Материалдар / "Жол белгілері"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

"Жол белгілері"

Материал туралы қысқаша түсінік
материал басқа да әріптестеріме көмек болады деп ойлаймын
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Желтоқсан 2018
782
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақтың тақырыбы:

Көлік және жол белгілері

Мұғалімнің аты-жөні:А.К.Тналиева

Күні:

СЫНЫП: 5

Қатысқаноқушылар саны: 4

Қатыспағаноқушылар саны: 0

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

5.ӘТН1. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу;

5. Ж4.Эссенің кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерін сақтай отырып, өзіне таныс адамды, белгілі бір мекен мен оқиғаны сипаттап не суреттеп жазу;

5.Т/А4.Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау;

5.Т/А5. Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру.

Сабақ мақсаты:


Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: қазақ тілінің дыбыстық жүйесін сақтап, орфографиялық нормаға сай жаза біледі.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: тыңдаған мәтінде көтерілген мәселені анықтап, тірек сөздер мен жетекші сұрақтарға өз ойын білдіре алады.

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерді қамтып эссе жаза алады.


Бағалау критерийі

Қазақ тілінің дыбыстық жүйесін сақтап, орфографиялық нормаға сай жазады.

Тірек сөздер мен жетекші сұрақтардағы негізгі ойды анықтайды.

Кіріспе, негізгі, қорытныды бөлімдерді қамтып эссе жазады.

Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Тілдік мақсат:

Көлік және жол белгілері

Негізгі сөздер мен тіркестер: бағдаршам, көлік , жол белгілері, ережелер, таңбалар

Тақырып негізінде эсс жазу барысында тілдік құралдарды еркін пайдалана алады.

Ресурстар

Интербелсенді тақта, оқулық, плакат, сызғыш, фламастер, суреттер, алатаяқ, стикер, смайликтер.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, «ойталқы» әдісі, «7кеңес», «Т» кестесі, «Жоғалған сөздер»

Пәнаралық байланыс

қазақ тілі, тарих

Алдыңғы оқу

Қиялын шындыққа айналдыра білген оқушылар

Сабақтың жоспары

Жоспарланғануақыт

Сабақ барысы :

Ресурстар

Басталуы

5 минут

Ұйымдастыру бөлімі:

1.Оқушылармен амандасу;

2.Психологиялық ахуал қалыптастыру:

Сынып реттілігін қадағалау.

Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын байқау.

Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз!

Ұйымшыл боламыз десек 2 рет

Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз!

3.Сабақ тақырыбын білу үшін жұмбақтар қою.

Көзін ашып жұмады.

Бағыт сілтеп тұрады. (Бағдаршам)

Ала таяқ ұстаған,

Жол тәртібін нұсқаған.

Өміріңді күзеткен,

Ысқырығы күшті адам.(Автоинспекция қызметкері)

Арқаным тым ұзын.

Ала алмайсың бір үзім. (Жол)

Бір жолда екеуі жарысады,

Бір-бірінен оза алмай алысады. Темір жол

Тірек сөздер: бағдаршам, жол, көлік, жол белгісі, таңбалар.
4. Сабақ тақырыбын және мақсатын хабарлау.

Суреттер

Жаңа білім

10 минут







Білу және түсіну

Берілген мәтіндерді оқушылар тыңдап алады.

«Ойталқы» Тыңдалған мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңдер:


  • Өлеңде не туралы айтылады?


  • Өлеңге қандай тақырып қояр едіңдер? Неге?


  • Автор қай шумақта қандай жол белгілеріне ерекше тоқталып тұр?

-тірек сөздерді түртіп алыңыздар.


Жол белгілерімен таныстыру. (Слайд арқылы)

Интербелсенді тақта


Ортасы

10 минут







Қолдану

Көлік және жол белгілері

ЖЖ.тапсырмасы:оқушыларға 2мәтін беріледі.

1-жұпқа-жол белгілері, 2-жұпқа-көлік тарихы. (Оқушылар оқып болған соң бір-бірімен мәтіндерін алмасыды.) Алмасқан мәтіндері бойынша талқылау сұрақтарын әзірлейді.

«Т» кестесі :Көрсетілген жол белгілерінің қалай аталатынын анықтаңдар­. Оларды төмендегі кестеге суреттері бойынша бөліп орналастырыңдар..

Тыйым салу белгілері

Ескерту белгілері








Қ.Б «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау.


Талдау

«Жоғалған сөздер» әдісі.

Көп нүктенің орнына қажетті сөзді қойып айтыңыздар.


1) Көшеден өтерде әуелі .....(қай?) жағыңа, көшенің орта тұсына жеткенде .....(қай?) жағыңа қара. Егер көлік келе жатса, өтіп кеткенше сол орныңда (қайда?)..... тұста күте тұр. 2) Аялдамада тұрған автомобиль, автобус, троллейбустің ........


(қай?) жағынан айналып өт. Сонда сен келе жатқан машина-ны дер кезінде көресің. 3) Тротуармен келе жатып, қақпадан көрінген машинаны байқасаң, ... (не істеп?) жіберуің керек. 4) Көшеде тоқтап тұрған машинаның қасынан абайлап өт, маши-на .....(несін?) ашып қалуы мүмкін. 5) Жол үстінде ойнама, ....

(не?) теппе. Жер тайғақ болса, .... (қайда?) абайлап жүр.

Қ.Б: «От шашу» әдісі арқылы әдісі

ватмандар, түрлі-түсті маркерлер, суреттер.


Сергіту сәті

2 минут

«Мозайка» әдісі. Жұптарға сурет қиындылары беріледі. Сурет қиындыларынан алғашқы бағдаршам мен қазіргі бағдаршам құрастырылады.

Сурет қиындылары, смайликтер

10минут







Синтез.

Тапсырма: «Жол апатының алдын алу үшін» тақырыбында кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерді қамти отырып, сипаттау не суреттеу эссесін жазыңыздар.

Критерийі:

-Эссеге ат қояды;

-Эссе құрылымын сақтайды;

-Сипаттау не суреттеу құрылымын сақтайды.

Қ.Б: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалау


Сабақты бекіту

5 минут

Сабақты бекіту: «Жаяу жүргіншіге 7кеңес» оқушырға топтасып жаяу жүргіншілерге 7 кеңес жазады.

Плакат, сызғыш, фламастер.

Кері байланыс

3 минут

«Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс



Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, бағдаршамға жабыстырады.


Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?



Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес

келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!