|
2.3В ҰМЖ бөлімі Салт –дәстүр және ауыз әдебиеті |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: К. Оразгалиева |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні |
Қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
2 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Зат есім |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілген оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
2.1.4.1 тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау 2.2.3.1 мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру 2.4.2.3* сөз таптарын ( зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырату |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: -тірек сөздерді қолдана отырып, мәтіндегі сұрақтарға жауап беру арқылы сөз таптарын тауып ажырата алады; Көптеген оқушылар: - тірек сөздерді қолдана отырып, мәтіндегі сұрақтарға жауап беру арқылы сөз таптарын тауып ажырата алады және мысалдар келтіреді; Кейбір оқушылар: -берілген білімді шығармашылықпен қолдана отырып,өмірмен байланыстырып мысалдар келтіреді; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрай алады; -мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді; -сөз таптарын ажырата алады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Академиялық тіл |
Сөз табы, зат есім,Раушан, кімдер,нелер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қарым – қатынас жасау қабілеті , бір – бірінің пікірлерімен санасу,құрметтеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиеттік оқу (сурет бойынша жұмыс) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта, үнтаспа, https://imеktеp.kz,электронды оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Мәтінмен жұмыс жасай алады, сөз таптарының атауын біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин Айтылым Тыңдалым Сабақтың ортасы 30 мин Оқылым
Жазылым Сабақтың соңы 5мин |
І. Сабақтың тақырыбын ашу. Суреттер арқылы топқа бөлу (адам,ойыншық, жануар) Міне,оқушылар қолымыздағы суреттер қандай сұрақтарға жауап береді.(оқушылардың жауабы) Электронды оқулықпен түсіндіру. Ереже: Заттың атын білдіретін сөздерді зат есім деп атайды. Зат есімдерге кім?не?кімдер? нелер? деген сұрақтар қойылады.
Белсенді оқуды жүзеге асыру(топтық жұмыс) «Ойлан,жұптас,бөліс!» әдісі Белсенді оқытудың «Бекіту және қолданысқа енгізу» тәсілі Мақсаты: Жаңадан меңгерілген дағдыларды тәжірибеде қолдану және дамыту үшін сыныпта әртүрлі жаттығулар көмегімен түрлі мүмкіндіктер ұсыну 1-топ. Берілген тірек сөздерді қатыстыра отырып, әңгіме құрайды. Ата, салт-дәстүр, қырық,шілдехана, бесік,салды,немере,қонақ, шақырды,әже Дескриптор: - берілген тірек сөздерді қолдана отырып, әңгіме құрайды 2- топ. Мәтінді түсініп оқы, мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар қой. Ат қою Нартай мен атасы көрші жігіттің үйіне келді. Оларды құрметтеп төрге шығарды.Осыдан кейін үй иесі сәбиді алып келді. -Сәбиге ат қою-үлкен міндет,-деп,Нартайдың атасы сәбиді ептеп қолына алды.Оның құлағына «Сенің атың – Ержан!» деп үш рет айқайлады.Сонан соң үй иесіне қарай бұрылып: -Енді Ержаныңды өз қолыңа алып, апарып бесігіне жатқыз,-деді. Басқа қонақтар «Ержанның өмір жасы ұзақ болсын!»деп тілектерін айтып жатты. Дескриптор: -мәтінді оқиды -мәтіннің мазмұнын түсінеді -мазмұнға сай сұрақ дайындайды. 3- топ. Кім? сұрағына жауап беретін сөздерді бір бөлек,не? сұрағына жауап беретін сөздерді бір бөлек жаз: Ойыншық,нағашы,ата,түлкі,қарға,тәтті,дәрігер,ұста,күріш. Қорытынды:адамға қатысты сөздерге кім?кімдер? жануарлармен,заттарға не?нелер? деген сұрақтар қойылады. Дескриптор: - кім?сұрағына жауап беретін сөздерді табады - не?сұрағына жауап беретін сөздерді табады - сөздерді екі топқа жіктейді Бағалау: өзін-өзі бағалайды (Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 зат,бір тілек = бұл жақсартуға болатын нәрсе) Бірін-бірі бағалайды «Көршіме айтамын» әдістемесі (оқушылардан аталған тақырып бойынша ненің мәлім екені туралы бәрін көршісіне айтады,пікір алмасады) Мұғалімнің бағалауы «Бағдаршам» Бұл жүйе арқылы тақырыпты пысықтауға немесе әлі де жетілдіру керектігін білуге болады. Көркем жазу минуты. «Қозым»,-дейді мені апам, «Қозым»,- дейді мені атам. Сөзддеріне күлемін, Қозы емеспін,білемін. Ширату жаттығуы. «Допты тез қағып ал» ойыны Мақсаты: Заттың атын сөздерді көп ойлап айту. Тақырыпты бекіту тапсырмалары (кері байланыс) Саралау тапсырмалары Саралаудың «Қарқын» тәсілін қолданамын Мақсаты: тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылау. 1-тапсырма: Сұрақтардың орнына зат есімдерді тауып жаз (Кім?) отын жарады. Аспанда (не?) жымыңдайды.(Кім?) көйлек тікті. (Кімдер?) серуенге жиналды.Орманда биік (нелер?) өседі. Дескриптор - зат есімдерді таба алады 2-тапсырма: Семантикалық кесте
Дескриптор -сөз таптарын ажырата алады 3-тапсырма: Сөздерді ретімен сызбаға орналастыр 1.екі ала ойнады күшік 2.бір лақ ақ секірді 3.жасыл алдым бес дәптер
Дескриптор: - сөздерді оқиды - сөздерді ретімен сызбаға орналастырады Бағалау: өзін-өзі бағалау «Плюс,минус » әдісі Плюс – нені түсінгенін жазады Минус- түсініксіз боп тұр Бірін-бірі бағалау « кері байланыс бутерброды»(маған ұнады.....,себебі.....Енді/келесі жолы........) Мұғалімнің бағалауы: «Неге? Неге? Неге?» әдісі Сипаттамасы: оқушылар орындалған тапсырмаларды еске түсіріп, олардың түйінді тұстарымен ой бөліседі.
