Сабақтың
тақырыбы: Жобаны
дайындау және
құрастыру
Сабақтың
мақсаты:
- Топта өз рөлдерін
атқарады;
- Музыкаға интерпретация
құрастырады;
- Шығармашылық жұмыс композициясын
шығарады;
Бағалауға арналған
критерийлер:
Топтық
жұмыс;
Орындау барысындағы
ансамбльдік шешім;
Сюжет пен музыканың
сәйкестігі;
Шығармашылық
шешім.
Көрнекілік
құралдары: интерактивті
тақта,үнтаспа.
Сабақтың түрі: жаңа
сабақ
Сабақтың әдісі: жобаны құрастыру,түсіндіру,
сұрақ-жауап.
Ұйымдастыру бөлімі:
Амандасу, сабаққа дайындықтарын
тексеру.
Сәлемдесу:
Қайырлы
күн ұстазым!
Қайырлы
күн достарым!
Шеңберге
тұрайық,
Жылулық
сыйлайық!
Добрый
утро учитель!
Добрый
утро друзья!
Посмотрите друг на друга,
Пожелаете добра!
Топқа
бөлу:
1. «Музыка және
поэзия» тобы
2. «Музыка және
кескіндеме»
тобы
3. «Музыка және
театр» тобы
4. «Музыка және
театр» тобы
Топ
ережелері:
Сыныпта тыныштық
сақтау;
Әр топ мүшелері топ басшысына
бағыну;
Топ мүшелерінің пікірімен
санасу;
Әр істелетін жұмысты топ
мүшелерімен ақылдасу, ортақ шешімге
келу;
Берілген тапсырманы орындау
кезінде барлық топ мүшелерінің ат
салысуы.
Үй тапсырмасын тексеру:
Джаз музыкасы
1) Джаз музыкасы туралы не
білеміз?
2) Қазақстанның джаз музыкасы
туралы не білеміз?
3) Еділ Құсайыновтың
шығармашылығы туралы не білеміз?
4) «Бумеранг» джаз ансамблі
туралы не білеміз?
Жаңа
сабақ: Жобаны дайындау және
құрастыру.
1.Бірнеше топқа бөлініп,
өтілген тақырыптарға сай ұсынылатын жобаларды
таңдау:
«Қазақ эстрадасы»,
«Заманауи музыка қайраткерлері», «Джаз музыкасы», «Мюзикл»,
«Рок-музыка».
а) Жобаның мақсатын
анықтау;
ә) Жоба тақырыбына сәйкес
әртүрлі деректерден ақпарат
іздеу;
б) Жобаның жұмыс жоспарын
құрастыру;
в)
Топта жоба тақырыбын
талқылау.
2.
Тоқсан бойы үйренген бір
әнді джаз, рок стилінде интерпретация
жасау.
3. Компьютерлік
бағдарламаларды пайдалана отырып, жоғарыдағы тақырыптардың біріне
музыкалық әрлеу жасалынған слайд-шоу
жасау.
Үлгі:
Жоба тақырыбы: «Қазақ
эстрадасы» 1-нұсқа
Жоба мақсаты: қазақ
эстрадасының қалыптасуы туралы мағлұмат
жинау.
Міндеттері:
қазақ эстрадасының
көрнекті өкілдері туралы материалдар
табу;
нақты бір қайраткер
туралы слайд-шоу
дайындау;
қазақ эстрадасы жанрлары
туралы баяндама
дайындау.
Жұмыс
нәтижелері:
Баяндама,реферат,слайд-шоу,таныстырылым.
Топта өз рөлдерін
анықтау. Шығармашылық жұмыс жоспарын кестеде
көрсету.
Сынып___ «
»
Топ:
Оқушының аты-жөні:
Топтағы рөлі, Қажетті ресурстар, Қосымша, Орындау
мерзімі.
Жоспарыңызды сынып
алдында
таныстырыңыз:
- Қандай ресурстар
қажет?
- Топта қандай рөл
атқарасыз?
- Қанша мерзімде
аяқтайсыз?
Тапсырма.
