|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жобаны құру және оны түсіну. |
Мектеп:Ы. Алтынсарин атындағы жалпы орта Ыбырай Алтынсарин мектебі |
||||||||||||||
|
Пәні: информатика |
|||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Қаратаева Сауле Серікбайқызы |
||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: 25 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жобаның презентациясы |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары ( оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.3.1 ортақ қолжетімді файлдарды орналастыру, өзгерту,жүктеу. |
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||
|
Ортақ қолжетімді файлдарды сақтай алу. |
|||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||
|
Ортақ қолжетімді файлдарды орналастыру,өзгертуді білу. |
|||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||
|
файлдарды орналастыру, өзгерту,жүктеуді білу |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Жалпы қолданысқа рұқсат етілген бумадағы файлдарды өзгертуді біледі ,оларды жүктеуді ,орналастыруды түсініп қолдана алады. |
||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі. |
Білу, түсіну,қолдану |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: ортақ қолжетімді файлдарды орналастыру, өзгерту,жүктеу тақырыбымен танысады. |
||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Файлдың кеңейтілуі Файл,бума,жарлық. |
|||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер: 1.Файл дегеніміз не? 2.жарлық дегеніміз не? 3.Бума дегеніміз не? 4.Файлдың кеңейтілімін қалай түсінесің ? |
|||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: |
|||||||||||||||
|
Ортақ қолжетімді файлдарды орналастыру, өзгерту,жүктеу не үшін қажет. |
|||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||||||||||
|
Файл,жарлық,бума сөздерін үш тілде айтып, дәптерге жазып алу. |
|||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың бойында зерттеушілік,инновациялық, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру арқылы, бәсекеге қабілетті ету. |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі,орыс тілі, ағылшын тілі :жобалық іс- әрекетте мәтін теруде граматикалық қателердің кездеспеуі,аудармаларын дұрыс жазу. |
||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Файл, жарлық,бума туралы біледі |
||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарлаған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып,оқушыларды түгелдеу. Шаттық шеңберін құру Қайырлы күн, достым, Қайырлы күн болсын. Сәрсенбінің сәті. Сәттілікке толы болсын ! Біздің алар бағамыз. Кілең бестік болсын-деп оқушылар бір біріне сәттілік тілейді.
"Мозайка"әдісі бойынша топқа бөлу. Үй тапсырмасын «қарлы кесек» әдісі бойынша сұрау.
|
ДК, оқулық,слайд, суреттер. |
|||||||||||||
|
Ортасы 20 минут
|
"Сөздер банкасы" әдісі бойынша жаңа тақырыпты ашу.Барысы :Оқушылар бүгінгі тақырыпқа сай сөздерді алу арқылы тақырыпты ашады. Оқушыларды жаңа сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. "Ойлан,жұптас,бөліс" әдісі арқылы оқушылар берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып,жұп болып пікірлерімен бөліседі, бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады. Постер қорғайды. Оқушылар компьютерде практикалық жұмыс жасайды. 1 топ. Тапсырма: 1. Жалпы қолданысқа рұқсат етілген бума белгісін көрсетіңіз.
А) 2.А деңгейі 1. Кез келген файлдар үшін жарлық құрыңдар. 2.Жұмыс үстеліндегі жарлықтарды 4 тәсілмен реттеңдер. 3.Құрылған жарлықтардың аттарын алмастырыңдар. 4.Құрылған жарлытардың белгішелерін алмастырыңдар. 5.Құрылған бір жарлықты қоржынға апарыңдар. 6.Қажетсіз жарлықтарды жойыңдар. 2 топ. Тапсырма 1. Файлдарды жалпы қолданысқа рұқсат етілген бумаға орналастыру үшін орындалатын әрекеттер ретін көрсетіңіз.