Кері байланыс орнату. «Менің сөзім» әдісі. Мақсаты: оқушылардың сабақта алған білім, білігін бағалау. Сипаттамасы: сыныптан бір оқушы тұрып, сабақтан бүгінгі үйренгендерін қорытындылап айтады. Айтып болған соң, басқа бір оқушының атын атайды. Сөзді сол оқушы жалғастырып, сабаққа рефлексия жасайды. Барлық оқушы сабақты қорытындылауға осы ретпен қатысады |
АКТ
Парақшалар
оқулық
дәптер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Қажеттілігі бар оқушыларға қолдану деңгейіне қарай диалог құрастыруға қажетті пайдалы тіркестерді беру арқылы қолдауды ұйымдастырамын. |
Бағалау Сабақ барысында оқушыларға қолдау көрсету мақсатында қалыптастырушы бағалауды«Екі жұлдыз,бір тілек» «Көршіме айтамын» «Көршіме айтамын» «Неге? Неге? Неге?» әдістері арқылы жүргіздім. Бұл кері байланыс жасауға, қалыптастырушы бағалауды тиімді жүргізуге мүмкіндік береді. |
Пәнаралық байланыс Әдебиеттік оқу Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТмен байланыс Құндылықтармен байланыс Қарым – қатынас жасау қабілеті , бір – бірінің пікірлерімен санасу |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жоба сабақ 2 сынып қазақ тілі
Жоба сабақ 2 сынып қазақ тілі
|
2.3В ҰМЖ бөлімі Салт –дәстүр және ауыз әдебиеті |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: К. Оразгалиева |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні |
Қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
2 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Зат есім |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілген оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
2.1.4.1 тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау 2.2.3.1 мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру 2.4.2.3* сөз таптарын ( зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырату |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: -тірек сөздерді қолдана отырып, мәтіндегі сұрақтарға жауап беру арқылы сөз таптарын тауып ажырата алады; Көптеген оқушылар: - тірек сөздерді қолдана отырып, мәтіндегі сұрақтарға жауап беру арқылы сөз таптарын тауып ажырата алады және мысалдар келтіреді; Кейбір оқушылар: -берілген білімді шығармашылықпен қолдана отырып,өмірмен байланыстырып мысалдар келтіреді; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрай алады; -мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді; -сөз таптарын ажырата алады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Академиялық тіл |
Сөз табы, зат есім,Раушан, кімдер,нелер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қарым – қатынас жасау қабілеті , бір – бірінің пікірлерімен санасу,құрметтеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиеттік оқу (сурет бойынша жұмыс) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта, үнтаспа, https://imеktеp.kz,электронды оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Мәтінмен жұмыс жасай алады, сөз таптарының атауын біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин Айтылым Тыңдалым Сабақтың ортасы 30 мин Оқылым
Жазылым Сабақтың соңы 5мин |
І. Сабақтың тақырыбын ашу. Суреттер арқылы топқа бөлу (адам,ойыншық, жануар) Міне,оқушылар қолымыздағы суреттер қандай сұрақтарға жауап береді.(оқушылардың жауабы) Электронды оқулықпен түсіндіру. Ереже: Заттың атын білдіретін сөздерді зат есім деп атайды. Зат есімдерге кім?не?кімдер? нелер? деген сұрақтар қойылады.