Талқылау және музыка
шығару. Шығармашылық жобаны құру бойынша жұмысты
жалғастыру.
- Өз жобаңызға қай
нұсқаны
таңдадыңыз?
- Сюжет не туралы
болады?
- Қандай көркемдеуші
құралдардарды
қолдандыңыз?
Бағалау
критерийлері:
- Жоба тақырыбының
сәйкестігі;
- Топта өз рөлін
орындау;
- Кейіпкерлерді
дыбыстау;
- Сәйкес трейлерді
құрастыру;
- Шығармашылық
ой;
- Көркем
орындау.
Шығармашылық жобаның
уақыты: 1-1,5
минут.
Кино немесе анимациядағы
кейіпкерлерді дыбыстау
жұмысы.
Музыкамен әрлеу
жұмысы;
Тапсырма:
1.-«Музыка және поэзия»
тақырыбына 4 шумақ өлең жолдарын құрастыру, әйгілі жазушылар туралы
ақпарат іздеу;
2-топ- «Музыка және
кескіндеме»-Наурыз, 8-наурызға арналған сурет салып, музыкалық
сүйемелдеу құрастыру;
3-топ- «Музыка және
театр» тақырыбына- (ертегі,ықшам қойылым) кішігірім қойылым
ұйымдастыру;
4-топ- «Музыка және
театр» -«Менің атым-Қожа» фильімінен
үзінді.
Сұрақ-жауап:
«Музыка және
поэзия» тобы
1. Қапан Мусин
кім?
2. Фермата дегеніміз
не?
3. Балет дегеніміз
не?
4. Қазақтың ұлы жазушысы,
«Абай жолы» кітабының
авторы?
5. Ерлердің төменгі
даусы?
«Музыка және
кескіндеме»
тобы
1. Оркестр, хор
жетекшісі
2. Қазақтың
бұлбұлы
3. Кульминация дегеніміз
не?
4. Реквием қандай
шығарма?
5. Биші дарынды
актриса
«Музыка және
театр» тобы
1. Мемлекеттік ұлттық
драма театр қашан
ашылды?
2. Музыкалық ладтың қанша
түрі бар?
3. Романс дегеніміз
не?
4. Импровизация дегеніміз
не?
5. Ария дегеніміз
не?
«Музыка және
театр» тобы
1. Оранжировка дегеніміз
не?
2. Опера дегеніміз
не?
3. Бүтін нота нешеге саналады?
Жазып көрсет.
4. Вибрация дегеніміз
не?
5. Этюд дегеніміз
не?
Дауыс жаттығуы: До мажор
гаммасы.
Жаңа
ән: «Анаға
сәлем»
Сөзін жазған:
Ғ.Қайырбеков
Әнін жазған:
Ш.Қалдаяқов
Мереке
күніңмен
Қарсы алам
өзіңді
Сәбилік
сезіммен
Арнаймын
сөзімді
Қайырмасы
Көргенше
алаңмын
Аңсаймын
толғанам
Қабыл ал
балаңның
Сәлемін
жолдаған
Бөбегің
оянса
Ұйқыңнан мың
тұрдың
Гүліңмен
балауса
Көктемдей
құлпырдың
Қайырмасы
Көргенше
алаңмын
Аңсаймын
толғанам
Қабыл ал
балаңның
Сәлемін
жолдаған
Аялап
алақан
Мәпелеп
өсірген
Аяулы жан
анам
Қатемді
кешірген
Қайырмасы
Көргенше
алаңмын
Аңсаймын
толғанам
Қабыл ал
балаңның
Сәлемін
жолдаған
Сырымды
ұғатын
Өзіңсің
қуатым
Күнімсің
шығатын
Айымсың
туатын
Сабақты
қорытындылау:
Рефлексия:
Мен бүгін сабақта
үйренгенім.........
Сабақта мені
толғандырған.............
Әсіресе менің қолым
жеткені........
Оқушыларды
бағалау: Бүтін нота:
«5»
Жартылық нота:
«4»
Үйге
тапсырма: «Анаға сәлем» әнін жаттау және
жобаны аяқтап келу.