2.В деңгейі 1.Бірінің ішіне бірі салынған бірнеше бума құрыңдар. 2.Бумалардың бірінде мәтіндік құжат құрыңдар. 3.Жұмыс үстелінде өздеріңнің бумаларың үшін жарлықтар құрыңдар. 4.Құрылған жарлықтардың аттарын алмастырыңдар 5.Құрылған жарлықтардың белгішелерін алмастырыңдар. 6.Құрылған бір жарлықты қоржынға апарыңдар. 7.Қажетсіз жарлықтарды жойыңдар. Топтардың жасаған жұмыстарын оқушылар "Басбармақ" әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. |
Компьютер, оқулық,плакат,үлестірме. Компьютер, оқулық,үлестірме |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10минут
|
Сабақты қорытындылау мақсатында "көңіл күй"тесті арқылы өтілген сабақ пысықталады.Оқушыларға интерактивті тақтада жасалған тестер беріледі. Оқушылар дұрыс жауабын табады. Егер жауап дұрыс болсы көтеріңкі көңіл күйдегі смайлк, дұрыс емес жауап болса көңіл күй нашар смайлк шығады. 1. Байттардың аты бар қандай да бір тізбек қалай аталады? А)Файл ; В)Бума ;С)Программа ; Д)Құжат 2.Жарлық -ол: А)Нысанға көрсететін,оған қол жеткізуді жеңілдететін сілтеме. В)Нысанға қол жеткізуді жеңілдететін бума С)Арнайы түрде құрылған файл Д)Мәтіні бар файл 3.Басқа буманың ішіндегі бума қалай аталады? А)Ішіне салынған;В) Ата-аналық С)Каталог ; Д)Түпкі Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Үйге тапсырма:оқып түсінік айту. Кері байланыс:"Білім ағашы".Бүгінгі тақырып бойынша пікірлерін оқушылар стикерлерге жазып білім ағашына жабыстыру. |
Оқулық, күнделік үлестірме қағаздар Интерактивті тақта, білім ағашы,стикер. |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
"+ немесе -" |
|||||||||||||
|
Ортақ қолжетімді файылдарды орналастыру, өзгерту,жүктеуді біледі,қолданады |
файлды жалпы қолданысқа рұқсат етілген бумаға орналастыру үшін орындалатын әрекеттер тізбегін демонстрациялайды. |
|
|||||||||||||
|
«жалпы қолданысқа рұқсат етілген бума» белгісін анықтайды. |
|
||||||||||||||
|
Файлдарды орналастыра алады. |
|
||||||||||||||
|
Файлдарды өзгерте алады. |
|
||||||||||||||
|
Файлдарды жүктей алады. |
|
||||||||||||||
|
Буманы біледі |
|
||||||||||||||
|
Жарлықты біледі |
|
||||||||||||||
|
Жалпы қолданысқа рұқсат етілген бума белгісін көрсете алады. |
|
||||||||||||||
|
Файлдарды жалпы қолданысқа рұқсат етілген бумаға орналастыру үшін орындалатын әрекеттер ретін көрсете алады.
|
|
||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат: Информатика 5-сынып Арман-пв баспасы. |
|||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|||||||||||||
|
Қабылдауы баяу оқушыларға қажет жағдайда үлгерімі жақсы оқушылар көмектерін ұсынады. Жас ерекшеліктерін ескере отырып,дарынды оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру және компьютерде практикалық жұмыс орындату. Жалпы қолданысқа рұқсат етілген бумадағы файлды өзгертудің әрекеттер тізбегін көрсетіңіз.
|
Оқушыларды топқа бөлу арқылы бірлескен жұмыстары немесе жеке жұмыстары кезінде қадағалау. "Көңіл күй" тест. |
Денсаулыққа және қауіпсіздік техникасын сақтауға ерекше көңіл аударылады.Топ ережесін сақтау,компьютер алдындағы көз жаттығулары. |
|||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау.Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін. |
|||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жобаның презентациясы
Жобаның презентациясы
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жобаны құру және оны түсіну. |
Мектеп:Ы. Алтынсарин атындағы жалпы орта Ыбырай Алтынсарин мектебі |
||||||||||||||
|
Пәні: информатика |
|||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Қаратаева Сауле Серікбайқызы |
||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: 25 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жобаның презентациясы |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары ( оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.3.1 ортақ қолжетімді файлдарды орналастыру, өзгерту,жүктеу. |
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||
|
Ортақ қолжетімді файлдарды сақтай алу. |
|||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||
|
Ортақ қолжетімді файлдарды орналастыру,өзгертуді білу. |
|||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||
|
файлдарды орналастыру, өзгерту,жүктеуді білу |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Жалпы қолданысқа рұқсат етілген бумадағы файлдарды өзгертуді біледі ,оларды жүктеуді ,орналастыруды түсініп қолдана алады. |
||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі. |
Білу, түсіну,қолдану |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: ортақ қолжетімді файлдарды орналастыру, өзгерту,жүктеу тақырыбымен танысады. |
||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Файлдың кеңейтілуі Файл,бума,жарлық. |
|||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер: 1.Файл дегеніміз не? 2.жарлық дегеніміз не? 3.Бума дегеніміз не? 4.Файлдың кеңейтілімін қалай түсінесің ? |
|||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: |
|||||||||||||||
|
Ортақ қолжетімді файлдарды орналастыру, өзгерту,жүктеу не үшін қажет. |
|||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||||||||||
|
Файл,жарлық,бума сөздерін үш тілде айтып, дәптерге жазып алу. |
|||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың бойында зерттеушілік,инновациялық, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру арқылы, бәсекеге қабілетті ету. |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі,орыс тілі, ағылшын тілі :жобалық іс- әрекетте мәтін теруде граматикалық қателердің кездеспеуі,аудармаларын дұрыс жазу. |
||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Файл, жарлық,бума туралы біледі |
||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарлаған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып,оқушыларды түгелдеу. Шаттық шеңберін құру Қайырлы күн, достым, Қайырлы күн болсын. Сәрсенбінің сәті. Сәттілікке толы болсын ! Біздің алар бағамыз. Кілең бестік болсын-деп оқушылар бір біріне сәттілік тілейді.