Белсенді оқуды жүзеге асыру(топтық жұмыс) «Ойлан,жұптас,бөліс!» әдісі Белсенді оқытудың «Бекіту және қолданысқа енгізу» тәсілі Мақсаты: Жаңадан меңгерілген дағдыларды тәжірибеде қолдану және дамыту үшін сыныпта әртүрлі жаттығулар көмегімен түрлі мүмкіндіктер ұсыну 1-топ. Берілген тірек сөздерді қатыстыра отырып, әңгіме құрайды. Ата, салт-дәстүр, қырық,шілдехана, бесік,салды,немере,қонақ, шақырды,әже Дескриптор: - берілген тірек сөздерді қолдана отырып, әңгіме құрайды 2- топ. Мәтінді түсініп оқы, мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар қой. Ат қою Нартай мен атасы көрші жігіттің үйіне келді. Оларды құрметтеп төрге шығарды.Осыдан кейін үй иесі сәбиді алып келді. -Сәбиге ат қою-үлкен міндет,-деп,Нартайдың атасы сәбиді ептеп қолына алды.Оның құлағына «Сенің атың – Ержан!» деп үш рет айқайлады.Сонан соң үй иесіне қарай бұрылып: -Енді Ержаныңды өз қолыңа алып, апарып бесігіне жатқыз,-деді. Басқа қонақтар «Ержанның өмір жасы ұзақ болсын!»деп тілектерін айтып жатты. Дескриптор: -мәтінді оқиды -мәтіннің мазмұнын түсінеді -мазмұнға сай сұрақ дайындайды. 3- топ. Кім? сұрағына жауап беретін сөздерді бір бөлек,не? сұрағына жауап беретін сөздерді бір бөлек жаз: Ойыншық,нағашы,ата,түлкі,қарға,тәтті,дәрігер,ұста,күріш. Қорытынды:адамға қатысты сөздерге кім?кімдер? жануарлармен,заттарға не?нелер? деген сұрақтар қойылады. Дескриптор: - кім?сұрағына жауап беретін сөздерді табады - не?сұрағына жауап беретін сөздерді табады - сөздерді екі топқа жіктейді Бағалау: өзін-өзі бағалайды (Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 зат,бір тілек = бұл жақсартуға болатын нәрсе) Бірін-бірі бағалайды «Көршіме айтамын» әдістемесі (оқушылардан аталған тақырып бойынша ненің мәлім екені туралы бәрін көршісіне айтады,пікір алмасады) Мұғалімнің бағалауы «Бағдаршам» Бұл жүйе арқылы тақырыпты пысықтауға немесе әлі де жетілдіру керектігін білуге болады. Көркем жазу минуты. «Қозым»,-дейді мені апам, «Қозым»,- дейді мені атам. Сөзддеріне күлемін, Қозы емеспін,білемін. Ширату жаттығуы. «Допты тез қағып ал» ойыны Мақсаты: Заттың атын сөздерді көп ойлап айту. Тақырыпты бекіту тапсырмалары (кері байланыс) Саралау тапсырмалары Саралаудың «Қарқын» тәсілін қолданамын Мақсаты: тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылау. 1-тапсырма: Сұрақтардың орнына зат есімдерді тауып жаз (Кім?) отын жарады. Аспанда (не?) жымыңдайды.(Кім?) көйлек тікті. (Кімдер?) серуенге жиналды.Орманда биік (нелер?) өседі. Дескриптор - зат есімдерді таба алады 2-тапсырма: Семантикалық кесте
Дескриптор -сөз таптарын ажырата алады 3-тапсырма: Сөздерді ретімен сызбаға орналастыр 1.екі ала ойнады күшік 2.бір лақ ақ секірді 3.жасыл алдым бес дәптер
Дескриптор: - сөздерді оқиды - сөздерді ретімен сызбаға орналастырады Бағалау: өзін-өзі бағалау «Плюс,минус » әдісі Плюс – нені түсінгенін жазады Минус- түсініксіз боп тұр Бірін-бірі бағалау « кері байланыс бутерброды»(маған ұнады.....,себебі.....Енді/келесі жолы........) Мұғалімнің бағалауы: «Неге? Неге? Неге?» әдісі Сипаттамасы: оқушылар орындалған тапсырмаларды еске түсіріп, олардың түйінді тұстарымен ой бөліседі.
Кері байланыс орнату. «Менің сөзім» әдісі. Мақсаты: оқушылардың сабақта алған білім, білігін бағалау. Сипаттамасы: сыныптан бір оқушы тұрып, сабақтан бүгінгі үйренгендерін қорытындылап айтады. Айтып болған соң, басқа бір оқушының атын атайды. Сөзді сол оқушы жалғастырып, сабаққа рефлексия жасайды. Барлық оқушы сабақты қорытындылауға осы ретпен қатысады |
АКТ
Парақшалар
оқулық
дәптер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Қажеттілігі бар оқушыларға қолдану деңгейіне қарай диалог құрастыруға қажетті пайдалы тіркестерді беру арқылы қолдауды ұйымдастырамын. |
Бағалау Сабақ барысында оқушыларға қолдау көрсету мақсатында қалыптастырушы бағалауды«Екі жұлдыз,бір тілек» «Көршіме айтамын» «Көршіме айтамын» «Неге? Неге? Неге?» әдістері арқылы жүргіздім. Бұл кері байланыс жасауға, қалыптастырушы бағалауды тиімді жүргізуге мүмкіндік береді. |
Пәнаралық байланыс Әдебиеттік оқу Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТмен байланыс Құндылықтармен байланыс Қарым – қатынас жасау қабілеті , бір – бірінің пікірлерімен санасу |
шағым қалдыра аласыз













