр түстегі ойыншықтардың салыстырмалы жиілігін; 3) ойыншықтардың бір түсі екінші түстен қанша артық (кем) екенін табыңдар. № 2. Үш ойын кубигінің 50 тәжірибе жасаңдар. Нәтижелерін MS Excel – де жазып, әр тәжірибедегі ұпайлар қосындысының мәнін табыңдар. Вариациялық қатарды жазып, оның жиілік кестесін құрастырыңдар. Кестені қолданып, қосындының мәні 5; 10; 15 болу жиілігін табыңдар. № 3. Бақылау жұмысында оқушыларға 8 тапсырмадан тұратын тест берілді. 48 оқушының дұрыс жауаптарының саны 1 – кестесінде көрсетілген. 1 – кесте
1) Белгісіз абсолюттік жиілікті табыңдар. 2) Әр дұрыс жауаптың салыстырмалы жиілігін табыңдар және кестені толтырыңдар. 3) Абсолюттік және салыстырмалы жиіліктердің полигонын салыңдар.
Қалыптастырушы бағалау: Математика пәнінен тест жазған 30 оқушының дұрысс жауаптарының саны төменде берілген:
а) мәліметтердің жалпы қатарын құрыңыз; ә) абсолютті және салыстырмалы жиіліктер кестесін толтырыңыз; б) жиіліктер полигонын тұрғызыңыз. Дескриптор: Білім алушы:
|
Microsoft Excel бағдарламасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
10-минут |
Үй тапсырмасы: № 4 Рефлексия: -Бүгінгі сабақ қалай өтті? - Бүгінгі сабақтың мақсаты қандай? - Мақсатымызға жеттікпе? Кері байланыс: 1.Мен сабақтың тақырыбын ____________ түсіндім, оны ______________ орындай аламын. 2. Мен __________________ түсінбедім, маған ең қиыны _________________ болды. Бағалау:
|
Үлестірме қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жиілік полигоны
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Статистика элементтері |
Мектеп: «Ақкемер орта мектебі» ММ Мұғалімнің аты – жөні: Матаев А.Б. |
||
|
Күні: |
Сынып: 7 «а» |
||
|
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақ тақырыбы |
Жиілік полигоны |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.3.6 - таңдама нәтижесін жиілік алқабы түрінде көрсету; 7.3.3.7 - кесте немесе жиіліктер алқабы түрінде берілген статистикалық ақпаратты талдау; |
||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа сабақ |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар жиілік полигонын салатын болады |
||
|
Бағалау критерийлері |
Білім алушы берілген мақсатқа жетеді, егер:
|
||
|
Тілдікмақсаттар |
Оқытудың тілдік мақсаттары: Оқушылар: -абсолютті және салыстырмалы жиіліктерді анықтау жолдарын талқылайды және түсініктеме береді; - жиілік кестесі, жиілік полигоны түрінде берілген жиналған мәліметтерді барлық сыныпқа презентациялайды және берілгендерді жинақтау, жөндеу бойынша ұсыныс жасайды Пәндік лексика және терминология:
Жазуға /диалогқа қажетті сөзтіркес:
салыстырмалы жиілікті есептеу үшін, ... санына ...бөлу қажет |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқи білу, өздік мәлімет жинақтау, жағдайды талдау, жаңа жағдайға бейімделу, проблеманы қою және оны шешу, өз жұмысына және өз тобының сапалы нәтижесіне жауап беру, өз уықытын ұйымдастыра білу, сабақтағы ұсыныстарға және көпмәдениеттілікке құрмет көрсету Құндылықтардыдарыту сабақтағыіс-әрекеттердіңбарлық кезендері барысында енгізіледі. |
||
|
Бастапқы білім |
Сандық қатардың ауытқу өзгерісін, модасын, медиана және ариметикалық ортасын табу. Диаграммаларды салу және оқу. |
||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі (10-минут) |
«Өзі туралы кластер» тренинг Оқушылар танысу үшін өздері туралы кластерлер құрастыруы керек. Олар парақтың ортасындағы шеңберге өз есімдерін жазып, одан таралатын шеңберлерге өздерінің өмірінде маңызы бар бес негізгі рөлін жазады. Мысалы: Жанұяның еркесі, адал дос т.б |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (20 – минут) |
Жаңа сабақ: Анықтама: Буындары абсциссалары түрлі варианталар, ординаталары осы варианталардың абсолюттік жиілігі болатын нүктелерді қосатын сынық сызық абсолюттік жиіліктің полигоны деп аталады.
Абсолюттік жиіліктің полигонын салу алгоритмі:
Анықтама: Буындары абсциссалары әр түрлі варианталар,ординаталары осы варианталардың салыстырмалы жиілігі болатын нүктелерді қосатын сынық сызық салыстырмалы жиіліктің полигоны деп аталады.
Салыстырмалы жиіліктің полигонын салу алгоритмі:
EXCEL – дегі жиілік полигоны
«MicrosoftExcel» бағдарламасында жиілік
кестесін құрайық. Кестеде екі баған бөлеміз:
қатар мәні (Ох осіне салады) және салыстырмалы жиілік (Оу осіне
салады). Енді Ол бізден 4сұраққа жауап беруімізді сүрайды:
Жиілік полигоны дайын. Оқушылар басқа топтарға өз жұмыстарын көрсетеді, бір-бірін бағалау жүргізіледі. Бағалау критерийлері:Excel бағдарламасында жиілік полигонын салады. Дескрипторлар:
Тапсырмалар: № 1. Әр түсті ойыншықтар жиынтығының 1-суретте берілген абсолюттік жиілігі полигонын қолданып,
1) ойыншықтардың жалпы санын; 2) әр түстегі ойыншықтардың салыстырмалы жиілігін; 3) ойыншықтардың бір түсі екінші түстен қанша артық (кем) екенін табыңдар. № 2. Үш ойын кубигінің 50 тәжірибе жасаңдар. Нәтижелерін MS Excel – де жазып, әр тәжірибедегі ұпайлар қосындысының мәнін табыңдар. Вариациялық қатарды жазып, оның жиілік кестесін құрастырыңдар. Кестені қолданып, қосындының мәні 5; 10; 15 болу жиілігін табыңдар. № 3. Бақылау жұмысында оқушыларға 8 тапсырмадан тұратын тест берілді. 48 оқушының дұрыс жауаптарының саны 1 – кестесінде көрсетілген. 1 – кесте
1) Белгісіз абсолюттік жиілікті табыңдар. 2) Әр дұрыс жауаптың салыстырмалы жиілігін табыңдар және кестені толтырыңдар. 3) Абсолюттік және салыстырмалы жиіліктердің полигонын салыңдар.
Қалыптастырушы бағалау: Математика пәнінен тест жазған 30 оқушының дұрысс жауаптарының саны төменде берілген:
а) мәліметтердің жалпы қатарын құрыңыз; ә) абсолютті және салыстырмалы жиіліктер кестесін толтырыңыз; б) жиіліктер полигонын тұрғызыңыз. Дескриптор: Білім алушы:
|
Microsoft Excel бағдарламасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
10-минут |
Үй тапсырмасы: № 4 Рефлексия: -Бүгінгі сабақ қалай өтті? - Бүгінгі сабақтың мақсаты қандай? - Мақсатымызға жеттікпе? Кері байланыс: 1.Мен сабақтың тақырыбын ____________ түсіндім, оны ______________ орындай аламын. 2. Мен __________________ түсінбедім, маған ең қиыны _________________ болды. Бағалау:
|
Үлестірме қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