"Мозайка"әдісі бойынша топқа бөлу. Үй тапсырмасын «қарлы кесек» әдісі бойынша сұрау.
|
ДК, оқулық,слайд, суреттер. |
|||||||||||||
|
Ортасы 20 минут
|
"Сөздер банкасы" әдісі бойынша жаңа тақырыпты ашу.Барысы :Оқушылар бүгінгі тақырыпқа сай сөздерді алу арқылы тақырыпты ашады. Оқушыларды жаңа сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. "Ойлан,жұптас,бөліс" әдісі арқылы оқушылар берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып,жұп болып пікірлерімен бөліседі, бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады. Постер қорғайды. Оқушылар компьютерде практикалық жұмыс жасайды. 1 топ. Тапсырма: 1. Жалпы қолданысқа рұқсат етілген бума белгісін көрсетіңіз.
А) 2.А деңгейі 1. Кез келген файлдар үшін жарлық құрыңдар. 2.Жұмыс үстеліндегі жарлықтарды 4 тәсілмен реттеңдер. 3.Құрылған жарлықтардың аттарын алмастырыңдар. 4.Құрылған жарлытардың белгішелерін алмастырыңдар. 5.Құрылған бір жарлықты қоржынға апарыңдар. 6.Қажетсіз жарлықтарды жойыңдар. 2 топ. Тапсырма 1. Файлдарды жалпы қолданысқа рұқсат етілген бумаға орналастыру үшін орындалатын әрекеттер ретін көрсетіңіз.
2.В деңгейі 1.Бірінің ішіне бірі салынған бірнеше бума құрыңдар. 2.Бумалардың бірінде мәтіндік құжат құрыңдар. 3.Жұмыс үстелінде өздеріңнің бумаларың үшін жарлықтар құрыңдар. 4.Құрылған жарлықтардың аттарын алмастырыңдар 5.Құрылған жарлықтардың белгішелерін алмастырыңдар. 6.Құрылған бір жарлықты қоржынға апарыңдар. 7.Қажетсіз жарлықтарды жойыңдар. Топтардың жасаған жұмыстарын оқушылар "Басбармақ" әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. |
Компьютер, оқулық,плакат,үлестірме. Компьютер, оқулық,үлестірме |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10минут
|
Сабақты қорытындылау мақсатында "көңіл күй"тесті арқылы өтілген сабақ пысықталады.Оқушыларға интерактивті тақтада жасалған тестер беріледі. Оқушылар дұрыс жауабын табады. Егер жауап дұрыс болсы көтеріңкі көңіл күйдегі смайлк, дұрыс емес жауап болса көңіл күй нашар смайлк шығады. 1. Байттардың аты бар қандай да бір тізбек қалай аталады? А)Файл ; В)Бума ;С)Программа ; Д)Құжат 2.Жарлық -ол: А)Нысанға көрсететін,оған қол жеткізуді жеңілдететін сілтеме. В)Нысанға қол жеткізуді жеңілдететін бума С)Арнайы түрде құрылған файл Д)Мәтіні бар файл 3.Басқа буманың ішіндегі бума қалай аталады? А)Ішіне салынған;В) Ата-аналық С)Каталог ; Д)Түпкі Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Үйге тапсырма:оқып түсінік айту. Кері байланыс:"Білім ағашы".Бүгінгі тақырып бойынша пікірлерін оқушылар стикерлерге жазып білім ағашына жабыстыру. |
Оқулық, күнделік үлестірме қағаздар Интерактивті тақта, білім ағашы,стикер. |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
"+ немесе -" |
|||||||||||||
|
Ортақ қолжетімді файылдарды орналастыру, өзгерту,жүктеуді біледі,қолданады |
файлды жалпы қолданысқа рұқсат етілген бумаға орналастыру үшін орындалатын әрекеттер тізбегін демонстрациялайды. |
|
|||||||||||||
|
«жалпы қолданысқа рұқсат етілген бума» белгісін анықтайды. |
|
||||||||||||||
|
Файлдарды орналастыра алады. |
|
||||||||||||||
|
Файлдарды өзгерте алады. |
|
||||||||||||||
|
Файлдарды жүктей алады. |
|
||||||||||||||
|
Буманы біледі |
|
||||||||||||||
|
Жарлықты біледі |
|
||||||||||||||
|
Жалпы қолданысқа рұқсат етілген бума белгісін көрсете алады. |
|
||||||||||||||
|
Файлдарды жалпы қолданысқа рұқсат етілген бумаға орналастыру үшін орындалатын әрекеттер ретін көрсете алады.
|
|
||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат: Информатика 5-сынып Арман-пв баспасы. |
|||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|||||||||||||
|
Қабылдауы баяу оқушыларға қажет жағдайда үлгерімі жақсы оқушылар көмектерін ұсынады. Жас ерекшеліктерін ескере отырып,дарынды оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру және компьютерде практикалық жұмыс орындату. Жалпы қолданысқа рұқсат етілген бумадағы файлды өзгертудің әрекеттер тізбегін көрсетіңіз.
|
Оқушыларды топқа бөлу арқылы бірлескен жұмыстары немесе жеке жұмыстары кезінде қадағалау. "Көңіл күй" тест. |
Денсаулыққа және қауіпсіздік техникасын сақтауға ерекше көңіл аударылады.Топ ережесін сақтау,компьютер алдындағы көз жаттығулары. |
|||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау.Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін. |
|||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















